17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

dar od našich patronů. Děkuji
dar od našich patronů. Děkuji
vloženo: 10.8.2014 13:43
autor: Tomáš Pražák

úlovky (svět)

Dnes ráno " LOVU ZDAR "
Dnes ráno " LOVU ZDAR "
vloženo: 26.4.2019 06:11
autor: Michal / admin /

trofeje

jeleň
jeleň
vloženo: 3.10.2014 15:31
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

u kořisti 3
u kořisti 3
vloženo: 30.3.2013 11:06
autor: Marek Drha

zbraně

Belgická Lancasterka ráže 20/70,Na žádost Jana Franka
Belgická Lancasterka ráže 20/70,Na žádost Jana Franka
vloženo: 9.5.2013 21:32
autor: František Mlčoch

fotopast

Na újedi 1
Na újedi 1
vloženo: 26.10.2017 19:09
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

Portrét
Portrét
vloženo: 7.4.2012 09:29
autor: Mgr. Ondřej Bělka
Statistika
  • 243670 fotek (3 dnes)
  • 8551 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9796 inzerátů (0 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761007 komentářů fotek (4 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3362980 hlasování fotek (10 dnes)
  • 57303 hlasování videí (0 dnes)
  • 39914 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Koně při lovu 6

Kočí Pavel Zonyga (táta zpěváka Jirky Zonygy), Emil Kheck- Soutocký fořt (tchán Jendy Niedoby) a lovecký host (zřejmě hlavní inženýr Ludvík Petrjánoš). Foto B. Lošťák 1967. Ty rokokové sáně jsem mohl mít od Pavla Zonygy za 1700 Kčs. Můj čistý plat byl 1 096 Kčs. Teď mně to mrzí.
vložil: Jiří Netík
vloženo: 20.1.2020 17:52
zobrazeno: 3535x
hodnocení: 29 hlasů



Komentáře:

22.1.2020 23:51 vložil Jiří Wenzl
Kroj byl ženský pracovní podlužácký. Za předmnichovské ČSR to byl běžný oděv zdejších domorodkyň, na který byla zvěž zvyklá a nebála se, protože odtud jim žádné nebezpečí nehrozilo. Zato vše co mělo kalhoty bylo nebezpečné - ať už pytlák nebo legální lovec.
22.1.2020 21:28 vložil Jiří Cikryt
Jirka W má pravdu s tou knihou Za zvěří rovin a hor. Nevzpomínám si ale na ten kroj. Šoulačka povozem je tam popsána dobře. Že by to s tím krojem už byla latina?? J.
21.1.2020 21:45 vložil Jiří Netík
Zdeňku, moji rodiče se brali v roce 1949. Táta vezl matku a tetu Marii na návštěvu k jejich sestře Františce. Na sáních byla košina (z proutí) a vysypal je do sněhu. Vozu s košinou se říkalo "Košiňák".
21.1.2020 18:41 vložil Jiří Wenzl
Pokud se nemýlím, zmiňuje se o tom v kterési kapitole knihy "Za zvěří rovin a hor" (1970).
21.1.2020 18:24 vložil Jindřiška Padalíková
Jirko W., pobavils mě. To si musím přečíst!
21.1.2020 17:56 vložil Jiří Wenzl
Romantika na saních. Šoulání (pirš) pomocí koňí a povozu bylo nejen pohodlné, ale i lovecky úspěšné. Zvěř se (prý) koní nebála, zřejmě zde hrálo roli i překrytí lidského pachu pachem koňským. V rozlehlém rovinatém luhu s dalekou viditelností její úniková vzdálenost byla takto snížena na minimum. Jelikož zvěř neumí počítat, dalo se použít drobné lsti - lovec mohl ve vhodnou chvíli nenápadně sestoupit a schovat se v blízkosti zvěře, přičemž povoz za bedlivého dohledu zvěře mizel v dáli. Alternativu tohoto způsobu lovu popisuje Alois Mikula (znalec zdejšího luhu z období předmnichovské ČSR) - kromě koní byla zdejší zvěř zvyklá i na místní v kroji oděné babky - sběračky klestí. Když se mu nedařil lov v myslivecké kamizole, neváhal se převléct za onu neškodnou osobu a ve vhodnou chvíli z pod sukně vysoukat kulovnici. Předpokládám, že úpěnlivým přáním Mikuly - coby vrchního lesního inspektora - bylo, aby v tomto přestrojení nepotkal svého chlebodárce knížete Lichtensteina.
21.1.2020 08:07 vložil Zdeněk Šváb
1*** Dnes je tomu 81 let, kdy v podobných saních odjížděli k oltáři moje rodiče Anna a Josef. Postroje byly "lehčí - kočárové", na chomoutu stříbrné rolničky. Krom rolniček vše prodal strýc, jak říkal, za krabici brokových nábojů jednomu myslivci, bývalému jednateli našeho OMSU. Fotku vzala voda v roce 1997....
20.1.2020 20:08 vložil jiri rajs
1***
20.1.2020 18:19 vložil Jindřiška Padalíková
Super fotka! A vzpomínka. Čepici z ondatry nebo lišky nosil i Lošťák. 1*****

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.