17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

letošní
letošní
vloženo: 26.8.2014 17:05
autor: myslivec

úlovky (svět)

Rumunsko dnes
Rumunsko dnes
vloženo: 12.12.2017 14:51
autor: NH

trofeje

Neoddělitelné
Neoddělitelné
vloženo: 15.3.2018 08:51
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Černí rytíři
Černí rytíři
vloženo: 4.2.2013 14:59
autor: Roman Těšínský

zbraně

Kompletní repase "zetky",moje práce.
Kompletní repase "zetky",moje práce.
vloženo: 29.3.2020 15:06
autor: Stanislav Satoria

fotopast

prekvapenie 4...
prekvapenie 4...
vloženo: 6.10.2020 15:19
autor: pali1

myslivecké umění

vlk
vlk
vloženo: 28.2.2015 11:40
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 243756 fotek (6 dnes)
  • 8560 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9814 inzerátů (2 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761061 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363417 hlasování fotek (15 dnes)
  • 57306 hlasování videí (0 dnes)
  • 39924 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Kroužilka žlutavá

Kroužilka žlutavá, též kroužilka žlutá (Empis livida) je drobná dravá moucha, která žije v celé Evropě kromě její jižní části, její areál zasahuje až do Ruska. V Česku je běžným druhem.
Je 8–9 mm dlouhá, dospělci i larvy jsou dravé. Imaga se zdržují na stinných a vlhkých místech, často kolem vod a v lesích, kde poletují pomalu a pátrají po kořisti. Loví hmyz, který je často skoro tak velký, jako ona sama, jako jsou například mouchy, muchnice, komáři aj. Kroužilky mají také výrazně velké tmavé složené oči, které jsou zcela přizpůsobeny k lovu drobného hmyzu. Jejich kusadla jsou značně silná a ostrá, což jim umožňuje účinně ulovit a zneškodnit kořist. Samci mají na konci zadečku nápadný párový výrůstek, který vypadá jako malý kleštík.

Jako u mnoha jiných druhů hmyzu, také u kroužilek hraje důležitou roli námluvní rituál. Samci před samičkou tančí a předvádějí se, aby upoutali její pozornost. Pokud je samička připravena k páření, přijme od samce potravu, kterou jí předává jako svatební dar.

Ačkoli je tento hmyz relativně nenápadný a pro člověka neškodný, jeho přítomnost hraje důležitou roli v ekosystému, protože pomáhá při kontrole populace jiného hmyzu.
Samice kladou vajíčka do půdy nebo do rostlinné hmoty a larvy se poté živí hmyzem a jinými malými bezobratlými.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 14.1.2026 08:35
zobrazeno: 2314x
hodnocení: 5 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.