17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Daniel lll.
Daniel lll.
vloženo: 27.1.2015 06:35
autor: Miroslav Puterka

úlovky (svět)

Buvol kaferský-splněný africký sen
Buvol kaferský-splněný africký sen
vloženo: 4.1.2012 19:06
autor: Josef Langmajer

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 22.10.2020 14:33
autor: Frantisek Jenik

zvěř v přírodě

Černá
Černá
vloženo: 11.11.2019 08:52
autor: Děda z lesa

zbraně

Nové zapažbení lankasterového kulobroku,moje práce.
Nové zapažbení lankasterového kulobroku,moje práce.
vloženo: 28.1.2020 15:49
autor: Stanislav Satoria

fotopast

rys
rys
vloženo: 8.11.2016 18:15
autor: Radek Kordač

myslivecké umění

Vladimír Lepš II.
Vladimír Lepš II.
vloženo: 9.12.2020 22:04
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 243239 fotek (3 dnes)
  • 8477 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9723 inzerátů (0 dnes)
  • 288 diskuzí (0 dnes)
  • 760573 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12993 komentářů videí (0 dnes)
  • 3368257 hlasování fotek (8 dnes)
  • 57310 hlasování videí (0 dnes)
  • 39726 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Přástevník kostivalový

Euplagia quadripunctaria - je motýl z čeledi přástevníkovitých s výrazným krémovým pruhováním na křídlech o rozpětí až 6 cm. Je aktivní ve dne i v noci. Se svou velikostí patří mezi přástevníky střední velikosti. Tento druh je rozšířen převážně v oblasti západní Evropy, ale vyskytuje se i na území jižní a střední Evropy, nicméně jeho areál dosahuje až k pohoří Ural. Na území ČR se jedná o hojný druh, který se vyskytuje převážně místně.
V případě přástevníka kostivalového přezimuje housenka, která se následně v květnu či červnu zakuklí, aby se v létě vylíhnul dospělec. Housenka je polyfágní, tedy požírá řadu rostlin a není vázána na jediný druh. Dospělci následně sají nektar. Housenky se živí na listech hluchavky (Lamium), kopřivy (Urtica), vrbovky, lísky (Corylus avellana), starčcích (Senecio), šalvějích (Salvia), pomněnkách (Myosotis) a ostružiníku maliníků (Rubus idaeus). Na jaře pak ožírá listy lísky, zimolezu, maliníku a ostružiníku. Výskyt: dospělec přástevníka kostivalového se vyskytuje v podmínkách ČR v červenci až do začátku září v jedné generaci s vrcholem letu v poslední části července a první polovině srpna. Řadí se tak mezi motýly vyskytující se v době nejteplejšího léta.
Na území Česka se přástevník kostivalový vyskytuje v nižších a středních polohách, nicméně jeho výskyt postupně klesá. Dříve se jednalo o hojně rozšířený druh, ale v současnosti je hojný již spíše jen lokálně. Z dřívějších lokalit je znám ze západních a východních Čech a Českomoravské vrchoviny. Z těchto lokalit nicméně již vymizel. V současnosti se vyskytuje v oblasti termofytiku. Poměrně bohatý výskyt je v okolí Prahy, v kaňonu Berounky, Českém středohoří, v Českém krasu, v oblasti Moravského krasu, na Pálavě a na území národního parku Podyjí.

I přes postupné klesání výskytu druhu v ČR se stále řadí mezi hojně se vyskytující druhy, který není na území Česka přímo ohrožen. Nicméně vlivem změny druhu hospodaření dochází na mnoha místech k postupnému zarůstání skalních lesostepí, typických míst jeho výskytu, což postupně ohrožuje jeho četnost.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 8.10.2025 13:36
zobrazeno: 1656x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.