17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

muflon
muflon
vloženo: 10.12.2014 23:55
autor: Jiří Kejkrt

úlovky (svět)

tetrov hlucháň v Rusku
tetrov hlucháň v Rusku
vloženo: 27.1.2015 19:17
autor: mirojevo

trofeje

Trofej jelena z úlovků
Trofej jelena z úlovků
vloženo: 24.11.2016 13:52
autor: Ondřej Tomek

zvěř v přírodě

Selátko
Selátko
vloženo: 3.5.2016 08:54
autor: Děda z lesa

zbraně

Nové zapažbení lankasterového kulobroku,moje práce.
Nové zapažbení lankasterového kulobroku,moje práce.
vloženo: 28.1.2020 15:49
autor: Stanislav Satoria

fotopast

brum,brum...1
brum,brum...1
vloženo: 8.4.2020 13:47
autor: pali1

myslivecké umění

akát 41 x 29 cm
akát 41 x 29 cm
vloženo: 18.1.2017 15:30
autor: Michaela Píchová
Statistika
  • 242471 fotek (19 dnes)
  • 8456 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9723 inzerátů (2 dnes)
  • 285 diskuzí (0 dnes)
  • 759620 komentářů fotek (16 dnes)
  • 12998 komentářů videí (0 dnes)
  • 3362164 hlasování fotek (97 dnes)
  • 57291 hlasování videí (0 dnes)
  • 39638 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pakomár kouřový

Chironomus plumosus - Pakomár není komár. Pakomár je často zaměňován za jiné druhy hmyzu, jako je komár nebo třeba tiplice. Proto se s ním pojí mnoho předsudků. Pravdou je, že se nejedná o parazita sajícího krev ani o žádného významného škůdce.
Pakomárovití (Chironomidae) jsou čeleď hmyz patřící do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tato skupina zahrnuje mnoho různých druhů hmyzu, včetně komárů, much, a také parazitických druhů. Pakomárovití však nejsou parazité.
Jejich vzhled připomíná komáry, avšak pakomáři nemají bodavě-sací ústní ústrojí a nejsou schopni sát krev. Dospělci většinou nepřijímají potravu, protože mají zakrnělý sosák. Některé druhy se však živí rostlinnými šťávami nebo nektarem. Larvy žijí ve vodním prostředí, kde se živí různými organickými zbytky.
Existuje mnoho druhů pakomárů, mezi které patří například pakomár kouřový (Chironomus plumosus). Tento druh je velmi častý v Evropě a je znám svým výskytem v oblastech s vysokou vlhkostí. Typickým prostředím pro pakomáry jsou zahradní jezírka, rybníky, mokřady a jiné vodní plochy.
Komáři a pakomáři mají oba dlouhé nohy a štíhlé tělo, ale dají se rozlišit podle tykadel – pakomáři mají tykadla výrazně delší a “peříčkatá”.
Životní cyklus pakomára začíná ve stádiu larvy. Larvy pakomárů se vyskytují zejména ve vodním prostředí, kde nacházejí ideální podmínky pro svůj růst. Tyto larvy jsou často červené barvy, což je dáno přítomností hemoglobinu v jejich těle. Hemoglobin je krevní barvivo, které larvám umožňuje přežít ve vodním prostředí s nízkým obsahem kyslíku – právě tyto podmínky najdeme v různých bahnitých jezírkách a stojatých vodách, kde také larvy nejčastěji najdeme. V zahradách se objevují také v nádržích na dešťovou vodu a na podobných místech jako larvy komárů.
Larvy pakomárů jsou někdy nazývány „patentky“ a hrají důležitou roli v ekosystému. Jsou totiž nezanedbatelnou položkou na jídelníčku ryb a dalších vodních organismů. Díky svému hemoglobinu mohou přežít i ve velmi nepříznivých podmínkách.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 11.2.2026 16:08
zobrazeno: 139x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.