17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

..první letošní úlovek z Polichna
..první letošní úlovek z Polichna
vloženo: 19.6.2012 21:09
autor: Iveta Coufalíková

úlovky (svět)

Bezoár Ibex v Turecku
Bezoár Ibex v Turecku
vloženo: 15.1.2019 08:34
autor: Radek

trofeje

Zadařilo se
Zadařilo se
vloženo: 5.10.2019 19:38
autor: Jiří Netík

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 11.9.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
Nůž vyrobený tátovi k narozeninám
vloženo: 22.7.2015 15:57
autor: Milan Stýblo

fotopast

srneček
srneček
vloženo: 8.6.2013 08:15
autor: micinka

myslivecké umění

jeleň
jeleň
vloženo: 31.1.2015 14:47
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242781 fotek (19 dnes)
  • 8488 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9745 inzerátů (8 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 759865 komentářů fotek (26 dnes)
  • 12949 komentářů videí (0 dnes)
  • 3357328 hlasování fotek (175 dnes)
  • 57245 hlasování videí (2 dnes)
  • 39782 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 23 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pestřenka pruhovaná

Episyrphus balteatus, slovensky pestrica pruhovaná, je drobným představitelem čeledi pestřenkovití (Syrphidae). Připomíná svým zbarvením vosu, dorůstá délky jen něco kolem 8 až 10 mm. Výjimečně i více. I přes svůj malý vzrůst patří tento druh pestřenky mezi velice významné opylovače.
V dospělosti dorůstá délky 9–12 mm a má širokou nízkou hlavu s velkýma očima. Pojmenování vychází z charakteristických oranžových a černých pruhů na horní části zadečku. Dalším rozlišovacím znakem je přítomnost nevýrazných podélných pruhů šedavého zabarvení na hrudi.
Pestřenky patří ke skvělým letcům. Dokáží se vznášet na místě a nebo trhavým letem zmizet někam bokem. To je i ve světě hmyzu docela ojedinělé.
Pestřenka pruhovaná žije v různých typech areálů, včetně městských zahrad, kde při sběru nektaru plní roli opylovače. Imaga se živí pylovými zrny a nektarem květin. Larvy jsou dravé a podílí se na biologickém hubení mšic, merami a sviluškami. A protože jich spořádají více než larvy slunéček, jsou mezi znalými zahrádkáři vítaným druhem a pomocníkem v boji s těmito rostlinnými škůdci.
Stejně jako u většiny dalších pestřenek lze samce snadno identifikovat pro jejich holoptické oči, které zaujímají většinu plochy hlavy.
Najdeme ji všude tam, kde je dostatek kvetoucích rostlin. Pestřenka pruhovaná je, spolu s pestřenkou rybízovou a trubcovou, nejhojnějšími pestřenkami v naší krajině.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 16.2.2026 12:40
zobrazeno: 1300x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.