17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Král z Hutí
Král z Hutí
vloženo: 21.2.2013 17:43
autor: Tomáš Hrachovec

úlovky (svět)

Medvěd z Azerbajdžánu
Medvěd z Azerbajdžánu
vloženo: 1.5.2016 08:23
autor: Radek

trofeje

Letošní srnci
Letošní srnci
vloženo: 10.10.2018 11:26
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 11.9.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

V dílně...
V dílně...
vloženo: 8.1.2016 11:48
autor: jirka krbeček

fotopast

Náš král
Náš král
vloženo: 16.3.2018 19:58
autor: Petr Hruška

myslivecké umění

farbiar
farbiar
vloženo: 9.1.2012 16:00
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242927 fotek (1 dnes)
  • 8498 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9749 inzerátů (0 dnes)
  • 280 diskuzí (0 dnes)
  • 760074 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12950 komentářů videí (0 dnes)
  • 3358395 hlasování fotek (0 dnes)
  • 57259 hlasování videí (0 dnes)
  • 39805 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 0 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pestřenka pruhovaná

Episyrphus balteatus, slovensky pestrica pruhovaná, je drobným představitelem čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Připomíná svým zbarvením vosu, dorůstá délky jen něco kolem 8 až 10 mm. Výjimečně i více. I přes svůj malý vzrůst patří tento druh pestřenky mezi velice významné opylovače.
V dospělosti dorůstá délky 9–12 mm a má širokou nízkou hlavu s velkýma očima. Pojmenování vychází z charakteristických oranžových a černých pruhů na horní části zadečku. Dalším rozlišovacím znakem je přítomnost nevýrazných podélných pruhů šedavého zabarvení na hrudi.
Pestřenky patří ke skvělým letcům. Dokáží se vznášet na místě a nebo trhavým letem zmizet někam bokem. To je i ve světě hmyzu docela ojedinělé.
Pestřenka pruhovaná žije v různých typech areálů, včetně městských zahrad, kde při sběru nektaru plní roli opylovače. Imaga se živí pylovými zrny a nektarem květin. Larvy jsou dravé a podílí se na biologickém hubení mšic, merami a sviluškami. A protože jich spořádají více než larvy slunéček, jsou mezi znalými zahrádkáři vítaným druhem a pomocníkem v boji s těmito rostlinnými škůdci.
Stejně jako u většiny dalších pestřenek lze samce snadno identifikovat pro jejich holoptické oči, které zaujímají většinu plochy hlavy.
Najdeme ji všude tam, kde je dostatek kvetoucích rostlin. Pestřenka pruhovaná je, spolu s pestřenkou rybízovou a trubcovou, nejhojnějšími pestřenkami v naší krajině.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 16.2.2026 12:40
zobrazeno: 1465x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.