16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Medzi dvomi rivalmi
Medzi dvomi rivalmi
vloženo: 23.9.2018 10:55
autor: Igor Vašek

úlovky (svět)

sibiř
sibiř
vloženo: 29.9.2015 21:28
autor: František Strnad

trofeje

Kamarádův srnec
Kamarádův srnec
vloženo: 9.7.2019 06:18
autor: Josef Vršan

zvěř v přírodě

***
***
vloženo: 6.4.2016 19:59
autor: Václav Vašíček

zbraně

Lovecký tesák s damaškovou čepelí
Lovecký tesák s damaškovou čepelí
vloženo: 13.2.2016 11:34
autor: Karel Obrtál

fotopast

brum,brum...1
brum,brum...1
vloženo: 8.4.2020 13:47
autor: pali1

myslivecké umění

Z mojí dílničky
Z mojí dílničky
vloženo: 27.1.2018 15:17
autor: Milan Kučera
Statistika
  • 241499 fotek (3 dnes)
  • 8396 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9660 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 758794 komentářů fotek (5 dnes)
  • 12983 komentářů videí (0 dnes)
  • 3357478 hlasování fotek (15 dnes)
  • 57206 hlasování videí (0 dnes)
  • 39397 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 3 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Soumračník černohnědý

Heteropterus morpheus - délka předního křídla 16 - 18 mm. Obývá podmáčené nekosené louky podél vodotečí a vlhké travnaté lesní lemy, dále pak dlouhostébelné partie sprašových stepí, výslunné lesostepi, staré vinice, lesní průseky a paseky v teplých dubohabřinách i křovinaté partie na vátých píscích. Často se vyskytuje na neobdělávaných travnatých plochách v blízkosti umělých vodních nádrží, pískoven a štěrkoven, také na strouhách podél cest a kanálů.
Živná rostlina housenek: několik druhů širokolistých travin, především bezkolenec modrý (Molinia caerulea) a třtina šedavá (Calamagrostis canescens). Vývoj. Jednogenerační (červen – červenec). Od roku 2024 poprvé pozorována na jižní Moravě částečná druhá generace v druhé polovině srpna. Vajíčka kladena jednotlivě na traviny. Larva se přes den schovává v trubičce ze zapředeného listu, kde také přezimuje. Žír provádí ve večerních hodinách. Kuklí se v zapředeném listu živné rostliny. Výskyt je omezen na dvě nížinné oblasti. Jednou je jižní a jihovýchodní Morava a zasahuje až na střední Moravu (Kroměřížsko, Přerovsko). Nově bylo nalezeno několik izolovaných populací v severních Čechách (Českolipsko, Šluknovský a Frýdlantský výběžek). Na jižní Moravě v posledních desetiletích expandoval na množství nových lokalit a v současnosti se šíří dále na sever. Osídluje opuštěné ruderalizované aluviální louky a také nové vytvořené biotopy jako jsou okolí umělých vodních ploch, štěrkovny a pískovny. Takové populace mohou být zničeny nevhodnou rekultivací a zástavbou průmyslovými zónami. Jako vhodný management doporučujeme mozaikovité sečení.

PS: Bydlím na Českolipsku a tyto exempláře jsem zde nalézala do doby, než na neobdělávané louce s podmáčenou půdou byl velký úsek odvodněn a prodán soukromníkům v r. 2014 jako stavební parcely (dnes je zde v okolí domků udržovaný anglický trávník).
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 15.10.2025 14:14
zobrazeno: 952x
hodnocení: 4 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.