17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Říje 2019 slovensko
Říje 2019 slovensko
vloženo: 13.5.2020 20:19
autor: Jan Přikryl

úlovky (svět)

Buvol kaferský-splněný africký sen
Buvol kaferský-splněný africký sen
vloženo: 4.1.2012 19:06
autor: Josef Langmajer

trofeje

Hotová trofej
Hotová trofej
vloženo: 2.8.2020 10:56
autor: Milan Jirmann

zvěř v přírodě

Na naháňce,netrefil...
Na naháňce,netrefil...
vloženo: 31.1.2013 12:39
autor: Pavel Morávek

zbraně

Prinzezna
Prinzezna
vloženo: 28.2.2016 10:33
autor: Daniel Donaťák

fotopast

*
*
vloženo: 31.5.2018 13:42
autor: Rostislav Jurdič

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 27.2.2018 18:54
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242651 fotek (15 dnes)
  • 8459 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9738 inzerátů (6 dnes)
  • 286 diskuzí (0 dnes)
  • 759820 komentářů fotek (14 dnes)
  • 12999 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363628 hlasování fotek (88 dnes)
  • 57301 hlasování videí (0 dnes)
  • 39655 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 18 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Kutilka asijská

Sceliphron curvatum - Původně jde o asijský druh kutilky, který má domovinu v jižní a střední Asii (Afghánistán, Indie, Kazachstán, Nepál, Pákistán, Tádžikistán). Ve druhé polovině 20. století se pravděpodobně při transportu předmětů, na nichž byla přilepena hnízda, rozšířil do Evropy, kde se od té doby jeho území výskytu stále zvětšuje a rozšíření má místy invazivní charakter. Kutilka asijská je nápadný hmyz, jenž dosahuje délky 13 až 25 mm. Tělo je štíhlé, zadeček je od hrudi oddělený zřetelnou dlouhou černou stopkou.
Tento druh se vyskytuje převážně synantropně. Své hnízdní buňky – hliněné komůrky – si staví na různých stěnách, nábytku, zadních částech obrazů a jiných lidských výtvorech. Komůrek může být asi 5 až 20 vedle sebe. Každá má tvar krátkého, ve střední části rozšířeného doutníku. Je zbudovaná z bahna a uvnitř je dutina určená pro larvu a její kořist. Tu tvoří různí pavouci.
Samička pavouky ochromuje žihadlem, nacpe je do dutiny a na jednoho z nich naklade vajíčko. Z něho se následně vylíhne larva, která se pavouky živí. Letová perioda dospělců je zhruba od května do srpna.
Kutilka je mistryně úkrytů. Svá hliněná hnízda si staví na velmi nenápadných místech, například ze zadní strany skříně nebo, dokonce v ní, ze zadní strany obrazu, v kapse bundy, kterou jste dlouho neměli, za kuchyňskou linkou nebo v zapomenuté a nepoužívané tašce. Zkrátka všude, kde vás jen napadne. Proto byste se při pátrání měli zaměřit i na ta nejméně pravděpodobná místa. Úplně nejraději si pak kutilka staví hnízda na rámech dveří či oken. Za vodou nejste ani v případě, že žijete ve vyšším patře panelákového domu. Kutilku totiž jen tak něco neodradí.
Nás navštívila v 6. patře panelového domu a našla si místo k hnízdění v knihovně za knihami. Byla inteligentní. Četla Ženu roku 1900 od Heleny Šmahelové a Henryka Sienkiewicze - Pan Wolodyjowki.
Jedná se o mapovaný invazivní druh. Pokud tento invazivní druh kutilky objevíte, můžete nahlásit na www.NAJDIJE.cz
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 24.1.2026 09:45
zobrazeno: 1158x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.