17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Dobrý srnec 97 bodů CIC
Dobrý srnec 97 bodů CIC
vloženo: 1.2.2013 09:41
autor: Aleš Náhlý

úlovky (svět)

Na skok za hranice Čr
Na skok za hranice Čr
vloženo: 4.11.2020 19:40
autor: Martin Saifrt

trofeje

Můj páteční.
Můj páteční.
vloženo: 5.8.2020 07:27
autor: Ladislav Bodi

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 15.12.2015 05:52
autor: Josef Vršan

zbraně

Splněný sen
Splněný sen
vloženo: 1.11.2012 13:56
autor: Martin Chmela

fotopast

Odpolední návštěva
Odpolední návštěva
vloženo: 17.4.2014 11:38
autor: Honza

myslivecké umění

Prajem všetkým šťastné a veselé Vianoce
Prajem všetkým šťastné a veselé Vianoce
vloženo: 24.12.2015 11:43
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242864 fotek (12 dnes)
  • 8465 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9737 inzerátů (5 dnes)
  • 289 diskuzí (0 dnes)
  • 760169 komentářů fotek (14 dnes)
  • 12989 komentářů videí (0 dnes)
  • 3365467 hlasování fotek (72 dnes)
  • 57293 hlasování videí (0 dnes)
  • 39680 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pestřenka pruhovaná

Episyrphus balteatus, slovensky pestrica pruhovaná, je drobným představitelem čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Připomíná svým zbarvením vosu, dorůstá délky jen něco kolem 8 až 10 mm. Výjimečně i více. I přes svůj malý vzrůst patří tento druh pestřenky mezi velice významné opylovače.
V dospělosti dorůstá délky 9–12 mm a má širokou nízkou hlavu s velkýma očima. Pojmenování vychází z charakteristických oranžových a černých pruhů na horní části zadečku. Dalším rozlišovacím znakem je přítomnost nevýrazných podélných pruhů šedavého zabarvení na hrudi.
Pestřenky patří ke skvělým letcům. Dokáží se vznášet na místě a nebo trhavým letem zmizet někam bokem. To je i ve světě hmyzu docela ojedinělé.
Pestřenka pruhovaná žije v různých typech areálů, včetně městských zahrad, kde při sběru nektaru plní roli opylovače. Imaga se živí pylovými zrny a nektarem květin. Larvy jsou dravé a podílí se na biologickém hubení mšic, merami a sviluškami. A protože jich spořádají více než larvy slunéček, jsou mezi znalými zahrádkáři vítaným druhem a pomocníkem v boji s těmito rostlinnými škůdci.
Stejně jako u většiny dalších pestřenek lze samce snadno identifikovat pro jejich holoptické oči, které zaujímají většinu plochy hlavy.
Najdeme ji všude tam, kde je dostatek kvetoucích rostlin. Pestřenka pruhovaná je, spolu s pestřenkou rybízovou a trubcovou, nejhojnějšími pestřenkami v naší krajině.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 16.2.2026 12:40
zobrazeno: 678x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.