17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Daněk 2012
Daněk 2012
vloženo: 27.1.2013 22:59
autor: Kamil Horák, ml.

úlovky (svět)

Dnes ráno " LOVU ZDAR "
Dnes ráno " LOVU ZDAR "
vloženo: 24.4.2019 10:42
autor: Michal / admin /

trofeje

Můj životní srnec
Můj životní srnec
vloženo: 15.5.2012 21:53
autor: Antonín Trubačík

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 27.10.2020 05:45
autor: Josef Vršan

zbraně

Nůž pro sokolníka
Nůž pro sokolníka
vloženo: 28.3.2017 19:46
autor: Karel Obrtál

fotopast

Daněk
Daněk
vloženo: 22.2.2018 19:26
autor: Aleš Náhlý

myslivecké umění

.S.
.S.
vloženo: 24.1.2013 18:02
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 244024 fotek (4 dnes)
  • 8576 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 9816 inzerátů (2 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761333 komentářů fotek (4 dnes)
  • 12938 komentářů videí (0 dnes)
  • 3364879 hlasování fotek (19 dnes)
  • 57216 hlasování videí (0 dnes)
  • 39979 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 13 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Kyjatka růžová

Macrosiphum rosae je druh mšice z čeledi mšicovití (Aphididae). Tento drobný savý hmyz se živí mízou růží a dalších rostlin. Je celosvětově rozšířená a způsobuje škody na okrasných rostlinách, především na růžích.
Kyjatky sají především na vrcholových partiích výhonů, zejména květních stopkách a poupatech. Často se vyskytují v takovém množství, že pokrývají v souvislé vrstvě jak květní stopky, tak i samotná poupata. Sání zpomaluje růst nových výhonů, při silném napadení mohou výhony i uvadat. Na poupatech se napadení projevuje zpomalením jejich vývoje a při silném poškození zůstávají poupata drobná a někdy ani nerozkvétají. Pokud poupata poškozená sáním rozkvetou, mohou být květy deformované a s nepěknými skvrnami. Dlouhodobé a opakované sání na růžích výrazně snižuje nejen celkový počet květů, ale i jejich kvalitu. Ke škodám způsobenými sáním je nutné též přidat znehodnocení rostlin hojně vylučovanou medovicí, což jsou sladké lepivé výkaly mšic, které ulpívají na různých částech rostlin. Cukry obsažené v medovici jsou často využívány saprofytickými houbami, které následně tmavými sazovitými povlaky porůstají části rostlin kontaminované medovicí. Důsledkem jsou nepravidelné, nevzhledně vypadající černé skvrny nápadné zejména na listech. Na lepivých výkalech často zůstávají přichyceny i staré, světle zbarvené svlečky (exuvie) kyjatek po předcházejících svlékáních během jejich růstu. Mšice jsou na rostlinách často vyhledávány mravenci, kteří též mohou komplikovat pěstitelům manipulaci s rostlinami nepříjemným kousáním.
Přirození nepřátelé:
Koncem jara a v průběhu léta lze na napadených růžích pozorovat někdy až výrazný úbytek mšic. Obvykle je to důsledek regulačního působení různých predátorů a parazitoidů na jejich populaci. V koloniích mšic se pravidelně vyskytují larvy a dospělci slunéček, larvy afidofágních pestřenek a především tzv. mumifikované mšice napadené mšicomary, kteří parazitují v těle mšic a způsobují jejich uhynutí. Mumifikované mšice se snadno poznají podle nafouklých a většinou světle zbarvených tělíček. Vzhledem k určitému zpoždění v nástupu regulačního účinku přirozených nepřátel na četnost kyjatek na růžích je nutné, aby pěstitelé sami aktivně zahájili ochranu napadených keřů.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 7.2.2026 07:53
zobrazeno: 2538x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.