17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Povedená čekaná
Povedená čekaná
vloženo: 29.3.2016 16:50
autor: Honza Pešl

úlovky (svět)

Raritné zlato
Raritné zlato
vloženo: 3.5.2017 08:37
autor: NH

trofeje

uloveno NP Šumava, honitba Kašperskohorské městské lesy
uloveno NP Šumava, honitba Kašperskohorské městské lesy
vloženo: 18.9.2012 10:42
autor: Ondřej Koubek

zvěř v přírodě

už to začína
už to začína
vloženo: 3.9.2014 10:15
autor: Rastislav Rejko

zbraně

Sestřičky
Sestřičky
vloženo: 6.10.2013 15:58
autor: Jan Frank

fotopast

něco staršího
něco staršího
vloženo: 13.8.2014 11:27
autor: Martin Gebrt

myslivecké umění

jeleň
jeleň
vloženo: 31.1.2015 14:47
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 243030 fotek (0 dnes)
  • 8507 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9776 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760192 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12952 komentářů videí (0 dnes)
  • 3359076 hlasování fotek (0 dnes)
  • 57263 hlasování videí (0 dnes)
  • 39826 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 0 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Výkalnice hnojní

Scathophaga stercoraria

Výkalnice hnojní je moucha střední velikosti, dorůstající obvykle délky 5 až 11 milimetrů. Její zlatě žluté tělo je pokryté drobnými chloupky, které jí dodávají chlupatý vzhled. Samci jsou většinou výraznější než samice, s více výraznými odstíny zlata. Oči těchto much jsou červené. Křídla jsou průsvitná s lehkým matným nádechem.

Výkalnice hnojní má jedinečný životní cyklus, který je úzce spjat s výkaly zvířat, především skotu. Samice klade vajíčka přímo na hnůj, kde se z nich líhnou larvy. Tyto larvy se živí bakteriemi a jinými mikroorganismy, které se v hnoji nacházejí. Po několika týdnech se larvy zakuklí a později se z nich vyvinou dospělé mouchy.

Výkalnice hnojní hrají důležitou roli v ekosystému tím, že se podílejí na recyklaci živin. Pomáhají rozkládat hnůj a převádět ho na živiny, které mohou být znovu vstřebány do půdy. Díky tomu pomáhají udržovat půdu bohatou a plodnou.

Tato moucha je rozšířená na celém světě, ale je nejčastěji vidět v Evropě a Severní Americe. Její populace se mohou lišit v závislosti na dostupnosti hnoje, který je nezbytný pro její rozmnožování.

Výkalnice hnojní jsou nezbytné pro zdraví našeho ekosystému. Jejich unikátní životní cyklus a role v přírodě ukazují, jak může být každý organismus důležitý.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 29.4.2026 07:01
zobrazeno: 2150x
hodnocení: 2 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.