16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jubilejní daněk
Jubilejní daněk
vloženo: 11.1.2019 18:58
autor: Franta Cígl

úlovky (svět)

Ruja 2020
Ruja 2020
vloženo: 2.10.2020 06:25
autor: NH

trofeje

Trofej jelena z úlovků
Trofej jelena z úlovků
vloženo: 24.11.2016 13:52
autor: Ondřej Tomek

zvěř v přírodě

Strom je můj.
Strom je můj.
vloženo: 6.3.2015 08:33
autor: Děda z lesa

zbraně

Zajímavý nůž s baterkou
Zajímavý nůž s baterkou
vloženo: 6.4.2015 08:57
autor: Děda z lesa

fotopast

...
...
vloženo: 12.5.2017 19:46
autor: Miroslav Svoboda

myslivecké umění

Kde že ty loňské sněhy jsou...
Kde že ty loňské sněhy jsou...
vloženo: 17.2.2020 13:08
autor: Petr Hruška
Statistika
  • 240337 fotek (13 dnes)
  • 8315 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9578 inzerátů (5 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 757735 komentářů fotek (12 dnes)
  • 12996 komentářů videí (0 dnes)
  • 3351487 hlasování fotek (48 dnes)
  • 57105 hlasování videí (0 dnes)
  • 39069 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 26 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

srnčia...20

vložil: pali1
vloženo: 22.1.2019 12:46
zobrazeno: 1661x
hodnocení: 11 hlasů



Komentáře:

25.1.2019 13:44 vložil Jan Horáček
Jirko, já si pěstuji a suším vojtěšku na zahrádce, kterou mám za městem v zahrádkářské kolonii. Vloni jsem měl pět sečí. První bývá kolem 1. máje. Suším na laťkovém roštu ve foliáku a pokud možno zastiňuji před přímým sluncem. Když mám čas a uhlídám to před přesušením, je to nejlepší. Cpu to rovnou do pytlů a v zimě z pytlů rovnou do krmelců. Do sekce fotografie - ostatní jsem dal dvě fotky krmelce - jak jim chutná. Myslivosti zdar.
24.1.2019 13:18 vložil Jiří Wenzl
Zdravím taky, Honzo. Aby vojtěška nezestonkovala, seču ji v maximální výšce 30 cm, což vnašich klimatických podmínkách ročně jsou 4 seče. Poslední seč mívám až koncem září - tato seč je v zimě nejkvalitnější, protože je nejčerstvější. Červnová seč je mnohdy už zaplesnivělá. Prý pomůže seno prosolit, jak jsem už psal.
23.1.2019 22:14 vložil Jan Horáček
Zdravím tě Jirko. Taky suším vojtěšku a odrolování lístků mě trápí. Dal jsem k tomuto problému i dotaz, ale mnoho jsem se nedozvěděl. Jisté je to, že pro srnčí patří do krmelce jedině vojtěška nebo jetel, v krajní nouzi dobrá otava. Dlouhé tvrdé stonky z červnové senoseče vydrží v krmelci po celou zimu. Takových krmelců jsem viděl... Dozvědět se pak taky můžeš, že srnčí seno nebere. Myslivosti zdar.
23.1.2019 00:58 vložil Jiří Wenzl
Já tipuju, že ta sláma či nekvalitní bezlístkové (vojtěškové - lucernové?) seno slouží v tomto případě srnčí zvěři pouze jako podestýlka, a Pali tam zvěř vnadí energeticky bohatým škrobnatým krmivem (zrno, pečivo). Ostatně - ta sojka je tam zřejmě z tohoto důvodu. Opadávání lístečků z vojtěškového sena je problém - je třeba minimalizovat jeho transport. Já to řeším tak, že čerstvě posečenou vojtěšku postupně navozím přímo do krmelce (zásobníku nad žebřinami), pomalu se tam ve větraném a stinném prostředí usuší, nehrozí jí tak zmoknutí či přesušení na sluneční výhni a nemusí se ani obracet, protože větraná je i ze spodu. Na radu kamaráda myslivce, který mi poradil, že opadávání lístečků zabrání prosolení sena, jsem dvě sezóny seno i solil, rozdíl byl zanedbatelný, nadbytek soli pro zvěř nežádoucí, tak jsem od této praktiky upustil. V posledních letech kvalitního voňavého vojtěškové sena s lístečky produkuju minimum, protože srnčí zvěř v našich podmínkách naposledy brala seno v na sníh bohaté zimě 2005/06 (viz píseň Ladovská zima od Jarka Nohavici). Úsilí o produkci sena v maximální kvalitě tak stejně přichází v niveč. V posledních třech letech raději experimentuji s vojtěškovou senáží, kde problém s lístečky odpadá - dosud jí ale naše zhýčkaná srnčí zvěř na chuť nepřišla.
22.1.2019 23:41 vložil Jan Horáček
Doplňuji a tipuji, že by to mohl být balík jetele. U jetele a vojtěšky, toho nejlepšího objemového krmiva pro srnčí, se bohužel lístečky snadno ulamují a drolí. Nějaký ten lísteček se tam ale určitě vždycky najde a tak srnčí i takto předložené krmivo ráda navštěvuje.
22.1.2019 23:34 vložil Jan Horáček
Jirko, obávám se, že tvá domněnka není správná. Na fotce to vypadá jako sláma a tu by srnčí zvěř opravdu nevzala. Myslím si, že ani v horách. Vybírá si jen a jen lístečky, které v předloženém krmivu (pro nás neznámého složení) jistě mohou být. Objasnit to může pali1. Tak nám to Pali, prosím, objasni. P.S.: Soubor fotek "srnčí" je perfektní.
22.1.2019 14:47 vložil Jiří Wenzl
U nás v nížině (Hodonínsko) by srnčí zvěř takové stonky nebrala. V horách je to jiné - nemůže si zřejmě vybírat jen lístečky.

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.