17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Otcův k 72 narozeninám
Otcův k 72 narozeninám
vloženo: 6.2.2012 10:54
autor: Miloš Kučera

úlovky (svět)

Jelen Polsko 2011
Jelen Polsko 2011
vloženo: 16.2.2012 19:58
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Neoddělitelné
Neoddělitelné
vloženo: 15.3.2018 08:51
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Oboustranné překvapení
Oboustranné překvapení
vloženo: 13.5.2018 06:12
autor: Josef Vršan

zbraně

Sesřičky naposledy
Sesřičky naposledy
vloženo: 6.10.2013 16:00
autor: Jan Frank

fotopast

tlačenice u slaniska
tlačenice u slaniska
vloženo: 21.1.2013 20:52
autor: Miroslav Milata

myslivecké umění

Autor neznámý II.
Autor neznámý II.
vloženo: 14.1.2017 13:49
autor: Jindřiška Padalíková
Statistika
  • 243698 fotek (4 dnes)
  • 8554 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9798 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761027 komentářů fotek (2 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363084 hlasování fotek (7 dnes)
  • 57305 hlasování videí (0 dnes)
  • 39917 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 8 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Soutocká oskeruše, aneb Strom milénia 1

Když jsem vlastnil pozemky na Starém Poddvorově v trati Krásná Hora, soused měl velkou oskorušu (tak se ji říká u nás). S jeho svolením jsem si hrst nasbíral. Po uhniličení (zhnědnutí) jsem v ústech obsah plodu rozmělnil a citlivým jazýčkem vyluštil semínka a zbytek spolkl. Ta jsem nasel. Můj děda říkával, že oskoruša sa sadí tak, že ji spolknete (v zažívacím traktu proběhne stratifikace) a do vyhrábnuté jamky uděláte velkou potřebu a výsledek přihrnete hlínou.
vložil: Jiří Netík
vloženo: 24.5.2020 08:41
zobrazeno: 1639x
hodnocení: 20 hlasů



Komentáře:

25.5.2020 06:29 vložil Jaroslav Vlosovský
1***
25.5.2020 01:24 vložil Jiří Wenzl
Děda věděl jak na to, ale snad tě upozornil, že tou konzumací plodů se to nesmí přehánět, neb z velkého množství může být průjem. Pak se jinak bohulibá akce s výsevem semen může rázem změnit v drama, kdy takto postižený jedinec není schopen určit čas ani místo výsevu. U nás na Kyjovsku říkáme "oškoruša". Ještě do šedesátých let min.st. byla u nás běžná tam, kdy byly vinohrady. Pak postupně mizela a upadala v zapomění. Měl jsem je dobře zmapované - chutnaly mi uhniličené na zemi. Musel jsem vybírat ty dobré mezi už plesnivými. Nikoho tehdy nezajímaly - babička mi říkala, že se z nich kdysi po usušení dělalo posýpaní na ovocné knedlíky. Oškoruše získaly popularitu až v souvislosti s popularitou oškorušovice. Před lety problěhlo lesnické mapování oškoruší v souvislosti s rehabilitací pěstování dlouhá léta opomíjených listnáčů, např. také jeřábu břeku. Takto byl zjištěn výskyt oškoruší v porostech na Pálavě a v Milovickém lese - uvažuje se o tom, že se zde jedná o její přirozený výskyt. Oběma jeřábům - břeku i oškoruši totiž vyhovuje dostatek vápna ve zdejší půdě i zdejší teplé klima (lesnickou typologií řečeno jde o oblast šípákovách doubrav).
24.5.2020 23:27 vložil Jiří Stránský
Zkrátka :chutná to, vy... to a pak roste to :-) 1 ***
24.5.2020 21:10 vložil Pavel Zeman
1***
24.5.2020 18:54 vložil Jiří Zábran
1****
24.5.2020 15:41 vložil Vlasta Szo"keová
1***
24.5.2020 10:44 vložil Lubomír Prokeš
1****
24.5.2020 09:42 vložil Josef Balat
1***
24.5.2020 09:42 vložil Karel Daněk
1***
24.5.2020 09:24 vložil Jindřiška Padalíková
1***

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.