17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Kapitální srnec.
Kapitální srnec.
vloženo: 7.5.2014 12:57
autor: Tomáš Petr

úlovky (svět)

 už je v Alpách zase klid
už je v Alpách zase klid
vloženo: 18.9.2020 09:04
autor: Antonin Mikulec

trofeje

Kmotřičky  ...+1
Kmotřičky ...+1
vloženo: 23.2.2012 21:53
autor: Vít Hlavica

zvěř v přírodě

Signálka  :-)
Signálka :-)
vloženo: 27.2.2012 16:38
autor: Vít Hlavica

zbraně

 Stephen Grants Patent...Na žádost Jana Franka...1
Stephen Grants Patent...Na žádost Jana Franka...1
vloženo: 9.5.2013 21:27
autor: František Mlčoch

fotopast

Jelen
Jelen
vloženo: 25.10.2020 05:50
autor: Josef Vršan

myslivecké umění

*farbiar*
*farbiar*
vloženo: 15.3.2014 16:10
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 243283 fotek (12 dnes)
  • 8520 videí (1 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9778 inzerátů (4 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 760530 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12956 komentářů videí (0 dnes)
  • 3360593 hlasování fotek (51 dnes)
  • 57277 hlasování videí (0 dnes)
  • 39865 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 18 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Morčák velký

Slovensky potápač veĺký (Mergus merganser) je velký vrubozobý pták z čeledi kachnovití s rozsáhlým areálem. Hojně se vyskytuje na velkém území Evropy, Asie a Severní Ameriky. Ve srovnání s kachnou divokou je však morčák velký nápadně větší. Dosahuje hmotnosti 1100 - 2000 g a rozpětí křídel až okolo 100 cm.

U nás patří ke kriticky ohroženým a zvláště chráněným druhům.

Morčák velký je o něco větší než kachna divoká. Má dlouhé tělo, velkou hlavu a tenký, na konci zahnutý zobák s pilovitými okraji pro lepší uchopení kořisti.

Ve svatebním šatě má samec lesklou, tmavě zelenou hlavu, šedozelený hřbet, sněhově bílé boky a červené končetiny a zobák.

Samice není zdaleka tak výrazně zbarvena, ale i přesto působí půvabným dojmem hlavně díky odstávajícím perům v týle, která nejsou u samce tak nápadná. Je celá šedá s hnědou hlavou a stejně jako samec má červený zobák a končetiny. Po zbytek roku jsou obě pohlaví zbarvena stejně.

Původně to býval u nás pouze dočasný host v zimních měsících, který se na našich vodních plochách zdržoval od listopadu / prosince do března. V posledních desetiletích se tady ale objevují páry, které u nás dokonce zahnízdí. Prvně se tak stalo v roce 1894, pak až v roce 1977. Dnes morčák velký hnízdí dokonce i v sousedním Rakousku a nebo v blízkém Rumunsku.

Morčáka velkého nalezneme na jezerech a pomalu tekoucích řekách, velice často bývá chován jako okrasný pták v parkových jezírkách. Je částečně tažný, jedinci ze severoevropských oblastí na zimu migrují do střední a jižní Evropy, kde se zdržují od listopadu do března.

Mimo období rozmnožování se nijak neozývá, tokající samec však vydává hluboké „kerr kerr“.

Morčák je skvěle přizpůsoben k lovu ryb, dokáže poměrně rychle plavat i v 3metrových hloubkách a k jejich lepšímu uchopení má skvěle přizpůsobený zobák (viz popis). Jeho potravou se občas stávají i jiní vodní živočichové, nejčastěji měkkýši, korýši nebo slávky; pro mláďata je hlavní složkou potravy vodní hmyz.

Hnízdí od dubna do května, nejčastěji v dutinách stromů, pod loděnicemi, na skalách nebo ve velkých dřevěných budkách. Ročně klade 6 až 17 vajec, na kterých sedí po dobu 30 – 35 dní. Mláďata se plně osamostatňují ve věku 60–70 dní.

Pár morčáka velkého (viz fotografie) byl mnou zaznamenán na řece Opavě v Krnově v března 2022, podruhé jsem pozorovala tři samce ve stejné lokalitě v březnu 2026.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 24.5.2026 06:32
zobrazeno: 536x
hodnocení: 6 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.