17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj JELEN ze Slovenska
Můj JELEN ze Slovenska
vloženo: 18.11.2015 13:23
autor: Michal Klouda

úlovky (svět)

Magadan 2012
Magadan 2012
vloženo: 16.1.2013 17:58
autor: Sláva Dolníček

trofeje

Detail dnešního srnce.
Detail dnešního srnce.
vloženo: 2.7.2017 10:03
autor: Milan Ječný

zvěř v přírodě

"Horal"
"Horal"
vloženo: 17.2.2014 19:13
autor: Svatopluk Šedivý

zbraně

R 8
R 8
vloženo: 3.5.2018 12:40
autor: Ondřej Trlifaj

fotopast

...
...
vloženo: 6.5.2018 07:41
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

"Tužkofixoakrylová" malba na papíře
"Tužkofixoakrylová" malba na papíře
vloženo: 4.10.2012 22:15
autor: Ivo Ondráček
Statistika
  • 243725 fotek (6 dnes)
  • 8557 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9802 inzerátů (4 dnes)
  • 281 diskuzí (0 dnes)
  • 761038 komentářů fotek (6 dnes)
  • 12962 komentářů videí (0 dnes)
  • 3363267 hlasování fotek (23 dnes)
  • 57305 hlasování videí (0 dnes)
  • 39919 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 9 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pakomár kouřový

Chironomus plumosus - Pakomár není komár. Pakomár je často zaměňován za jiné druhy hmyzu, jako je komár nebo třeba tiplice. Proto se s ním pojí mnoho předsudků. Pravdou je, že se nejedná o parazita sajícího krev ani o žádného významného škůdce.
Pakomárovití (Chironomidae) jsou čeleď hmyz patřící do řádu dvoukřídlých (Diptera). Tato skupina zahrnuje mnoho různých druhů hmyzu, včetně komárů, much, a také parazitických druhů. Pakomárovití však nejsou parazité.
Jejich vzhled připomíná komáry, avšak pakomáři nemají bodavě-sací ústní ústrojí a nejsou schopni sát krev. Dospělci většinou nepřijímají potravu, protože mají zakrnělý sosák. Některé druhy se však živí rostlinnými šťávami nebo nektarem. Larvy žijí ve vodním prostředí, kde se živí různými organickými zbytky.
Existuje mnoho druhů pakomárů, mezi které patří například pakomár kouřový (Chironomus plumosus). Tento druh je velmi častý v Evropě a je znám svým výskytem v oblastech s vysokou vlhkostí. Typickým prostředím pro pakomáry jsou zahradní jezírka, rybníky, mokřady a jiné vodní plochy.
Komáři a pakomáři mají oba dlouhé nohy a štíhlé tělo, ale dají se rozlišit podle tykadel – pakomáři mají tykadla výrazně delší a “peříčkatá”.
Životní cyklus pakomára začíná ve stádiu larvy. Larvy pakomárů se vyskytují zejména ve vodním prostředí, kde nacházejí ideální podmínky pro svůj růst. Tyto larvy jsou často červené barvy, což je dáno přítomností hemoglobinu v jejich těle. Hemoglobin je krevní barvivo, které larvám umožňuje přežít ve vodním prostředí s nízkým obsahem kyslíku – právě tyto podmínky najdeme v různých bahnitých jezírkách a stojatých vodách, kde také larvy nejčastěji najdeme. V zahradách se objevují také v nádržích na dešťovou vodu a na podobných místech jako larvy komárů.
Larvy pakomárů jsou někdy nazývány „patentky“ a hrají důležitou roli v ekosystému. Jsou totiž nezanedbatelnou položkou na jídelníčku ryb a dalších vodních organismů. Díky svému hemoglobinu mohou přežít i ve velmi nepříznivých podmínkách.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 11.2.2026 16:08
zobrazeno: 2240x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.