
Vyhledávání
Přihlášení
Nejlepší fotografie

Moje lásky
vloženo: 28.1.2025 19:07
autor: Jaruška
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2012
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2013
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2014
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2015
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2016
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2017
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2018
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2019
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2020
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2021
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2022
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2023
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2024
NEJLEPŠÍ FOTOGRAFIE 2025
Fotografie
- úlovky (ČR, SR) (17305)
- úlovky (svět) (2224)
- trofeje (4703)
- historie (3860)
- zvěř v přírodě (43328) (1 dnes)
- zvěř v zajetí (3715)
- příroda (39628) (4 dnes)
- lovecké výstavy (1564)
- lovecký pes (13558) (1 dnes)
- zbraně (2604)
- lidé (4676)
- fotopast (15891)
- myslivecké umění (4870)
- myslivecký interiér (460)
- shozy (jelení, srnčí atd.) (7135)
- ptactvo v přírodě (20505)
- hmyz v přírodě (7037)
- obojživelníci a plazi (1347)
- květiny a houby (15609) (1 dnes)
- myslivecké stavby (3946)
- sokolnictví (512)
- ostatní (24593)
Fotografie desetiletí
úlovky (ČR, SR)

Lončák
vloženo: 17.5.2014 05:53
autor: Josef Vršan
úlovky (svět)

Rakousko Mörzelspitze
vloženo: 24.10.2015 09:14
autor: Hofmeister Jan
trofeje

Nezapomenutelné ráno
vloženo: 24.7.2020 20:46
autor: Frantisek Jenik
zvěř v přírodě

Strom je můj.
vloženo: 6.3.2015 08:33
autor: Děda z lesa
zbraně

Brno Super
vloženo: 27.2.2012 21:59
autor: Trlifaj Vladimír
fotopast

Modelka :)
vloženo: 9.2.2014 10:59
autor: Vojtěch Bednařík
myslivecké umění

*
vloženo: 15.7.2016 20:17
autor: Marek Horňák
Statistika
Připomínky a názory
Fotografie
« novější foto | starší foto » |
Nevíte, čím potěšit manžela, partnera či partnerku? Udělejte radost knížkou
Lišák z pod smrkuJako myslivec preferující lov zvěře myslivosti škodící jsem si samozřejmě všímal chování lišek. Sledoval jsem, jak reagují na různé podněty, ať už se jedná o vábení vábničkou nebo jejich opatrnost. Z čekaných na Zeleném posedu jsem opakovaně vídal, jak se lišky sebejistě blíží směrem ke mně krajem pole, ale ještě v bezpečné vzdálenosti plynule odbočí do krytiny kolem potoka.
To mě samozřejmě zlobilo. Během druhé zimní sezony lovu lišek jsem se rozhodl jít loveckému štěstí více naproti. V místech, lišky měly svůj spád je potok a ve svahu položená stará louka plná stařiny, s vtroušeným náletem keřů trnek. Jedinou možnost místa k lovu skýtal asi sedmdesát let starý smrk rostoucí v druhé polovině louky. V okolí vál téměř vždy jihovýchodní vítr, který zvěř nezrazoval v případě, pokud mířila směrem z pole do krytiny. Vše jsem si opakovaně ověřil v následujících jarních a letních měsících. Nastal čas příprav. Nad potokem rostla vrba, která vrcholky svých větví zakrývala a zužovala výhled a možnost výstřelu. S vědomím, jak rychle roste, jsem ji seřezal tak, abych viděl i na spodní hranu pole, kudy chodí lišky. Několik keřů trnek jsem vyřezal těsně nad zemí. S vysokou trávou si poradí mráz a sníh. Horší to bylo s umístěním posedu. Ten solitérní smrk byl natolik krásný, že mi přišlo až nepatřičné stavět na něm posed.
Rozhodl jsem se improvizovat. S kamarádem jsme suché, spodní větve smrku uřízli ruční pilkou a boční, které nám zužovaly periférní pohledy do stran zastřihli. S mezerou kvůli nechtěnému zasmolení mysliveckého oblečení jsme vykopali pod smrkem čtyři díry, vložili do nich ploché kameny a na ně postavili starou židli s kovovým rámem. Židle natřená světle hnědou barvou krásně splynula s koláčem ze suchého jehličí, které bylo opadané pod smrkem.
Byly to krásné chvíle strávené pod vonícím stromem. Jeho husté a bohaté větve mě chránily před slunce, deštěm i sněhem. Mnohokrát vedla opatrná srna své puntíkaté srnčátko přes potok, aniž by tušila, že má usmívajícího se diváka. Podvečerní svištění letek divokých kachen bylo zvukovým doprovodem. Nad korytem potůčku se v letních podvečerech proháněli netopýři a lovili hmyz. Několikrát z lesa, jen kousek ode mě vytáhl do přilehlého pole mladý srnec. Stávalo se, že hustým pásem trnkových keřů po mé pravici táhl kus černé. V okamžiku, kdy dostal můj vítr se s hlasitým VUFF a lámáním vracel do lesa za mými zády. To vše mě utvrzovalo v rozhodnutí, že jsem zvolil opravdu dobré místo. Aktivitu lišek a kun jsem na kraji pole poblíž ochozu zvěře zvyšoval občasným vnaděním. S přicházejícím podzimem bylo v usychající trávě vidět, že se tady zvěř opravdu pohybuje.
Konečně napadl sníh. Nebylo ho moc, řekl bych, že to bylo spíš první znamení paní zimy, že nastává čas její vlády. Sníh je myslivcův přítel. Dá se v něm číst jako v otevřené, poutavé knize. Prozradí očím, které se umí dívat, kdo vše tady prošel. Okraj pole byl velmi brzy „popsaný“ stopami zajíců, ale i lišek. Sněhu pomalu přibývalo.
Vždy cestou z přikrmování zvěře nebo po čekané jsem nezapomínal poházet pár masitých soust na kraji pole, poblíž ochozu zvěře, který vedl přes potok. Naposledy to byly masité odřezky a křupky z domácí zabíjačky. Sníh na kraji pole byl brzy doslova udusán otisky stop rezavých strávníků. Přišel čas čekaných pod smrkem. Pokud nebyl velký mráz doprovázela mě i má věrná parťačka, fenka border teriéra Alma. Za mým sezením, po mé levici jsem na zem položil složenou starou deku. Stačilo na ni ukázat prstem a Alma na ní zaujala své místo. Pro jistotu jsem vůdcovské vodítko přivazoval k noze židle. Na tyto zimní čekané jsem vždy přelepil kovové známky na obojku Almy izolační páskou k sobě. Zabránil jsem tím nechtěnému cinkání a případnému zrazení zvěře.
Ten tmavý večer bylo vidět jen díky sněhu. Fáze měsíce byla těsně po novu. Opadané větve keřů a stromů podél hrany pole nemohly vrhat matoucí stíny. K hraně pole byla vzdálenost tak akorát na účinný dostřel osvědčeného kulobroku a vyzkoušeného náboje Minimagnum s brokem o průměru čtyři milimetry. Zleva se přes holé větve keřů rychle mihl dlouhý stín. Pohled dalekohledem prozradil rychle klusající lišku. Věděl jsem, že mi nedá moc času.
Tiché syknutí směrem k Almě bylo zdůrazněním povelu down. Puška letí do ramene, liška vbíhá do míst, kde ji dříve kryly větve vrby. Krátce zastavuje a jistí. Najednou se rozbíhá dál, stále otočená bokem ke mně. Okolím potoka se ozve hlasité písknutí. Liška se zarazí a jistí. V tom okamžiku zazní výstřel, který ji převrátí do závěje. Alma sedí vedle mě, dívá se směrem k lišce a tiše zakňučí. Další syknutí ji přibíjí zpátky na deku. Liška se ztěžka zvedá na přední běhy, udělá malý krůček vpřed a svou váhou sjíždí dolů k potoku. Mám dávno přebito a vše sleduji přes puškohled. Ještě jednou se ztěžka pokouší postavit a vzápětí padá zhaslá do závěje sněhu nad korytem potoka.
Zajistím pušku a opírám ji o kmen smrku, který mi tolikrát poskytl přístřeší pod svými větvemi. Tiché plácnutí o nohu a Alma mě skáče na klín. Vibruje loveckým zrušením a cvaká zuby. Vítr vane směrem k nám a nese sebou pach lišky, který Alma svým čtyřkovým nosem velice dobře cítí. Hladím ji a necháváme lišce chvilku času. Pro úlovek se navátými závějemi brodím sám. Ulovený lišák je krásně osrstěný a má hmotnost 7kg. Tehdejší zima ke mně byla opravdu štědrá. Ze stejného místa jsem ulovil ještě jednu lišku a kunu.
Už roky není pod smrkem stará židle. Zmizela zároveň s mým členstvím v tehdejším MS. To ovšem nic nemění na tom, že mám ten strom moc rád. Jakoby zázrakem přežil řádění surového brouka kůrovce ve svém okolí…
Buď dlouho živ a zdráv můj zelený příteli, brzy Tě přijdu navštívit a znovu pohladím Tvé husté větve.

vložil: František Mlčoch
vloženo: 27.11.2023 14:00
zobrazeno: 1543x
hodnocení: 9 hlasů
vloženo: 27.11.2023 14:00
zobrazeno: 1543x
hodnocení: 9 hlasů
Komentáře:
27.11.2023 16:58 vložil Vlasta Szokeová
Františku, opět krásné čtení z přírody !!!
Františku, opět krásné čtení z přírody !!!
27.11.2023 14:02 vložil František Mlčoch
Ukázka z knížky Místa, která mám rád, kterou si můžete objednat na adrese frantovakniha@seznam.cz . . Objevujte svět mých knih na internetových stránkách http://www.frantovakniha.cz
Ukázka z knížky Místa, která mám rád, kterou si můžete objednat na adrese frantovakniha@seznam.cz . . Objevujte svět mých knih na internetových stránkách http://www.frantovakniha.cz
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.