17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen z 13. ledna Křivoklát
Jelen z 13. ledna Křivoklát
vloženo: 22.2.2017 11:00
autor: Radim Pátek

úlovky (svět)

Finsko září 2012
Finsko září 2012
vloženo: 24.1.2013 10:32
autor: Marek Škráček

trofeje

srnec 6.7.
srnec 6.7.
vloženo: 11.7.2016 17:26
autor: Zuzka a Miloš

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 8.1.2013 08:29
autor: Marek Drha

zbraně

puška mého přítele
puška mého přítele
vloženo: 26.2.2014 22:19
autor: Jan Koller

fotopast

Rys u strženého srnčete.
Rys u strženého srnčete.
vloženo: 30.1.2019 22:44
autor: Lubomír Černý

myslivecké umění

**
**
vloženo: 2.7.2016 09:18
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 243651 fotek (14 dnes)
  • 8551 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9798 inzerátů (3 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760985 komentářů fotek (14 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3362847 hlasování fotek (51 dnes)
  • 57303 hlasování videí (1 dnes)
  • 39914 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Kramle

Obyčejné kramle-výborný pomocník.V šedesátém osmém roce jsem dělal hajného a na úseku jsem si dělal pořádek na skládkách dřeva.Všechny zbytky jsem řezal na metrovinu. Protože jsem byl moc línej se ohýbat pro polena,vypomáhal jsem si kramlí.A ta kramle už mě přirostla k ruce.Ale prodělala velký vývoj,než dospěla do těchto tvarů.Bez kramle už nesáhnu na dřevo.Před osmavaceti léty jsme zřídili pilu,tam jsem nechal u kováře udělat několik takových kramlí a moc mě potěší,když tam přijdu a vidím,že ty kramle se tam pořád používají při nakulování kulatiny na vozík.
vložil: jiri rajs
vloženo: 20.11.2019 19:45
zobrazeno: 3540x
hodnocení: 12 hlasů



Komentáře:

21.11.2019 20:46 vložil Jiří Netík
Sapina a pak byla skoblice.
21.11.2019 20:05 vložil jiri rajs
Ty delší kramle požívám,když koulím špalky se stráně nad barákem.Kramlí pěkně řídím směr kutálení a když mě špalek přistane někde v šípkovém keři,tak si jej, bez toho abych se popíchal,pěkně vytáhnu.
21.11.2019 19:57 vložil jiri rajs
Je vidět pane Novák,že jste z provozu,možná i dřívější ročník když máte zkušenosti se sapinou.Teď už takovéto nářadí zmizelo z manipuláků a vůbec z provozu.Technika už je úplně jiná.Za nás jsme ještě sapinu a skoblici používali,ale na naší pile se nám nejlépe osvědčila kramle.Dlouho jsem musel zkoušet,měnit úhel držadla a tvar hrotu,aby se příliš nezasekával,nebo aby nevyhlouzával.
21.11.2019 12:58 vložil Jan Novák
Možná proto pane Rajs že sapinu nepoznali...☺
20.11.2019 21:33 vložil jiri rajs
Kramle má dost veliký rozsah použití.Pane Novák,se sapinou to nemá nic společného,ta vypadá jinak.Na pile nám to nahrazovalo obracák(lopatku).Kdyby to nebylo praktické,tak by s kramlí chlapi na pile tak dlouho napracovali.Už jí tam používají přes 25 let.
20.11.2019 21:14 vložil Jiří Netík
U nás se kramle používali na spojování trámů. Na Slovácku se stavěj.Tyčovině svázané provazem, kterými se máje stavěji se v Lanžhotě říká "ŠPRAJCE" A u nás v Josefově "ŽAJKRUTY"
20.11.2019 20:44 vložil Jan Novák
Jj taková vaše SAPINA ale do ruky/na ůchop/ to moc praktické není ☺

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.