16 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Můj loňský
Můj loňský
vloženo: 3.5.2012 18:45
autor: Zdeněk Cedidla

úlovky (svět)

neptun
neptun
vloženo: 17.2.2012 09:41
autor: Svatoslav Ščudla

trofeje

Zadařilo se
Zadařilo se
vloženo: 5.10.2019 19:38
autor: Jiří Netík

zvěř v přírodě

Sele
Sele
vloženo: 1.6.2016 08:30
autor: Děda z lesa

zbraně

Zásobník na zápalky
Zásobník na zápalky
vloženo: 19.10.2020 18:56
autor: Jiří Netík

fotopast

krasavec
krasavec
vloženo: 22.5.2016 18:27
autor: František Popílek

myslivecké umění

farbiar
farbiar
vloženo: 9.1.2012 16:00
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 238997 fotek (0 dnes)
  • 8253 videí (0 dnes)
  • 333 odkazů (0 dnes)
  • 9379 inzerátů (0 dnes)
  • 287 diskuzí (0 dnes)
  • 755767 komentářů fotek (11 dnes)
  • 12985 komentářů videí (0 dnes)
  • 3341170 hlasování fotek (21 dnes)
  • 56992 hlasování videí (0 dnes)
  • 38806 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Fotografie
« novější fotostarší foto »

Pondělní srnec

váha: 15 kg
věk: 4 let

Tento srnec mi dal těžce zabrat. Proto si myslím, že si zaslouží podrobnější popis lovu  Pohyboval se v okolí neudržovaného sadu mezi řepkou, pšenicí a kukuřicí. Od prvního dne, když jsem ho uviděl byl jsem rozhodnutý, že budu lovit právě jeho. 2x jsem jej již měl na mušce, jednou mi zhatili lov chalupáři, kteří začali za plotem u chalupy něco hulákat. Podruhé to nebylo na bezpečnou ránu. Okolo sadu je velký pohyb lidí a míst, kde se dá bezpečně lovit je málo, proto jakýkoliv lov je zde obtížnější.
Až v pondělí se zadařilo. Seděl jsem na svém oblíbeném místě, ale jako obvykle nic, rozhodoval jsem se, že zkusím šoulat a někde jej načapat. Když v tom padla vedle sadu rána, slyšel jsem, jak kule pleskla o zem pár desítek metrů od místa kde jsem seděl. Nebylo to zrovna příjemné. Po chvíli jsem se šel opatrně podívat, jestli nám tam někdo nepytlačí. Na louce jsem už viděl kolegu s jeho mladým psem, jak obhlíží nástřel. Po příchodu jsem se dozvěděl, že střílel po ročkovi, ale pes mu to strhnul. Ujistil mne, že ví, že tam chodím na srnce a dával si pozor, kam střílí. Tak jsem uvažoval co dál, byl jsem na druhé straně sadu, než jsem původně chtěl šoulat, ale rozhodl jsem se to zkusit. Sotva jsem ušel cca 100 metrů, tak vidím na strništi 2 srny a mého srnce. Byl jsem asi 50 metrů od balíku slámy, ke kterému jsem se potřeboval dostat, abych měl šanci střílet. Srna mne zpozorovala a pomalu začala ustupovat dále ode mne, srnec na to reagoval tak, že se za srnou agresivně rozběhl, až ji chvilkami doslova surově napadal.
Rychle jsem se přesunul k balíku slámy a za ním zakleknul a čekal, jestli se nevrátí. Druhá srna toto vše pozorovala asi z 50 metrů a vůbec jsem jí nevadil, v klidu se popásala, jen občas mne pohledem zkontrolovala (srna tam dokonce zůstala i po ráně a poté, co jsem srnce odtahoval k autu…)
Světla ubývalo, tak jsem uvažoval co dál. Zkusil jsem zapískat jako srnče volající o pomoc a za chvilku se opravdu objevila srna a následoval ji srnec. Srna ale pokračovala po horizontu dál a srnec za ní. Zkusil jsem tedy znovu zavábit, teď už hlas srny. Srnec se zastavil, podíval se směrem ke mně a nechal srnu v klidu odejít. Po chvíli zalehnul. Musel jsem něco rychle dělat, tak jsem zapískal jako srna, kterou honí srnec. Srnec okamžitě reagoval, vyskočil a vydal se směrem ke mně. Zastavil se v místě, kde to stále nebylo na bezpečnou ránu, zkusil jsem tedy ještě jednou zavábit a on se klusem rozběhl směrem ke mně, jenže naostro a v pohybu. Když se dostal asi na 15 metrů něco se mu nezdálo, vytočil se a rychlým krokem odcházel, měl jsem jej naširoko ale v pohybu, tak jsem naposledy písknul už normálně na puse, srnec se zastavil jak socha, podíval se a v tu chvíli padla rána. Ránou jsem si byl jistý, přesto jsem trochu znejistěl, když se srnec bez jakéhokoliv náznaku značení klusem rozběhl kolem mě. Sledoval jsem jej a asi po 50 metrech už jsem registroval, jak mu slábnou běhy. Srnec zastavil, začal vrávorat, sedl si na „zadek“ převrátil se na bok, pak našel v sobě ještě sílu, vzepjal se jak kůň na zadní, kolmo nahoru, převrátil se na záda a lehce odkazoval běhy, až zhasnul. Takovýto způsob chování po smrtelném zásahu jsem u srnce ještě neviděl, možná to bylo tím adrenalinem, kterého byl zřejmě z říje plný.
Následovaly všechny úkony dle mysliveckých tradic a zvyků, u kterých mi už asistoval otec, který se na místo zastavil cestou z honitby po mém oznámení o ulovení. Lovu zdar!
vložil: Lukáš Pantlík
vloženo: 9.8.2013 10:09
zobrazeno: 2777x
hodnocení: 21 hlasů



Komentáře:

22.8.2013 18:18 vložil Petr Bromek
lovu zdar!
12.8.2013 06:12 vložil rene gabriel
Lovu zdar.
10.8.2013 10:48 vložil Jan Horáček
Každý dobře popsaný lov si s chutí přečtu. Díky. Lovu zdar!
10.8.2013 10:02 vložil Lukáš Pantlík
Díky všem, Marku to se těžko popisuje, sebelepší popis je celkem k ničemu, je třeba to slyšet... Ale zkusím to, je to takové "úpěnlivé" pískání, myslím, že to už musel slyšet každý kdo zažil srnčí říji ;-)
10.8.2013 08:29 vložil Vlastimil Pavlíček
Přeji lovu zdar !!!
10.8.2013 06:30 vložil Josef Vršan
Lovu zdar
9.8.2013 20:25 vložil František
Pěkně popsáno :) Mohu se jen zeptat jak napodobujete srnu, kterou honí srnec? Děkuji. A upřímné Lovu zdar !
9.8.2013 19:47 vložil Milan Ječný
Lovu zdar.
9.8.2013 19:14 vložil Folprecht Martin
Lovu Zdar...
9.8.2013 15:37 vložil ales poloczek
Lovu zdar!
9.8.2013 13:05 vložil Zbyněk Oliva
Lovu zdar!
9.8.2013 10:16 vložil Lukáš Pantlík
Doplnění - rána přes obě plecka úplně ustřelená aorta a srnec vybarvil dovnitř.

Chcete-li hlasovat nebo napsat komentář k této fotce, musíte být přihlášeni.