17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Výřad u "polovnického domu"
Výřad u "polovnického domu"
vloženo: 27.9.2012 17:44
autor: Kamil Kolb

úlovky (svět)

Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
vloženo: 14.7.2020 19:46
autor: hubertushk

trofeje

Říje 2012
Říje 2012
vloženo: 2.2.2013 10:51
autor: Aleš Náhlý

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 9.10.2012 08:32
autor: Marek Drha

zbraně

Sestřičky
Sestřičky
vloženo: 6.10.2013 15:58
autor: Jan Frank

fotopast

..tady hlídám já..
..tady hlídám já..
vloženo: 10.8.2016 18:19
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

Vladimír Lepš II.
Vladimír Lepš II.
vloženo: 9.12.2020 22:04
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 243702 fotek (8 dnes)
  • 8555 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9802 inzerátů (6 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761029 komentářů fotek (4 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363182 hlasování fotek (105 dnes)
  • 57305 hlasování videí (0 dnes)
  • 39918 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 8 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Zlatoočka obecná

Chrysopa vulgaris vypadá jako víla hmyzí říše. Tělo je zelenkavé a velká, průhledná křídla se perleťově lesknou. Jsou protkaná jemnou, hustou sítí žilek. (Díky jejich vzhledu dostala jméno celá čeleď, do které zlatoočku řadíme, čeleď síťokřídlých.) Zlatoočka vypadá křehce a půvabně, je však dravá a neúnavně pronásleduje mšice, larvy svilušek, červců i much.
Zlatoočka a její larvy dovedou před houfným napadením mšicemi účinně ochránit okrasné a ovocné stromy i celé sady. Přes den a především v zimě však na oplátku potřebují úkryt. Hledají nejrůznější škvíry za kůrou stromů, ale i v kůlnách a uvnitř domů – je proto velmi dobré vědět, jak zlatoočka vypadá a při případném úklidu mít oči na stopkách, abyste jí nechtěně neublížili. Tělo zlatoočky je dlouhé nejvýše 1cm, v rozpětí křídel měří do 3cm. Její průsvitná křídla můžete snadno přehlédnout, pokud je nerozzáří odlesk slunce.
Zlatoočka létá zvečera a v noci a loví mšice i další savý hmyz. Ještě víc jich spořádá její dravá larva, která potřebuje k růstu spoustu energie. Zlatoočka klade svá drobná vajíčka na stopkách rovnou poblíž kolonií mšic, jedna samička jich naklade stovky. Kolonie hledá především na stromech. Jakmile se larva vylíhne, pustí se do jídla. Stejně jako dospělá zlatoočka mšice nekonzumuje celé, ale vysaje je.
Zlatooček u nás žije více druhů, některé se v dospělosti živí i nektarem květů, ale dravé a stále hladové larvy mají všechny. „Skalpem“ svých kořistí si zdobí i tělo – je totiž pokryté brvami ve tvaru háčků, na kterých vysáté zbytky mšic zůstávají viset. Larvu patrně chrání před sluníčkem.

Přímo do korun stromů můžete zavěsit i speciální příbytek, budky vystlanou senem nebo slámou, s úzkými podélnými štěrbinami. Můžete vyrobit dřevěnou (ale nesmí do ní zatékat), nebo zakoupit dřevocementovou. Zlatoočky přitahuje červená barva.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 30.4.2026 06:28
zobrazeno: 3132x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.