17 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jeleň
Jeleň
vloženo: 3.11.2019 23:11
autor: hubertushk

úlovky (svět)

Karpatské jelene z maďarsko-ukrajinskej hranice
Karpatské jelene z maďarsko-ukrajinskej hranice
vloženo: 18.9.2015 07:34
autor: NH

trofeje

srnček
srnček
vloženo: 29.10.2013 18:44
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Říje
Říje
vloženo: 2.10.2019 09:22
autor: Děda z lesa

zbraně

Zavírací nože
Zavírací nože
vloženo: 1.9.2016 08:35
autor: Děda z lesa

fotopast

Kdo z koho?
Kdo z koho?
vloženo: 30.10.2020 20:35
autor: Jan Mikula

myslivecké umění

**
**
vloženo: 2.7.2016 09:18
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 242823 fotek (13 dnes)
  • 8465 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9737 inzerátů (6 dnes)
  • 289 diskuzí (1 dnes)
  • 760111 komentářů fotek (19 dnes)
  • 12989 komentářů videí (0 dnes)
  • 3365141 hlasování fotek (53 dnes)
  • 57291 hlasování videí (0 dnes)
  • 39677 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 19 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Saranče modrokřídlá

Oedipoda caerulescens je druh hmyzu z řádu rovnokřídlí, čeledi sarančovití. Je poměrně hojná na suchých a teplých stanovištích. Při letu jsou vidět modrá zadní křídla, podle kterých dostala druhové jméno. Saranče modrokřídlá je suchomilná a teplomilná a obývá zejména kamenité stráně, stepi, písčiny, suché louky, říční náplavy, ale i lomy, odvaly hlušiny.
Dospělci se ve vhodných biotopech vyskytují od počátku července do poloviny října. Vrchol výskytu je v srpnu. Dospělci i nymfy se zdržují na zemi, kde jsou díky svému krycímu zbarvení velmi nenápadní. Dospělci při vyplašení poodletí po odrazu zadníma nohama na krátkou vzdálenost, přičemž se objeví jejich modrá křídla. I přes svou dobrou pohyblivost se saranče modrokřídlé pohybují během života maximálně na vzdálenost několika desítek metrů. U saranče modrokřídlé není vyvinuto zvukové vábení a samečci vyhledávají samičky zrakem. Před kopulací vydávají samečci tichý šustivý zvuk třením vnitřní strany stehen o krytky.
Samička klade vajíčka do země spolu s rychle tuhnoucí pěnovou hmotou, která vytvoří ochrannou ootéku. V ootéce bývá přibližně 15 vajíček a v průběhu 40 dnů naklade samička okolo 120 vajíček. Vajíčka v zemi přezimují a na jaře se z nich vylíhnou nymfy. Nymfy samečků procházejí 4 instary, nymfy samiček 5 instary. Při svlékání se nymfy barevně přizpůsobují povrchu, na kterém žijí.

V přírodě můžeme najít také saranči zelenokřídlou - Oedaleus decorus (Germar, 1826) a saranče německé (Oediopoda germanica) s červenými zadními křídly. Jejich výskyt je v ČR lokální. Serenče německé bylo zaznamenáno např. v CHKO České středohoří, CHKO Český kras a jeho blízkém okolí.
Saranči modrokřídlou jsem nalezla na Českolipsku - Stráž pod Ralskem, a to několikrát.
vložil: Milena Honzírková
vloženo: 8.1.2026 08:02
zobrazeno: 1553x
hodnocení: 2 hlasů



Komentáře:

K této fotce zatím nebyl přidán komentář
Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.