16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jeleň
Jeleň
vloženo: 3.11.2019 23:11
autor: hubertushk

úlovky (svět)

Srnec
Srnec
vloženo: 25.5.2012 06:18
autor: Josef Vršan

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 22.10.2020 14:33
autor: Frantisek Jenik

zvěř v přírodě

Ze říje
Ze říje
vloženo: 8.9.2014 21:46
autor: Svatopluk Šedivý

zbraně

Kulový troják Merkel
Kulový troják Merkel
vloženo: 6.1.2019 03:40
autor: jan chadt

fotopast

Ta se povedla....
Ta se povedla....
vloženo: 12.1.2016 00:28
autor: Luděk Kubánek

myslivecké umění

obraz.. akryl (30x40cm)
obraz.. akryl (30x40cm)
vloženo: 9.4.2019 16:42
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 241598 fotek (6 dnes)
  • 8400 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9661 inzerátů (1 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 758857 komentářů fotek (15 dnes)
  • 12984 komentářů videí (0 dnes)
  • 3357949 hlasování fotek (18 dnes)
  • 57214 hlasování videí (0 dnes)
  • 39418 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 3 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Soumračník černohnědý

Heteropterus morpheus - délka předního křídla 16 - 18 mm. Obývá podmáčené nekosené louky podél vodotečí a vlhké travnaté lesní lemy, dále pak dlouhostébelné partie sprašových stepí, výslunné lesostepi, staré vinice, lesní průseky a paseky v teplých dubohabřinách i křovinaté partie na vátých píscích. Často se vyskytuje na neobdělávaných travnatých plochách v blízkosti umělých vodních nádrží, pískoven a štěrkoven, také na strouhách podél cest a kanálů.
Živná rostlina housenek: několik druhů širokolistých travin, především bezkolenec modrý (Molinia caerulea) a třtina šedavá (Calamagrostis canescens). Vývoj. Jednogenerační (červen – červenec). Od roku 2024 poprvé pozorována na jižní Moravě částečná druhá generace v druhé polovině srpna. Vajíčka kladena jednotlivě na traviny. Larva se přes den schovává v trubičce ze zapředeného listu, kde také přezimuje. Žír provádí ve večerních hodinách. Kuklí se v zapředeném listu živné rostliny. Výskyt je omezen na dvě nížinné oblasti. Jednou je jižní a jihovýchodní Morava a zasahuje až na střední Moravu (Kroměřížsko, Přerovsko). Nově bylo nalezeno několik izolovaných populací v severních Čechách (Českolipsko, Šluknovský a Frýdlantský výběžek). Na jižní Moravě v posledních desetiletích expandoval na množství nových lokalit a v současnosti se šíří dále na sever. Osídluje opuštěné ruderalizované aluviální louky a také nové vytvořené biotopy jako jsou okolí umělých vodních ploch, štěrkovny a pískovny. Takové populace mohou být zničeny nevhodnou rekultivací a zástavbou průmyslovými zónami. Jako vhodný management doporučujeme mozaikovité sečení.

PS: Bydlím na Českolipsku a tyto exempláře jsem zde nalézala do doby, než na neobdělávané louce s podmáčenou půdou byl velký úsek odvodněn a prodán soukromníkům v r. 2014 jako stavební parcely (dnes je zde v okolí domků udržovaný anglický trávník).
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 15.10.2025 14:14
zobrazeno: 1027x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.