16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen Křivoklát říje
Jelen Křivoklát říje
vloženo: 23.2.2017 12:04
autor: Radim Pátek

úlovky (svět)

Buvol kaferský-splněný africký sen
Buvol kaferský-splněný africký sen
vloženo: 4.1.2012 19:06
autor: Josef Langmajer

trofeje

Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
Tak se mi vrátili kamarádi ze Slovenska. :-)
vloženo: 17.10.2014 10:51
autor: Pavel Číp

zvěř v přírodě

u kořisti 3
u kořisti 3
vloženo: 30.3.2013 11:06
autor: Marek Drha

zbraně

PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
PÁR MÝCH NOŽŮ DĚLANÝCH NA ZAKÁZKU.
vloženo: 9.1.2014 14:07
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

..tady hlídám já..
..tady hlídám já..
vloženo: 10.8.2016 18:19
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

Glejt na krále honu
Glejt na krále honu
vloženo: 12.11.2017 08:23
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 241764 fotek (12 dnes)
  • 8405 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9660 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 759001 komentářů fotek (11 dnes)
  • 12982 komentářů videí (1 dnes)
  • 3358347 hlasování fotek (49 dnes)
  • 57230 hlasování videí (6 dnes)
  • 39463 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Drvopleň obecný

Cossus cossus - drvopleň obecný, též drvopleň topolový nebo drvopleň vrbový, je motýl, jehož housenka vážně poškozuje větve a kmeny dřevin. Na kmeni a větvích bývají zjevné otvory s trusem. Drvopleň obecný způsobuje lámání větví i stromů i úhyn celých stromů. Zvýšený výskyt housenek drvopleňů byl zjištěn v jabloňových sadech pod gumovými chrániči chránícími stromy před okusem zvěří. Housenka se 3 roky vyvíjí v hostitelské rostlině. První rok žijí společně housenky v jedné chodbě. Kanibalismus mezi housenkami je běžný jev. V literatuře se uvádí, že housenky silně voní po octu. To je pravda, ovšem pouze v případě, že se vyvíjely v dubovém dřevě, které samo o sobě po octu voní. Z jiných stromů získané housenky tuto vůni postrádají. Na konci svého vývoje dosahují housenky délky 8–12 cm. Housenky poškozují větve a kmeny do průměru 10 cm, na povrchu při větším poškození jsou zřetelně viditelné otvůrky s pilinami a výkaly. Na řezu letorostem jsou chodbičky. Poškození drvopleněm je podobné žíru tesaříků, ale z otvůrků se nesypou piliny. Drvopleň obecný se vyskytuje v lesích, parcích i zahradách, přednostně obývá lužní lesy a nižší polohy se starými stromy nebo s výsadbami vrb, topolů, jilmů nebo jiných měkkých listnatých dřevin. Opuštěné chodby drvopleně používají jako skrýše kolonie některých druhů mšic.
Housenka drvopleně obecného bývá poškozována entomopatogenními houbami rodu Cordyceps. Larvy bývají napadány lumky a kuklicemi. Housenky bývají rovněž potravou ptáků – např. druhy rodu strakapoud. Vajíčka hledají sýkory. Dospělé motýly loví netopýři, sovy a lelek. Existuje také drvopleň hrušňový Zeuzera pyrina.
PS: Nám poškodil drvopleň obecný mladou dobře plodící ryngli natolik, že na jaře už neobrazila, uschla a musela být pokácena (housenka byla uvnitř kmene).
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 25.11.2025 08:46
zobrazeno: 410x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.