17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Selátko
Selátko
vloženo: 17.2.2013 06:22
autor: Josef Vršan

úlovky (svět)

Na skok za hranice Čr
Na skok za hranice Čr
vloženo: 4.11.2020 19:40
autor: Martin Saifrt

trofeje

pan srnec
pan srnec
vloženo: 3.3.2012 13:53
autor: luděk skácel

zvěř v přírodě

Obnova
Obnova
vloženo: 11.2.2015 08:39
autor: Děda z lesa

zbraně

Moje babky z Ferlachu
Moje babky z Ferlachu
vloženo: 13.1.2017 14:42
autor: jan koštoval

fotopast

Na újedi 1
Na újedi 1
vloženo: 26.10.2017 19:09
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

.F.
.F.
vloženo: 21.1.2013 17:19
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 244042 fotek (2 dnes)
  • 8576 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 9823 inzerátů (2 dnes)
  • 283 diskuzí (0 dnes)
  • 761381 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12942 komentářů videí (0 dnes)
  • 3364997 hlasování fotek (15 dnes)
  • 57207 hlasování videí (0 dnes)
  • 39985 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 15 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Šidélko ruměnné - samice

Pyrrhosoma nymphula je druh malé vážky. Český název má díky svému červeno-černému zbarvení.
Přes své nápadné zbarvení a hojnému výskytu je občas přehlíženo, protože se rádo schovává ve vegetaci.

Délka těla je 35 až 45 mm, rozpětí křídel 50 až 70 mm. Nohy šidélka ruměnného jsou zbarveny černě. Tím se šidélko ruměnné liší od vážky šarlatové, jejíž nohy jsou zbarveny do červena. Obě pohlaví šidélka ruměnného mají černé znaky na břiše, které jsou u samců omezeny na zadní části břicha.
Jsou rozlišovány u samic tři barevné formy (někteří autoři rozlišují i čtyři). Celkově jsou černé znaky mnohem výraznější u samic než u samců. Mláďata jak samců, tak samic mají na hrudi žluté pruhy, které s věkem tmavnou až šarlatoví.

Dospělci se vyskytují od dubna do srpna. Díky tomu je šidélko ruměnné jednou z prvních vážek, které jsou ve střední Evropě pozorovány na jaře. Ještě dříve jsou aktivní pouze přezimující vážky, které přezimují jako dospělci.

K páření dochází pouze za slunečného počasí během časných ranních hodin pozdního jara nebo začátku léta. Aby samice nakladly vajíčka, přistávají ve skupinách na plovoucích rostlinách nebo rostlinách, které vyčnívají z vody. Samička vajíčka přichytí na části rostlin pod vodní hladinou. Za tímto účelem je často téměř celá ponořena ve vodě. Larvy se vyvíjejí ve vodě a přezimují v posledním larválním stadiu. Následující jaro vylézají z vody na břehové porosty. Tam se dospělec osvobodí ze své skořápky (exuvia) a začíná nový životní cyklus.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 13.4.2026 06:03
zobrazeno: 2008x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.