17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Štěstí občas sedne i na v...
Štěstí občas sedne i na v...
vloženo: 10.2.2019 15:50
autor: Petr Hruška

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon III.
Bezoar Ibex - turecký démon III.
vloženo: 8.3.2016 08:21
autor: Radek

trofeje

Včerejší srnec
Včerejší srnec
vloženo: 12.7.2019 20:01
autor: Milan Jirmann

zvěř v přírodě

Sele
Sele
vloženo: 13.4.2016 07:57
autor: Děda z lesa

zbraně

Nůž pro sokolníka
Nůž pro sokolníka
vloženo: 28.3.2017 19:46
autor: Karel Obrtál

fotopast

Lynx lynx u Kautského
Lynx lynx u Kautského
vloženo: 15.7.2017 21:15
autor: František Bukovský

myslivecké umění

farbiar
farbiar
vloženo: 9.1.2012 16:00
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242614 fotek (0 dnes)
  • 8459 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9732 inzerátů (0 dnes)
  • 286 diskuzí (0 dnes)
  • 759787 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12999 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363357 hlasování fotek (0 dnes)
  • 57301 hlasování videí (0 dnes)
  • 39651 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Soumračník černohnědý

Heteropterus morpheus - délka předního křídla 16 - 18 mm. Obývá podmáčené nekosené louky podél vodotečí a vlhké travnaté lesní lemy, dále pak dlouhostébelné partie sprašových stepí, výslunné lesostepi, staré vinice, lesní průseky a paseky v teplých dubohabřinách i křovinaté partie na vátých píscích. Často se vyskytuje na neobdělávaných travnatých plochách v blízkosti umělých vodních nádrží, pískoven a štěrkoven, také na strouhách podél cest a kanálů.
Živná rostlina housenek: několik druhů širokolistých travin, především bezkolenec modrý (Molinia caerulea) a třtina šedavá (Calamagrostis canescens). Vývoj. Jednogenerační (červen – červenec). Od roku 2024 poprvé pozorována na jižní Moravě částečná druhá generace v druhé polovině srpna. Vajíčka kladena jednotlivě na traviny. Larva se přes den schovává v trubičce ze zapředeného listu, kde také přezimuje. Žír provádí ve večerních hodinách. Kuklí se v zapředeném listu živné rostliny. Výskyt je omezen na dvě nížinné oblasti. Jednou je jižní a jihovýchodní Morava a zasahuje až na střední Moravu (Kroměřížsko, Přerovsko). Nově bylo nalezeno několik izolovaných populací v severních Čechách (Českolipsko, Šluknovský a Frýdlantský výběžek). Na jižní Moravě v posledních desetiletích expandoval na množství nových lokalit a v současnosti se šíří dále na sever. Osídluje opuštěné ruderalizované aluviální louky a také nové vytvořené biotopy jako jsou okolí umělých vodních ploch, štěrkovny a pískovny. Takové populace mohou být zničeny nevhodnou rekultivací a zástavbou průmyslovými zónami. Jako vhodný management doporučujeme mozaikovité sečení.

PS: Bydlím na Českolipsku a tyto exempláře jsem zde nalézala do doby, než na neobdělávané louce s podmáčenou půdou byl velký úsek odvodněn a prodán soukromníkům v r. 2014 jako stavební parcely (dnes je zde v okolí domků udržovaný anglický trávník).
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 15.10.2025 14:14
zobrazeno: 1534x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.