17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Lov karpatského jelena
Lov karpatského jelena
vloženo: 27.9.2016 16:02
autor: mirojevo

úlovky (svět)

Můj první kamzík
Můj první kamzík
vloženo: 11.10.2013 23:35
autor: Daniel Donaťák

trofeje

srnci
srnci
vloženo: 29.10.2013 18:46
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Blízká setkání 3
Blízká setkání 3
vloženo: 24.3.2019 16:48
autor: Pavel Komárek

zbraně

R 8
R 8
vloženo: 3.5.2018 12:40
autor: Ondřej Trlifaj

fotopast

srneček
srneček
vloženo: 8.6.2013 08:15
autor: micinka

myslivecké umění

Dočkáš se!
Dočkáš se!
vloženo: 7.3.2012 11:11
autor: Carpin
Statistika
  • 244031 fotek (0 dnes)
  • 8578 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 9815 inzerátů (0 dnes)
  • 282 diskuzí (0 dnes)
  • 761364 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12939 komentářů videí (0 dnes)
  • 3364940 hlasování fotek (6 dnes)
  • 57222 hlasování videí (0 dnes)
  • 39983 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 0 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Šidélko ruměnné - samice

Pyrrhosoma nymphula je druh malé vážky. Český název má díky svému červeno-černému zbarvení.
Přes své nápadné zbarvení a hojnému výskytu je občas přehlíženo, protože se rádo schovává ve vegetaci.

Délka těla je 35 až 45 mm, rozpětí křídel 50 až 70 mm. Nohy šidélka ruměnného jsou zbarveny černě. Tím se šidélko ruměnné liší od vážky šarlatové, jejíž nohy jsou zbarveny do červena. Obě pohlaví šidélka ruměnného mají černé znaky na břiše, které jsou u samců omezeny na zadní části břicha.
Jsou rozlišovány u samic tři barevné formy (někteří autoři rozlišují i čtyři). Celkově jsou černé znaky mnohem výraznější u samic než u samců. Mláďata jak samců, tak samic mají na hrudi žluté pruhy, které s věkem tmavnou až šarlatoví.

Dospělci se vyskytují od dubna do srpna. Díky tomu je šidélko ruměnné jednou z prvních vážek, které jsou ve střední Evropě pozorovány na jaře. Ještě dříve jsou aktivní pouze přezimující vážky, které přezimují jako dospělci.

K páření dochází pouze za slunečného počasí během časných ranních hodin pozdního jara nebo začátku léta. Aby samice nakladly vajíčka, přistávají ve skupinách na plovoucích rostlinách nebo rostlinách, které vyčnívají z vody. Samička vajíčka přichytí na části rostlin pod vodní hladinou. Za tímto účelem je často téměř celá ponořena ve vodě. Larvy se vyvíjejí ve vodě a přezimují v posledním larválním stadiu. Následující jaro vylézají z vody na břehové porosty. Tam se dospělec osvobodí ze své skořápky (exuvia) a začíná nový životní cyklus.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 13.4.2026 06:03
zobrazeno: 1995x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.