17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Počátka
Počátka
vloženo: 14.11.2014 17:30
autor: vlastimil smutek

úlovky (svět)

Lovu zdar!
Lovu zdar!
vloženo: 20.9.2019 06:14
autor: NH

trofeje

Můj životní srnec
Můj životní srnec
vloženo: 15.5.2012 21:53
autor: Antonín Trubačík

zvěř v přírodě

Liška
Liška
vloženo: 27.10.2020 05:45
autor: Josef Vršan

zbraně

Moje babky z Ferlachu
Moje babky z Ferlachu
vloženo: 13.1.2017 14:42
autor: jan koštoval

fotopast

jelínek
jelínek
vloženo: 21.6.2019 16:05
autor: Michal Vokurka

myslivecké umění

Když jsem na náledí zlomil pažbu
Když jsem na náledí zlomil pažbu
vloženo: 24.2.2017 06:15
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 243704 fotek (10 dnes)
  • 8555 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9800 inzerátů (6 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761030 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363186 hlasování fotek (109 dnes)
  • 57305 hlasování videí (0 dnes)
  • 39918 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 8 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Jilm ? ale jaký ...

tak jsem obeznal i ten poslední jilm, o kterém jsem věděl a nejsem z něj vůbec moudrý. Určitě to není horský jilm, protože je opravdu jiný a i roste o skoro 300m nadmořských níže. Nažky jsou znatelně menší než u horského jilmu a listy nejsou "chlupaté". Poraďte prosím, kdo si myslíte, že víte. Vaz nebo habrolistý????
vložil: Jiří
vloženo: 14.5.2020 12:19
zobrazeno: 2049x
hodnocení: 14 hlasů



Komentáře:

15.5.2020 17:29 vložil Jiří Wenzl
Na Soutoku má půdně i klimaticky dobré podmínky nejen typycky lužní stinný vaz, ale v lesních lemech či jako solitera i poněkud světlostnější polňák. Rozdodně bych mu jako domácí dřevině dal přednost před americkým ořešákem, co se týče kvality dřeva, tak za ním nijak nezaostává. Myslím, že v lesnictví konečně přišel čas k renesanci jilmů, není už třeba se obávat, že zase začnou hromadně hynout. Rozhodně jeho perspektiva není nyní horší, než třeba jasanů stižených chalárou.
15.5.2020 10:03 vložil Jiří Netík
U nás břest polňák už je vzácností.Vazy se ještě najdou. Musím se podívat do NPR Ranšpurk, kde jsme místo vytěženého ořešáku černého zalesnily jilm.
15.5.2020 07:59 vložil Jiří
jaj, tak to je škoda, takže nebude zájem o zaslání. Mně ty listy připadaly relativně velké, ale těžko porovnávat podle obrázku na googlu. Tak nasbírám aspoň pro sebe a zkusím napěstovat.
14.5.2020 15:19 vložil Jiří Wenzl
Mé nadšení asi bylo předčasné - až když jsem si dobře prohlédl fotku, zjistil jsem, že tu cosi nesededí. Jilm polní - habrolistý má nažky přisedlé, kdežto tady je vidím na dlouhých stopkách jako je má vaz. To je přitom hlavní rozlišovací znak mezi oběma druhy. Listy mají oboje druhy hladké (na rozdíl od horského-drsného), vaz je má větší (stejně jako j. horský-drsný).
14.5.2020 14:49 vložil Jiří Wenzl
No slááááva! Konečně tu máme plodný jilm polní-habrolistý. Teď honem sebrat semeno! Zdá se, že je už zralé - ať nespadne na zem.
14.5.2020 12:57 vložil Jiří
tak jestli se to potvrdí, tak bude mít Jirka Wenzl radost. Zatím děkuju
14.5.2020 12:37 vložil Jiří Stránský
Jilm habrolistý (ULMUS carpinifolia)

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.