ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
12 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář E-shop Inzerce
Vyhledávání

Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Nejsilnější trofeje roku
Nejlepší naháňky roku
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2015
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2016
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2017
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2018
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2019
NEJLEPŠÍ NAHÁŇKY 2020
Dnešní naháňka Horní Lhota
Dnešní naháňka Horní Lhota
počet kusů: 11
vloženo: 18.1.2020 20:03
autor: Radek Šlimar

Krásná tečka za letošním nádherným kaňkováním.
Krásná tečka za letošním nádherným kaňkováním.
počet kusů: 3
vloženo: 6.2.2020 12:25
autor: Pavel Štěpánek ml.

Sele.
Sele.
počet kusů: 1
vloženo: 22.2.2020 03:15
autor: Milan Švanda

sele z nadháňky
sele z nadháňky
počet kusů: 1
vloženo: 14.1.2020 21:09
autor: Karel Kolář

Statistika
  • 184286 fotek (30 dnes)
  • 6698 videí (2 dnes)
  • 328 odkazů (0 dnes)
  • 4828 inzerátů (5 dnes)
  • 324 diskuzí (0 dnes)
  • 584814 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12534 komentářů videí (0 dnes)
  • 2577728 hlasování fotek (382 dnes)
  • 52129 hlasování videí (5 dnes)
  • 32837 registrovaných uživatelů
    5 dnes nových, 46 online

Připomínky a názory
Diskuze

Sůl nad zlato....

Ron Gordon vložil 17.1.2020 19:39
Pomalu budou končit dlouhé zimní večery, tak zkusím zjistit jak se zdejší účastníci fóra stavějí k přítomnosti soli na hromadách, krmelištich a v dostřelu z posedů a kazatelen. Za mého mládi platilo, že 200 metrů od slaniska, tedy místa kde se zvěří předkládala sůl se nesmělo lovit. Dosud toto respektuji, protože sůl, je to jediné co zvěř v přírodě nenajde. Dnešní zákon toto neupravuje a proto by mně zajímal názor širší veřejnosti k tomuto v dnešní době běžnému úkazu. Děkuji za názory R.G.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jan Horáček reaguje 1.2.2020 18:52
Jó, Rone, tvoje názory - to se to čte. Balzám na myslivcovu duši. Ale jak vidíš, koho to dneska zajímá? Myslivost je dneska byznys a nějaká sůl na vnadišti? To se neřeší - prkotina. Myslivosti zdar.
Ron Gordon reaguje 29.1.2020 22:45
Ano pane Sojka, to jste se nemusel namáhat, to je mi známo, ale já ten problém vidím v tom CO JE TO DOBA NOUZE o sůl. Těžko se tady shodujeme co je doba nouze pro přikrmování a to víme, že potravní nabídka během roků je různá a je také různá podle polohy honitby. Nabídka soli v naši přírodě se dá považovat v průběhu celého roku stejná a rovněž tak na celém území republiky. Když se zřizují slaniska, tak zřejmě je o sůl nouze celý rok. Není to jen v poslední době,ale již v 17 století jsou záznamy o předkládáni soli zvěři. Z mého pohledu je opora v zákoně, protože všude uvádí v době nouze a já to u té soli vidím celoročně. To zde my dva asi nerozhodneme. Jak vidím, tak již dochází k odklonu od tématu a přes panáky vodky již nehodlám pokračovat.Díky za názor. Přidám jen stanovisko MZ: Doba nouze“ se užívá v předpisech o myslivosti více jak 70 let. S jejím používáním v praxi „myslivci“ neměli výraznější obtíže. Péče o zvěř v tomto období je předmětem výuky jak na odborných školách, tak v rámci výuky pro adepty na složení zkoušky z myslivosti. Za dobu nouze se považuje období, kdy je obtížné pro zvěř obstarat si potravu (např. silné holomrazy, vysoká sněhová pokrývka, apod.)
Sojka reaguje 29.1.2020 14:55
Rone, asi tě zklamu, ale prošel jsem si pro zajímavost chronologicky zákon o myslivosti od roku 1929 a pokud je uveden zákaz lovu u slanisek, tak vždy pouze V DOBĚ NOUZE. Níže uvádím přehled: 1) Zák. 98/1929 Neuvádí, nespecifikuje 2) Zák. č. 225/1947Sb. Par. 38, g) stříleti spárkatou zvěř V DOBĚ NOUZE ve vzdálenosti 200 m od krmelců a solisk a dropy v době náledí, 3) Zák. č. 23/1962 Sb. Par. 30, c) střílet spárkatou zvěř V DOBĚ NOUZE ve vzdálenosti do 200 m od krmelců a solisk; 4) Zákon č. 143/1991 Sb. Nemění, nespecifikuje 5) Zákon č. 270/1992 Sb. Nemění, nespecifikuje 6) 449/2001 Par. 45, n) lovit zvěř V DOBĚ NOUZE ve vzdálenosti do 200 m od krmelců a slanisk, Jak to tak vypadá, tak tvoje přesvědčení nemá žádnou oporu v legislativě ani historicky a pokud vycházíš z jakéhosi mysliveckého řádu, v minulosti publikovaného p=ředchůdci ČMMJ, lze se jen dohadovat, kolik panáků vodky při jeho tvorbě padlo. Takže i tvoje pejorativní napadání kolegů, jak neustále předvádíš i v jiných vláknech, nemá sebemenší opodstatnění.
Ron Gordon reaguje 28.1.2020 13:47
Zdravím pane Sojka, vycházím z prostého hlediska, že sůl jako taková se běžně v honitbách nevyskytuje a proto se zvěři předkládá. Netvrdím, že by nebyla v přijímané potravě, ale není tam v dostatečném množství. Nemyslím si, že by naši předkové byli tak nevzdělaní, když zavedli omezení lovu u slanišť. Ano, pokud v honitbě nebudu mít žádná slaniště, tak o sůl bude nouze během celého roku.Nevím, co jsi měl na mysli tou pravou motivací neb zástupným problémem, dobře víš, že již mám nějaký ten pátek a půlstoletí v myslivosti za sebou a lov je pro mně již na posledním místě, na to máme dost mladých, nadržených lovců, ale já by chtěl, aby myslivost zůstala myslivostí, platily zde nějaké zásady a aby bylo pamatováno, že tam kde končí zákony a předpisy začíná platil cit a myslivecké srdce. Nikdy by se nesnížil k tomu lovit u lizu. Copak je to za myslivost, když se zvěř pozoruje fotopastí, do honitby se najíždí k posedům s hromadami, používají se poslední výdobytky vědy - noční vidění a termo. Schází již jen hromady doplnit dálkově z mobilu ovládanými samostříly, to je přeci to kouzlo lovu a myslivosti. Na závěr jen když jsme u té soli jistě má každý na paměti pěknou pohádku Sůl nad zlato . Kdo má zájem jen krátký odkaz:https://zoommagazin.iprima.cz/zajimavosti/sul-nad-zlato-jak-se-umira-na-jeji-nedostatek
Sojka reaguje 27.1.2020 23:50
Rone zdravím, reagoval jsem jen na legislativní stránku věci. Nevím ale, jak jsi došel k tomu, že zvěř má celoroční nouzi o sůl, potřebu Na kryje jednak z přirozené potravy, druhak máš přece honitbě slaniska uvedená v plánu hospodaření se zvěří a jistě pečlivě udržovaná. Koneckonců, na Sibiři, v Africe, v Americe atd. se nikdo s nějakými slanisky neobtěžuje a zvěř je tam bez problémů živa i bez nich. Navíc, pokud se domníváš, že zvěř má takovou celoroční nouzi o sůl, tak bys měl přece vítat sůl na vnadištích, protože tím se nabídka sole pro zvěř ještě zvětší a sůl se stane pro zvěř ještě dostupnější, takže se ta podle tvého názoru celoroční nouze přemění de facto v nadbytek. Nebo že by tvou pravou motivací nebyla ani tak starost o blaho zvěře, ale něco úplně jiného? Opravdu si myslím, že není třeba hledat zástupné a malicherné problémy tam, kde ve skutečnosti nejsou.
Jan Horáček reaguje 26.1.2020 22:17
Na každém šprochu je pravdy trochu. Současná situace je taková, že přilákání lovné zvěře např. na sůl není zcela zavrženíhodná. Vždyť např. srnčí zvěř se loví většinou zejména tam, kam ji něco přiláká. Jednou je to jetel, podruhé vojtěška, potřetí ozim, počtvrté řepka, popáté obrostlá podmítka, pošesté starý jabloňový sad a posedmé třeba nějaké slanisko. Však ani na to slanisko zvěř nechodí denně, jako třeba na jetel. Myslivosti zdar.
František Havran reaguje 25.1.2020 18:33
V první řadě Sojkovi palec nahoru za normální, rozumný názor ! ... Dnešní zákon to upravuje. To je první věc. Druhá věc je ta, jak psal Sojka o době nouze. Ono je skutečně těžké tohle období definovat. Je to pouze slovíčkaření. Někdo řekne, že doba nouze začne, jak se sklidí a zaorají pole, jiný nepovažuje za dobu nouze menší vrstvičku prašanu. Tohle bude vždy jenom o lidském rozumu... Druhá věc je ta, že po honitbě má člověk rozmístěných spoustu slanisek a pokud je sůl na vnadišti, tak bych to neviděl tak tragicky. Ona zvěř na to vnadiště nechodí ani tak kvůli té soli (i když si lízne, když tam je). Ale kvůli dužnatému nebo jadrnému krmivu. A osobně za mě - radši ať je tam sůl, než aby tam byla kopa hnijícího a plesnivějícího bordelu, který někdo honosně nazývá vnadiště...A v neposlední řadě, jak Sojka zmínil, mám přidělenou povolenku na určitou zvěř. A tu prostě lovím. Samčí kus stejně zpravidla lovím v říji, kdy je jim veškerá celá sůl ukradená. A samičí kusy? Opět mi je milejší střílet to u slaniska nebo na vnadišti v klidu, kde můžu v pohodě vybrat, než to potom švihat na Silvestra co vystrčí hlavu, jak je všeobecně dobrým zvykem. Nebo ještě horší, aby se holá lovila papírově. Nelovit holou je cesta do pekla. A kdo chovu zvěře rozumí, tak se k tomu nesníží, ale snaží se včas odstřílet ty slabé kusy, aby si neničil dál chov... Aby sis nemyslel, že jsem "hromadář", co mydlí všechno pod posedem a tady si to obhajuje, tak letos mám skoro všechno uloveno na šoulačce, dokonce i prasata jsem došoulal. Sice ulovenou zvěř nepočítám, ale k padesáti kusům za letošek se jistě blížím, takže jsem trošku v obrazu..... Suma sumárum - pokud se loví s rozumem a to co se lovit má, tak mi osobně sůl na vnadišti nevadí. To je to úplně nejmenší zlo, a jsou mnohem horší věci, které by konečně někdo měl začít řešit... Začínaje nepovoleným lovem samců starších 2 let, často při měsíčku na hromadě (rozuměj, ve dne to nechodí) přes obří plesnivé hromady bordelu z mlýna a družstev, konče úplným pytlačením jako takovým... V porovnání s tímto je sůl na vnadišti ta poslední věc, kterou bych řešil...
Ron Gordon reaguje 24.1.2020 22:41
Zdravím pane Sojka, již jsme spolu dlouho nevedli řeč, nemám důvod s Vámi nesouhlasit, ale můj pohled na věc je, že v naši přírodě je o sůl doba nouze celoroční, snad na nějaké vyjímky. Proto jsou pro zvěř zřizována v honitbách slaniska. Dle mého náhledu, tam kde se vyloží sůl vznikne slaniště. Zvěř nerozlišuje krmeliště, vnadiště či slaniště, zvěř tam jde za tím co potřebuje, krmení si může najít v přírodě, ale sůl ?
Sojka reaguje 24.1.2020 16:26
Možná by bylo dobře zde prezentované zavádějící informace uvést na pravou míru. Zaprvé není možné vytrhávat z paragrafovaného znění zákona jen jeho určitou část (např. "....je zakázáno lovit do 200 m od slaniska"), ale vždy je třeba číst celé znění příslušného paragrafu ZoM, v tomto případě par. 45, písmeno n zní přesně: "lovit zvěř v DOBĚ NOUZE ve vzdálenosti do 200 m od krmelců a slanisk". Zdůrazňuji to slovo "v době nouze". Tato doba není v ČR nijak přesně definována (např. na rozdíl od SR, kde je definována kalendářně). Stejně tak se jistě shodneme, ža za současných klimatických podmínek při teplotách nad nulou se o dobu nouze pro zvěř nejedná, stejně tak není dobou nouze sněhový poprašek ať už pro srnčí, vysokou nebo kamzíka. Zákonodárce tak zřejmě ponechává rozhodnutí na individuálním uvážení. V žádném případě však nelze jednoduše říci, že do 200 m od slaniska je lovit zakázáno. A jak se pozná slanisko? Každý rok odevzdáváte na SSM plán mysliveckého hospodaření, jehož součástí je i seznam zařízení pro přikrmování zvěře a slanisek. Místa zde uvedená jsou tímto jako slaniska definována, cokoliv mimo tento seznam není ani slanisko, ani krmeliště. Taskže tím, že někdo dává sůl na vnadiště žádný legislativní předpis neporušuje. Navíc lovíte přeci v souladu s plánem a tím, co máte uvedeno na povolence, takže to, že tam přijde např. srnec III.VT, na kterého nemáte povolenku, tak prostě nestřílíte. Nevím v čem hledáte vědu, snad jen, že si chcete mermomocí komplikovat život a dohadovat se o blbostech, vznikajících tím, že někdo neumí číst.
Rumcajs reaguje 24.1.2020 12:08
Už i to mnou zmiňované krmeliště/vnadiště. To je taky příběh a účelové slovíčkaření. Donedávna se to takřka nerozlišovalo. Lovím na vnadišti / lovím na krmelišti. Jdu navnadit / jdu nakrmit. Ono se ale teď ve vztahu k opatřením proti AMP vlastně nesmí divočáky krmit, že? Ale smí se přeci vnadit! Už se pak zapomíná, že to vnadění má dané nějaké množstevní (váhové) limity. Ale limity nelimity, stále je sakra hodně "hromad", které nařízené limity násobně překračují, ale na těch hromadách se přeci „jen“ vnadí…
Rumcajs reaguje 24.1.2020 12:05
Rone, to není o při. Jen jsem opravil to tebou uváděné, že lov u slanisek zákon neřeší. Řeší a přesně tak, jak jsem uvedl. Ale v ostatním s tebou souhlasím a vlastně jsem to už i napsal o tom schovávání a řekněme tedy přejmenovávání něčeho za něco. Nebyl by to totiž český člověk, aby si tu cestičku nenašel. Zákonodárce si bláhově myslel, že myslivečci tu formulaci pochopí právě tak, jak bychom asi oba chtěli. Tedy, že sůl v době nouze = nelovím. Ale… Řada myslivečků to pochopila jinak. Pochopila to tak, že zákonodárci vůbec nešlo o obsah nějakého korýtka, jím nazývaného slanisko. Ale že mu šlo právě o to korýtko samotné a u něj, že se nesmí lovit. Takže se ta kostka soli pojištěná křižovacím hřebem v pařezu stala součástí krmeliště (vnadiště chceme-li). A hle, řada myslivečků tak vlastně neloví u slaniska, ale u vnadiště, kam jen kostku soli odložil a je to pro ně OK. Bohužel to ale OK není a ať si to kdo chce, přejmenovává a vykládá, jak chce, za mě je to slanisko.
Ron Gordon reaguje 24.1.2020 10:08
No Rumcajsi, já se s Tebou nebudu přít, ono zákon říká krmelců a slanisk, ale co je slanisko ? Když je sůl na hromadě - vznešeně zvané vnadiště, je to slanisko ? Přikládám náhled.
Rumcajs reaguje 23.1.2020 09:20
Trochu Rona i Jana opravím. 1.) o mysliveckém řádu bych vůbec nediskutoval. Jak ho znám, tak je to nezávazná brožurka vytvořená pro mě zbytečnou a upadající organizací ČMMJ. Pro myslivce nezávazná. Nejsme rybáři, pro které je rybářský řád závazný. Pro nás platí zákon o myslivosti a jeho prováděcí vyhlášky. 2.) Není pravda, že to dnešní zákon neupravuje. V zakázaných způsobech lovu je sousloví "...do 200 m od krmelců a slanisk". Lov ve zmiňované vzdálenosti od slaniska je tak jednoznačně zakázaným způsobem lovu, tečka. Jak se to ale dělá a kdo to jak za čím schovává v reálu je věc jiná. Sám například užívám sypanou sůl jako lákadlo u řepky. Ale trvalá slaniska za mě patří k přikrmovacím zařízením, kde má mít zvěř klid a kde se v době nouze neloví!
Jiří reaguje 22.1.2020 11:30
Zajímavé téma a mně osobně to taky připadá divné, když vidím kostku soli před posedem. Jde čistě o pocitovou záležitost, ala na schůzích to nikdo nikdy neřešil. Jinde v krajině to vidím také poměrně často. Je to prostě o lidském přístupu. A co někdo považuje za perverzní, tak jiný má za běžný standard. Hranice vnímání všeho kolem sebe se natolik posunuly, že už není síly, aby někdo řekl co je a co není správné. Každý má svou pravdu a ostatní jsou "špatní". To je dnešní doba, bohužel.
Jan Horáček reaguje 19.1.2020 21:28
Rone, pokud vím, tak těch 200 m je uvedeno v mysliveckém řádu a platí to pro přikrmovací zařízení. Zda je tam uvedeno, že to platí i pro slaniska si nejsem jist. Z logiky věci věci je však zřejmé, že by to pro slaniska mělo platit také.
Ron Gordon reaguje 19.1.2020 14:14
Nikdo , nic neb mlčeti zlato ?