17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Rok 2012
Rok 2012
vloženo: 31.7.2020 18:55
autor: juraj krnan

úlovky (svět)

Dnes ráno " LOVU ZDAR "
Dnes ráno " LOVU ZDAR "
vloženo: 24.4.2019 10:42
autor: Michal / admin /

trofeje

Úhyn při souboji
Úhyn při souboji
vloženo: 25.1.2020 09:35
autor: Děda z lesa

zvěř v přírodě

Kvartet
Kvartet
vloženo: 3.2.2014 21:17
autor: Svatopluk Šedivý

zbraně

Kompletní repase "zetky",moje práce.
Kompletní repase "zetky",moje práce.
vloženo: 29.3.2020 15:06
autor: Stanislav Satoria

fotopast

***
***
vloženo: 29.1.2015 07:34
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

Igor Pičulin - Slovinský malíř III.
Igor Pičulin - Slovinský malíř III.
vloženo: 23.7.2020 21:20
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 243680 fotek (0 dnes)
  • 8552 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9800 inzerátů (1 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761021 komentářů fotek (0 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363043 hlasování fotek (0 dnes)
  • 57304 hlasování videí (0 dnes)
  • 39915 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 0 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Lesníci poznajú ...

vložil: Igor Filo
vloženo: 6.12.2019 18:53
zobrazeno: 2431x
hodnocení: 17 hlasů



Komentáře:

12.12.2019 20:08 vložil jiri rajs
Črták se běžně používal k vyznačování probírek,vyřízlo se do kůry X aby bylo dobře viditelné a ne hluboko až na dřevo.Rána se zasmolila a o žádném necitelném způsobu se nejednalo.Vždyť se dělala ochrana stromů před loupáním vysoké zraňováním.Dělalo se to takovou speciální škrabkou oboustrannou,na každé straně čtyři zuby ve tvaru zubů na pile a tím neřezávala kůra stromu krátkými tahy.Tím jak strom zalíval rány smolou,smola stékala po kmeni dolů,to už vysoká neloupala. Samozřejmě se to muselo provádět odborně.
8.12.2019 20:50 vložil Ladislav Bodi
Črták používali hajní na značení stromů určených ke kácení např.v probírkách či stromů napadených kůrovcem a to tím způsobem že v prsní výšce črtákem dvěma tahy od shora dolů vytvořili písmeno X,u nás byl tento způsob zakázán prý proto že je to necitlivé k přírodě a začali se používat barvy a štětce hajní se podobali spíše malířům pokojů, poté se přistoupilo k používání "ekologických spreyů" ! Črták vlastním a velmi si jej považuji používám jej také k řezbařině jak tu již bylo zmíněno,dá se koupit v lesnických potřebách,toť asi tak ode mne vše co o črtáku vím.
8.12.2019 02:06 vložil Josef Med
Mohu se prosím zeptat, jak to fungovalo? Omlouvám se za možná hloupý dotaz, který profesionály asi pobaví, ale nejsem lesník a zajímalo by mě to. Sloupla se tím kůra? Děkuji.
6.12.2019 22:23 vložil Karel Kolář
Črták :-) mám ho dodnes ale na holi. Lépe se s ním pracuje a probírky tím značím dodnes. Když člověk značí třeba 2 ha porostu do 40 let, vyjdou spreye dost draho.
6.12.2019 21:10 vložil jiri rajs
Úplně jsem zapomněl,že črták mám taky.Dobře se mě s ním dělaly štítky pod parůžky,protože půlkulaté dláto na tah hned tak nikdo nevidí.1****
6.12.2019 20:17 vložil Jiří Netík
Taky jsem s ní pracoval. 1****
6.12.2019 19:17 vložil Igor Filo
Presne tak črták. Tento mám už po nebohom kolegovi.
6.12.2019 19:14 vložil Michal Mahr
Říkali jsme mu črták,značily se s ním stromy k probírce a hledal se s ním kůrovec,každý řádný hajný ho měl v kapse.

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.