17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Svatebni cesta
Svatebni cesta
vloženo: 10.10.2020 09:03
autor: Milan Dejda

úlovky (svět)

Lišák při měsíčku
Lišák při měsíčku
vloženo: 26.2.2013 00:30
autor: Daniel Donaťák

trofeje

Stříbrný
Stříbrný
vloženo: 11.2.2019 17:22
autor: Jeroným Levák

zvěř v přírodě

Kvartet
Kvartet
vloženo: 3.2.2014 21:17
autor: Svatopluk Šedivý

zbraně

"Pažba pro Barona von Grünbach"
"Pažba pro Barona von Grünbach"
vloženo: 5.1.2018 08:04
autor: jirka krbeček

fotopast

ako by ich jedná mater mala...
ako by ich jedná mater mala...
vloženo: 4.5.2020 14:42
autor: pali1

myslivecké umění

Svědí, svědí, to to svědí, aneb jaro je tu.
Svědí, svědí, to to svědí, aneb jaro je tu.
vloženo: 25.4.2019 11:52
autor: Petr Hruška
Statistika
  • 242590 fotek (0 dnes)
  • 8459 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9732 inzerátů (3 dnes)
  • 286 diskuzí (0 dnes)
  • 759770 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12999 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363215 hlasování fotek (26 dnes)
  • 57300 hlasování videí (0 dnes)
  • 39649 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 5 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Komár kroužkovaný - samec

Culiseta annula - Tohoto neobvyklého komára kroužkovanného jsem vyfotografovala ve Stráži pod Ralskem (Českolipsko) v srpnu 2017. Na stránkách BioLibu.cz jsem jej zdokumentovala dosud jako jediná.
Na Islandu zaznamenali v r. 2025 první případ výskytu komára v přirozeném prostředí. Ostrov byl přitom spolu s Antarktidou jedním z posledních míst na světě bez přítomnosti komárů, napsala agentura AFP. Jeden sameček a dvě samičky komára kroužkovaného byli nalezeni asi 30 kilometrů severně od hlavního města Reykjavíku, sdělil entomolog z Islandského institutu přírodních věd Matthias Alfredsson.
Komáři byli na Islandu poprvé zaznamenáni poté, co země v r. 2025 na jaře zažila rekordní vlnu veder.
Nadšenec do hmyzu Björn Hjaltason narazil na zástupce zmíněného komářího druhu během několika nocí, když pomocí provazů nasáklých vínem pozoroval můry, informovala podle zpravodajské stanice BBC tamní média. Tato past přilákala i komáry.
Hjaltason objevil dvě samice a jednoho samce, kteří byli později potvrzeni jako komáři kroužkovaní (Culiseta annulata).
Podle Alfredssona se tento druh komára zdá být dobře přizpůsoben chladnějšímu podnebí, což mu umožňuje odolávat dlouhým a drsným zimám, kdy teploty klesají pod bod mrazu. Uvidíme, zda přežije blížící se islandskou zimu.
Culiseta annulata se vyskytuje v Evropě – včetně Česka – i částech severní Asie.
Na Islandu se nachází jezero Mývatn – jeho název doslova znamená „Komáří jezero“. Ve skutečnosti tam však nežijí praví komáři (čeleď Culicidae), ale především pakomáři (Chironomidae) a muchničky (Simuliidae).
Tito drobní zástupci dvoukřídlého hmyzu se sice podobají komárům vzhledem i chováním, ale nesají krev a nejsou přenašeči nemocí.
Zpráva z 25. srpna 2025 uvádí: ,,V Česku se usadil invazní komár japonský (Aedes japonicus). Tento druh původem z východní Asie může přenášet nejrůznější patogeny, jako jsou např. západonilská horečka, horečka dengue či chikungunya. Často se vyskytuje v okolí lidských sídel a jako své hostitele preferuje savce včetně člověka.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 13.1.2026 15:08
zobrazeno: 1304x
hodnocení: 2 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.