17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

první zlatý
první zlatý
vloženo: 11.11.2012 18:34
autor: Michal Kovařík

úlovky (svět)

cca 14 rokov
cca 14 rokov
vloženo: 24.9.2018 16:05
autor: NH

trofeje

Říje 2012
Říje 2012
vloženo: 2.2.2013 10:51
autor: Aleš Náhlý

zvěř v přírodě

Selátko
Selátko
vloženo: 3.5.2016 08:54
autor: Děda z lesa

zbraně

 Milenky mého mysliveckého dědu a přítele v jednom...
Milenky mého mysliveckého dědu a přítele v jednom...
vloženo: 3.4.2013 21:26
autor: František Mlčoch

fotopast

*
*
vloženo: 30.1.2015 11:12
autor: Ladislav Mlynský

myslivecké umění

Glejt na krále honu
Glejt na krále honu
vloženo: 12.11.2017 08:23
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 243910 fotek (11 dnes)
  • 8568 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9832 inzerátů (6 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761197 komentářů fotek (6 dnes)
  • 12938 komentářů videí (0 dnes)
  • 3364263 hlasování fotek (40 dnes)
  • 57203 hlasování videí (0 dnes)
  • 39964 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 8 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Šidélko ruměnné - samice

Pyrrhosoma nymphula je druh malé vážky. Český název má díky svému červeno-černému zbarvení.
Přes své nápadné zbarvení a hojnému výskytu je občas přehlíženo, protože se rádo schovává ve vegetaci.

Délka těla je 35 až 45 mm, rozpětí křídel 50 až 70 mm. Nohy šidélka ruměnného jsou zbarveny černě. Tím se šidélko ruměnné liší od vážky šarlatové, jejíž nohy jsou zbarveny do červena. Obě pohlaví šidélka ruměnného mají černé znaky na břiše, které jsou u samců omezeny na zadní části břicha.
Jsou rozlišovány u samic tři barevné formy (někteří autoři rozlišují i čtyři). Celkově jsou černé znaky mnohem výraznější u samic než u samců. Mláďata jak samců, tak samic mají na hrudi žluté pruhy, které s věkem tmavnou až šarlatoví.

Dospělci se vyskytují od dubna do srpna. Díky tomu je šidélko ruměnné jednou z prvních vážek, které jsou ve střední Evropě pozorovány na jaře. Ještě dříve jsou aktivní pouze přezimující vážky, které přezimují jako dospělci.

K páření dochází pouze za slunečného počasí během časných ranních hodin pozdního jara nebo začátku léta. Aby samice nakladly vajíčka, přistávají ve skupinách na plovoucích rostlinách nebo rostlinách, které vyčnívají z vody. Samička vajíčka přichytí na části rostlin pod vodní hladinou. Za tímto účelem je často téměř celá ponořena ve vodě. Larvy se vyvíjejí ve vodě a přezimují v posledním larválním stadiu. Následující jaro vylézají z vody na břehové porosty. Tam se dospělec osvobodí ze své skořápky (exuvia) a začíná nový životní cyklus.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 13.4.2026 06:03
zobrazeno: 1837x
hodnocení: 3 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.