16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Srnec 2007
Srnec 2007
vloženo: 10.2.2014 18:05
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Můj letošní
Můj letošní
vloženo: 18.1.2018 12:03
autor: Daniel Donaťák

trofeje

Včerejší srnec
Včerejší srnec
vloženo: 12.7.2019 20:01
autor: Milan Jirmann

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 8.1.2013 08:29
autor: Marek Drha

zbraně

      Sauer S202 - Classic, ráže .30-06 Spr.
Sauer S202 - Classic, ráže .30-06 Spr.
vloženo: 5.1.2015 10:19
autor: Petra Hanzlíková

fotopast

**
**
vloženo: 30.1.2015 11:13
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

Černý rytíř
Černý rytíř
vloženo: 15.1.2012 09:29
autor: Petr Chloupek
Statistika
  • 241499 fotek (3 dnes)
  • 8396 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9661 inzerátů (1 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 758794 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12983 komentářů videí (0 dnes)
  • 3357478 hlasování fotek (15 dnes)
  • 57206 hlasování videí (0 dnes)
  • 39397 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 7 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Předúplňkový lišák

V záplavě liščích fotek, způsobených jak probíhajícím obdobím kaňkování, tak i příznivou sněhovou podmínkou si dovoluji i já popsat po vzoru Pepy Vršana svůj zážitek z lovu této přemnožené šelmy.
S novou obnovou, která přinesla i u nás 3 cm sněhu jsem se vydal na lov černé, popřípadě škodné. Zasedl jsem na malou kazatelnu, v jejíž blízkosti vnadíme na černou. Již při příchodu mne zarazil dým ze spálených větví , které zde ořezávali pracovníci sousedního zemědělského podniku. I když mému rozhodnutí předcházelo ověření předpokládaného směru větru, na místě samém mi mírný vánek donesl k čichu právě zmíněný dým z ještě doutnajícího popela. Ten přes moje sezení směřoval jen mírně stranou vnadiště. Přesto jsem se rozhodl svůj lov svěřit do rukou Sv.Huberta a na kazatelně vyčkat. Když mě však vítr v průběhu doby několikrát obkroužil, věděl jsem, že zde sedím zbytečně.
Vrátil jsem se k autu s úmyslem jít na jinou kazatelnu s lepším větrem. Ale vše bylo jinak. Zapůjčené auto si postavilo hlavu a ne a ne naskočit . Své další pokusy jsem ukončil z obavy vybití baterie a z předchozí zkušenosti, kdy auto perfektně startovalo jen když byl motor zcela studený.
Moje volba tedy patřila jiné kazatelně V trnkách, kde vítr tolik nezlobil. Čekání mně zpestřily pouze dva kusy srnčí zvěře, které neomylně zamířily k připravené krmi pro černou. Ačkoliv přišly spolu, žrát začal jenom jeden kus , zatímco druhý se ztratil v hloubi lesa.
Drobně sněžilo a viditelnost v počínajícím úplňku nebyla valná. Proto jsem občas prostor kolem kazatelny kontroloval triedrem, až v jedné chvíli jsem na zasněženém poli uviděl tmavý bod. Zprvu jsem předpokládal zajíce, při následném pohybu jsem však poznal lišku. Byla však vzdálena asi 400 metrů . Zkusil jsem proto, s použitím vlastního hřbetu ruky ,zavábit formou zaječího vřeštění. Zmrzlá ruka moc dokonalý zvuk sice nevydala, k mému překvapení liška nejen reagovala okamžitě, ale přímo, bez jakéhokoliv váhání ,vyrazila přímo na mě .
To byl fofr, sáhnu pro kulovnici, rozsvěcím červený bod, vkládám zbraň do okýnka a rychle napínám napínáček. V puškohledu hledám vytouženou lišku, ta však zde již není ! Zklamán, že jsem ji zradil ,beru znovu triedr a lišku nalézám ve vzdálenosti mimo odpovědný dostřel.
S malou nadějí , že není zrazena, znovu neuměle vábím. Výsledek je znovu překvapivý- liška se opět, byť pomaleji, vydává směrem ke kazatelně a navíc, aby si vše dobře prověřila si v dobrém dostřelu sedá. Se srdcem v krku rychle mířím a liška po ráně zapadne do sněhu bez dalšího pohybu.
Uf , to byla klika, mám letos těch kmoter minutých až příliš. Ještě chvíli sedím, zda mi Sv.Hubert nedopřeje i úlovek další, neboť z dáli slyším skolení další lišky, ale zázraky se ani ze strany mysliveckých svatých nedějí jak na běžícím páse.
Slézám proto z kazatelny a jdu pro lišku, která se na sněhu dobře vyjímá. Svítím na úlovek čelovkou a diagnostikuji silného lišáka, který měl po zvážení doma 8,5 kg. Na společném honu jsme v listopadu střelili ještě většího , vážícího téměř 10 kg, ale to nijak moji radost z ulovení dvakrát přivábené lišky nezmenšilo. Mimochodem jich máme v našem spolku v této sezóně uloveno již 41, bez norování liščat. Že pak je, v dříve bohaté honitbě na drobnou zvěř, zázrak vidět zajíce či bažanta je všem zřejmé. Lovu zdar!


vložil: Ladislav Novák
vloženo: 29.1.2016 16:05
zobrazeno: 4604x
hodnocení: 30 hlasů



Komentáře:

4.2.2016 15:43 vložil Václav Bujáček
Lovu zdar.
1.2.2016 09:30 vložil Zdeněk Bláha
Lovu zdar!
31.1.2016 14:25 vložil Patrik Dušek
Lovu zdar !!!
30.1.2016 17:11 vložil Drahoš Hikl
Lovu zdar!
29.1.2016 18:28 vložil Miroslav Šteffek
Lovu zdar!
29.1.2016 17:59 vložil Zuzka a Miloš
Lovu zdar!
29.1.2016 17:41 vložil Petr Hruška
Lovu zdar!
29.1.2016 17:16 vložil Blanka Klatovská
Lovu zdar.
29.1.2016 17:14 vložil Pavel Hamšík
Přeji Lovu zdar!!!

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.