17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Prízrak z hmly
Prízrak z hmly
vloženo: 14.11.2017 21:46
autor: Miroslav Kandráč

úlovky (svět)

Přímorožec šavlorohý - Oryx
Přímorožec šavlorohý - Oryx
vloženo: 11.3.2014 11:07
autor: Anežka Pučálková

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 2.9.2015 06:28
autor: Josef Vršan

zvěř v přírodě

***
***
vloženo: 4.1.2018 16:26
autor: Daniela Badayová

zbraně

Stephen Grants Patent ,2
Stephen Grants Patent ,2
vloženo: 9.5.2013 21:29
autor: František Mlčoch

fotopast

rys
rys
vloženo: 6.2.2019 15:51
autor: Lubomír Černý

myslivecké umění

jeleň...
jeleň...
vloženo: 8.1.2013 16:03
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242909 fotek (7 dnes)
  • 8495 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9753 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760059 komentářů fotek (17 dnes)
  • 12950 komentářů videí (0 dnes)
  • 3358281 hlasování fotek (36 dnes)
  • 57258 hlasování videí (1 dnes)
  • 39799 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 5 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Soumračník černohnědý

Heteropterus morpheus - délka předního křídla 16 - 18 mm. Obývá podmáčené nekosené louky podél vodotečí a vlhké travnaté lesní lemy, dále pak dlouhostébelné partie sprašových stepí, výslunné lesostepi, staré vinice, lesní průseky a paseky v teplých dubohabřinách i křovinaté partie na vátých píscích. Často se vyskytuje na neobdělávaných travnatých plochách v blízkosti umělých vodních nádrží, pískoven a štěrkoven, také na strouhách podél cest a kanálů.
Živná rostlina housenek: několik druhů širokolistých travin, především bezkolenec modrý (Molinia caerulea) a třtina šedavá (Calamagrostis canescens). Vývoj. Jednogenerační (červen – červenec). Od roku 2024 poprvé pozorována na jižní Moravě částečná druhá generace v druhé polovině srpna. Vajíčka kladena jednotlivě na traviny. Larva se přes den schovává v trubičce ze zapředeného listu, kde také přezimuje. Žír provádí ve večerních hodinách. Kuklí se v zapředeném listu živné rostliny. Výskyt je omezen na dvě nížinné oblasti. Jednou je jižní a jihovýchodní Morava a zasahuje až na střední Moravu (Kroměřížsko, Přerovsko). Nově bylo nalezeno několik izolovaných populací v severních Čechách (Českolipsko, Šluknovský a Frýdlantský výběžek). Na jižní Moravě v posledních desetiletích expandoval na množství nových lokalit a v současnosti se šíří dále na sever. Osídluje opuštěné ruderalizované aluviální louky a také nové vytvořené biotopy jako jsou okolí umělých vodních ploch, štěrkovny a pískovny. Takové populace mohou být zničeny nevhodnou rekultivací a zástavbou průmyslovými zónami. Jako vhodný management doporučujeme mozaikovité sečení.

PS: Bydlím na Českolipsku a tyto exempláře jsem zde nalézala do doby, než na neobdělávané louce s podmáčenou půdou byl velký úsek odvodněn a prodán soukromníkům v r. 2014 jako stavební parcely (dnes je zde v okolí domků udržovaný anglický trávník).
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 15.10.2025 14:14
zobrazeno: 2013x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.