17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vzpomínka na loňský srpen
Vzpomínka na loňský srpen
vloženo: 12.3.2013 16:39
autor: Milan Pirožek

úlovky (svět)

Prvý medveď sezóny
Prvý medveď sezóny
vloženo: 17.9.2018 06:58
autor: mirojevo

trofeje

Raritka
Raritka
vloženo: 29.5.2012 17:42
autor: Miroslav Horák

zvěř v přírodě

Černá zvěř
Černá zvěř
vloženo: 24.1.2018 06:28
autor: Josef Vršan

zbraně

Moje babky z Ferlachu
Moje babky z Ferlachu
vloženo: 13.1.2017 14:42
autor: jan koštoval

fotopast

Meďo I
Meďo I
vloženo: 10.4.2015 21:42
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

nové
nové
vloženo: 22.1.2015 19:08
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242983 fotek (6 dnes)
  • 8502 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9762 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760138 komentářů fotek (1 dnes)
  • 12951 komentářů videí (0 dnes)
  • 3358736 hlasování fotek (12 dnes)
  • 57261 hlasování videí (0 dnes)
  • 39816 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pískorypka - samotářská včela

Andrena carantonica (scotika)

Pískorypky (Andrena) patří do rodu včel z čeledi pískorypkovitých (Andrenidae). S více než 1500 druhy je jedním z největších živočišných rodů; v současnosti je uspořádán do 104 podrodů.

Pískorypky jsou samotářské včely hnízdící v zemi. Dávají přednost písčitým půdám. Rod nezahrnuje žádné parazitické nebo eusociální druhy, i když některé hnízdí společně v hnízdních agregacích zahrnujících i tisíce hnízd. Po páření si každá samička vyhloubí noru, nasbírá pyl, z něhož vytvoří pevné, kulaté zásoby pro larvy, které pak uloží do buněk vystlaných lesklým sekretem. Larvy nespřádají kokon a přezimují jako dospělci. Obvykle mají jednu generaci za rok a dospělci jsou aktivní pouze několik týdnů. Hnízda pískorypek jsou napadána mnoha dalšími druhy hmyzu, včetně některých kukaččích včel, majek, různých parazitických much a řásnokřídlých (Strepsiptera).

Většina druhů preferuje suché a teplé biotopy; jsou to typické druhy otevřených ploch žijící v suchých trávnících, ruderálních plochách a úhorech. Mnoho druhů se vyskytuje v opuštěných pískovnách nebo štěrkovnách nebo na bohatě strukturovaných lesních okrajích. Mnoho druhů se často vyskytuje v zahradách, parcích a podél cest (např. Andrena bicolor, A. fulva, A. gravida, A. haemorrhoa a A. nigroaenea).



vložil: Milena Honzírková
vloženo: 23.4.2026 10:34
zobrazeno: 1336x
hodnocení: 2 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.