16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Životní
Životní
vloženo: 13.3.2015 11:48
autor: stvmax

úlovky (svět)

Dnes ráno " LOVU ZDAR "
Dnes ráno " LOVU ZDAR "
vloženo: 24.4.2019 10:42
autor: Michal / admin /

trofeje

Letošní srnec
Letošní srnec
vloženo: 14.5.2020 16:58
autor: František Šmída

zvěř v přírodě

Liška vs. řeka 3
Liška vs. řeka 3
vloženo: 26.3.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Nůž
Nůž
vloženo: 26.1.2013 12:11
autor: Karel Obrtál

fotopast

Jelen Šumava
Jelen Šumava
vloženo: 10.2.2012 15:12
autor: Vladimír Zach

myslivecké umění

na dreve
na dreve
vloženo: 19.5.2019 13:46
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 241486 fotek (11 dnes)
  • 8396 videí (2 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9659 inzerátů (6 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 758773 komentářů fotek (22 dnes)
  • 12982 komentářů videí (0 dnes)
  • 3357343 hlasování fotek (51 dnes)
  • 57204 hlasování videí (1 dnes)
  • 39392 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Zavíječ paprikový - potravinový škůdce

(Plodia interpunctella) je motýl z čeledi zavíječovití. Jeho larva je běžný potravinový škůdce, známý z celého světa, kterého je velmi obtížné se zbavit. Je nejčastějším škůdcem v domácnostech. Zavíječ paprikový dosahuje v klidu délky až 20 mm. Krajní dvě třetiny předních křídel jsou červenohnědé, bronzové nebo měděné barvy, část křídel u těla je světle šedá, někdy nažloutlá. Vajíčka jsou až 0,5 mm velká, obvykle ale menší. Larvy jsou špinavě bílé až světle žluté, s hnědou hlavou. Dospělá larva může být až 12 mm dlouhá. Samičky jsou oplodněny brzy po vylíhnutí. Již druhý den může klást vajíčka. Obvykle klade až 300 nelepkavých bílých vajíček na povrch potravy. Délka vývoje larvy závisí na substrátu. Zavíječ paprikový je řazen mezi nejhorší skladištní škůdce. Často se stává, že domácnost je tímto motýlem úplně zamořená. Hned po nalezení larvy nebo motýla je důležité se zbavit všech potravin - obiloviny, chleba, těstoviny, rýže, čaje, čokolády, ořechů, koření a sušeného ovoce a ostatní potraviny je potřeba neprodyšně a pevně uzavřít. Zavíječ je schopný se dostat k potravě i přes překvapivě pevné překážky, včetně zatavených sáčků nebo uzavíratelných dóz. Napadené potraviny lze poznat podle pavučinek, která kolem nich tvoří housenky. Larva před zakuklením je schopná překonat velké vzdálenosti. Proto není dobré se při hledání zdroje zamoření zaměřovat jen na oblasti, kde se objevují kukly.
Také jsme ho měli v kuchyni. Byl to marný boj. Zbavili jsme se ho až jsme zrušili umakartové jádro v panel. domě a vybudovali novou kuchyň.
Pozor! Neplést si ho se zavíječem moučným (Ephestia kuehniella, nesprávně molem potravinovým). Jde také o potravinového škůdce z čeledi zavíječovití. Často bývá nalezen ve mlýnech, mouce, obilovinách a na zrní ve skladech potravin. Motýl má také zcela jiné zabarvení.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 16.11.2025 13:02
zobrazeno: 38x
hodnocení: 0 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.