ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

"Čtyřleťák"
"Čtyřleťák"
vloženo: 18.9.2017 20:36
autor: Pavel Veverka

úlovky (svět)

Dnes ráno " LOVU ZDAR "
Dnes ráno " LOVU ZDAR "
vloženo: 24.4.2019 10:42
autor: Michal / admin /

trofeje

Včerejší srnec
Včerejší srnec
vloženo: 12.7.2019 20:01
autor: Milan Jirmann

zvěř v přírodě

Černá
Černá
vloženo: 11.11.2019 08:52
autor: Děda z lesa

zbraně

Moje babky z Ferlachu
Moje babky z Ferlachu
vloženo: 13.1.2017 14:42
autor: jan koštoval

fotopast

čuník
čuník
vloženo: 8.6.2013 08:13
autor: micinka

myslivecké umění

jazvec
jazvec
vloženo: 15.4.2019 18:59
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233328 fotek (16 dnes)
  • 7957 videí (1 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8881 inzerátů (1 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 748968 komentářů fotek (46 dnes)
  • 12931 komentářů videí (0 dnes)
  • 3293121 hlasování fotek (111 dnes)
  • 56446 hlasování videí (2 dnes)
  • 37648 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

Proč nemohou vysokonozí honiči nad 55cm skládat HZ?

Jů a Hele neděle vložil 18.1.2016 19:35
Proč nemohou vyskonozí honiči nad 55 cm skládat HZ? Podle mého názoru je to jasná diskriminace lidí a vůdců a především vysokonohých plemen honičů. Sami máme honiče vyššího 55cm a pracuje velmi dobře. Nikdy nic nestrhl o srnčí zvěř nejeví zájem, max. za nimi popoběhne 100m a vrací se. Dává přednost černé. Je ovladatelný a ničím a nikomu neškodí. Tak proč by nemohl skládat zkoušku? Copak na to tihle psi nemají nárok? Je to jen byrokracie? Omezenost našich panáčků na ČMMJ? Nebo by snad strádali chovatelé honičů do 55cm? Tak proč? Kdo vůbec vymyslel takovou hloupost, že na HZ smí jen psi s max. výškou 55 cm. A kde se tohle vzalo? Je to nějakej komoušskej přežitek? Dnes jsou i jiná plemena, než třeba kopov, braka, jezevčík, teriéři a já nevím co ještě. Ohař se vzít na naháňku může i když tam nemá co dělat ( je přece vyšší 55 cm, ne?) A vysokonohý honič nemůže? Znám dost " malých " honičů, kteří udělají více škody, než užitku při naháňce. Může mi dát někdo vysvětlení? A prosím žádné urážky a absolutní bludy, děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jů a Hele neděle reaguje 6.12.2016 21:48
Tak se snad konečně posouváme tam, kam chceme. Už se konečně na ČMMJ uvažuje nad tím, že se zruší předepsaná výška 55 cm to ale neznamená, že budou po lesích běhat mraky vysokonohých honičů, pokud nebudou mít složeny zkoušky. A vím jistě, že kdo má psa vyššího 55 cm a myslivost provozuje, ten s takovým psem na zkoušky 100% půjde. Tak zatím Zdar
Sojka reaguje 8.2.2016 09:14
Nevím Leone co máš konkrétně na mysli, ale pokud záběry z naháněk z produkce videapro, kde třeba postřelený kus ze štontu zaútočí na honce beze zbraně a kameramana, kteří před prasetem ustupují, tak nechápu, co tě na tom tak rozrušuje, nijak mimořádná situace, která se občas stane a nijak mimořádné řešení, na to chvatového psa není potřeba. Taky je třeba dobrý se nejdřív přesvědčit, že ten kus je opravdu postřelený. Ale vybavuju si, že jste se tomu honci beze zbraně posmívali, že utíká, to jo, to jste se předvedli. Taky jsem si teď vzpomněl, jak jsi mě ještě s nějakým svým kamarádíčkem rozebíral, když jsem někde napsal, že nemám kontaktního psa. Pak vyšlo najevo, že ten tvůj kamarádíček chodí na naháňky s jezevčíkem, co běhá v okruhu tří metrů kolem něj a má trochu problémy s bezpečnou střelbou. Víš co Leone, já se rád podívám, až něco natočíš ty, ale ono asi není co, krom silných řečí od klávesnice. Ale jak říkám, rád se nechám překvapit a poučit, protože je mi jasný, že ty v těhle případech stojíš neochvějně jako skála, jediný pevný bod ve vesmíru, přesnou ranou nebo vypuštěním tygra ze řetězu s naprostým přehledem řešíš okamžitě situaci atd.,atd.
Leon Zumr reaguje 7.2.2016 23:41
Já se zase směju takovým jako je Josef Turek.Tak bacha aby z toho neprdla cévka :-))))))))))))
josef turek reaguje 7.2.2016 22:35
Bytostně nesnáším Leona Zumra!
Leon Zumr reaguje 7.2.2016 19:48
Proč to otáčíš nebo jsi to nepochopil :-))Uvědom si že v době telefonů a přitom kde všude jezdíte je těch videi mraky :-))
Sojka reaguje 7.2.2016 09:45
Nevím Leone, cos kde viděl, ale mě teda určitě ne. Pokud ti situace na lovu, kdy se nedá hned střílet, způsobují taková psychická traumata, tak do toho tlaku nechoď. Tebe bych teda fakt chtěl mít s nabitou flintou v ruce za zády při dosledu prasete v noci :-):-):-).
Leon Zumr reaguje 6.2.2016 23:54
Jo to jsem viděl jak nesouhlasíš a pak jste tam poskakovali jak šaškové a nevěděli co dělat když se střílet nedalo :-)))))
Sojka reaguje 6.2.2016 21:31
Leone, se psem na vodítku se můžeš dobře procházet po asfaltce v parku. Nevím, kam jezdíš na naháňky, ale chtěl bych vidět toho psa na vodítku v pasece prorostlý ostružinama a položenou prořezávkou, jak si tam s tim vodítkem po těch pár ha vykračuješ. Víš co, to sou jen takový kecy, tygra na řetězu nepotřebuješ. Není účelem lovit v leči kňoura, pokud vím, tak na společném lovu se loví sele a lončák a účelem je vytlačit zvěř na střelce. S používáním chvatových psů nesouhlasím. MS
Sojka reaguje 6.2.2016 21:22
J.Celler - taky jsem měl jezevčíka, takže ty krvelačný boje si dokážu představit :-). MS
Leon Zumr reaguje 5.2.2016 02:02
Sojko ty starej sklerotiku :-))) Chtělo by to rozhýbat krevní oběh a pak si vzpomeneš že vždycky doplňuji že ten pes co na to má,má být na vodítku a pouštět jenom když je problém !
Jiří Celler reaguje 4.2.2016 20:32
Sojko, sám mám jezevčíka, je to můj jedinej pes, tak si asi dovedeš představit ten náš krvelačnej boj v leči. Zrovna neholduju způsobu lovu, kterej si někteří myslivci dokonce povýšili na válku a tyhle nepříjemný situace se mě a psa zaplaťpámbu netýkaj. Ale né jednou jsem zažil situaci, kdy postřelený větší prase, ke kterýmu se samozřejmě žádnej střelec nehlásil, likvidovalo jednoho teriéra za druhym. Byli to pejsci, kteří na to v tomhle smyslu opravdu neměli, jen to bohužel nevěděli. A zažil jsem situace, kdy to ten kontaktní pes prostě pomohl vyřešit. Ten termín "pes co na to má" jsem myslel v tom smyslu, když už dojde na to nejhorší. Vůbec se tu nebavím o tom, jak má pes pracovat a jak by to mělo ideálně vypadat. To snad víme všichni...
Sojka reaguje 4.2.2016 15:44
Tak ti, co se prasat bojí, musí mít psa "co na to má":-). Vždycky jsem si myslel, že psovod se psem v leči je od toho, aby zvěř natlačil na střelce, a ejhle, ono je to teď jinak, "pes na to musí mít" :-). MS
Josef Strejc reaguje 4.2.2016 11:53
Zdravím diskutující, hezký název Pes "co na to má" přijde mi příhodnější Tygr "co na to má" Lovu-Pepa
Erika Doležalová reaguje 3.2.2016 16:13
Jiří Celler: Psa "co na to má" je dobré mít v případě, kdy jde o postřelenou zvěř. Ale je to celkem k ho*nu v případě zvěře zdravé, protože když takový pes bude držet v houšťáku bachnu, tak co s ní pak??!
josef turek reaguje 3.2.2016 13:03
Jiří celer, toho psa co na to má používat jen v případě dosledu, ne na nahánění.
Jiří Celler reaguje 3.2.2016 12:49
Josef Turek: Pokud si prase nechá psa přijít na kontakt, tak zaplať pámbu za kontaktního psa, kterej to prase podrží do příchodu psovoda. Není blbější situace, když potrhaní psi lítaj z křoví jeden za druhym. Ono je hezký mít psa, kterej vyhledává, nezapírá, je důslednej, hlasitej. Ale když dojde na lámání chleba, je fajn mít v tlaku psa "co na to má" jak říká s oblibou Leon Zumr.
josef turek reaguje 3.2.2016 09:15
Je pravda, že kontaktní psi jsou špatná volba, při nahánkách zbytečně napadají černou, která je potom agresivní jak na psy tak na lidi, příliš kontaktní psy je potřeba z naháněk vyloučit.
Jů a Hele neděle reaguje 2.2.2016 19:08
Díky za reakce,..
Jů a Hele neděle reaguje 2.2.2016 19:08
ve Francii, Belgii LOVÍ S VYSOKONOHÝMI SRNČÍ ZVĚŘ, jelení (vysokou) a černou, pak králíky, lišky a zajíce. Tenhle vysokonohý honič umí všecko.Jen nemám potřebu ho učit na srnčí. Prožene 100-200m a nechá jí. Už ho dál nezajímá, ale černou neúnavně sleduje a kvalitně hlásí, dokáže ji i stavět a držet na místě. Psi pro lov černé jsou to kvalitní a můžu říci i opatrní, ne, jako kopov, jagdteriér a mnozí další,.. Třeba psi typu bull, apod. Stímto psem se nebojím jít do revíru a pustit ho na volno, přesně vím, co vysokonohý honič preferuje a to je z 98% černá.
Jan Nový reaguje 28.1.2016 15:11
Nikde jsem nenašel záznam, zda jde o "skutečnou" výšku psa nebo výšku dle standartu. Přeci jen máme trochu jiné pojetí lovu-myslivosti než ve Francii,Španělsku a pod. Tam se na těchto spol.lovech loví jiná zvěř než u nás. Jak bylo řečeno-pořizuji si psa a předem bych si měl zjistit, jak ho budu moci ofic.používat. Tvůrci zákona výškou cm zřejmě sledovali záměr a ten je třeba zjistit u nich.
Karel Bublák reaguje 24.1.2016 19:27
K výšce se vyjadřovat nebudu, ta mě jako majitele BRT netlačí. Jenom k poslední větě p. Eduarda Andrleho. Mě osobně se nelíbí ohodnocení hlasitosti na teplé stopě známkou 4. Často jsem zažil, že po leči běhá pes jak splašený a jenom hlásí. Vypadá to, že si dodává odvahu :). Takový pes v leči je neštěstí. Strhává ostatní. I když pro lovce na štontech to může být zpestření, jsou nadšení jak je honitba zazvěřena. Jenom si říkají jakou měli smůlu, že na ně nic nevyběhlo :). Pro mě je důležitá hlasitost na viděnou. Takže asi tak.
Eduard Andrla reaguje 24.1.2016 14:36
Dle mého názoru je to pěkná blbost.Samozřejmě je to taky o tom jak si vysokonohého honiče zapracujete a věnujete se mu,myslím si že při dobrém vedení udělá míň škody jako lecjaký teriér či slídič.Ohledně křepeláku na naháňkách,v Německu zemi puvodu se tito psi využívají ve většině spolkových skupinách hlavně na lov černé zvěře a vodní práci na což byli vyšlechtěni,a skládají tam i zkoušky zaměřené na tento zpusob lovu,to že jsou skvělí aportéři a všestranní psi a jsou využíváni tak hlavně v ČR je jedině jejich devíza,takže nějaké nářky že nemají na naháňkách co dělat muže tvrdit jen člověk co o tom nic neví.Na druhou stranu ano opravdu někde je to děs jak se naháňky dělají a jací to vedou lidi,byl jsem loni na naháňce ajelikož mám nakrytou fenu tak jsem si řekl že vezmu mladýho psa na vyzkoušení,ráno na nástupu bylo složení psu jeden border,jeden jagoš,jedna foxla,braka a křepelák.Tak jsem si říkal nic moc ale uvidí se.V každé leči byla zvěř,pouze muj pes ovšem byl ve zvěři kterou hlasitě vyháněl ať to byla vysoká a prasata,jednou si prohnal i srnčí to jo a nedělám z toho žádnou vědu.Po skončení první leče jsem byl upozorněn ať psa už radši nepouštím že jen štěká a plaší zvěř.Tak jsem zustal trochu čumět jestli to myslí vážně.Naštěstí pak přišli střelci a chválili psa jak jim pěkně hlasitě nahnal zvěř tak se mi omluvili.Na společném posezení pak lovci za mnou chodili a chválili si psa a že kdyby tam nebyl tak se nic nestřelilo,takže tak nějak to taky muže být,co je nejduležitější tak aby byl pes opravdu 100%hlasitý na stopě jinak nevíte že něco žene,kam to žene a co žene.
Michal_B. reaguje 23.1.2016 21:06
55 cm na nahance je nesmysl ničím nepodlozen. Viděl jsem teriéra mnohokrát strhávat srnčí, v oplocen ce i hlubokém sněhu. . Opravdu pěkně to popsal vudce a výherce memoriálu Podhajskeho v lednovém vydání časopisu Myslivost, ohari jsou poslusni a chytří psi, drataci v Německu jsou v hlášení na černou dokonce zkouseni. .. český fousek nám dlouhodobe upadá stejne jako všichni velcí ohari, dejme jim jinou šanci i v práci na jiné než drobne zveri. Každopádně ale vse s důrazem na původní určení a hlavně vystavovani. .. díky. Lovu. MB
Josef Leopold reaguje 23.1.2016 19:37
V oplocence zdravý kus srnčího strhne i nízkonohý teriér a z mých zkušeností, to co je vidět na výřadech je především srnčí z oplocenek. Proto si myslím, že ta kohoutková výška je pouze zástupný problém.
dakslkopov reaguje 23.1.2016 10:20
Ještě bych doplnil stržení zvěře u vysokonohých plemen a ostatních.Prosim Vás,kdo se aktivně věnuje psům a naháňkám ví,že nikdy psi nestrhnou zdravý kus.Né každý kdo má psa,je dobrý vůdce,stejně tak to platí například u řidičáku a pod.kdo je v centru dění a neleze do leče ze psem jen aby si ulovil,nemůže nikdy napsat,že psi dělají v leči paseku na třeba srnčím.Ano,pokud vedení MS dnes již spolku nezvládne vedení společného lovu a prohání celou honitbu naprosto nepřipraveni na určitou část honitby kde je černá zvěř předpokládaná,dělají konkrétně na srnčí zvěři škody oni sami.Zažil jsem jednu otřesnou naháňku v jednom MS v okolí Veselí nad Lužnicí kde se černá honila tzv lečí plouženou přez půl honitby a to druhá půlka byla ve vysokém lese.Naši psíci si již srnčího nevšímají,ostatní vůdci všech plemen honili srnčí jedna báseň.Sám hospodář má na lovy křížence.Neuvěřitelná zkušenost.Tři kusy černé našli naši psíci,vytlačili na střelce a byly uloveni.Hospodář se nechal slyšet,že jsme měli štěstí že naši čtyřnozí kamarádi nestrhli srnčí,že by nám ukázal.Může vůbec tento člověk dělat hospodáře a nebo jak to že má zkoušky,když zvěř položil na levý bok.Jak pak chcete řešit ostatní věci,když on sám má křížence ??Nevím,nechápu.Vládne nám hromada blbců a negramotů,kteří se nějakým záhadným způsobem dostanou k moci.Neviděl jsem například ve sboru zástupců obyčejného dělníka,který sice nemá firmu,není ředitelem lesů a ani namá titul.Je ovšem moudrý a zkušený-praktik.Tak je to i ve vládě.Kam to spěje???
dakslkopov reaguje 23.1.2016 05:56
No ono je se třeby podívat kdo upravuje zkušební řády.Jak se tam vůbec ti lidé dostali??Vzpomeňme si na vydaný pokyn k BZH při disciplíně vyhladání a chování u střelené zvěře.Tam se na férovku rozhodnou dvá odborníci že se nebudou vydávat osvědčení o lovecké odbornosti.Jen tak.Za KK ČMMJ zpracoval Kesner Jan a Jiří Procházka předseda KK ČMMJ.Oni neměli právo toto udělat,poškodili spoustu MS kteří na přípravě BZH traví hodiny,vůdce psíků kteří se připravují a i je připravili o finanční částku,neboť při nesplnění stěžijních disciplin nedostali ti vůdci osvědčení o upotřebitelnosti. Tito hoši rádoby obroditelé české kynologie neměli právo takto rozhodnout,neboť KK ČMMJ má hlas pouze poradní.Rozhoduje zbor zástupců.Tak jsem volal Kostečkovi,jenže ten byl v Africe na lovech,tam jsem se mu dovolal a že až se vrátí,mrkne se.Zřejmě mu už naše zvěř nestačila,na druhou stranu,proč ne,když to platí dle jeho slov lidolovci.Obrátil jsem se na právníka a spor jsem vyhrál.V časopisu Myslivost pak proběhla malá omluva,opravdu malinkatá od Kostečky.No co mě posadilo na prdel bylo,že garantem změn nových řádů jsou mimo jiní tito dva obroditelé.Já je nevolil a stejně se do rozhodování nacpali.Tak čemu se divíte???????Vždyť si z nás dělají prdel!!K ničemu je nepotřebujeme.Pak se divte,že jsme tam kde jsme.Patík není uznán jako lovecké plemeno a tak ho nelze v žádném případě srovnávat s brakou,jezevčíkem a podobně.Pokud má pes LUP na daný lov,není problém.Otázkou jest,zda ovládá daný způsob lovu,ale praxe naučí.
karel zvářal reaguje 22.1.2016 20:24
Já myslím, že Leon chtěl svým vstupem říct, že nezáleží na tom, k čemu byl pes vyšlechtěn a po mnoho generací používán, ale za co je považován nyní, resp. co říká ZÁKON. Těch 53 je už také na hraně, to už bych asi zaokrouhlil:-))! Vysocí honiči nehoní, pajdové zato ano, zkrátka malý český kocorkov... Vedle národních plemen ČF a ČT asi bude potřeba vyšlechtit plemeno český prasečí pes, aby bylo nade vší pochybnost jasné, že ten na naháňku patří.
michal velecký reaguje 22.1.2016 20:03
Nějak nechápu Leon Zumr proč bych nemohl tahat svého křepeláka na naháňku,když má k tomu potřebné zkoušky dokonce v I.ceně a koh.výšku 52 cm.To,že v pátek honí černou,vysokou a v sobotu pracuje na bažantech je jenom naše věc ne?Nebo se nějak mýlím?
Jiří Pařízek reaguje 22.1.2016 16:38
Ty nové zkušební řády z roku2014 kde se přímo uvádí těch 55cm mají sjednotit zk.řády lov.psů a § mysliveckého zákona.Dřív to nebylo a Jakub by se svím fran.honičem mohl jít na HZ,třeba je i vyhrát a pak jít na naháňku a tam být ,,se psem poslán domu" pro výšku v kohoutku:) podívejte se na Sedmihradské honiče(chovné jedince) mají HZ a přitom jsou psi vyšší 55 v kohoutku.Dneska už na HZ nemůžou... leda na BZH a BZ a LZ,na hlavu je ale to že na LZ jsou posuzováni podle řádů pro jezevčíky a teriery a tam 10.disciplína je vyhánění zvěře z houštin...:) ale když budou možoná jen vyhánět a ne nahanět tak to tvůrcum zákonů vadit nebude:))))
Leon Zumr reaguje 22.1.2016 11:56
Jé je patík není lovecký pes stejně jako braka jezevčík malý jagoši křepeláci atd. nejsou honiči na černou a tahá to na naháňky kde kdo :-)))) Hold se musíš zeptat těch výrobců štěňat co stáli u tvorby zákona a klepali se strachy aby nepřišli o kšefty
Erika Doležalová reaguje 22.1.2016 08:53
* nestrhává
Erika Doležalová reaguje 22.1.2016 08:52
Tak toto není ani tak problém zkušebních řádů, je to spíš logický následek § ze zákona. Protože jestliže pes nad 55cm nemá na naháňce co dělat, pak jsou mu ZVVZ zcela k ničemu a HZ tak trochu k ničemu (ano, je v nich i dosled, ale ten je i v LZ nebo BZ, které může velký pes bez problémů absolvovat). Otázkou je, zda je či není dobře, že "velcí" psi "nesmí" na naháňky.. Už dnes vídáme často na fotkách výřadů kromě divočáků i srnčí, s poznámkou, že kus/y byl/y stržen/y psem(psy).. Pokud by bylo povoleno, aby na tyto akce mohl "jakýkoli" pes, je diskutabilní, zda by těch stržených kusů "nelovené" zvěře nebylo víc než je teď.. Ano, mnozí vůdci budou jistě tvrdit, že JEJICH pes v žádném případě srnčí neštve, nestrává atd.. ALE! Kolik takových psů opravdu je? A ohledně patíka - jednou je u nás dané, že zkoušky smí absolvovat pouze FCI uznaná plemena a to se nejspíš jen tak nezmění. O uznání plemene FCI musí požádat země původu. Tou je Anglie a pokud nemá zájem, je zbytečné nad tím plakat.
Jiří Pařízek reaguje 22.1.2016 07:15
Jistě že 55cm jako omezení při naháňce olatí již dlouho ale pokud jde o zkoušky tak tam to je až od r2014.Ve starých řádech mohl jít Sedmihrad na HZ ale dneska psa který přesáhne 55 na ZH nesmí to samé ZVVZ.Takže i Kopov pes pokud majiteli přeroste tak bude mít smolíka na HZ a ZVVZ pokud budou před zkouška měřit výšku v kohoutku podle nových řádů...
dakslkopov reaguje 22.1.2016 03:57
55cm neplatí od roku 2014 ale podstatně déle. A patik? No není to lovecký pes,tak čemu se divíte? Tak než si pořídím psa,podívám se jakè mám s ním možnosti. Pak je později plakát. Určitě nejde o diskriminaci. Spíše neznalost zákona. Tímto netvrdím,že 55 cm něco řeší.
Miroslav Zajíček reaguje 21.1.2016 19:24
Základ je v ZoM,paragraf 45/e.
Jiří Pařízek reaguje 21.1.2016 17:54
Myslím že změnu zatím budeš čekat marně..protože ta hrnice 55cm a její případná kontrola měřením na HZ a ZVVZ platí od r2014 přesně myslím od dubna a řády se asi tak rychle měnit nebudou... a jasně že v praxi se ta výška asi tolik řešit nebude...
Jů a Hele neděle reaguje 21.1.2016 16:51
sory za překlep :)
Jů a Hele neděle reaguje 21.1.2016 16:50
Já nevim, já psa do leče normálně pouštim. No každopádně jsou to kraviny, co vymejšlej. Doufám, že budou nějaký změny. Zatím jsem neregistroval, že by někdo ohaře nepustil do leče psa i když jde o naháňku. Já se jen divim, že psi, vysokonozí honiči, kteří jsou vyšlechtěni ve Francii pro práci na černou a vysokou, tady nejsou až tak oblíbení a přitom pracujou daleko líp, než třeba malí teriéři. Tihle honiči do kontaktu nejdou, ale drží prasata tzv. na fleku, nebo je pomaličku směřujou na střelce. Alespoň já s tím mám zkušenosti. Díky za příspěvek
Jiří Pařízek reaguje 21.1.2016 07:34
Vysokonohého honiče na naháňku vzít mužeš ale nesmíš ho pustit do leče (jako ohaře),pouze na případný dosled...je to blbos ale zatím s tim nic nenaděláš,Patíci nemůžou na zkoušky vůbec...ale hlavně že se brečí že nejsou lup.. psi