17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vihorlat 2014
Vihorlat 2014
vloženo: 2.10.2014 07:23
autor: Miroslav Kadlec

úlovky (svět)

Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
vloženo: 14.7.2020 19:46
autor: hubertushk

trofeje

Dnešní úspěšné ráno.
Dnešní úspěšné ráno.
vloženo: 25.9.2017 11:00
autor: Petr Waclawek

zvěř v přírodě

V krmelcích si libují
V krmelcích si libují
vloženo: 12.2.2020 09:15
autor: Děda z lesa

zbraně

Sestřičky
Sestřičky
vloženo: 6.10.2013 15:58
autor: Jan Frank

fotopast

niekoľko fotiek z rána.....3
niekoľko fotiek z rána.....3
vloženo: 9.12.2019 11:54
autor: pali1

myslivecké umění

Veselú Veľkú noc prajem všetkým
Veselú Veľkú noc prajem všetkým
vloženo: 3.4.2015 21:25
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242272 fotek (14 dnes)
  • 8446 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9696 inzerátů (11 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 759340 komentářů fotek (27 dnes)
  • 12996 komentářů videí (0 dnes)
  • 3360597 hlasování fotek (124 dnes)
  • 57274 hlasování videí (1 dnes)
  • 39615 registrovaných uživatelů
    4 dnes nových, 22 online

Připomínky a názory
Fotografie
 starší foto »

Skolící zajíc

V televizi hlásí od středy oblevu a tak v pondělí na noční šichtě projíždím prstem po mapě honitby a přemýšlím, kde bych mohl přelstít roztouženého lišáka a kde jsem dlouho neseděl. Můj zájem se zastavil u malého rybníku, u nějž stojí starý vysoký posed. Jedná se o rákosiny a planě rostoucí dřeviny kolem malého potůčku, jehož okolí před pár lety přetvořili na nápad nedaleké obce na tzv. fit stezku. Posekali trávu, srovnali terén, vystavěli cvičební pomůcky s návody k použití. Dříve byl posed více navštěvován kolegy, udržovaný, bylo zde i krmné zařízení. S vytvořením fit zóny a celoročním tlakem pejskařů, běžců a procházkařů, posed osiřel.

V zimě je však situace zcela jiná. Vlevo od posedu kolem fit stezky bio pás na který navazuje řepka, vpravo totéž jen je to bio pás a obilí. Před posedem již zmíněná fit stezka, za posedem rákosí, vzrostlé smrky kolem rybníku a dál zarostlý potok. Tam liška určitě musí chodit, říkám si a plánuju čekanou od 17:00 do 20:00 hodin.

Ve středu ulehám po noční, budík si však nenastavuju, tak dlouho spát nebudu. Klasika budím se o půl hodiny později než jsem chtěl a tak začínám kmitat. Nakrmit kačeny, slepice, králíky, ovce, psy, kočky,... a už sedím ve Vitaře a uháním k rybníku. Auto nechávám víc jak půl kilometru od posedu, za což si v polovině cesty nadávám, když utírám pot z čela. Usedám do stařičké kazatelny až v 17:20 oproti plánu, na okolních polích hopsají zajíci, na řepce samozřejmě srnčí a dančí zvěř. Auto ukazovalo - 8, bezvětří, no prostě nádhera. V 18:45 slyším v dálce skolit hledajícího lišáka. Pozorně naslouchám a skolení se zhruba co 5-7 min opakuje a blíží se. Bedlivě tak pozoruji okolí. Třetí skolení, které vycházelo od sedícího ušáka. Říkám si, lišák musí být někde kousek od toho zajíce, jakto, že nereaguje? Vzdálenost byla asi 250 m, a pak mi to samozřejmě došlo, že to není zajíc ale sedící liška na poli. Na tu dálku a bez pohybu jsem ji nepoznal. Samozřejmě potom co se rozešla, klasický podlouhlý stín, směřující přímo k posedu. Do ramene letí 527ička, malinké RWS již dávno čeká v komoře. Lišák se však ne a ne zastavit, a tak na něj zhruba v 90 m lehce sykám. Lišák se zarazil, na náprsence se ustaluje kříž puškohledu a pro tento večer velmi tichá a tlumená ranka jej posílá do věčných lovišť. Vydechuji, děkuji patronům, do nábojové komoru sunu druhý náboj. Sedím ještě 45 minut a vydávám se k již značně ztuhlému lišákovi. Nepatří k těm největším a dle chrupu ani nejmladším. Znovu děkuji patronům, vzdávám pocty ulovené zvěři a pomalu se děsím cesty do mírného kopce zpět k autu obtěžkám uloveným lišákem. Letošní kalendářní rok je to již třetí liška, do konce měsíce se snad ještě nějaká podaří, uvidíme. Lovu zdar
vložil: Michal Kyselý
vloženo: 4.2.2026 10:38
zobrazeno: 553x
hodnocení: 5 hlasů



Komentáře:

4.2.2026 18:52 vložil Roman Macho
Lovu zdar!
4.2.2026 16:47 vložil Jiří Cikryt
Lovu Zdar!
4.2.2026 12:38 vložil Carlos
Lovu zdar!

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.