17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

můj nej
můj nej
vloženo: 20.5.2012 06:29
autor: michal paleček

úlovky (svět)

Kyrgyzstán 2018
Kyrgyzstán 2018
vloženo: 18.3.2019 22:34
autor: Petr Korbel

trofeje

Rarita
Rarita
vloženo: 26.3.2013 12:28
autor: Miloš

zvěř v přírodě

Černá koule
Černá koule
vloženo: 7.2.2018 09:49
autor: Děda z lesa

zbraně

MAJÍ SVÉ KOUZLO.
MAJÍ SVÉ KOUZLO.
vloženo: 31.7.2014 04:09
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

Na újedi 1
Na újedi 1
vloženo: 26.10.2017 19:09
autor: Jiří Netík

myslivecké umění

Rytina
Rytina
vloženo: 5.1.2018 16:03
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 242881 fotek (17 dnes)
  • 8494 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9750 inzerátů (5 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760016 komentářů fotek (20 dnes)
  • 12950 komentářů videí (0 dnes)
  • 3358039 hlasování fotek (52 dnes)
  • 57257 hlasování videí (1 dnes)
  • 39798 registrovaných uživatelů
    4 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Vosa lesní

Dolichovespula sylvestris (Scopoli, 1763) - čeleď Vespidae - sršňovití » rod Dolichovespula - vosa » podrod Metavespula

Vědecká synonyma:
Vespa sylvestris Scopoli, 1763)
Vespula sylvestris (Scopoli, 1763)
Vespa pilosella Costa, 1858)
Vespa silvestris (Scopoli, 1763) (misspelling)
Dolichovespula silvestris (misspelling)

Vosy mají pověst neužitečného a spíše nebezpečného a otravného hmyzu. Laik většinou rozeznává jen vosu od sršně, popř. včely, ale vos je více druhů, a i přes některé podobnosti se od sebe liší.
Zatímco včel si povětšinou vážíme jako důležitého hmyzu, bez kterého by nebylo květin a úrody, vosy mají pověst spíše otravných budižkničemů, kteří jen čekají, až budou moci do někoho vbodnout svoje žihadlo. Tuto pověst si však vůbec nezaslouží, minimálně proto, že i ony se podílejí na opylování, i když ne v takové míře jako včelky.
Kromě toho není vosa jako vosa. Přestože většina z nás označí za vosu jakýkoliv žlutočerný hmyz a je to pro nás prostě „vosa“, i mezi vosami existují rozdíly podle druhů.
Čeleď sršňovití (Vespidae) čítá téměř 5 000 druhů blanokřídlého hmyzu, z nichž většina žije sociálně, ale některé druhy jsou samotářské. Jejich potravou může být jiný hmyz, ale u řady druhů je potravou dospělých jedinců pyl, nektar a rostlinné šťávy, např. z ovoce. Díky tomu jsou i vosy důležitými opylovači, v případě druhů lovících hmyz jsou důležitými regulátory početních stavů tohoto hmyzu.

Vosa lesní nebo vosa saská. Obě si staví hnízda v keřích nebo v korunách stromů. Velikost hnízd je o něco menší než u vosy obecné nebo útočné. Podobně jako vosa obecná útočí spíše při ohrožení hnízda, ale samy od sebe agresivní nejsou. Ne každý druh vosy je ovšem společenský, existují i vosy samotářky, které však v mnoha případech vosu nepřipomínají (např. drvenka pětičetná).

Pokud se ve vašem okolí objevilo vosí hnízdo a jste alergici, pro které může být přítomnost tohoto hnízda životu nebezpečná, pak vyhledejte odborníky, kteří se likvidací hnízd zabývají. Pokud vás vosy nijak neohrožují, nelikvidujte je, i ony jsou v ekosystému potřeba a odmění se odchytáváním much a jiného otravného hmyzu.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 25.4.2026 09:57
zobrazeno: 836x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

26.4.2026 01:30 vložil Jaroslav Vlosovský
1***

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.