ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Srnec 22.5.2012
Srnec 22.5.2012
vloženo: 23.5.2012 21:26
autor: Petr Sobek

úlovky (svět)

Magadan 2012
Magadan 2012
vloženo: 16.1.2013 17:58
autor: Sláva Dolníček

trofeje

Lednový
Lednový
vloženo: 13.1.2018 18:43
autor: Jiří Netík

zvěř v přírodě

Liška vs. řeka 3
Liška vs. řeka 3
vloženo: 26.3.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Přestavba jednušky ZBK 110
Přestavba jednušky ZBK 110
vloženo: 15.3.2012 13:27
autor: Ondřej Trlifaj

fotopast

tlačenice u slaniska
tlačenice u slaniska
vloženo: 21.1.2013 20:52
autor: Miroslav Milata

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 27.2.2018 18:54
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233332 fotek (20 dnes)
  • 7957 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8882 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748979 komentářů fotek (57 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3293190 hlasování fotek (180 dnes)
  • 56446 hlasování videí (2 dnes)
  • 37649 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

ohař a dosledy

Jan Sobol vložil 29.8.2013 20:43
Jaké plemeno ohaře má největší vlohy a předpoklady k dosledům spárkaté? Rady a zkušenosti.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jiří Lotrinský reaguje 8.9.2014 19:47
Nejlepší je bezesporu a určitě výmarák, vznikl ze starých barvářských psů, takže to má v krvi. Dosled a následné stavění zvěře výborné.
Erika Doležalová reaguje 26.9.2013 20:01
Leone, tak to je za zlatého bludišťáka :-) Ale svatá pravda. A už se chlapi nehádejte, nebo vám prdne cévka a budete tahat nohu.. :-)
Ondřej Procházka reaguje 26.9.2013 12:30
http://drahthaar.de/pages/weltverband/mitgliedslaender.php
Tomáš D. reaguje 26.9.2013 12:09
Tak nemusíme ani pořádat vrcholné akce propagátorů všestranného ohaře a můžeme začít lovit oštěpem že?
Leon Zumr reaguje 26.9.2013 10:48
dříve byl ohař na vše :-) dřív by nám prokopli prdel za kurvení ohaře aporty a nedejbože dosledem
Tomáš D. reaguje 26.9.2013 09:51
Pane Král vidět Trialovou soutěž to potěší oko každého diváka, kterého jen trochu bere kynologie. Pak je jasné, že takový vůbec nemůže uznat práci ohaře na zvěři spárkaté. Každopádně jak už bylo psáno, dříve byl ohař na vše a fungovalo to také.
PSÁŘ reaguje 25.9.2013 13:50
Vidět je jasný a já se omlouvám.
karel zvářal reaguje 25.9.2013 13:20
Psáři, děkuji za poklonu, ale dokonalý nejsem, chyb jsem v životě nasekal víc než dost. Jen jsem chtěl těmi otravnými vstupy naznačit, že hoši dělají daleko větší chyby při zanedbání výcviku, nebo zcela špatnými postupy, než při samotném výběru plemene. Pak to dohánějí tvrdostí, což u citlivých psů není to pravé ořechové. Že nejsu uvázaný na 600 ha, ale rajtuji v širém okolí, kde mě mají často za pytláka, mě dává možnost nakouknout pod pokličku mnoha Kynologů i kinoloků. Abyste si mohl udělat obrázek, musíte porovnávat. A mít trochu pozorovací talent. To je snad jeden z mála plusů, čím mě příroda obdařila. Pejskařům zdar!
PSÁŘ reaguje 25.9.2013 13:06
Karel Zvářal-naopak,čtu Vás rád a umím číst i mezi řádky.Jen si myslím že tohle je docela dobře podaná otázka a trochu vážnosti,praxe a zkušeností zasluhuje.Jinak klobouk dolů,Vaše znalosti jsou mnohdy dokonalé.Nebojte se,kapuca a černé brýle nemám rád.Jen špatné zkušenosti,lidská závist a to v první řadě,neochota a neúcta,nezájem o druhé mě naučila být opatrnější .Nedivte se.Je tu více dopisovatelů co mají jméno a příjmení a ono není to pravé.Neurážejte se,není to nutné.Psář
PSÁŘ reaguje 25.9.2013 12:58
Leon Zumr-To je nádhera.Ušlechtilé zvíře které je v poslední době vydět při práci sokolníků!!!
Ron Gordon reaguje 25.9.2013 09:06
Vidíš Richarde a to je to, že můžeme polemizovat, vytrhávat z chytrých knížek a konce se nedobereme. Je vidět podle stylu, že tvůj odkaz je z velmi staré literatůry. Je podstatný rozdíl, jestliže ohař na každém kroku narazí na drobnou zvěř a srnčí uvidí jen náhodou a nebo ohař, kterému se ojediněle vyskytne možnost se setkat s drobnou a nakaždém kroku narazí na srnčí, vysokou či černou. Pak se stává, že ti ohař vystavuje srnčí, nebo drozda. Pokud by se mělo vycházet z tvé poučky, tak snad v republice není již místa, kde by byl stavěč k použití, maximálně v bažantnicích. Doba se mění a to asi nikdo nezmění. Tak jak u myslivců- někteří do revíru chodí pěšky, někteří si pořizuji speciální terennní auta a někteří používají všestrané - na silnici i do lesa. Já myslím , že tu vůbec nejde o spor, co má ohař dělat, to každý víme, určitě si do horského revíru kde se loví vysoká a černá nebude pořizovat ohaře. Tazatel je asi z oblasti, kde mají asi zvěř drobnou i vysokou a jak víme, jsou stanovené nějaké počty loveckých psů s patřičnými zkouškami, byť te drobné není ,ale stavy jsou normované. Proto se zřejmě dotazoval, který ohař má největší vlohy k dosledům spárkaté, protože ohař s lesními či barvařskými zkouškami ma kvalifikaci pro dosledy spárkaté a tím je učiněno zákonu zadost. Co by ten chudák barvář třeba u nich dělal, když loví 20-30 kusů spárkaté za rok.
J. Král reaguje 25.9.2013 08:47
Ono těch opravdu U ohařů moc není.Každý má v nějaké své činnosti slabinu. Může být super vodař a nebude chodit barvy, nebo nebude dobře hledat v poli a pracovat na drobné. To že je ohař zapsán jako U neznamená že všestranky vyčtyřkoval a je ve všem skoro 100%. A to pominu, že jde o zkoušky a práce jedinců v praxi bývá jiná.A co je nsemírně důležité je výcvik a vedení psa. To že pes honí zvěř, nemá klidy je nesprávnou výchovou a vedením. To že ohař strhne srnčí se stane, může jít o zvěř nemocnou, poraněnou a často zvěř narazí do oplocenky. Myslím že srnčímu zmítajícímu se v drátěné oplocence odolá málokterý pes. Já bych to neviděl s ohaři v budoucnu tak bledě, už jen z důvodu, že mnoho lidí podlehlo Trialovým soutěžím, kde ohař dělá jen to pro co byl vyšlechtěn.
Leon Zumr reaguje 24.9.2013 23:13
Richarde to nemá cenu to je jak u blbejch na kolotoči :´-) Jednou se bude ukazovat v knihách co bylo vystavování u ohaře
Richard Czech reaguje 24.9.2013 22:24
Rone a víš co píšou zase v odborné literatuře o ohaři neboli stavěči co mám zas já? :Dobrý stavěč má zcela ignorovati zvěř spárkatou ,po stopách zvěře choditi jest na škodu věci stavěče neb tento jen z vysokým nosem hledati má jest.Né každá literatura je pravdivá a né každý zkušební řád dokonalý.Svatou pravdou ovšem je že z klasických ohařů se stávají slídiči,barváři apod. a vidět dnes pěknou nosově stylovou práci v poli s pěkným vystavením je zázrak.Proč tomu tak je ?Snažte si všichni odpovědět sami.Já už nějak nemám sílu reagovat neb je to házení hrachu na zeď.
Ron Gordon reaguje 24.9.2013 21:34
Richarde, nechci polemizovat, ale v odborné literatůře píšou : Zde je vidět, že u ohaře na zkouškách požadujeme práci s vysokým nosem při hledání a současně práci s nízkým nosem při sledování uměle založené dráhy vlečenou studenou zvěří. Jednou tedy musí pracovat s nosem vysoko, podruhé s nosem nízko nad zemí. Můj dodatek- to že dovede pes jit po stopě pod větrem a nemusí mít nos u země svědčí jen o kvalitě jeho nosu. Zcela určitě jde po stopě jiným stylem než při hledání.
Richard Czech reaguje 24.9.2013 21:08
Ale pokud někdo chce používat ohaře na dosledy? No je to jak se říká na každém "soudruhovi",co bude se stavěčem dělat,pravdou je že na tuto práci budou asi lepší mmo,vmo,dráťák,vok, apod.,anglická,francouzská plemena asi méně neboť se s nima v jejich domovině s takovou prací nepočítá oni angláni,frantíci a italové asi ví proč,no a je to vidět i na soutěžích kde v poli tito startují, běžně mají jak nosově tak stylem práce navrch.
Richard Czech reaguje 24.9.2013 20:49
Rone ,i na vlečkách chodí ohaři obvykle s vysokým nosem ,mnohdy kopírují stopu vlečeného kusu pod větrem i několik metrů vedle a tuto vypracují.Za zamyšlení stojí taktéž disciplína na Jarních zkouškách zájem o stopu zvěře,o které se jedná že v dohledné době bude zrušena(zaplať pánbůh) neboť to odporuje práci v poli aby se u mladého ohaře hodnotilo jak chodí s rypákem u země když má hledat s vysokým nosem.
Erika Doležalová reaguje 24.9.2013 20:40
Dnešní doba je taková, že bychom rádi měli všechno univerzální. Univerzální ráži, univerzální střelivo, univerzální oblečení...a univerzálního psa :-( Neříkám, že nejsou plemena, která lze naučit "všechno", ale nikdy ta práce nebude perfektní. Pamatuju fenu NDO pana Vechety, naprosto precizní vystavování, klid před zvěří, perfektní aport.. Prostě nádhera. Když pozoruju ohaře poslední roky na zaječím honě, je mi spíš do pláče. Absolutní nerespektování zvěře, zajíce "vyšlápnou" když o něj skoro zakopnou, následně ho hlasitě štvou kamsi pryč z kola, aport teplé zvěře katastrofa.. Hlavně že se pan vůdce na nástupu pochlubil, kolik už ten jeho "machr" našel prasat.. Občas mám pocit, že by mnozí chtěli, aby pes vyhnal prasata, přinesl kačenu a dosledoval jelena.. Takové "3 v 1" (nebo více). Ale to nejde, to je jen šampón. Pes, který předvádí perfektní práci v poli se dřív nebo později "pokazí", ano, pokud půjde na dosled párkrát do roka a pokaždé bude kus zhaslý, budiž. Ale nevěřím tomu, že pokud se naskytne příležitost (nutnost) dosud živý kus pronásledovat (přestřelený běh apod.) že se tyto zkušenosti neprojeví i v práci na drobné.. Když se na výřadu ze zaječího honu objeví srnčí, kterou strhl pes, málokdy to bývá dílo jezevčíka.. Nejsem v zásadě proti tomu, aby byl ohař použit při dosledu, ale osobně bych to brala pouze jako nouzové řešení, obzvláště pokud pes pracuje dobře na drobné zvěři. Už mnoho let "stůňu" na ohaře němce dráťáky (hlavně ty co nejvíc černé), dlouho jsem si malovala, jak si ho jednou pořídím, ale.. Nejspíš ne. Ne kvůli nedostatku zvěře, zajíců máme slušné stavy, takže udělat psa by nebyl nejmenší problém (pokud y to nekazila panička :-) Ale proč držet velkého psa kvůli jednomu, dvěma honům za rok? Do nory se nevejde, do řepky za prasetem bych se ho bála pustit..Takže dokud budou v MS nadšenci, kteří si ohaře pořídí a počet psů tak bude dodržen, ohař se u nás asi neobjeví. Sice si můžu plánovat, jak dosled srnečka je pro psa bezpečný a nic se mu nestane a vše zvládne, ale pak nastane situace, kdy bude všechno jinak (třeba ten divočák a řepka) a co pak? Pak budu ráda, že mám na dvoře jagu, která noruje, kačenu taky přinese a hledat můžeme jít slabé srnče, jelena i prase. Ale je to na každém, jakého psa si vybere :-) Takže bivoji, pokud ohaře chceš, pořiď si ho a je skoro jedno, které to bude plemeno. Nejdůležitější jsou stejně vlohy, výcvik a praxe. Hodně zdaru při výběru.
PSÁŘ reaguje 24.9.2013 20:28
Pokud tomu říkáte dobrá orientace,tak to potěš prd.l !!!Co si z toho vezmou mladí kluci???Píši vyloženě z praxe.Nic víc.
Ron Gordon reaguje 24.9.2013 20:14
Richarde, ja ti nějak nerozumím, souhlasím, že ohař při hledání, slídění pracuje s vysokým nosem, ale že by na vlečkých šel z vysokým nosem se mně nějak nezdá. Vlečka je obdoba pobarvené stopy a tam je potřeba ohaře naučit chodit pomaleji, jinak je vše o kvalitě nosu. Princip je stejný, pes hledá poraněnou zvěř, která ve většině případu barví, ať je to drobná či vysoká. Rozdil je v tom, že drobnou ti ohař donese, vysokou - buď tě k ní dovede nebo oznámí. Pro mnoho ohařů by dnes nebyl problém přinést i slabší srnčí, když dokaží přinášet osmikilové lišky.Dodnes vzpomináme na kolegového kraťase, kterému nečinilo potíž strhnou postřelenou laň či přinést střeleného psa. Pro Psáře - být myslivcem a kynologem neznamená mít patent na rozum a jako jediný mít jen pravdu, vždyď zde jde zejména o diskusi a jak je vidět i nemyslivec a nekynolog se zde celkem dobře orientuje.
Sojka reaguje 24.9.2013 19:53
Pane Zvářal, viděl jste někdy dobrého ohaře pracovat v poli na drobné nebo znáte jen ČF na naháňce? Některé vaše představy jsou poněkud úsměvné, ale to přičítám tomu, že nemáte absolutně žádnou praktickou zkušenost. MS
karel zvářal reaguje 24.9.2013 19:47
Psáři, ale nikoho k tomu nenutím, klidně mě nečtěte. A je to můj poslední vstup zde, to jsem zvědav na další dny: černé brýle, kšiltovky, kapuce, kouřová skla, NICKY a čekání jak tloušti na chleba, které vlákno se rozbliká- a hrr do něj!...Hoši, jdete s dobou! Ono nestačí jen přestat klopit oči, ale chlapsky se podepsat, víte, a za svůj názor se nestydět. Jinak myslivost bude směřovat tam, jak jste to mnohokrát popsal.
Jan Sobol reaguje 24.9.2013 19:43
Ano přesně tak Jiří,jinak díky všem za odpovědi, hlavně vůdcům ohařů za praktické zkušenosti.
PSÁŘ reaguje 24.9.2013 19:38
Co je to za stránky kde hlavní slovo má nemyslivec a nekynolog.Všichni ho žerou.Nechápu.....
karel zvářal reaguje 24.9.2013 19:21
Richarde, tady jsou evidentně dvě skupiny lidí, každý má svůj názor a je to tak dobře. Motáme se stále v kruhu. Já jsem člověk tolerantní, ať si každý dělá myslivost jakou zvládá, podle toho, kolik má času, znalostí a financí. Snad z toho vyplynulo, že jsem příznivec všestranných psů, tím ale neříkám, že specialisté jsou zbyteční. Bylo to níže řečeno mnohokrát, obě varianty mají své pro a proti. Vím o jiných združeních, kde fous chodí do prasat, a ti lidé necítí absolutně potřebu to ventilovat a vést s někým nekonečné půtky. Fandím pejskařům, protože jsem zažil myslivost bez psů, a to už vlastně není myslivost, to je hra na ni.
Jiří Pařízek reaguje 24.9.2013 19:16
Richarde tady ale nikdo nepsal že se maj ohaři předělávat na dosledy do jelenářskejch oblastí a maj přesta dělat na drobné zvěři..Prostě jen někteří napsali že znaj nebo mají ohaře co zvládá mimo práce na drobný i dosled spárkaté a berou to jako plus v jeho využití... Tak asi chápali i Bivojovu otázku.
Richard Czech reaguje 24.9.2013 18:58
Pane Zvářal,ono dohledávka drobné v poli a dosled spárkaté jsou u ohaře podstatně rozdílné věci,hlavně stylem práce.Při dohledávce je žádoucí aby pes zvěř našel vysokým nosem, při dosledu spárkaté pracuje na stopě obvykle s nosem u země.U ohaře je žádoucí aby stylem práce hledal drobnou s vysokým nosem(s nízkým by toho moc nenašel)a tu poté lokalizoval vystavením.Co se týče hledání tak skoro každé plemeno ohaře má ve standartu popis pracovního standartu plemene tzv. styl práce pointra nelze posuzovat se stylem práce např. českého fouska nebo např. italského ohaře, každý z nich má specifický způsob hledání a práce v poli.Toto by se mělo zachovat a neblbnout hlavu psům pracemi specialistů (barvářů apod.)
karel zvářal reaguje 24.9.2013 18:24
No, jak zpívá Jožo Ráž o zanedbanom onom, něco podobného je dosti časté ve výchově a výcviku psa. Tomu nechce aportovat, tomu nechce dělat vodu... takže zkoušky neudělá, nebo tam ani nejde. Sdružení si pořídí psa, někomu ho přidělí a na výcvik je zatím čas, hele... Přestřelím, 14 před zkouškami zjistí, že by se už mohli začít připravovat, ale promeškané mládí už nejde dohnat. Představa, že intenzivním výcvikem ztracený čas doženu psa totálně pokazí a pokazí mu chuť do práce. Výcvik na vodu může klidně páníček začít v mělkém bazenku ve dvou měsících společným cachtáním (voda není nepřítel), aportování ve stylu, jak popsal Ron G.. Podporovat hrou vrozené instinkty psa, nepřehlížet je, za každý aportek oblíbené hračky pochválit. Je potom smutné, když tzv. "nevycvičitelný" mladý pes musí zajet naposledy k veterináři. Já tedy zásadní rozdíl mezi dohledávkou (prací v poli) a dosledem nevidím, není to pro mě rozporuplné téma, resp. důvod, proč by si myslivec neměl pořídit ohaře a vhodným způsobem obě vlastnosti rozvíjet.
Richard Czech reaguje 24.9.2013 15:46
Sojko,i když jsem již nechtěl reagovat tak opět musím dát za pravdu tvému poslednímu příspěvku.Pravdou je, že ohař jakýs takýs dosled zvládne ,ale pravdou také je že žádné jiné plemeno nezvládne to co dobrý ohař a to je drobnou nalézt a VYSTAVIT, a tvrdím že pokud se začne s ohaři dělat více na spárkaté(dosledech nedej bože na naháňkách) a méně na drobné tak přesně tato pro ohaře typická vlastnost se vytratí,a budeme jen vzpomínat nic víc.Psům a fenám zdar.
Sojka reaguje 24.9.2013 13:13
To máš Rone možná pravdu a klidně to tak může dopadnout. Ale mě by to přišlo jako velká škoda potlačovat u stavěčů ojedinělé vlastnosti, kterých u nich bylo dosaženo a to za situace, kdy je víc možností na výběr s ohledem na probíhající změny. MS
Ron Gordon reaguje 24.9.2013 12:10
Ono je docela možné, že naši následovnící v roce 2200 budou citovat z nějaké chytré knihy: protože stav drobné zvěře byl ztenčen do té míry, že pro práci ohaře v poli nebylo dostatečného zaměstnání, počali myslivci k práci v poli využívat všestraného barvaře, po celý rok k službě upotřebitelného. Nemyslím si, že to byla z nouze cnost, ale že to bylo opravdu využití potencíálu ohaře. Zřejmě lidé v minulosti nebyli tak nároční a dovedli hospodárně myslet a misto držení tří psů -ohaře,honiče, a barvaře drželi jednoho. V minulosti se také rolník spokojil s kravkou, která mu dávala mléko,telata, používal ji v zápřahu a když skončila tak poskytla maso, říkalo se ji trojužitková.
karel zvářal reaguje 24.9.2013 10:35
Trivoji, lepší jednou vidět, než desetkrát slyšet. O buldocích se říká, že to jsou nejhloupější psi. Nedávno jednoho ukazovali na skejtu, a náramně se bavil! Hodně lidí si pořídí psa a žijí v domnění, že krev není voda a geny dokážou divy. Když dáte dítě z geniální rodiny místo do školy do džugle, co udělá? Myslivci nemusím napovídat, že zvlčí. Když budete ohaře učit vystavovat kachnu, to určitě zvládne. Za měsíc králíka snad taky. Zkuste mu tam svázat selátko, pěkně voňavé, aby si pro vítr nemusel jít blízko. Na ty první dva výcviky určitě nezapomene a ten poslední se Vám také může hodit. Na naháňce možná ne (zákony je třeba ctít), ale v tom rákosí se s ním také může potkat.
Sojka reaguje 24.9.2013 09:02
Pavle, i to je možné :-), ba pravděpodobné :-). Přiznávám že Darwina zas tak úplně neovládám :-), ale to vejce bylo určitě dřív než slepice :-). MS
Sojka reaguje 24.9.2013 08:00
První bylo samozřejmě vejce :-). To vejce snesla želva :-) jako vývojový předek avifauny :-). Takže slepice byla až potom :-). MS
karel zvářal reaguje 24.9.2013 07:25
Číst jsem uměl v pěti letech, jen o něco později jsem začal zapojovat kůru, protože ne vždy mě vše ladilo s realitou. Budu asi trapný, ale pro pořádek zopakuji: 1) Prohýbaly se stoly Slavníkovců a Přemyslovců pod zvěřinou z drobné, nebo spíše z spárkaté? 2.) Jak to bylo s lovem zvěře do 14. století?. 3.) Jak barví jelen po zásahu šípem? 4.) Všechna plemena vznikla z vlka, že jo. Vznikl ale ohař z barváře, nebo spíše barvář z ohaře? (Je to podobné, jako ta hádanka, co bylo dřív, jestli slepice nebo vejce). Na re nečekám, ať si každý odpoví sám, mezi prvními bude určitě znát odpověď Josef V., ale nechá to na druhých...
Sojka reaguje 23.9.2013 22:32
Protože však stav vysoké zvěře nepříznivou dobou byl ztenčen do té míry, že specialista barvář najde již málokde dostatečného zaměstnání, používají myslivci většinou k práci barvářské psa všestranného, po celý rok k různé službě upotřebitelného. Takže to byla tak nějak spíš z nouze ctnost a využití spíš minimálně. MS
Ron Gordon reaguje 23.9.2013 22:25
Nějak se mi nezobrazilo jméno, takže pane Milane je ode mně RG.
Sojka reaguje 23.9.2013 17:29
Rone, Rone, neptal jsem se, jestli je jezevčík všestranný. Ptal jsem se, který bude nejlepší na aporty kachen. Protože už v roce 1923 napsal Karel Podhajský ve své knize: Ohař všestranný jako zachránce zvěře - "Od novoněmeckých psů, po jejich „regeneraci" všestranně používaných, žádám, aby dle své konstrukce, výšky a chrupu nosili do 7 až 10 kg zvěř (arci jen onu bez spárů) a různé předměty. Španielové a foxterrieři nosili do bažanta a lehkého zajíce vše. Jezevčíci ptactvo do velikosti koroptve, z vody vytáhli za kejhák kachny a pěkně přinesli tchoře a králíka." Takže jeden z těch uznávaných autorů, na kterého se by se řada zastánců tzv. všestrannosti ohaře moc ráda odvolávala, to asi myslel trochu jinak. Takže, který jezevčík bude asi na ty kachny nejlepší? PS - taky Podhajský napsal: "Ještě v létech sedmdesátých nesměl se ohař zvěře srnčí dotknouti, tím méně ji štváti a dáviti. Neodpovídalo to správnému provozování myslivosti. MS
Ron Gordon reaguje 23.9.2013 16:12
Pane Urban, já se s Vámi nepřu o zkouškách, ale tak jak jagoš či jezevčík nebude vystavovat, tak ohař nebude norovat. Každý lovecký pes, který dobře pracuje je přínosem ať je malý nebo velký, pouze v době větší vrstvy sněhu jsou ti nízcí v nevýhodě
Tonda Urban reaguje 23.9.2013 14:52
Pro Rona G. Stačí pořádně pročíst zkušební řády trochu připomenu. VZ - všestranné zkoušky. Jsou nejvyšším typem zkoušek z lov. výkonu.Psi, kteří je úspěšně absolvují, mohou být zapsání v plemenné knize jako psi univerzální "U", což je důkazem jejich všestranných pracovních schopností v lese, v poli i ve vodě.Které, světe div se pořadají i pro malá plemena (teriéři a jezevčíci). Pokud jsi poznal chovatele jagošů zeptej se na podmínky uchovnění psa.(zkoušky)
karel zvářal reaguje 23.9.2013 13:42
Done, velmi výstižné, sto bodou! Snad si někteří pod všestranností nepředstavují, že pes umí ÚPLNĚ všechno. Je to přesně jak říkáte, průnik několika množin. Dnes vedle umělek pro využití norníka jsou používány hodně betonové sklopce, navíc ostrý pes se vypořádá se škodnou často na povrchu, kde by jezevčík nestíhal. Takže za mě podobně: tři v jednom. Č.F.!
Ron Gordon reaguje 23.9.2013 10:55
Takže, když jsme s diskuse přeskočili do polemiky - pro Sojku, dobrá rada by byla nad zlato, ale nějak jsem se nesetkal s pojmy, všestraný jezevčík, všestraný barvař, všestraný honič. Nevím, kdo přesně vymyslel název všestraný ohař, ale je to vcelku běžně používaný výraz. Plně souhlasím, že specialista" by měl byt vhodnější, ale je otázkou zda je vhodnější mít na dvoře pět specialistů , neb jednoho všestranného. Za mně pro "přežití " je vhodnější všestrannost. I mezi lidmi je soustu vynikajících specialistů, odborníku, kteří jsou dobří ve svém oboru, ale jsou schopni i připálit čaj. Praktičtější je méně od všeho, než hodně od jednoho. Ale pokud by měl fundovaně poradit k výběru psa, dopopručil by Ojeba - zkřížit ohaře s jezevčíkem a tohoto křížence pak ještě potuplovat barvařem. Toho jezevčíka použitého ke křížení nejlépe trpasličího, aby nebyl problém s norováním.
karel zvářal reaguje 23.9.2013 09:38
Pivoji, jako školáčci jsme také hrávali tichou poštu, ale nebylo to tak průsvitné... I kdybych o nich napsal třeba knihu, určitě to nebude přínosné, jsou jich celé stohy. Možná by mohli poreferovat pánové Pavel Š. nebo Josef L.. Od deseti let jsem chodil o prázninách na hřiby a na borůvky, vždy mě doprovázel. Poznal jsem za ta léta tři, všichni stejný a každý jiný, psi s nepřirozenou inteligencí. Dobře vycítil, že se nejde na lov a jen se motal kolem. Stačilo říct "Alba, išči" a za pár minut lájela pod borovicí s veverkou. Za sušenku by se přetrhla. Pochvala "spakojna, maladěc, spakojna", a za chvilku se pásla na borůvkách, mordu celou fialovou... A k tomu nacucanému výš: kde se ten Chocholoušek fláká?!
PSÁŘ reaguje 22.9.2013 21:35
Víte paní Marie,píšete docela pěkně.I o Vašich zkušenostech.Je vidět,že něco víte.Jenže to je problém internetu.Pravda je někde uplně jinde.
Marie Součková reaguje 22.9.2013 18:58
Pro Psář: Když uvidí srnčí, tak se za ní rozběhne, ale víc jak 500m tomu nedá, nedavno ji srnky přeskakovali, zastavila se, nechala je přeběhnout a běžela zpět. Pokud je v leči černá, tak si srnčí vůbec nevšímá, sama jsem zažila, kdy v leči byl rudel prasat, fena byla chvíli u mě a dokonce byl u mě i vyděšený srneček, koukla po něm a šla vyhánět černou. Neříkám, že se za srnčí nerozběhne, prostě běžící zvěř, ale že by ji pronásledovala několik kilometrů, z toho už dávno vyrostla. Dá se i odvolat, na honiče dobrý.
Tonda Urban reaguje 22.9.2013 18:32
Sojka dobře položená otázka (22.9.-11:47). Palec nahoru.
Mgr. David Stehlík reaguje 22.9.2013 13:05
za me abych se pridal do diskuze, mam VOK fenku a na dosledech slape dobre je ostra nekdy az moc co se tyce prasat..srnce mi nehlasi ale chodi po stope pro me a zpet pokud je zhaslej, jinak ho stavi..ale asi je kazdej pes jinej a jak si ho kdo vycvici..
Sojka reaguje 22.9.2013 11:54
Jo a abych nezapomnel, toho jezevcika na ty aporty chci pouzivat hlavne na kachny, ale nejsem si jisty, jestli ten dlouhosrsty nenacucne moc vodou. Jednoho jsem ale videl jak kachnu prines, tak fakt nevim. MS
Sojka reaguje 22.9.2013 11:47
V tom pripade bych si taky rad nechal poradit. Mám celkem 3 odborne dotazy. 1) jaky jezevcik bude nejlepsi na aporty, vaham mezi drsnakem, hladakem a dlouhosrstym a uz vubec nevim, jestli standart nebo trpaslici 2) ktery barvar bude lepsi do bazantnice? Hannoversky nebo Bavorsky? 3) bude na norovani lepsi gaskonsky modry honic nebo slovensky kopov? MS
Leon Zumr reaguje 22.9.2013 11:28
proč by sem lezli když je zajímá jenom kšeft a podle toho dnes fousek vypadá.Když jsem včera vyděl kamaráda fenu tak bych s chutí někomu s těžkou botou prokopnul prdel!Lysiny po celým těle a jak vleze do rákosu tak si to rozedře a má to druhý den podebraný tak že kamarád platí mastičky tabletky speciální krmení a všechno je to hovno platný
karel zvářal reaguje 22.9.2013 11:14
Koukám na dvojku na orly, pak jdu ven na celé odpoledne, takže jste mě ještě stihl doma. Odkázal bych na svůj vstup 17.9. v 11,44. Gynekolog taky nemusí mít tu onů, aby se vám k problému vyjádřil. Dělám ornitologii a žádného ptáka nemám doma. A když jsu venku, koukám, jak to hoši dělají, víte. Jestli nechcete ČF, Vaše věc. Ani se nedivím lidem z klubu tohoto plemene, že sem nechodí, ti by dostali maku!
Jan Sobol reaguje 22.9.2013 10:59
Karle jaké máte lovecké psy? Popište nám jak je využíváte, určitě to bude pro nás myslivce velký přínos.
karel zvářal reaguje 22.9.2013 08:44
Pavle, děkuji za normální lidskou reakci. Tyto stránky jsou velmi výživné, tady se obyčejný smrtelník dozví spoustu nových věcí. Třeba že nejvyšším stupněm inteligence není genius, ale myslivec, nejlépe takhle v červnu v řepce. S ním tak trochu soupeří krkavcovití, těm se dostat na kobylku také není snadné.+)))
karel zvářal reaguje 22.9.2013 00:44
Správně Pavle, BB (jejda, skoro jako ten sex symbol!), ti jsou dobří, takže bych si pořídil hned dva. Toho si hrabata vyšlechtili, aby ho mohli nasadit po třídenní pařbě, když se jeden probral a zjistil, že byl na honu a ne na střelnici. Šelma sedlák nebyl žádný íqáč, ale počítat uměl. Pro frísku si do Němec nejel, měl sedm dětí, tři kluky a čtyři dcery - holky krev a mlíko! Ti se stračenou ještě orali, protože z těch pár měřic by koňa neuživil. No a když byla starší, nechal si jalovičku, straku zavedl k řezníkovi a měli posvícení. Možná, kdyby byl Champion of the World (zkratku už jsem vzhledem k blížící se senilitě zapomněl), koupil by celou Lhotu i se zámečkem a mohl rozdávat rozumy. Nic, šasi, jdeme odsud, tady to nemá cenu...
Ron Gordon reaguje 21.9.2013 21:51
Ani pro malého psa není v řepce na růžích ustláno, kolegovi v létě odběhl bordík do řepky, kde byli divočáci a již ho více neviděl, zřejmě měli čerstvý zákusek.
karel zvářal reaguje 21.9.2013 13:39
Vážená a milá Eriko, (snad se neurazíte za takové oslovení), Vás si jako úspěšné myslivkyně a specilistky na lišky velmi vážím, obdivuji Vaše doprovodné popisy k loveckým výpravám. Dosled v řepce Vám udělám od září do dubna úplně v poho. Uvedl jsem, že bych toho umělce na mentální úrovni jagoše, který střelí prase v červnu v řepce, nechal samotného si to vyjíst. Svého psa bych do takové řepky neposlal. A velmi souhlasím s použitím menších plemen pro takovou práci. Víte, já mám zkušenost s nelovem černé teď, když je na to vhodná doba. Kamarád, který se jim věnuje, je už orávený poznámkami kolegů a ubral na intenzitě. Chodí za ním lidi se stížnostmi na škody, za ním, který je na žebři pořád, zatímco druzí doma čekají na příděl. Když píše esemesku v deset večer, že má lončáka, volá mu předseda obratem, že ho chce vidět... "a to k...a su člen výboru!" Tož tak je to s tím lovem černé a vzájemnou důvěrou u nás... Takže já jsem pro ohaře, ale s rozumem. Lov prasat není povolen jen v květnu a červnu a není jen řepka, postavil bych žebř a vnadiště raději u pšenice.
Erika Doležalová reaguje 21.9.2013 10:07
Pane Zvářale, kolika dosledů v řepce jste se účastnil? Opravdu si myslíte, že postřelené prase chodí kolejákem? Loni jsme našli lončačku cca 200m od nástřelu, z toho koljovým řádkem šla asi 5, možná 7 metrů. Zbytek "normálním" porostem, kde člověk jde po půlkrocích a je rád, že je rád (kdyby kus nebyl zhaslý, tak máte smůlu, v té řepce se prostě rychle nepohnete), malý pes se "pod" řepkou prosmýkne relativně dobře, ale neumím si představit, pustit do toho ohaře.. (a jít s ním na řemeni, to je opravdu nesmysl, zamotá se vám do stonků po dvou metrech)
karel zvářal reaguje 20.9.2013 22:28
Už jsem fakt nechtěl, je to únavné a otravné pro oba, ale nedá se. Naháňka tam neprobíhala tak, že se žene klasicky (Horehorehore!!). Prasata pes navětřil, chcete-li vystavil, bordík hlásil a pobíhal kolem. Poloha byla jasná. Dva střelci se do kříže postavili k maliňáčí a opatrně se přibližovali, domlouvali se posunky. Takto byli schopni střelit v leči 1-3 kusy, po zbytku tlupy stříleli rozestavení lovci, další 0-3 kusy. V celkem malém počtu lidí a v klidu. Základ bylo ranní obeznání stop a zálehu. Je fakt, že v osmdesátých letech jich tolik nebylo a chování bylo jiné, byly "čitenější". A s těmi zády...proboha! Spolu, druhý 5-10 m vedle (v kolejovém řádku), ale aby měl jiný úhel pohledu a možnost vystřelit dřív.
Sojka reaguje 20.9.2013 22:08
Pane Zvaral, tohle prece neni souboj mezi nami, vy jako nemyslivec mate naopak velke zkusenosti, ale verte mi, ze je to o praxi. Vy to mozna zas vezmete negativne, aleě pro mě treba predstava ze mám v repce za zady nekoho s flintou je desiva:-). Cim min lidi se u tohO mota, tim lip. Radsi tam vlezu sám a sám to nejak vyridim, nez mit nekoho, kdo mi jako kreje zada:-). Stejne tak neverte tomu, ze 1-2 psi hnou s prasatama ve vetsi leci. Kde jsou ty casy, kdy stacilo prijit k pasece a v kapse zacinkat patronama. Verte mi, opravdu to neni o nejake opozici, ale o zkusenostech a praxi. MS
PSÁŘ reaguje 20.9.2013 20:43
Pani Součková,opravdu Váš pes nehoní srnčí?
karel zvářal reaguje 20.9.2013 19:27
Určitě velká plemena mají u prasat respekt, já tu hru na uznaná a neuznaná plemena nechápu. Když jsou psi platní, tak "barva pleti" mě nezajímá. A ten fous, to byla nouzovka, i když se osvědčil. Já to nikomu nevnucuji, jen nemám rád apriorní odsuzování...dle zákona. Ale to je můj nestranný pohled, povolaní určiě vědí, jak s černou pohnout. Lovu zdar!
Leon Zumr reaguje 20.9.2013 19:15
nikde jsem nenapsal že mám strach o sebe ale mám strach o psi a hlavně nikde jsem nenapsal že to je o výšce.Prostě a jednoduše jsou velký psi který na lov černý mají (jednoho takového jsem měl a fena se dožila staří a ještě v jedenácti mi dohledávala čuníky protože měla jak se dnes říká game ale hlavně i rozum) ale ohaře mezi ně nepočítám a počítat nebudu i když je mám doma
karel zvářal reaguje 20.9.2013 19:11
Čím jsem starší, tím víc jsem proti naháňkám. A pokud už musejí být, velmi záleží na jejich organizaci. Mám zkušenost, že je lepší naplánovat dvě než 3 i 4, kde je o všechno honem honem a výsledek stojí za prd. Raději v klidu, pomalu postupovat, do tlaku stačí 1-2 klidní, ovladatelní psi, kteří prasata najdou jako deset, kteří se tam často zbytečně motají. A dobré střelce. Asi by to bylo téma na samostatné vlákno, ale většinu průšvihů v leči způsobí podcenění síly a agresivity černé. Mě jednou povalil lončák, díky filčákům a dobrým hadrům se nic nestalo. Být to metrákový kus...
Marie Součková reaguje 20.9.2013 18:41
Já mám plemeno, které má 50% krve vlka, jako malá honila srnky i třeba 2km, prostě mlaďoch - honič. Vylítala se a nikdy jsem nezažila, že by štvala zvěř, nebo snad český fousek, tihle psi se vždy drželi leče, nebo si odběhli na cca 200m. Takže nevidím problém s použitím většího psa, naopak ve sněhu ideální, tam kde jsou překážky také. KDyž budete mít skrmené zvíře o 40kg, tak bude těžkopádné a pokud to bude pošuk a bude naskakovat rovnu na kňoury, tak to jednou nepřežije. Ale, co já mám zkušenosti, tak dobrý, vycvičený a zkušený pes, nemá se svojí výškou problém a jeho rychlost je také občas výhodou, když je potřeba strhnout zraněné sele nebo lončáka. Malý pes taky super, ale sama mohu porovnat, že v zarostlém terénu má prostě problém. V řepce jsem taky byla, dá se jít v koleji, ale nic moc super, ale dá se to a oba moji psi to přežili :-)
karel zvářal reaguje 20.9.2013 18:40
Zmiňuji tam také vestu, takže k tomu otevření by docházet nemuselo. Dělal jsem honce šest let, často hustníky a ostružiny, vedle chodil v tlaku i ten fous a nikdy jsem prdel staženou neměl, nosil jsem pro zvýšení odvahy dlouhý tesák. Neříkám, že lov černé je brnkačka a vše jde snadno. Ale pokud je ta řepka neprůchodná, tak toho psa neobětuju na konto neodpovědného střelce a zkrátka ho tam nepustím. Mouchy také chtějí žít.
Leon Zumr reaguje 20.9.2013 18:32
Karle to není o opozici ale o zkušenostech vem si psa na vodítko a běž do řepky nebo kukuřice a až uvidíš ohaře otevřenýho od sekáče jak konzervu nebo fousky létající z trnek jak na gumě a majitel je tak inteligentní že je tam cpe znova tak pochopíš.Já osobně mám dnes staženou prdel pokaždý když jdu do křovin i když feny jak cítí černou tak jsou hned zamnou ale když narazí na lovce psů tak to nemusí stihnout.
karel zvářal reaguje 20.9.2013 18:04
Já jsem se řepkou nachodil do aleluja, když jsem kontroloval budky na sloupech, za hodinu je člověk totálně splavený a večer totálně grogy, a to chodím kolejovým řádkem. Nikde jsem nepsal o rychlovce, je jasné že brždění psovi na 3-4 m vodítku by vadilo, ale určitě by to přežil, nač ta silná slova! A tím víc bych vyžadoval přítomnost druhého střelce, který by nám kryl záda, když neví na co střílel. Ale ať řekne Zvářal cokoliv, jste automaticky v opozici, zkrátka MS. K. Zvářal
Sojka reaguje 20.9.2013 17:47
Pane Zvaral, do repky na voditku? Pri vsi ucte, pujcte si nekde psa a nejdriv si to vyzkousejte. A verit strelci a tomu, co tvrdi o velikosti kusu, na ktery strilel:-)? Tak to si taky parkrat nejdriv vyzkousejte :-). Nic ve zlem, chce si to zkusit na vlastni kuzi, pekne tak kolem pulnoci, kdy 20kg sele ma nejednou 60kg a necekane je z nej ten jak vy rikate loncacek:-). Ted vazne, v repce pes na voditku je blbost, kdyby neco tak ho tim zabijete. MS
karel zvářal reaguje 20.9.2013 16:22
No tak do řepky bych ani cizího psa samotného neposlal, natož svého, leda navodítku a opatrně vpřed. A také zaleží, co se dosledovává. Lončáček bez problémů, sele od vodící bachyně- zvýšená opatrnost a aspoň ve dvou, kňour to samé. V řepce se ani zajíci dobře nepohybuje, natož psům většího rámce. Na dalším vláknu se píše o dnes běžně používané potřebě, tu bych dokonce uzákonil. Souhlas, křepelák je také možná varianta, poměrně všestranně využitelný pes.
Ron Gordon reaguje 20.9.2013 10:00
Jenže pro honitbu jsou stavy drobné zvěže stanoveny a tak je také dle zákona nutnost držet LUP se stanovenou upotřebitelnosti.
Sojka reaguje 20.9.2013 09:51
Nevěcné popíchnutí - pokud někdo nemá drobnou zvěř, a nemá možnost ohaře na drobné nechat pracovat, tak si nemá pořizovat ohaře. MS
Sojka reaguje 20.9.2013 09:47
Kombinovaná plemena? Jasně, proč ne. K tomu je ekvivalent třeba křepelák. Bivoj - vyjádřím se už naposledy, protože tato diskuze asi nemá smysl. Podle mého názoru je úplně jedno, jakého ohaře si pořídíte, pokud se Vám bude líbit. Stejně ho chcete, jste pro to rozhodnutý a co se nějakých krátkých dosledů týče, není důvod proč by to nezvládnul, stejně jako jiný pes a mezi ohaři prostě nenajdete plemeno, které by se v dosledech nějak výrazně odlišovalo. Bude mnohem víc záležet na vedení psa. V podmínkách honitby, které jste uvedl, je to prostě jedno. No a až ho pošlete do řepky za prasetem, tak si třeba vzpomenete :-). MS MS
karel zvářal reaguje 20.9.2013 09:39
Tak to je PAN PES, do jiných klimatických podmínek. Už vidím, jak někdo v -40, sněhu po pás, šaškuje s barvářem.
Jan Sobol reaguje 20.9.2013 09:35
Asi pustim jagoša na braku , necham si z toho fenku na kterou pustim ohaře a budu mít to vo čem je tady řeč.
Josef Leopold reaguje 20.9.2013 09:33
Karel Zvářal, není potřeba stavět ohařům slechy, máme tady lajky a ty to ve většině případů zvládají od hraboše po vysokou.
karel zvářal reaguje 20.9.2013 09:29
A co kombinovaná plemena?... A to že psi při lovu odcházejí není přece důvod je nevyužívat. Staré otřepané: je to v lidech. Někdo si pořídí psa na kterého nemá čas, zkoušky udělá za flašku (po známosti). Jen lituji Bivoje, asi ty kance bude muset dohledávat sám, sílu na "aport" má...
Sojka reaguje 20.9.2013 09:21
Já zas viděl, jak sekáček, který by jinak nestál ani za řeč, během pár vteřin rozebral ČF na prvočinitele. No a co? MS
Sojka reaguje 20.9.2013 09:20
Jenže ono to šlechtění (podle někoho hraní si s plemeny) mělo svůj účel, který odpovídal požadavkům. Od masného plemene skotu jako je třeba piemont, hereford,galloway, limousin atd. taky nikdo nečeká úžasnou dojivost a nebude je chovat z důvodu mléčné užitkovosti a pokud snad ano, tak je obvykle považován za idiota. MS
karel zvářal reaguje 20.9.2013 09:18
No tak je to diskuse, každý máme svoje argumenty a zkušenosti. Zažil jsem čf na natláčce, vše proběhlo v klidu, žádné zběsilé štvanice. A výřad byl vždycky... bez dosledu.
Sojka reaguje 20.9.2013 09:14
Taky se říká, že na blbou otázku se blbě odpovídá:-). MS
karel zvářal reaguje 20.9.2013 09:13
Začalo využití psa ve středověku? Někteří jsou schopní z potomků Canis lupus udělat neschopné trotly. Vlk zvládá hraboše, lumíky, zajíce, lišky, husy, soby i bizony. Takže tu všestrannost má v sobě. Napřímit ohařovi slechy a zešednout, je to téměř vlk. Podle dostupných záznamů byl prapředek fouska používán odpradávna, asi se moc neliší od primigenního "plemene". To až nová doba přinesla hru s plemeny a všelijaké hračičkářství s křížením a vytváření nových, schválení-neschválení...
Tomáš D. reaguje 20.9.2013 09:09
A nebo si ochočit psa Dingo a bude to nejlepší........
Sojka reaguje 20.9.2013 09:02
No o nějakých standartech se dá mluvit zhruba od druhé poloviny 19.století. Stejně jako o definitivním oddělení od honičů stylem práce (vysoký nos, vystavování ....), což trvalo někdy od středověku. Ohaři se ke štvaní zvěře nepoužívali. Takže třeba ta ostrost na škodnou byla pak požadována právě z důvodu ochrany drobné zvěře, což bylo náplní práce i tehdy profesionálních lesníků/myslivců, bažantníků apod. ať už na panstvích nebo velkostatcích. Aspoň předpokládám, že se bavíme o této době a nikoliv o středověku. MS
Tomáš D. reaguje 20.9.2013 08:59
Co na tohle Bivoj? Místo asi jen třech normálních odpovědí, jen nesmyslné nucení názorů a odrazování od záměru na pořízení všestranného ohaře.
karel zvářal reaguje 20.9.2013 08:49
A vo tom to právě je... Představte si lesy pár století zpátky. Lakatoše nebyly, samé popadané stromy, větve, vřes, borůvčí - dyť by se ti podvraťáčci tudy nepřenesli. To není jak dnes, listí nebo hrabanka, jinak všechno uklizené. Bylo nízké zalidnění, lesy rozlehlé, žádné pidihonitby. Už vidím, jak jezevčík zvládá celodenní lov v Hoře... ten byl právě jen na tu Noru. Za další: v dřevních dobách se lovilo lukem nebo oštěpem. Vysokonozí vytrvalí psi zvěř vyslídili, zadrželi, event. stavěli. Používaly se běžně chladné zbraně- dnes "nezákonné". Podle mě je nezákonné dostřelovat kus s visícím psem, co asi na to říká jeho sluchové ústrojí? Dělal někdo v tomto směru sociologický průzkum? K husám se mohli kvůli plachosti dostat těžko, lukem ji stěží sestřelovali. Jediná šance byla dostat mladé nebo staré v rákosí při přepeřování. Na vodní práci je ohař stavěný. Bažant nebyl, zajíc dal desetinu zvěřiny co vysoká. Tak čemu se asi pánové věnovali, aby mohli hodovat? Ta drobná byla jen třešinka na dortu. Takže pokud se něco předělávalo, tak to byli vysokonozí na drobnou a podvraťáčci (norníci) na černou, i když škodnou určitě zvládali taky.
Sojka reaguje 20.9.2013 08:07
Jasně, když se do díry nevejde, tak může hrabat :-), běháky na to má :-). A šup, už je tady další využití :-). MS
Leon Zumr reaguje 20.9.2013 07:50
co by nemohl norovat objedná se metrostav a jde se na to :D mam tady video jak mi fena s VZ hlasí ulovenou černou a dosled zvládne ale nikdy jsem jí na dosled nevzal protože mi to jak pracuje je u nás k h.. když mi černá zaleze do trnek a jin´ho bordelu
Sojka reaguje 20.9.2013 07:06
Ono není dost dobře možné vytrhnout pojem všestrannost z kontextu tehdejší doby, kdy převládala tzv. malá myslivost zatímco dnešní situace je úplně jiná. Koneckonců ve starší literatuře se najde informací dost, co bylo považováno za tzv. "všestrannost" v tehdejší době. Ale pořád to bylo 95% práce na drobné, ostrost na škodnou a sem tam dosled srnečka. V dnešní době si zřejmě někteří představují pod pojmem všestrannost, že by ohař mohl třeba taky norovat. MS
Marie Součková reaguje 20.9.2013 00:14
S Českým Fouskem už jsme pár naháněk na černou zažili a musím říci, že pracovali velmi dobře, rozháněli černou a žádná vážná zranění nebyla. Hodně jsou teď NKO, ale Fous je fous a je to naše plemeno.
Marie Součková reaguje 20.9.2013 00:12
Mam fenu 55cm v kohoutku, není to ohař, ale také velké plemeno a chodí speciálně na naháňku černé zvěře. Je ostrá, doráží, umí se i zakousnout, ale nikdy jsme nešili. Když hlásí prase a drží ho, tak jakmile k ní dojdu, tak bezpečně za mě ustoupí a já mohu zvíře dostřelit. Zatímco naposledy na divočákovi visel jezevčík a střílet se tak nedalo. Takže si myslím, že to není o velikosti psa, ale o jeho povaze a schopnostech. Dříve ČF byl pan Pes a ti opravdu něco uměli. Dnešní kvalita některých psů je celkem tristní.
PSÁŘ reaguje 20.9.2013 00:04
Děkuji.Neplíbejte!
Pavel Štěrba reaguje 19.9.2013 22:22
Ne pane Konvalina, neplíbím. Příště se na Vás ani ne....ru. Stejně jako to nakonec udělá každý, kdo si nenechá cpát do hlavy Vaše názory.
PSÁŘ reaguje 19.9.2013 20:30
Jo a pane Štěrba,polibte mi příště prd.l.
Richard Czech reaguje 19.9.2013 16:19
Ta bájná všestrannost za pánů Knollů a Bačů apod. Tehdy totiž ohař dělal z 95% v drobné ,jenže dnes tomu bude přesně naopak.Druhou věcí je ,že v té době zdaleka nebyla u nás tak pestrá paleta specializovaných plemen (barváři,honičiapod.)jako dnes, proto vše zastal ohař.Jen trochu zasvěcení ví kde toto všestranné využití ohaře dovedlo a dovádí.A napíšu poslední větu v tomto vláknu:Až poslední ohař nebude běhat v poli,až poslední ohař přestane vystavovat,až poslední ohař stratí nos tak pak ,pak přátelé bude pozdě něco změnit houvgh.
karel zvářal reaguje 19.9.2013 14:50
To je však pro mnohé odborníky SPROSTÉ SLOVO!...Vemte to logicky: nebyly telefony, mobily, auta, nebylo moc peněz, nebyla antikoncepce. Hajnej si nemohl dovolit co pan hrábě s jeho dvacetihlavou uřvanou kamarilou. Ale lovil, a ne že neúspěšně... Byl jsem na vojně se Slovákem, kterému jsem tak trochu záviděl jeho příjmení: Zatroch. Snad by se neurazil, ale takové jméno by se mi u fouska velmi líbilo. Bohužel je "přerostlý", ale mimo dosledů se vyzná i v tlačenici.
Pavel Štěrba reaguje 19.9.2013 08:54
Přesně tak Gordone, VŠESTRANNÝ ohař. Co vím od pamětníku starých časů, tak od podhůří po nížiny býval vždy nejčastější pes ohař. Používali se jak na drobnou, tak na dosled spárkaté. Sice té spárkaté nebylo tolik jako dnes, ale srnčí se až do války střílelo převážně brokama a to pak muselo být nějakých dosledů, který ten ohař musel udělat. A většinou bez kapky barvy. A jaký to byli psy!?!? Chodili s vysokým nosem, každou stopu si ověřili, byli ostrý na škodnou, když vylezli z rákosí, tak jim po mordě tekla vlastní krev a před kopřivou necouvali. A kdyby tehdy byli prasata, tak se ne ně používali taky. Myslíte si že honič nebo teriér nemůže u postřeleného prasete zařvat? Těch už bylo! Velikost ohaře je v tomhle sice nevýhoda, ale vzhledem k tomu že to nebývají žádní bezmozci, tak většinou ví, co si můžou dovolit. Jo PSÁŘi, neplácejte tedy příště páté přes deváté, ať se v tom někdo může vyznat.
Ron Gordon reaguje 19.9.2013 00:03
Vážení, je to úsměvné, ale dalo by se to glosovat " už se perou, už se perou !? Dotaz Bivoje zněl jasně: jaké plemeno ohaře má největší vlohy a předpoklady k dosledům spárkaté ? Proč zde diskutovat,že ohař není vhodný k dosledům, proč někomu neustále vnucovat ten svůj a nejlepší názor. Pokud mně paměť neklame, tak nějaký Knol a Bača byli zastánci VŠESTRANNÉHO ohaře. Samozřejmě, jestliže je pes všestraný, nevyrovná se v práci specialistovi (ikdyž i to někdy není pravdou).Jinak dosled se u ohařů zkouší jak na lesních tak všestraných zkouškách, rovněž se zkouší nahánění z houštit a nic nebrání tomu, aby byl ohař předveden na barvařských zkouškach. Proč je teda zde zatracován? Já za sebe doporučuji gordona, je to pes s výborným nosem, v krvi mu koluje krev bloudhounda - stopaře, rozvážný přiměřeně ostrý, neúnavný a ochotný pracovat pro svého pána do roztrhání těla.
PSÁŘ reaguje 18.9.2013 20:43
p.Štěrba.Pokud nevlastní lovec psa,měl by dát vědět o postřelu hospodáři,pokud si nezajistí psa z MS.Pokud budete číst pořádně příspěvky,zjistíte že tam bylo psáno že v některém MS se snad bojí někomu o dosled říct.Proto jsem jen pro pořádek zopakoval základní pokyny k dosledu.To je vše.
karel zvářal reaguje 18.9.2013 19:32
Kamarád se dal na myslivost až v padesáti a jako prvního psa si pořídil NKO. Ze začátku byl dobrý, ale pak "se" mu prý pokazil. Teď si pořídil ještě ČF a už od pohledu je to jiná povaha, také si ho kámoš chválí. Já dost dávám na první dojem (poslouchá na slovo, je rozvážný, s pohledem tygra), takže osobně bych z ohařů bral asi naše plemeno. Hodně samozřejmě záleží na původu a výchově v prvním roce.
Zaloha Milan reaguje 18.9.2013 11:48
Bivoji když jsem si pořizoval psa, tak jsem měl stejná kritéria jako Ty, ale byl jsem ovlivněn tím, že naše rodina dříve chovala DO a MMO, tak jsem zůstal věrný této rase. Není to jen o rase, nedá se říci NDO je na to nejlepší. DO, MMO, NDO bývají dostatečně ostří (můj veterinář by mohl povídat :-), ovšem přehnaná ostrost jim může zkrátit život. Je to o genech, o dobrém chovu a hlavně mít štěstí na dobré štěně. Nedat na věhlasné chovné stanice které se zabývají jen výrobou štěňat, ale spíš se pídit po rodičích kteří jsou skutečně využíváni k lovu a jejich štěňata často uvidíš na všestrankách s dobrým umístněním. Pak už jen dobrý výcvik a budeš mít psa na hony, dosledy a když se při honu potká s divočáky, bude vědět co si může dovolit a nebude automaticky odepsán. Sice žádná jeho práce nejspíš nebude na 100%, protože některé požadavky si navzájem odporují, ale i s 70-80% můžeš být maximálně spokojen a bude Ti vždy dobrým pomocníkem.
Tomáš D. reaguje 18.9.2013 10:51
Psáři taktéž Vás zdravím. Z důvodů,které popisujete jsem přestal časopis odebírat. Když jde někdo na hraně zákona, ok, ale jít přes zákon a ještě to prezentovat, to je do nebe volající. Na druhou stranu jako propagátor smeček honičů jistě víte, že né vše je tak správné a takříkajíc růžové jak jste dříve propagoval a bohužel, né každý člověk ze psem a gpskou ve vašich řadách je profík co dělá dobré jméno profismečkám.
Jan Sobol reaguje 18.9.2013 10:16
Podívej se chasse, dělám myslivost v honitbě kde je malým dílem zastoupena zvěř drobná, zvěř srnčí, černá přechází hlavně v létě, během posledních let jsem vyzkoušel jak norníky tak honiče a ted bych rád ohaře, Má představa je všestranný ohař, který mi bude platným pomocníkem. Tedy bude dělat vše co má ohař dělat. Jen jsem chtěl vědět, které plemeno z ohařů má dostatečné předpoklady např. k dosledu divočáka, Hlavně jde o dostatečnou ostrost a nebojácnost a chut k dosledu, žádné polní manýry a někalikakilometrové dosledy od něho nevyžaduji, prostě ohaře k běžnému provozu myslivosti. Jo ještě pro všechny, kteří doporučují pořídit si více plemen , chci jen jednoho psa.
Zaloha Milan reaguje 18.9.2013 09:36
Mimochodem bivoji už ses dozvěděl na co jsi se ptal? ;-)
Pavel Štěrba reaguje 18.9.2013 07:35
PSÁŘi, podle vás jsem napsal blbost, podle mne ne a praxi v tom mám. Krom toho, nevím proč do toho taháte hospodáře, pokud vedu hosta na srnce, tak ten o té akci ví vždy, jinak by to bylo proti provoznímu řádu. Ale jak začínám chápat vaši filozofii, tak pravdu můžete mít asi jen a pouze Vy. Nota bene u té praxe. Pane Czech Vaše obavy, že já svým přístupem zničím chov německých kraťasů, jsou zhola zbytečné. Ani ten starý ani ten mladý pes se do chovu nikdy nedostane, protože oba mají jistou chybu na kráse, takže buďte v klidu. Můj přínos v procesu proměny z ohaře na honiče, je naprosto nulový. Tyto obav by možná byly na místě, kdybych byl členem určité VIP skupinky kolem tohoto plemene, v republice je několik set chovných psů a kryje se sotva s deseti. Takže si stěžujte tam. Krom toho, vyžití jaké mám pro ohaře já, má málokdo. Za poslední dva víkendy má dohledaných, postřelených cca 100 kachen. Píšu dohledaných, těch aportovaných natvrdo střelených kachen na hlubokou vodu je minimum. Jo Leone, asi mám větší štěstí na psy, jezdí ke mně na hony kamarádka s pointrama a ti její pointři si s mým kraťasem přiznávají běžně. Úspěšným dosledům zdar, i když zvěři bych přál, aby jich bylo co nejméně. Víc už asi nemám co bych dodal.
PSÁŘ reaguje 18.9.2013 06:40
Tomáš D.Zdravím Tomáši.Co říkáte když pan Kasina mastí do časopisu Myslivost proden infráku a nebo Furadonu??
Sojka reaguje 18.9.2013 05:21
Podle mě není nic špatného na konstatování, že použití oštěpu (kančího pera) má své opodstatnění při naháňkách na černou. Naopak, naše legislativa je v tomto směru špatná a změna by byla zapotřebí. Takže tlak na změnu legislativy se nerovná nabádání či cílená propagace k porušování zákona. A mimochodem, rád se podívám na hrdinu, jak bude dávat záraz perořízkem 50kg praseti, které drží psi v leči :-). Ti, co chodí do tlaku, vědí o čem to je. M.Soukup
Tomáš Mareš reaguje 17.9.2013 22:05
průserová věc je,když Ti psi držej kus a někdo Ti mezi ně střelí
Tomáš D. reaguje 17.9.2013 21:36
Záraz to je věc bez debat a říkám ano, v celku je to, ale průserová věc a cílená propagace porušování zákona.
Tomáš Mareš reaguje 17.9.2013 21:28
Pro Tomáše,koukni na videa pro-sraz vůdců honičů a dozvíš se proč kopí a že by tam byl nákej samozvanej profipsovod se my nezdá.Ty věděj o čom to je a aspon za mě jim můžem jen tiše závidět!Myslivosti zdar a pro ně Horido´o´
Tomáš D. reaguje 17.9.2013 20:49
Lovil jsem před pár roky s kopovem /v tlaku/ pravidelně na Slovensku, měl jsem tu možnost lovit několikrát i jako střelec v Maďarsku a věřte, že stejně tak jako u nás, ani v těchto státech jsem opakovaně nezažil, že by někdo řešil nějaké papíry od psů, plemena, natož nějaké zkoušky, všude je to stejné jak doma. Do budoucna se budou prasata honit vším co bude po ruce. Vždyť se podívejte co prosazují samozvaní profipsovodi na lov černé - dogy, další bojová plemena, křížence, kudlofáky, oštěpy a tohle veřejně radí a prezentují na akcích bez ohledu na zákon. Pak nemá smysl se zde trápit nějakou naháňkou či dosledem např s NKO protože je to zcela bezpředmětné.
Tomáš D. reaguje 17.9.2013 20:46
Lovil jsem před pár roky s kopovem /v tlaku/ pravidelně na Slovensku, měl jsem tu možnost lovit několikrát i jako střelec v Maďarsku a věřte, že stejně tak jako u nás, ani v těchto státech jsem opakovaně nezažil, že by někdo řešil nějaké papíry od psů, plemena, natož nějaké zkoušky, všude je to stejné jak doma. Do budoucna se budou prasata honit vším co bude po ruce. Vždyť se podívejte co prosazují samozvaní profipsovodi na lov černé - dogy, další bojová plemena, křížence, kudlofáky, oštěpy a tohle veřejně radí a prezentují na akcích bez ohledu na zákon. Pak nemá smysl se zde trápit nějakou naháňkou či dosledem např s NKO protože je to zcela bezpředmětné.
PSÁŘ reaguje 17.9.2013 20:38
Vezmu to jen v rychlosti.Za mě -vůbec nemám nic proti dosledům u ohaře.Proč??Pak by lesní zkoušky neměly žádné opodstatnění.Například!Dráťák udělá úžasný dosled a i jiná velká plemena.Jsou chudáci ti co drží velké plemeno a nemají pro něj využití.Ovšem preferovat velké plemeno na dosled černé je ten problém.A v tomhle je náš problém!!Dohodnout se.Napsat že srnčí o třech běží jak o čtyřech a ohař má problém ho dohnat je podle mě blbost.Ono se při postřelu nebo pokud chcete postřelení můsí udělat pár věcí na které mimo jiné pamatuje i myslivecký řád a adepti jsou zkoušeni při skládání mysliveckých zkoušek.Tedy pokud u postřelu nemám psa,měl bych oznámit věc hospodáři a ten jistě ví jak dál.Předchází tomu označení nástřelu a nebo aspoň přibližný nástřel.Nešmatlat a nepochodovat kolem,vůdce psa si vše ověří sám.Zvěř je třeba nechat omarodit,zalehne.Vše má svůj čas.Pak při momentu překvapení dokáže i jezevčík strhnout srnčí.Je to samozřejmě o zkušenosti.Pavel Štěrba napsal že honič protože se sním nedělá aport nebude vědět co se srncem.Asi jste neviděl ještě honiče.To zase budu blbec a machr.Ale není náhodou blbost to co pan Štěrba napsal??Ne ne,já jsem ten špatný.Psát o něčem bez praxe je docela odvaha. Jinak mít jednoho psa je nádherné.Kamarád může všude,uděláte si ho podle sebe,je to fakt bomba.Při hlazení nemusíte mít strach že se něco semele,zkrátka Vám všem závidím.Já osobně mám na zahradě docela černo.Jsou to pracovní pomocníci,tuto cestu jsem si vybral a tak jen závidím.Do důchodu půjdu s Hanoverákem.Už se těším.
Josef Leopold reaguje 17.9.2013 20:29
Plně tomu rozumím, díky za Váš čas.
Pavel Štěrba reaguje 17.9.2013 19:41
Josef Leopold, u lajky jsem nezůstal proto, že jsem změnil honitbu. Dříve jsem byl v podhorské honitbě, kde bylo dostatek spárkaté, teď jsem v polní honitbě, kde se vysazují kachny a je tu bažantnice, takže potřebuju ohaře. Každý myslivec si má pořídit psa podle honitby a zvěře. Jinak s lajkou spokojenost. Stačí?
Leon Zumr reaguje 17.9.2013 18:43
Ten kdo mladého ohaře vychová na drobný ví co se stylem jeho práce na zvěři udělají jenom vlečky s aportem.Stačí se podívat jak kvalitní je už dnes práce na drobný u zde zmiňovaných kontinentálních ohařů kdy je problém vystavování natož přiznávání to už je pomalu zázrak vidět na honu :-/
Sojka reaguje 17.9.2013 18:35
Přesně jak Richard Czech napsal. Není co dodat. M.Soukup
karel zvářal reaguje 17.9.2013 17:52
Ondro, všichni, kdo myslíme hlavou, snad rozlišujeme mezi hlavním a vedlejším. Nevedu spor o předělávání plemene, ale místo nudy v kotci raději ca jednou za měsíc dohledávka, když kamarád zavolá večer před deštěm na horkou stopu. Průser! Pardon, dosled...
Ondřej Procházka reaguje 17.9.2013 17:46
Díky za odpovědi. Pro mě je z nich výsledek takový: Ať si ohař klidně udělá těch svých 20 dosledů ročně, když ho to bude bavit a půjde mu to, ale stěžejní penzum mu nechme v tom, na co byl vyšlechtěn, teda práce s drobnou zvěří. Pochopil jsem to správně?
Josef Leopold reaguje 17.9.2013 17:26
Já bych měl jenom takový malý dotázek na pisatele pod jménem Pavel Štěrba, k jeho příspěvku ze dne 16.9. 2O13 12.42 hod. a ten zním proč jste nepokračoval v plemeni REL, nebyla tam spokojenost? Děkuji
Richard Czech reaguje 17.9.2013 16:56
A stačí pár generací takto vedených psů a Ohaři nebudou Ohaři ,ale slídiči a honiči, historie a zkušenosti ukázaly něco podobného u jiných plemen a u ohařů by to nebylo jiné.
Richard Czech reaguje 17.9.2013 16:52
Ondřeji ani já ani Sojka nemáme nic proti tomu když ohař udělá pár dosledů ,ale já se na to dívám z jiného hlediska a to z tohoto ,že původní dotaz zněl Ohař a dosledy ,vlivem ůbytku drobné stavěči ztrácejí své využití a není dobré když někdo bude časem předělávat ohaře na práci na spárkatou jen proto aby měl využití a bojím se toho že ta doba přijde a potom uvidět pěkný manýr a hledání ohaře v poli s jeho typickým vystavováním bude setsakramentský problém když se budou převážně využívat na práci na stopách a dosledy srnců s přestřelenými běhy a jejich strhávání jak tu již několikrát zaznělo.Tak to vidím a toho se bojím ,proto jsem už dříve napsal že pokud někdo nemá v revíru vyžití na drobné tak ať stavěče neboli ohaře nebere nevyužije jeho pravý potenciál.
Richard Czech reaguje 17.9.2013 16:49
Ondřeji ani já ani Sojka nemáme nic proti tomu když ohař udělá pár dosledů ,ale já se na to dívám z jiného hlediska a to z tohoto ,že původní dotaz zněl Ohař a dosledy ,vlivem ůbytku drobné stavěči ztrácejí své využití a není dobré když někdo bude časem předělávat ohaře na práci na spárkatou jen proto aby měl využití a bojím se toho že ta doba přijde a potom uvidět pěkný manýr a hledání ohaře v poli s jeho typickým vystavováním bude setsakramentský problém když se budou převážně využívat na práci na stopách a dosledy srnců s přestřelenými běhy a jejich strhávání jak tu již několikrát zaznělo.Tak to vidím a toho se bojím ,proto jsem už dříve napsal že pokud někdo nemá v revíru vyžití na drobné tak ať stavěče neboli ohaře nebere nevyužije jeho pravý potenciál.
karel zvářal reaguje 17.9.2013 16:47
Ondro, nemajetná vdova má pokažené auto, teče jí vana, netáhne komín. Má zavolat automechanika, instalatéra, kominíka, nebo vezme do hrsti a vytočí Hodinového manžela (českého všeuměla)?... myslím, že v první řadě rozhoduje výsledek. Nějaké žabomyší spory anonymních radikálů mě nechávají v klidu. Ani se nedivím, že pro jisotu bydlí v dývídýčku... To by každý myslivec musel mít doma zvěřinec, kdyby chtěl být "in".
Pavel Štěrba reaguje 17.9.2013 16:45
Naprostý souhlas Karle. Maca, objímat nebudeme, ale díky za pochopení a uznání:):)Ondřeji, pokládám stejnou otázku jako Ty. Nikdy jsem se totiž nevšiml, že by mi ohař po dosledu přestal vystavovat, aportovat, nebo hledat v rákosí!
Ondřej Procházka reaguje 17.9.2013 15:58
Nehodlám se s nikým dohadovat o loveckých psech, na to nemám "broky" (zkušenosti), ale řekněte mi někdo, co je špatně na tom, když mi ohař udělá 15-20 dosledů ročně? Je jasné, že nezvládne náročný X kilometrový dosled po čtyřicet hodin staré stopě (přeháním) jako šikovný barvář, který těch dosledů udělá ročně 150, ale na takový ten "běžný" dosled by ten ohař měl splnit svůj úkol taky. Nebo ne? Díky za případnou odpověď.
Richard Czech reaguje 17.9.2013 15:45
Sojko,díky za podporu a stejný názor,Psáři myslím že to tady nemá cenu někomu něco vyvracet myslím že my víme své:-) a přeji ať ťi smečka v sezoně maká bez problémů:-)).
Josef Hanzlík reaguje 17.9.2013 14:12
Fuj,chlap.A já vůl se k ní snažil vetřít na svíčkovou. Brrrrrr.
karel zvářal reaguje 17.9.2013 11:44
Pavle, úplně jsi mě promluvil z duše. Přiznám bez mučení, že jsem "kinolok". Psa jsem nikdy doma neměl, o to víc si jich všímám u druhých. Názor, že čím víc psů, tím větší odborník... kdo na to má z normálních lidí čas? Raději jednoho pořádného, než nevycválanou bandu. Problém dneška právě je, že většina nemá žádného psa, na dosled se stydí ve sdružení poprosit, často ani sám se nejde na nástřel podívat! Viděl jsem na naháňce několikrát samotného fouska (jiného neměli...). Prasata našel a světe div se, pokaždé vyvázl bez úhony. Takže za mě: pokud ohař při dnešním malém vytížení na drobné, s vrozenými vlohami pro vyhledávání zvěře, resp. dohledávání postřelené, se vyzkouší s vodítkem na dosledu a je úspěšný, nevidím jediný důvod považovat tuto bonusovou práci za k...ení psa. Opakuji po několikáté: to je využívání jeho potenciálu. Považovat šlechtění za ukončený proces je naivita. Vždy se psi přizpůsobují způsobu lovu, pánovi a pod. Je to lovecký pes s dobrým nosem, pochopil bych, že by se specialisé chytali za hlavu při použití např. chrta. Potřeba jsou jak speciální plemena, ale zrovna tak se uplatní všestranější psi. Říkat, že jedno nebo druhé je špatně... Každý podle svého gusta!
Pavel Štěrba reaguje 17.9.2013 09:25
09:24
PSÁŘ reaguje 17.9.2013 07:21
Omlouvám se panu bivoji,tohle je opravdu mimo mísu.Sojka.Kašli na to.Tranvest.
PSÁŘ reaguje 17.9.2013 07:19
Poslední odpověď p.Ježíkové.Pokud jste tak šikovná ,tak Vám musí být jasné že do vysokonohých honičů se jaksi kopov nevejde.Jedná se o honiče jiných ras.Pokud znovu zhodnotím vaši otázku na čo je nám kopov,stále mi to dává odpověď že znevažování začalo u Vás.Po včerejším telefonátu jsem zjistil že vážená paní Ježíková je chlap.Obrázek si udělejte.
Sojka reaguje 17.9.2013 00:29
Paní Ježíková, já si Vašich názorů vážím a v naprosté většině mám s vámi stejný náhled na věc. Ale v tomto případě s Vámi souhlasit nemůžu a nemyslím si, že by bylo vhodné, aby jste tuto diskuzi nadále vyhrocovala. S pozdravem M.Soukup
Jaroslav Srdýnko reaguje 16.9.2013 20:17
Pro pana Mansika,vlastnim 2 DO a 12ti hodinova stopa problem neni!jeto jen o praxi. Pekny vecer.
Leon Zumr reaguje 16.9.2013 18:38
mělo tam být:přesně
Leon Zumr reaguje 16.9.2013 18:36
přes ohař patří na pole norník do nory a honič na lišky a zajíce má honit lišky a zajíce ale jsme v Čechách tak že myslivec se snaží překopat všechno k obrazu svému
Sojka reaguje 16.9.2013 17:13
Rád bych se zastal Richarda Czecha, respektive mám naprosto stejný názor jako Richard. Ohař patří do pole, na práci na drobnou, k tomu byla tato plemena vyšlechtěna. Pokud zvládne dosled, nic proti tomu, je to jistě hezké, ale není to nic pro tato plemena. M.Soukup
Sojka reaguje 16.9.2013 17:11
Paní Ježíková, PSÁŘ je skutečně odborník, kynolog, specialista na psy. Neznám nikoho jiného, kdo by loveckým psům obětoval to co on a s takovým nasazením. Takže pokud budete v tomto případě mlčet, bude to lepší. Nemáte patent na rozum takže sestupte z oblaků. S pozdravem M.Soukup
PSÁŘ reaguje 16.9.2013 15:17
Vás poučit nejde.Vůbec se nemíním konkrétně s Váma bavit o psech!!!!A věřte že i vy nejste obyčejná.Jste neobyčejná!!!Pokud o psech něco víte,napište,ale zatím pouze plácáte.Než jste sem začala psát Vaše názory-docela to byla fajn diskuze.Teď to stojí za prd.Ostatně jako všude kam se nacpete.
PSÁŘ reaguje 16.9.2013 14:48
Pane Šťerba,nenechte se vysmát!!! Paní Ježíková-k Vašim příspěvkům jsem byl vždy tolerantní,ale Vaše otázka na čo u nás KOPOV mě velice rozesmála.Asi žijete někde jinde než na zemi.Nezlobte se,ale to je jenom a jenom plácání.
Pavel Štěrba reaguje 16.9.2013 12:42
Už jste někdy viděli, jak upaluje srnec přestřelným předním během? Je to jako by jste mu jeden běh přidali a jediný pes, který ho dokáže dohnat a udržet, je ohař. To že je třeba honič vytrvalý pes, není kolikrát nic platné, protože se s nima většinou zapomíná dělat aport, a takový pes nebude vědět, co s tím srncem má dělat. Měl jsem honiče (RE Lajku), a teď mám už druhého ohaře (NKO)a jiného psa bych nechtěl, protože krom nory:) a naháněk je použitelný na všechno. Včetně toho dosledu.
PSÁŘ reaguje 16.9.2013 08:04
Tomáš. D.Je upln jedno zda se loví s vysokonohejma honičema a to nemluvím o dogách. Pokud by se lovilo vysokonohejma honičema,neulovilo by se nic.Ve většině případů jsou naprosto bezkontakní.Blafou tak na třicet metrů a doga? Ta se vodí na vodítku a pouští na chvat u postřeléného kusu.Ovšem to je strategie vůdců honiče a to zde nebudem řešit.Pan Pařízek nemůže mít vzhledem k jeho věku zkušenosti na takovéhle závěry.
Pavel Procházka reaguje 15.9.2013 20:37
Pro Tondu Urbana, toto já vím. Jinak ohař by měl především pracovat na drobné. Barva a dosledy jsou navíc.
Tonda Urban reaguje 15.9.2013 20:00
Pro P.Procházku jen bylo třeba dodat, že na slovensku pes na naháňku musí mít SD (honičské zkoušky)-jinak se ostatní zkoušky moc neberou.
Zaloha Milan reaguje 15.9.2013 19:27
Pane Mančík tady probíhá slušná diskuze, přehnané emoce a honění ega s 12ti hodinami si nechte do hospody. Nejednou jsem dohledával po barvářích s DO a úspěšně. Znovu opakuji, není to ani tak o rase, zkouškách....ale o tom co ten pes skutečně umí
Tomáš D. reaguje 15.9.2013 19:03
Ohledně velikosti naprostý souhlas s p. Pařízkem. Je úplně jedno jestli se loví s ohařem nebo vysokonohejma honičema, to ani nemluvě o dogách. Když je pes k tomu a má zkušenosti, zranit se jen tak nenechá. Prasata jsou dnes všude, od rákosů a trav při kachních a bažantích honech, až po naháňky na lišky a prasata. Jednoduše dnes musí na prasatech dělat většina plemen včetně ohařů.
Zaloha Milan reaguje 15.9.2013 13:08
Je pravda, že nějaký řád být musí, ale dokud bude bordel na soutěžích, nadržování rozhodčích kamarádům, klubové mafie, pořád budeme potkávat na lovec psi sice se spoustou titulů, ale kteří ve skutečnosti nic neumí. Sice jsou LUP, ale nepoužitelní, nebo dokonce narušují průběh lovu. Proto u dosledů, nebo naháněk neřeším co má pes za zkoušky, hlavně když odvede dobrou práci. Eriko s tím sněhem to bylo hlavně ve vztahu k naháňkám. Tak jak si někdo myslí, že velké plemeno na naháňkách je automaticky odsouzeno ke zranění, nebo smrti, já si zase myslím, že vzít malé plemeno na naháňku když je hodně sněhu, je doslova hazard s jeho životem.
Richard Czech reaguje 15.9.2013 12:57
Maca a pro představu já mám v současnosti na dvoře 5 psů ,a to proto že mne to s nima baví a věř že mi to žádný problém nedělá:-).Ale pokud někdo shání psa jen proto aby "zalepil" díru ve stavu v honitbě tak mu narovinu řeknu ať raději hraje karty v hospodě -udělá lépe:-)
Richard Czech reaguje 15.9.2013 12:51
Maca a paní Ježíková asi jsme se nepochopili,pravděpodobně je to tím že já mám jak ohaře tak malé plemeno.Neříkám zrušit LS nebo memoriály,ale tvrdím přednostně využívat plemena na to na co byli vyšlechtěná a určená,potom se nebudeme divit ,že ohaři chodí v poli s nízkým nosem (o jeho kvalitě lze u mnoha jedinců spekulovat)nehledají tak jak ohař neboli stavěč má,jezevčíci nenorují ale zase krasně aportují kachny a takto by se dalo pokračovat dále.Není to tak trochu naopak? Zamyslete se ,pokud lovím spárkatou na šoulačce či čekané těžko sebou budu na posed tahat ohaře ,pokud ho pod posedem nechám tak mi v zimě zmrzne a v létě ho sežerou komáři a právě na to včetně dosledů jsem měl vždy jaga v současnosti jezevčíka.Vše je o využití honitby ,pokud drobnou nemám tak ohaře ani nekupuji ale pořídím např. křepeláka apod.Toto je zkušenost z mé praxe a Maca možná jsem malomocný ,ale vím o čem píšu.
Richard Czech reaguje 15.9.2013 10:32
No pokud se budu držet původního tématu OHAŘ A DOSLEDY ,konstatuji jen jedno,ohař patří na pole na dosledy je spousta jiných plemen k tomu šlechtěných.Celkově i když si vysloužím kritiku od spousty kynologů tak za svým tvrzením jsem si vždy stál ,stojím a budu stát.
Jiří Pařízek reaguje 15.9.2013 10:08
Zkušenosti v lovecké praxi mám s terierama a ohařema:)Eriko já se nepřu že terrieři jsou lehké mrštné gumy což jim často zachrání nebo aspoň prodlouží život..Neříkam že ten kdo dělá X dosledů ročně si má pořizovat ohaře:)Jen tvrdím že i ohař který má zkušenosti s černou může pracovat při dosledu a nemusíme ho hned dopředu pohřbívat...Pokud jde o terén v kterém se dohledává je řepka nejnebezpečnějí a je vhodnějí malý pes,pokud je...Jinak pokud budu porovnávat mrštnost zmiňovaného Labradora s třeba MMO,KO nabo fouskem,tak jsou prti tomu docela mrňousovi:) na souši mnohem mrštňejší právě pro trochu delší běhy a lepší figuru.
PSÁŘ reaguje 14.9.2013 20:13
p.Pařízek.Nevím jaké máte zkušenosti,ale pravdu rozhodně nemáte.
Erika Doležalová reaguje 14.9.2013 18:27
Jiří, jistěže je to o povaze psa atd., ale ta velikost hraje dost velkou roli. Pes nemusí být vyloženě kontaktní a může si držet "zdravý" odstup, ale i to nemusí stačit, pokud na něj v husté řepce nebo jiném "těžkém" terénu prase zaútočí. Malý psík se mnohem snáze prosmykne nejen v takovém terénu, ale i přímo kolem divočáka, zatímco velký pes je v tomhle zkrátka trochu omezen. Nevím, jestli se vůdce bojí nebo nebojí použít většího psa k dosledu (já myslím, že o psa se - když jde do tuhého - bojí každý, bez ohledu na jeho velikost), ale stačí se podívat na videa, jak pohyblivý je u prasete malý pes (příp. střední) a jak "pružný" je ohař. S výškou +- 60cm zkrátka nemůže v hustém porostu reagovat stejně mrštně jako psík +- 30cm. chasse - s názorem "ale pokud máme být objektivní je potřeba ještě zmínit i vyšší pokrývku sněhu, která zase moc nedává šanci těm menším plemenům" souhlasím, ale objektivně - myslím si, že mnohem častěji potřebujeme psa proto, že kus zatáhl kamsi do "špatného" terénu, na sněhu ho většinou najdeme sami i bez psa. V lesní honitbě je to možná jiné, ale třeba u nás v převážně polní honitbě když už je potřeba najít divočáka, je to z 99% v řepce (příp. kukuřici). A ta je taková, že má člověk co dělat, aby (když už do ní vleze) se v ní vůbec pohnul, o příp. uskočení před útokem divočáka vůbec není možné uvažovat (útěk už vůbec ne :-) Když porovnám pohyblivost při dosledu např. jagošky a labradorky (která je proti ohařovi ještě docela mrňous :-) je to jako srovnávat rychlost ohaře a teriéra na vodě.. (jen naopak :-)
Jiří Pařízek reaguje 14.9.2013 16:30
Pořád se řeší velikost ohařů a tím větší riziko zranění...podle mě to ve výšco kohoutku není.Křepelák a nebo některá plemena honičů o Hanoverku nemluvě nejsou žádní drobečci a k dosledům se je nikdo použít nebojí.Je to o povaze psa o přiměřené ostrosti a zkušenostech..Dneska se černá střílí všude a střílí ji i ten kdo vodí a chová ohaře protože ho ještě pořád v revíru nebo zaměstnání využije tak proč by nemohl psa použít k dosledu pokud to zvládá...a má s dohledávanou zvěří zkušenost.
druid reaguje 14.9.2013 15:13
Jj,to je ještě slabé slovo:) :),jako když to dysgrafik mastí po telefonu v autě,ale příště dám bacha:)
Ellhenický Petr reaguje 14.9.2013 14:50
Pro Bivoje, ono to k tomu patří a Druide, u Tebe čeština pláče:-)
Pavel Oršulík reaguje 14.9.2013 14:49
Souhlasím s paní Erikou Doležalovou ohledně problému velikosti psa při dosledu černé zvěře. Mám německého krátkosrstého ohaře a hladkosrstého foxteriéra. Ohaře používám jen v případě dosledů srnčí, dančí nebo mufloní zvěře, foxlíka na všechno vč. divočáků.
druid reaguje 14.9.2013 12:36
Ten příspěvek 12.9. 20:43 je můj a musim souhlasit z Psářem co se týče VOK a určitě to nebude jen u nich.Jako mladý naivní kynolog jsme z fenou po absolvování nákejch těch zkoušek vyrazili na MVP do Budějc.Když mám LUP,přišlo my logický přihlásit se do pracovních.V našem kruhu nás bylo pět,já z ještě jednym myslivcem a tři dámy,který se dobře znali.Po zahájení konverzace jsem se od nich dozvěděl že dvě maji jen ZV,což na prac. skupinu stačí a uvidí co na výstavě a pak si pejsky nechaj vycvičit!Přišlo my to jako náká zkouška aby náhodou nevyhodili penízky za vícvik nakonec nechov.feny...!Běda těm loveckym plemenum která zmodněj viz Dášenka a pod jezevčí skálou!!!Dneska už vím že až si budu pořizovat příštího kámoše,z čech určitě asi nebude. KYNOLOGII ZDAR
PSÁŘ reaguje 14.9.2013 11:11
Promiňte pane BIVOJI!!
Jan Sobol reaguje 14.9.2013 10:24
pánové, držte se tématu, když tak si založte svoje téma např. totální bordel v chovu psů v CR, nebo kozatky versus kurvení loveckých plemen.
Pavel Procházka reaguje 14.9.2013 08:12
Pokud se myslivci chtějí vyhnout na honech a naháňkách "bezpapíráků", stačí na to upozornit orgán státní správy myslivosti a ten "byl měl udělat opatření", setkal jsem se s tím na Slovensku, kde musel každý vůdce psa předložit doklad o potřebných zkouškách z výkonu (dostane ho každý hned po zkouškách, které úspěšně udělá), pokud ho nemá jde domů, pokud je tam málo lovecky upotřebitelných psů a přijde na to kontrola v průběhu honu odskáče si to mysl. hospodář. Prý už to funguje i některých okresech v ČR, ale já jsem se s tím zatím nesetkal, ale byl bych za to velice rád. To by pak stačilo pár honů a naháNěk zrušit pro nedostatečný počet lov. upotř. psů a hned by měla všechna sdružení pořízena buď štěňata, nebo hotové psy. Co se týče prodeje psů do Francie, tak si sem Francouzi chodí kupovat hotové psy se zkouškama, neváhají za ně dát 2000 eur a víc. Přesně, jak napsal Psář, když máš na chlast a na cigarety, máš i na psa. Myslivecké kynologii zdar.
Leon Zumr reaguje 13.9.2013 23:31
a proč to je protože myslivci jsou hladový dát pár tisíc za štěně aby se pokryli aspoň náklady na to štěně tak si to kupujou paničky kterejm se to válí na gauči a těm je jedno jestli to stoji 6 nebo 20 tácu takhle dopadne každý vzhledově líbivý lovecký plemeno
Pavel Procházka reaguje 13.9.2013 18:47
K dosledům by se měli používat především plemena k tomu určená, vlastním NDO a mám taky nějaké dosledy za sebou, především srnčí, kde mám dosledy bez problémů (letos dva), z černé má velký respekt, jak je blízko zvěře couvne za mne jde za mnou. U vysoké mám jednoho koloucha střeleného naměkko a bez problémů ho strhla. Ale především na černou by se měli používát plemena k tomu určená, toť můj názor.
Zaloha Milan reaguje 13.9.2013 18:02
Trnky, ostružiní, řepka.....ale pokud máme být objektivní je potřeba ještě zmínit i vyšší pokrývku sněhu, která zase moc nedává šanci těm menším plemenům, na což náš slavný zákon nepamatuje. Stojí za zmínku naháňka na Zlatém jelenovi před několika lety kdy bylo 50cm sněhu, s tvrdým škraloupem na povrchu, pokud si dobře vzpomínám zařvalo tam 5 psů světe div se zrovna těch menších plemen. Ve Francii to mají jednodušší, na naháňky se zvou jen psi kteří odvádějí dobrou práci bez ohledu na rasu, či má PP nebo nějaké zkoušky. Jelikož se dává za vůdce a psa na naháňce 100 EUR + 50 za každého dalšího psa, nevěřte, že někdo mrhá penězi za špatnou práci. Většinou špatný pes se účastní jen jednou a letí. Ovšem tím nechci říct, že mám něco proti malým plamenům. Každé má své pro a proti, a každý má svůj názor. Na závěr musím přiznat Psáři, že Vaše smečka odvádí na naháňkách jednu z nejlepších prací co jsem kdy viděl.
PSÁŘ reaguje 13.9.2013 13:02
Pod Jiřím Pařízkem jsem já.
Jiří Pařízek reaguje 13.9.2013 11:23
Určitě více vloh pro dosledy mají kontinentální ohař než angličaňi.Hlavně němci bez rozdílu srsti...Nejdůležitější je aby pes dostal dost příležitostí,od nejjednoduších dosledů kdy je zvěř třeba jen 50m od nástřelu...ale to platí obecně pro všechna plemena...všechno je o praxi a dostání příležitosti,to píše i autor toho článku jak níže psal Tomáš.D
Erika Doležalová reaguje 13.9.2013 10:19
No, s tou velikostí si myslím, že to zas tak bezpředmětné není, ano, jistěže jde hlavně o povahu, ale např. v "horším" terénu jako je houština, ostružiní nebo řepka bude velký pes uhýbat před útokem divočáka mnohem hůře, než nějaký "malý škráb". Osobně bych se teda bála do takového terénu velkého psa pustit. Taky už nám v řepce párkrát labradorka našla lončáka, ale není to příjemný pocit ji tam pustit, když vím, že se jí tam obtížně "manévruje". Naštěstí vždy byl kus již zhaslý. Ale vzpomínám na dosled lončačky střelené kolegou naměkko, na místě ji "drželi" starý jago a jezevčík a občas měli v té husté řepce co dělat, aby uhnuli..
Zaloha Milan reaguje 12.9.2013 20:05
Naše rodina vždy cvičila ohaře DO a MMO na dosledy a myslím, že vždy odváděli dobrou práci nejen na zkouškách. Psáři moc nesouhlasím, ta velikost psa není až tak důležitá, jde spíš o povahu a pud sebezáchovy. Rapl který do všeho jde bezhlavě dříve nebo později na to doplatí a je jedno jaká je to rasa, nebo kohoutková výška.
PSÁŘ reaguje 12.9.2013 15:33
A co výmarský ohař?Ano,ten býval poměrně ostrý.Ale jen do té doby než se o něj začaly starat naše dámy.Tak toho bych až na pár vyjímek vynechal.Prakticky každý pes je vhodný na dosledy.Horší ovšem je,jak dopadne vzhledem ke své velikosti u černé která má podle střelce maximálně třicet a ve skutečnosti jde o kus mnohonásobně větší.Tam není přílišná ostrost dobrá.Dobrá doléhací práce,pevné stavění a hlavně hlasitost je lepší než byť pevné uchopení.Dobré prace na dosledu dle zkušeností provede dráťák.Ovšem mnohokrát se pak snaží páníček hojit na Halali a vymýšlí nesmyslné příběhy jak k úmrtí či těžkému poranění jeho kámarád přišel.Je pravdou že kdo drží velkého psa a nemá v honitbě drobnou,je chudák oproti malým plemenům a nebo psům universálním což si troufnu označit například křepeláka který skvěle nahradí ohaře(počet ohařů v honitbě),dokáže skvěle nahánět,má volný hlas,dobré dosledy dohledávky.Umožněno velkému plemenu složit BZmp je a tak proč to nezkusit i bez LZ.Ostatně-kopov,braka ,jezevčík,mňoukopes a jiná malá plemena se také se.ou do kachen,zajíců,bažantů.Tak tedy za mě dráťák!!
Břetislav Halama reaguje 12.9.2013 14:57
A co výmarský ohař? Vím že jsou poměrně ostří,což by byla asi podstatná výhoda při dosledu zvěře a schopností psa tuto zadržet.
Ondřej Procházka reaguje 12.9.2013 13:41
Zajímavé téma. Jak jsou na tom naši fousci?
Ellhenický Petr reaguje 12.9.2013 09:52
Nejsou to specialisté,ale vycvičit se dají. Mám třetího VMO a bez problémů,převážně na černou.Selata aportuje,do 30 kg drží na místě(drží, tím myslím doslova).
J. Král reaguje 12.9.2013 08:40
Za správného vedení psa na plemeni asi moc nesejde. Vytřelím od boku-Německý ohař drátosrstý, ti mají často i dostatečnou ostrost na stavění nebo stržení zvěře.My máme doma maďary, pár dosledů (jak na prstech obou rukou) s nima mám. Dvakrát strhnutý srnec, jedna zadávená liška, stavění a hlášení divočáka.
Tomáš D. reaguje 12.9.2013 08:00
Je to asi pět let co psal nějaký pán do Myslivosti na dvě stránky o tom, jak léta dělá dosledy s německýma dlouhosrstýma ohařema, tenkrát mě tento článek velmi zaujal.
Jan Sobol reaguje 12.9.2013 07:57
Využívá někdo svého ohaře k dosledům?