ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Zlatá rarita
Zlatá rarita
vloženo: 10.8.2018 09:23
autor: Antonín Pospíchal

úlovky (svět)

Bezoár Ibex v Turecku
Bezoár Ibex v Turecku
vloženo: 15.1.2019 08:34
autor: Radek

trofeje

Zadařilo se
Zadařilo se
vloženo: 5.10.2019 19:38
autor: Jiří Netík

zvěř v přírodě

Černí rytíři
Černí rytíři
vloženo: 4.2.2013 14:59
autor: Roman Těšínský

zbraně

Nové zapažbení lankasterové jednušky Nowotný,moje práce.
Nové zapažbení lankasterové jednušky Nowotný,moje práce.
vloženo: 27.9.2019 20:25
autor: Stanislav Satoria

fotopast

..tady hlídám já..
..tady hlídám já..
vloženo: 10.8.2016 18:19
autor: Jaroslav Richter

myslivecké umění

malba na bříze
malba na bříze
vloženo: 4.1.2018 12:22
autor: Michaela Píchová
Statistika
  • 233465 fotek (0 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8899 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749294 komentářů fotek (14 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294810 hlasování fotek (21 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37668 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 5 online

Připomínky a názory
Diskuze

223 Remington

Miloš Baran vložil 31.10.2012 18:01
Zdravym všetkych.Mohli by ste sa podeliť o-ak mate skusenosti s týmto strelivom?Lovna zver v revire srnčia,sem tam diviačia a samozrejme najoblubenejšia škodna zver.Dakujem
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
lanus reaguje 5.5.2021 08:21
Tomáš Vik - Sřelivo 223 Rem. RWS TM 55gr nemá ústovou rychlost 1115 m/s, ale 1000m/s čiže dokonca o niečo málo menej ako strelivo z SB .
Tomáš Vik reaguje 9.11.2020 16:22
223 a střelivo RWS TM 55gr : Zhruba 7 let používám toto střelivo. Jsem sním velice spokojeny, jak na škodnou, tak na černou i nad 100 Kg. Ročně vystřílím cca 100 ran. Kulovnice CZ 527 , ale POZOR !!! toto střelivo má ústovou rychlost 1115 m/s a odešla mi hlaven. Púvodní hlaven byla tažená, novou mám kovanou. Přezto nebudu riskovat a přecházím na mnou osvědčené střelivo Winchester Power-point které mám v 308.
Pepa Blanko reaguje 18.11.2019 10:31
Chci se zeptat, jaké nejlepší střelivo na srnčí? S nejlepší ranivostí? Dekuji
Jiří Přívětivý reaguje 11.8.2019 17:11
Dobrý den. Má někdo více zkušeností s RWS TM 55 gr. Děkuji.
faba reaguje 12.3.2019 21:03
Střílím z ČZ 527 .223 Rem. vyzkoušel jsem kde co, mé nejlepší zkušenosti s náboji : SB Match 3,36 g Sierra - velmi dobrá přesnost a výborná účinnost při lovu škodné. Hirtenberger 3,6g Nosler BT - výborné účinky při lovu srnčí (kdysi také prasat a dančí zvěře). Chci ještě vyzkoušet Hornady Superformance se střelou GMX, nemáte někdo zkušenosti?
Josef Voborník reaguje 12.3.2019 09:32
Ke kulovnici 7x64 jsem si speciálně kvůli liškám pořídil i kulovničku 222 Rem Fox. Bylo to v 70. letech, takže nějaké zákonné limity mne netrápily. Ovšem pro tyhlety "prskačky" - 222 Rem, 223 Rem. - by měla platit jedna zásada : Do 100 m a do 100 kg ! Úžasné přesnost těchto zbraní sváděla nezodpovědné lovce k střelbě na velké vzdálenosti, kdy už střely ztrácely ranivost, i když přesnost zůstávala, a bylo z toho spousta nedohledaných kusů. Samozřejmě nemluvím o srnčí zvěři a o liškách, tam pro toho, kdo umí střílet, na vzdálenosti zas až tak nezáleží. Já mám z Foxky ulovenou laň, čiplenu a dva kolouchy, několik selat a lončáků, samozřemě lišky, srnčí, toulavé micinky a psy. A velmi rád jsem s ní na zasněženém poli střílel na až neskutečné vzdálenosti šedivky z okna svého pracoviště s podložením deky - to byly rány pro fajnšmekra... A Tomáši, nic proti Tvým příspěvkům, jen si dovoluji tvrdit, že fotky "chuděrek liščátek" bych sem rozhodně nedával - jsou to v rukou POP argumenty proti nám. Závěrem si dovoluji tvrdit, že kdyby každý lovil s těmi malými kalibry zodpovědně, nemuselo by se to řešit formou zákona. Ale to je právě to kdyby - kdyby měla tetička kulky, tak by to byl strýc a s tím nikdo nic nenadělá.
Tomas Matyska reaguje 9.3.2019 23:11
JE PŘESNÝ to byl překlep
Tomas Matyska reaguje 9.3.2019 23:10
A na posled, proč mám rad Winchester 42 grain supsonick v me CZ 455 lr a v me CZ American .223R, perfektně cikluje ne přesný a nestojí tady až tak moc a má to tady každý kram S&B dealer je odemne přibližně 200 km tak jsem to ještě neodskousel
Tomas Matyska reaguje 9.3.2019 22:54
Jo a omlouvám se za svoji Českou gramatiku, nikdy nebyla ddokonala, a po 25 letech tady v Anglii je přímo hrozná. Říká moje paní která si pravé přečetla co jsem napsal
Tomas Matyska reaguje 9.3.2019 22:49
Ahoj Miloši Takže znova opakuji. Dle mě výhody plocha balistika, nepřijde me to až jak hrozně náchylné na vítr, jak ostatní říkají a tady opravdu občas fouká . Vychýlení při zásahu stébla nebo trávy, jsem kromě v besprostření vsdalenosti u zvířete, na které jsem střílel, nedokážu popsat, ale střelil jsem s tím několik ležících kusů ale z previseni, tudíž jaká koliv tráva mohla být zasazena nax metr pře zvířetem a dopadlo to přibližně přesně tam kam jsem mířil. Střelivo moje jediné skusenosti jsou s winchester varmint x 55 grain perfektní na škodnou po zásahu si pouze nadskoči a tím to hasne. Na něco co hodlám jist tím už netrilim neboť pokud to neberes na hlavu či na krk tak na komoru či z predu winchester varmint x páchá hodně škody plus se i fragmentůje pro tyto účely užívám RWS 55 grains. Ale tady dole v Anglii se s tím muže střílet pouze onen mujack a ten si maximálně poskočí na zadní a padne. Srnci se s tím tady v Anglii střílet nemůže neboť to nesplňuje 100 grain a 1500 J. Ve Skotsku je to legální s .223 R i na srnci, n opět se maximálně se postaví na zadní a padá. S černou zvěři s tímto kalibrem nemám žádnou skusenost, ale pokud by to bylo legální tak z toho co jsem vydel co to děla tak bych se to nebál použit na menší.kusy Winchester děla také také power max 64 grain a deer season xp 64 grain až na to narazím tak si par krabic koupím a uvádíme. Jinak teď jsem v Norimberku na IWA a kousek od mého hotelu je místní myslivecký kram a tohle tam mají v komisi. Škoda ze nemám čas řešit dovozní povolení a td jinak me to přijde jako ideální druhá zbraň pro českého myslivec a ta cena me také nepřijde bláznivá na to ze to je Blazer s ujdouci optikou. To je vše co mužů zodpovědné říct Lovu zdar
Tomas Matyska reaguje 7.3.2019 21:47
Vážený kolegové vaši kritiku přijímám a omlouvám se, podíval jsem se do rubriky, trofeje a ulovky a došlo mě to, mažu svůj profil a loučím se. Ale Lovu zdar A tohle si myslím o některých lidech viz prilozene fot....... ale ne o vsech pro příklad moje žena je vegetarián
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 7.3.2019 21:16
No, víte kolego, ono jde o to že krom těch spřízněných duší to tady zhusta monitorují i ty duše nespřízněné. Věřte že vím, o čem mluvím. A ona nakonec i ta laická veřejnost má jiný úhel pohledu a nemá cenu jim ten úhel pohledu ještě netakticky zhoršovat. Já bych tady doporučil paralelu ze Švejka, jak říkal poručík Lukáš : Já jsem taky Čech, ale nemusí o tom nikdo vědět:-)
Tomas Matyska reaguje 7.3.2019 21:02
Pane Voborník, já si myslel ze jsem na loveckém fórum, plné spřízněných duši, a ne na veganskem potlachu. ;-)))
Josef Voborník reaguje 6.3.2019 14:04
Nemyslím, že je vhodné srát si do vlastního hnízda. Nic proti lovu lišek /včetně liščat/ remingtonkou či čímkoliv jiným, ale prezentace takovýchhle fotek na veřejném fóru nám moc příznivců nepřinese a jen to nadělá zlou krev.
Tomas Matyska reaguje 5.3.2019 21:02
Dobrý den paní ANNO, ano je to Muntjac, tady je silně přemnožen. Zákonem povolen celoroční odstřel kromě gravidnich samic nebo čerstvě po vrhu. Člověk se s tím moc nenadře, když to nese z lesa, ale jsou s toho tak 3 až 4 obědy, ale dle mého názoru delikatesni zverina, ještě chutnějši než Pudu
Tomas Matyska reaguje 4.3.2019 22:45
Ahoj Miloši .223R mám asi 10 let a nedám na to dopustit, prokazatelně nastříleno 1260 nábojů. tady v Anglii ti musí při každém nákupu prodejce zapsat počet kupovanych nábojů na poslední stránku zbrojaku. Tak jsem to pravé spočítal. Nastřílel jsem s tím nesčetně lišek, jaký jsou epidemie, a asi 30 kusů srnciho, vše na padlo na místě. Větší zvěř v našem malém sindikatu nemáme. Mám rad velmi plochou balistiku, váha ani spětný ráz pro mě ještě v tomto věku nejsou problém. Na lišky používám winchester x 55 grain na srnci jsem přešel na RWS 55 grain SP protože winchester x moc trhal zvěřinu. Měl jsem ještě 6.5 55SE ale prez tři roky jsem s toho nevystrelil tak jsem ho prodal. Teď si chci koupit 6.5 creedmor ale to hlavně na střelnici Tak snad ti to pomůže
Miloš Nejezchleb reaguje 27.2.2019 10:06
Samé dohadování.Chlapi kdo máte 223 rem. co používáta za střelivo,přečetl jsem tuhle výměnu názorů a na nic jsem nepřišel. Pořád nějaký napadánía nic. SAKO,RWS,NORMA. Poraďte. díky
Josef Vyskočil reaguje 7.1.2018 17:13
Tak to opravdu není ?????
Jiří Kumstýř reaguje 7.1.2018 16:46
Dobrý večer, prosím o radu. Přemýšlím o koupi kulovnice ZKK 601 ráže 223 remington. Ale říkají mi, že to není na prasata ani třeba na siku. Poraďte prosím.
davevolny reaguje 23.10.2016 19:31
myslim ze nez 223rem je lepsi raze 220swift
Sojka reaguje 13.10.2016 18:13
Za nejlepší čištění považuji filcové válečky od německé firmy VFG,seženete je třeba tady: http://www.puskarstvinovotny.cz/novotny_eshop/eshop/10-1-Doplnky-a-prislusenstvi/0/5/1909-Filcove-valecky-pro-FINALNI-CISTENI-kul
Pavel Procházka reaguje 13.10.2016 17:42
Zdravím pánové, pořídil jsem si kulovničku 222 rem. Potřeboval bych poradit jak tuto malou ráži čistíte. Jde mě o to čím, nemyslím jaký olej a pod. Doposud jsem čistil jen větší ráže a tam to není problém, vezmu tyčku dám tampón a je to. Toto je malý průměr a tak nevím jak? Díky za radu.
Radek Svoboda reaguje 21.1.2015 14:55
Dobrý den, nemáte někdo zkušenost se střelivem geco expres? Používám ji do 308w, tam jsou perfektní. V týdnu jsem se doslechl, že je dělají i do 223 remington a že by měli mít podobný účinek jako Hornady V-max, ale myslím, že to někdo spíše odvodil protože mají stejnou červenou plastou špičku.
Karel Kolář reaguje 14.10.2014 00:17
223Rem. používám už taky pár let. Mám tuto ráži v kolobroku ČZ a jsem s tím náramně spokojen. Kulovnici na zimní a noční lovy mám v 308W,tj. na černou a na jeleny, když jedu ke kamarádům na Jizerky nebo na Šumavu. Ale na srnčí, na lišky a na jezevce je 223Rem. super flinta. A když náhodou přijde prase tak do 50kg, tak ho tím Federalem taky složím. Hlavně nešetřit na munici, nekupovat kdejaký laciný šunt a nelitovat času a peněz na střelnici a naučit se pořádně střílet a udržovat se v kondici dobrým tréningem. Toť vše
Radek Vyhlídal reaguje 13.10.2014 21:36
Václav Novák - naprostý souhlas. Pochopitelně, že vývoj jde vpřed. Ale stále platí, že větší ráže nahrazuje v prvé řadě nedostatky a redukuje chyby střelce - špatné zásahy. Kdo neumí střílet, nepomůže mu ani Falcon. Kdo má nastříleno, není zbrklý a střílí s odpovědností a přesně, nepotřebuje diskutovat o této ráži, ale úspěšně s ní loví. Na srnčí a škodnou není třeba tahat kanón, zde jednoznačně 223 rem je jedna z nejlepších ráží. Střílet na srnčí velkou ráží je podobné, jako střílet na černou zmiňovaným 12,7mm Falconem. Roky již používám HPBT a naprostá spokojenost, nic není třeba dohledávat, protože vše zůstává na místě, popř. občas do 20m.
Novák Václav Ing. reaguje 9.7.2014 10:26
Když jsem před 50-ti lety chodil do mysliveckého kroužku na střední škole učil nás starý fořt, že když umíte střílet tak na to nepotřebujete dělo. Proto když se toho držíte a nestřílíte s 223 na velkou zvěř, není lepší kulovnička na šoulačku a střílení s rozumem.
Honza Becher reaguje 9.3.2014 13:46
Chlapi, do háje, co to tady předvádíte? To co si tady vyměňujete, tím myslivcům děláte reklamu jak má bejt! To si nemůžete jen napsat svůj názor a nazdar. Abych se držel tématu, tak .223 Remoše jsem měl v CZ 527. Lehká, krátká elegantní flinta. Přesná. 222 je kulovnička, 223 je kulovnice. Kdo s tím nestřílel, nelovil ať nehaní. Půjčil jsem jí kámošovi, co loví jen škodnou a už u něj zůstala. Ten s ní je spokojenej. Pokud mám revír, kde je jen škodná a na srnčí střílím jednou za rok, na prase jednou za deset let a takových revírů je moc, tak je 223 naprosto dostačující. Pří výběru ráže by měl každej zvážit dvě základní věci. Kde bude lovit a co bude lovit. Soudnost říká, že když budu lovit převážně větší zvěř, tak si pořídím normální kulovnici. Pokud ale budu lovit škodnou, srnčí jednou dvakrát do roka a černou na náhodu, tak nevidím problém s 223, ba naopak, ideální ráže. Moje zkušenost s 223 je ta, že se musí opravdu vymakat ta rána. Jak se to střelí kam má, tak to padá na místě líp jak z čeho jinýho. Vůbec bych se toho nebál. Pokud ale lovím kvanta vetší spárkatý, tak je rozumný si pořídit to co opravdu funguje. Proto 8x57 JS, provolávám 3x hurá!!! A ještě jednou moudro starýho mazáka: V jarmaře měj jen dvě flinty. Kulovnici a brokovnici. Jak tam budeš stát jak vocas a nevědět pro co sáhnout, tak budeš střílet jak ponocnej ze všeho a z ničeho kloudně. Jo a flinta, která není na věšáku za dveřma s patronou v laufu a plným magacínem, je k ničemu:-) Trochu latiny na odlehčení. A chlapi, nejebejte se mezi sebou. Prostě 8x57 JS je nejlepší na celým světě:-)
Laďa Novotný reaguje 15.1.2014 20:21
Merito věci jste pohřbil vy pane doktore, už jste asi zapoměl co jste psal kolegům, ale dost mne udivuje, že Vaše nadlidská paměť selhala. Já se s Vámi nehádám a nepochybuji o Vašem rozhledu, ale spektrum, které zabíráte nemá pro obyčejného myslivečka z ČR, který loví s 223Rem., žádný význam. Mimochodem považujete za neetické z touto ráží lovit černou a vysokou zvěř, ale sám jste ji jak píšete 10let k tomuto účelu používal. Měla snad tato ráže tenkrát něco, co nyní nemá ? a neohánějte se zákonem ten nemá s etikou nic společného, jak píšete zákon je zákon, nebo snad Vaše znalosti nebyly tenkrát na takové úrovni jako dnes ?
Mirek Krejčí reaguje 15.1.2014 19:37
Máte pravdu pane inženýre. Věnuji odborné literatuře hodně času. Moc toho v mém věku už nenaspím, noční služby také jistý prostor poskytují. Nejde však o studium, jak jej znáte z VŠ. Proto jsou časové relace čtení a zpracování odborných informací zcela jiné, než uvádíte. Fakta zde nebývají tak nahuštěna jako v učebnicích, ale to určitě znáte. Navíc při tak dlouhé praxi už člověk ledacos ví a paměť je vycvičena. Moje žena je kardiolog a někdy si myslím, že toho zvládá ještě víc. Děti už jsou velké, a tak máme čas na náš druhý konček, kromě medicíny - na myslivost. Ale jinak máte pravdu, je to dost časově náročné. S pozdravem M.Krejčí
Sojka reaguje 15.1.2014 17:41
Vážený pane doktore, přečíst (porozumět) a pamatovat si 500 stran odborného textu týdně představuje odhadem min. cca 2500 min (cca 160 separátek nebo 2-3 monografie?), což je cca 40 hodin týdně (spíše více), zřejmě tedy nic jiného neděláte. Dále to představuje 26 000 stran ročně, které si zřejmě pamatujete. Gratuluji Vám k Vaší fenomenální paměti. Mohu Vás ubezpečit, že i já jsem při svém povolání nucen přečíst hodně věcí a také si hodně pamatovat, takže nemusíte mít obavy o to, co zvládám - mimochodem pracuji ve zdravotnictví, takže o úrovni lékařů mám celkem dost přesnou představu. Vřele Vám doporučuji to až tak neprožívat. MS
Michal Procházka reaguje 15.1.2014 16:50
Dobrý den. Mám dotaz, možná tak nesouvisí s tímto tématem. Přes desítky hádavých zpráv se mi nechce hledat odpověď tak se tedy ptám. Mám baikal iz-18 v 223 a lze u něj přehazovat libovolně hlaveň např. s 243 či s jinou ráží. Vše bohužel typem střeliva nejde nahradit. Chtěl bych mít jinak dobré ráže i něco jistějšího. S pozdravem M.P.
Petr Volš reaguje 12.1.2014 16:16
"""Člověk, který dovolí, aby odborně nezpůsobilá osoba tzv. "na ně" střílela jejich zbraní zvěř, nemá v myslivosti co pohledávat, ani mít ZP. Ti pánové, kteří o tom pochybují, by měli učinit písemný dotaz na ČMMJ a Policii ČR, zda jejich jednání není či nebylo v souladu se zákonem. Když někdo bojí nést odpovědnost za vlastní činy, spatří každý den ráno v zrcadle zbabělce. Ode dneška si každý den při čištění zubů na tato slova dotyční vzpomenou, i když to nepřiznají.""" - Doufám,že nemáte potomky,takoví jako vy by se neměli rozmnožovat.Moc vás prosím,neberte si už mé jméno do vašich absurdních vyjádřeních,uráží mě to.Nejen mě,ale i ostatním jste se už opravdu výborně vybarvil.Nejvíc lituju vaši 65kg manželku.Ta by jistě ocenila něco víc,než doktorského teoretického demagoga,vedoucího si čtenářský deník.Ach ty svatá prostoto!
Sojka reaguje 12.1.2014 13:33
No, ono se tomu říká "božský komplex", když už jsme u těch diagnoz. Netrpí jím zdaleka jenom chirurgové :-). MS
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 12.1.2014 13:11
...já bych zas od člověka Vašeho vzdělání očekával více pokory a zejména méně hypertrofovaného ega, pane doktore. Jako červená nit se Vašimi příspěvky táhne otisk Vašeho mesiášského komplexu s klíčovými slovy...samostudium k poskytování péče panu Volšovi...neuvádění všech titulů Vašich německých veterinářek...házení perel sviním etc. Vrcholem všeho bylo Vaše nabubřelé doporučení kolegovi Tomášovi aby vyhledal psychiatrickou pomoc (nevím, zda je takovéto prohlášení na veřejném foru na základě přečtení dvou vět pisatele zcela v souladu s Vaší proklamovanou lékařskou etikou. Já myslím že ne, ale v každém případě je to velmi neprofesionální.) Já nevím, co máte za komplex, že se tady musíte takhle etablovat, každopádně je mně Vás líto. Víte co je to apoteóza? To je falešný dojem vlastního zbožštění. Podle mě jste na odbornou péči Vy. Opravdu hodnotní lidé totiž bývají velmi skromní a neokázalí...ale to není Váš případ. Mějte se hezky.
Sojka reaguje 12.1.2014 13:03
Pane doktore Krejčí, možná byste to neměl až tak prožívat, jsme tady všichni dospělí lidé a některé vaše závěry mi připadají poněkud ukvapené. Nic proti teoretickým znalostem, naopak, ale 500 stran odborného textu každý týden atd., zas tu teorii tak nepřehánějte:-), asi si dokážeme všichni představit kapacitu:-) lidského mozku:-). S pozdravem Ing.M.Soukup
Laďa Novotný reaguje 12.1.2014 12:15
Vážený pane doktore mám takový pocit, že psychicky narušený člověk, jste právě vy. Nepřipouštíte žádnou kritiku k Vaší osobě a každá reakce mě přijde dosti přehnaná, i když nutno říct velmi kultivovaná. Z praktického hlediska jsou Vaše rady opravdu k h...u., tím samozřejmě neříkám, že nemáte v některých věcech pravdu.
Mirek Krejčí reaguje 12.1.2014 12:06
Ještě malá drobnost panu dr. Chalupníkovi : nepodceňoval bych vývoj v oborech jako ranivá balistika aj. za 30 let. Kdybychom Váš modus operandi vyznávali v hunmánní medicíně, léčili bychom dodnes přikládáním pijavic. Promiňte, jsem-li poněkud asertivní, ale mnohokrát jsem musel řešit problémy pacientů, které způsobili a dodnes způsobují někteří kolegové se stejným přístupem. Vím, že od Vaši státnic uplynulo již mnoho let, ale od někoho Vašeho vzdělání bych přece jen očekával větší přehled. Nyní již opravdu končím . S úctou M .Krejčí
Laďa Novotný reaguje 12.1.2014 00:01
No konečně, čekal jsem kam se vy dva zařadíte a musím smeknout a poděkovat, napsali jste to perfektně 1+
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 11.1.2014 11:06
(kristejéžiši...tohle je jak kdyby to psali Zimmermani...) Vědom si svých státnic z veterinární anatomie, patologické fyziologie a anatomie, traumatologie a základů ranivé balistiky, kulové střelby prováděné od roku 1979, v bezbřehé úctě k německým veterinářkám modré krve, vydávám následující prohlášení : Detailní znalosti topografické anatomie, problematiky zásahu ganglion stellatum kulí ze špringfílda, biologické zpětné vazby na volumoreceptory při poklesu tlaku v krevním řečišti a úlohy vago-a sympatomimetik v traumatologii jsou sice perfektní k dělání dojmů na laickou veřejnost, ale pro praxi úplně na hovno. Je potřeba se u všech lovců dostat na takovou střeleckou úroveň, aby na vzdálenost na kterou střílí, bezpečně zasahovali každou ranou kruh o průměru 5 cm. Jinak řečeno, u zvěře naširoko stojící prostřelili nějakou poloplášťovou (deformující se) kulí komoru zvěře durch. A kus bude v ráně nebo ho zhaslý nedaleko dohledají. A vo vo vo tom to je. Tímto zde končím, mějte se.
Petr Volš reaguje 11.1.2014 10:20
Tak mě ten omračující příklad "domnělé německé veterinářky",velké kapacity,která za 30 let nalovila PERFEKTNÍMI RÁŽEMI o 60ks spárkaté méně než je za 15let s 223rem,opět nechal v klidu.
Petr Volš reaguje 11.1.2014 10:13
Čoboláku,když "vás" to tak zajímá,určitě nikdo.Ani já na naháňky nechodí s 223.Přínosný příspěvek k diskuzi,díky za něj.Položil jsem Krejčířovi úmyslně tuto otázku.Udivuje mě,kolik se v ČR najde řiťolezců,kteří by za Euro prodali i mámu.Němčouři nemají problém řachnout shozeného srnce,nebo 130kg bašku.Eur mají obvykle dost.Pokud je na výřadu kus,který tam skutečně napatří,bývá zpravidla "úspěšným lovcem" Němec.
lovec007 reaguje 11.1.2014 09:17
...naháňkach používajú 223 rem.
lovec007 reaguje 11.1.2014 09:16
volši to nám nezaujíma ktorá národnosť sa dopúšťa najväčších prasáren, mňa skôr zaujíma koľkí strelci na VIP nahá
Petr Volš reaguje 11.1.2014 01:54
Každý rok se účastním cca 10 naháněk.VIP hosté bývají z Anglie,Rakouska,Francie a Německa.Hádejte,která z národností se dopouští pravidelně největších prasáren?
Petr Volš reaguje 11.1.2014 01:50
Krejčíř-Během dvou dnů jsem vám človíčku nešťastná položil 4 otázky,ani na jednu jste neodpověděl.14let mi bylo téměř před 50lety,tak by to dnes žádný orgán PČR nevzrušovalo.Jestli se tu někdo skutečně ztrapnil jste to vy,ale vaše vrozená arogance vám stejně nedovolí tuto skutečnost "prokouknout".Já vás odhadl perfektně,že?Ta reportáž s Němkou mě fakt omráčila :-D Zase úplnou schodou okolností 100% shoda s vašimi bláboly.Neuvěřitelné! :-D
k reaguje 10.1.2014 23:42
Ach bože. Teď jste nám to nandal pane doktore. Ty vaše přepisy hovorů jsou in natura, nebo z Všechnopárty? Mě paní lékařka pravděpodobně šlechtického rodu nijak neuchvacuje, vy se považujete pravděpodobně za myslivce typu vévody Ludwiga von Bayern, ale píšete o slovení a dohledávce spárkaté zvěře. Já vysokou školu lesnického zaměření teprve studuji a to v kombinovaném režimu, ale s prominutím nikdy by mne nenapadlo se tím v diskuzi nějak ohánět, byť velmi sofistikovaně. O pohybu a kolísání TK, neurotransmiterech, adrenalinu a podobných atributech také něco vím, protože jsem držitelem ....... .... schválně ani pod čarou nepíši o co se jedná, ale při střelbě na spárkatou mířím a chci zasáhnout komoru. Chci Vás vidět na naháňce, jak přemýšlíte o věnčitých tepnách. Toto je vše, na nic už nereaguji a opouším toto vlákno s pozdravem Lovu zdar. Martin Houška
Petr Volš reaguje 10.1.2014 20:31
Zajímavé,jaký jste Brouk Pytlík.Všude jste byl,všechno znáte,od všeho máte klíče.Kdybych napsal,že jsem ve čtyřech letech chytal zajíce do ok,napíšete,že znáte jednoho,co taky ve čtyřech letech chytal do ok a ve 30ti ho přejel vlak.Já střelil svého prvního srnce ve 14ti letech a vy zrovinka úplnou náhodou, taky znáte jednoho,co střelil ve 14ti srnce,převeliká náhoda,že?
Petr Volš reaguje 10.1.2014 20:27
Malorážka patřila pochopitelně mému otci,komu asi jinému?Můj syn střelil svého prvního srnce v 15ti letech,čím jiným než Remíkem.S širokým úsměvem na své i jeho začátky vzpomínám. A co je zajímavého?Žádného srnce jsem nepotlouk.Každého,na kterého jsem malorážkou vystřelil,ležel.Jak dlouho provozujete myslivost?Deset let?Patnáct?Myslivecká rychlokvaško,ty mě poučuj.V Německu je na dálnicích neomezená rychlost,u nás je max 130.Evidentně platí v Německu jiné zákony,než u nás.No to je mi ale velká novinka.A jak pane papeži omluvíte svou zásadní a hrubou neznalost pravopisu?Jaký mysl.hospodář by tehdy vydával 14ti letému smradovi (mně) povolenku?Šibe vám už ve velkém?V mém MS jsem hospodář já,kdo mi asi píše povolenku?
Milan Jirmann reaguje 10.1.2014 18:47
Hádáte se tady jako parta puberťáků, ale k věci nikdo nic. LOVU ZDAR!!!
Petr Volš reaguje 10.1.2014 18:04
Procházka-Chlapče,já mám za posledních 15 let uloveno 223rem 62 srnců,55ks srnčí holé,47 lišek,19ks muflonů a 24ks mufloní holé,13 daňků a 22ks dančí holé,23ks divočáků (3ks nad 90kg) a 27 jelenů a 114 ks holé.Tedy 406 kusů celkem.Z toho jsem nedohledal jedno telko,jedno muflonče a dvě dančata.Nestydím se za to,považuji se za nadprůměrného střelce.K vašim 1500 ranám gratuluji,je tu mírná podoba s 1500 J,což je milé :-).Já znám daleko lepší způsoby,jak vyhodit 30 000 Kč do luftu,než se realizovat na papírovém terčíku,ale každý,ať dělá,co umí.Znovu,potřetí se ptám na tvé zkušenosti a úlovky s 223rem,nebo proč sem vůbec přispíváš? Krejčíř-Slovo "kulturnosti" se píše bez kroužku nad "U"."Možná byste udělal lépe,kdybyste si sám zopakoval gramatiku,než urážel kolegy.STYĎTE SE" - vaše slova!Psychicky vyrovnaný,vyladěný,kultivovaný,neagresivní,balisticky nadprůměrně informovaný,uvědomělý,fyziologicky i anatomicky zběhlý, Babišovský mudře.Kážeš vodu a piješ vínko. PS: Srnce lovím od svých 14let,do 18let výhradně 22LR!Když jsem šel pro zbroják, měl jsem už na stěně 17 srnčích trofejí.Kde je ta zapráskaná 1500J hranice u 22LR?
Ondřej Procházka reaguje 10.1.2014 18:02
Mirek Krejčí: Já už bych to nechal spát. Kdybych se měl nervovat s každým šaškem, na kterého během dne narazím, tak by mě asi brzo odvezli do Beřkovic;). Vykašleme se na to.
Sojka reaguje 10.1.2014 14:26
Pane Pastorek, to máte samozřejmě pravdu, ale já bych se tomu radši vyhnul, tyhle diskuze nic neřeší :-). Na prskolety 5,6 mm mám asi stejný názor, jako je ten váš, ale věřte mi, že v těchto případech je to spíš ztráta času. S pozdravem MS
Aleš Pastorek reaguje 10.1.2014 13:57
Jen se vyjádřete pane Soukupe. Pokud to bude k věci a danému tématu, ve vší slušnosti, tak ven s tím. Proč by jste měl mlčet a tiše tím takto nepřímo podporovat, promiňte mě to slovo "hajzlárny a experimenty" s rážemi 5,6mm?? Vím, že je to, jako když hrách na stěnu hází u těchto zarytých příznivců 223, ale tyto stránky nečtou jen "hotový" myslivci s loveckým lístkem. Je zde i hromada mladých kluků, nemyslivců, kteří si zkoušky jednou udělají a zbraň si budou pořizovat. Pokud zde bude převládat skupina myslivců preferující malokaliberní zbraně narozdíl od myslivců, kteří dodržují zákony a loví odpovídajícími rážemi, lehce mohou tito budoucí "adepti" podlehnout a nechat se zblbnout....V sekci úlovků je fotografie mladé dvojice u ležícího osmeráka, který po ráně 30-06 Sprg. na komoru, odběhl cca.500 metrů....Lovec nakonec přiznal, že jelen o něm věděl. Po takové ráně a takovém kalibru přesto jelen odešel půl kilometru. Jak by to asi dopadlo po ráně s 223 a stejném průběhu lovu?? Jenom pište pane kolego, pište.....Aleš Pastorek
Sojka reaguje 10.1.2014 13:26
Pane Volš, springfield kouše jako ďábel a 15 ran na střelnici je moc? Jsou jedinci, kteří prostě špatně snáší zpětný ráz, což je fyzikální veličina, ale její subjektivní vnímání je věc úplně jiná. Není nic špatného ani hanlivého na tom to přiznat, pro někoho je strašný dělo i 7x57. To ale nic nemění na tom, že 30-06 je běžná patrona se středním výkonem, nic mimořádnýho. Pokud to někoho kope, tak má nepadnoucí pažbu, neumí střílet, špatně zakládá zbraň do ramene, má příliš vysokou montáž atd. Lovil jsem se springfieldem leta, není to nadarmo celosvětově jedna z nejrozšířenějších ráží. K používání 223 Rem k lovu černé zvěře se střelbou na komoru se nechci vůbec vyjadřovat. M.Soukup
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 21:24
Petr Volš: Petře a až budu myslivec jako třeba ty, tak budu 1 flintu nastřelovat 15! ranama jeden den a bůhví kolika dalšíma druhý den? Samozřejmě až po tom, co si pořádně odpočinu:D? Hraj si s 223 a do mě se nemontuj ty kousnutý ďáble. Já mám za poslední rok se springem na střelnici 1500 ran. Kolik ty?
Petr Volš reaguje 9.1.2014 21:17
Procházka - Hošíku,já když kámošům nastřeluju flintu,snažím se šetřit každou patronu.Každý den nejsou ideální podmínky a Springfield kouše,jako ďábel.Nestydím se,když to jeden den nejde,jít na to druhý den.O dopadové energii se tu píše snad už třetí den,tak pokud nejsi Esmeralda,máš to na této stránce Xkrát.Ptám se znovu,jaké jsou tvé zkušenosti s touto ráží a proč sem přispíváš?Kolik jsi s ní nalovil zvěře a jak dlouho jsi držitelem ZP?Tipuju,že tvá "úroveň",kterou zde vypichuješ moc vysoká nebude.Ještě spapáš hodně krajíčků chleba a vypiješ hodně mlíčka,než se budeš moci srovnávat s myslivci.
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 21:14
Tomáš: Ok, díky. Co když to bude 120 metrů? Ale máš pravdu, je to o ničem a taky končím.
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 20:49
Petr Volš: :D:D Petře zvolni. Mě se ptáš, jestli jsem pozorný čtenář a sám čteš špatně. Nikde tvoje zkušenosti nezpochybňuju, mám je víš kde. Zkušenosti neumětele, který po 15 ranách se springem den odpočívá si opravdu nijak zvlášť neberu. O té dopadovce jsem se nezmiňoval v souvislosti s tvým příspěvkem, tak nebuď potrefená husička. Každopádně když už si to nakousl,  zákonem předepsaná dopadovka ve 100 metrech na lovení černé zvěře je 1500J, ať jsou tvoje zkušenosti jakékoliv. Z toho se nevykecáš. To zaprvé. Za druhé: jestli máš po 15 ranách se springem naklepané rameno, tak ano. Odpověděl sis sám - neumíš si zbraň založit do ramene. A za třetí: k těm tvým posledním blábolům...promiň, ale komentovat je je dost pod mojí úroveň, takže je nechám jen tak.
Mirek Krejčí reaguje 9.1.2014 20:06
Promiňte, pane Volši, ale Vaše vyjádření vůči panu Procházkovi je neslušné a trapné. Měl byste se mu omluvit. Mně je 58let, ale takhle podceňovat a urážet mladšího kolegu bych si nikdy nedovolil. Učil jsem řadu mladých kolegů operovat,ale jejich schopnosti jsem nikdy nepodceňoval. Ani, když něco pokazili a musel jsem to napravit. Působil jsem i v zahraničí jak ve své profesi, tak v myslivosti(Německo, Rakousko), ale za takové chování by Vás tam s ostudou vyhnali. Pronajímám honitbu v ČR a umožňuji střílet méně movitým kolegům, protože si vážím jejich schopností - i u těch mladších. Možná byste udělal lépe, kdybyste si sám zopakoval gramatiku, než urážel kolegy. Věděl byste, že ve slově lynčovat je tvrdé Y. Styďte se. M. Krejčí
Petr Volš reaguje 9.1.2014 19:16
Ondřeji,ty silná kávo.Kolik je ti roků a jaké máš zkušenosti s 223Rem,že zpochybňuješ ty mé?Když jsem ulovil svého prvního divočáka 223,tak to bylo zhruba v době,kdy tvůj otec přemýšlel,jestli tvůj zárodek pošle do tvý matky,nebo do kapesníku.Tak zvolni tempo,kávo.
Petr Volš reaguje 9.1.2014 19:11
Po sérii 15 ran 30-06 Spr. jsem měl tak naklepané rameno,že jsem nechtěl kamarádovi plýtvat střelivo a dostřelili jsme flintu druhý den.Něco vyjímečného?
Petr Volš reaguje 9.1.2014 19:09
OP:Jsi pozorný čtenář?Proč potom licituješ o dopadovce 1100J ve 100m?Já mám s remingtonem 223 uloveného svého největšího kňoura - 7 let,stříbro,vyvržený 155kg, po ráně uběhl 30m a zhasl.Je to už dobrých 15 let zpátky,stál mi tak na 90m a střelivo? Sellier a Belot, klasik poloplášť a věř,že kňourovi bylo asi úplně putna,kolik joulů mu rozmlátilo plíce.
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 18:49
Petr Volš: Petře je to OT, takže jen rychle-proč si po 15 ranách odložil nastřelování špringa na druhý den? Dík Ondra
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 18:20
No radit někomu střílet dospělou černou kulí, která má ve 100 metrech dopadovku +- 1100J je teda docela silná káva.
Petr Volš reaguje 9.1.2014 17:56
RWS, Sako, Federál nemají v 223 ani jedinou loveckou laboraci nad 1500J - to se pane MUDře pletete, přikláním se k Tomášovi. Jeho projev mi není zcela sympatický,ale váš už vůbec ne.Je dost srandovní vás sledovat,ale všiml jsem si jedné zajímavosti.Několikrát tu obhajujete springfilda,u nás v MS ji jeden chlapík má.Dvakrát jsem mu ji nastřeloval a po 15 výstřelech jsme to odložili na druhý den.Ani já neumím založit flintu do ramene?SOFT si představuju jinak.Ten rýpanec v zákoně ohledně celoplášťů,sedí perfektně.Tedy celopláštěm 7x57 můžu lovit vysokou a veškerou zvěř, ale polopláštěm 223 jen lišky a srnčí?Myslete myslivci a držte pohromadě.Ve finále na té čekané sedíte jen vy a na vás je zmáčknutí a výběr ráže a střeliva.Trochu odbočím,co zákon a železné broky?Taky vše košér,pane doktor?Když je ten zákon nevhodný,proč je tak super vhodný u limitace 223?Ani nemusíte odpovídat,nestojím o to.Všem případným zájemcům o 223rem jsem na příjmu,spíše osobní zprávy,nerad bych,aby mě tu někdo od monitoru linčoval.Já jsem příznivcem 223Rem,je to fantastická ráže.
Laďa Novotný reaguje 9.1.2014 17:15
Pane doktore nezlobte se na mě, ale ta samochvála z Vaší strany už je taky dost přehnaná nemyslíte ?
Mirek Krejčí reaguje 9.1.2014 15:39
Zákon, který řeší limit 1500 J na spárkatou kromě srnčího opravdu není dobrý, ale platí. Zmínka o celoplášťových střelách tam bohužel není. Zákonodárce nepředpokládal, že by je někdo k lovu spárkaté používal. Přesto se takoví najdou. Stejně tak nepředpokládal, že při nevhodně nízkém limitu 1500J se najdou tací "myslivci", kteří budou usilovně hledat laboraci s výkonem alespoň 1501. M. Krejčí
Jan Slavětínský reaguje 9.1.2014 12:51
Je zajímavé, že majitelé ráže 9,3x72R,která je výkonem také pod hranici 1500J a 100 let nazpět po ní padala zvěř od srnčího až po jeleny, tak nikdo z těch majitelů se neshání po silnější laboraci, ale téměř každý majitel remingtona,kterého znám, tak shání patrony ,které mají 1501J...Vím, co je 223Rem, ale myslím si své. Malá poznámka na závěr. SB má v plánu zvednout výkon náboje 9,3x72R nad limit za dodržení bezpečných tlaků, ale u 223R se o tom neuvažuje. Lovu zdar
Karel Bublák reaguje 9.1.2014 10:48
Pánové dost nechutná diskuze. Tomáš se chová a mluví jako střelec. Měl by si ujasnit, co znamená být MYSLIVCEM a zkusit se tak i chovat.
Ondřej Procházka reaguje 9.1.2014 09:51
Tomáši brzdi, chováš se jako kretén.
Aleš Pastorek reaguje 9.1.2014 09:49
No a co Tomáši......O 3, až max.60 joulů nad minimální požadovaný výkon o průměru střely 5,6mm se jdi "vycpat na bodlák"......Přepucuj "Remouška" a dál plácej nesmysly o super ráži. Mirek Krejčí mě "mluví z duše". Jo, a nezapomeň svoje bludy a pohádky napsat do Myslivosti. Třeba s tím u zákonodárců prorazíš.....
k reaguje 8.1.2014 20:59
Pane doktore, já jsem nikdy netvrdil, že těžší střela je náchylnější na boční vítr, než lehčí, to je naopak ta lehčí, i když u těžší hraje trochu roli velikost. Nic se tedy mylně nedomnívám, jsem instruktor různých dovedností a tedy i střeleb pro armádu a policii ČR, to jen na okraj. V úctě a s přáním Lovu zdar. Martin Houška
Mirek Krejčí reaguje 8.1.2014 18:36
Ještě jednoho mýtu jsem si všiml : na boční vítr jsou mnohem citlivější střely lehké, ne ty těžké, jak se mylně domnívá pisatel venator. Pro srovnání : boční odchylka při bočním větru o rychlosti 10m/s je u ráže 22 Hornet, váha kule 22 Grains ve 100m 9,4m, ve 200m 41,9m. Naproti tomu třeba u 375 Hol.Hol je při stejném větru a hmotnosti střely 300 Grains ve 100m jen 2,5m a ve 200m 9,9m. M. Krejčí
Mirek Krejčí reaguje 8.1.2014 18:24
Ještě drobná poznámka: neúcta k zákonu a právu kolegy Tomáše je zahambující. Takoví nezralí jedinci s nedostatkem vnitřních psychických brzd by neměli mít právo držet zbraň. Nedorostli potřebné odpovědnosti. Zákon je třeba dodržovat, i když se mi nelíbí. A mimochodem, ten kdo opravdu umí střílet, žádný "kopanec" nedostane nejen od kulovnic středních ráží, ale ani od ráží tropických jako je .416 Rigby nebo 500 Jeffery. Zpětný ráz musí dobrý střelec zvládnout. O kopanci se snad dá mluvit u .460Weath. nebo .577 Tyrannosaur. dr. M. Krejčí
Jan Slavětínský reaguje 8.1.2014 14:01
Tomáši, osobně bych na veřejný veb a "do světa" nepsal, že jsem včera z remingtona střelil černou...Vůbec nejde o to, zda ta kulička zabijí i lončáka, ale že se zde veřejně přiznaváš k porušení zákona...A vůbec nejde o to, o kolik výš s osmou na 200 m. Lovu
k reaguje 8.1.2014 13:50
cca 40 cm nad, podle výkonu laborace. Pak, u těžší střely je nutno počítat s bočním větrem. Nevím, a nebudu sám, proč bych tou osmičkou nemohl střílet na 200 - 250 m. V tom je právě to umění, posadit kříž na desítku v 250 metrech díky ploché vnější balistice umí s prominutím kde kdo, nebrat osobně. To je jako na silné motorce uhánět 280 km/h na dálnici, stačí pootočit rukojetí plynu:-) MH.
Mirek Krejčí reaguje 6.1.2014 17:21
omlouvám se, registrace k předchozímu příspěvku
Josef Dofek reaguje 4.1.2014 09:26
Původně jsem nechtěl na některé nesmysly reagovat,ale chci napsat svoje zkušenosti s 223REM za 27 roků co s ním lovím.(Myslivost provozuji 48roků).Tak za prvé 5,6x50RMag.je ještě silnější než 223REM.Dle katalogu 5,6x50RMag střelaSP 100m 1163J,223REM.střelaSP 100m 1370J.Tak nevím která ráže je silnější.Jenom pro porovnání průstřelu:Plech o síle 8mm,vzdálenost100m 223REM.prostřelí 7x57 udělá jenom důlek.Tohle jsou odzkoušená fakta.Tímto jsem chtěl upozornit na některé názory zde uvedené.Kdo má a loví 223REM.tak ví o čem je řeč,ale po zkušenostech nic nepublikuje.
Laďa Novotný reaguje 4.1.2014 06:26
Já taky nejsem nějakým přívržencem této ráže, nic méně vím co jsem viděl a tvrdím, že je naprosto dostačující na lov srnčí zvěře a škodné.
Laďa Novotný reaguje 3.1.2014 21:38
Já nikdy tuto ráži neměl, ale má ji otec a když to ještě šlo lovil s ní selátka jen to hučelo barvy bylo vždy dostatek což se třeba o 243 říct nedá nevím čím si aleši střílel, ale mě ten remington zas až taková vzduchovka nepřijde.
Tomáš D. reaguje 3.1.2014 18:43
Pánové četl jsem , že remington začal vyrábět a doporučovat náboj se střelou zvanou kladivo na prasata, máte někdo vlastní zkušenost? na trhu je to prý krátce, ale v usa na farmách již řádně ozkoušený náboj.
k reaguje 20.12.2013 21:38
Pro Aleše, jedná se o kanton Graubûnden, lovná zvěř kamzík o minimální ráži 10.3x60R. A zhruba před 20 lety měli tamnější myslivci před dovršením 50.roku zakázáno používat optiku na zbrani:-)
Aleš Pastorek reaguje 20.12.2013 19:36
Ano Milane, máte pravdu. Nechal jsem se vyprovokovat....Také už na to nebudu reagovat po Vaší zkušenosti. Použiji jeden známý citát z velice známého českého filmu a dotyčnému, či dotyčným přeji:-"hodně štěstí s tém pertinaxem. Vaša katoda Olomóc".....Skončilo hlášení v Hanáckém jazyce. Aleš Pastorek
Milan Jirmann reaguje 20.12.2013 14:36
Tak to je zase debata. Vždy se najde někdo, kdo něco nahodí a čeká jestli se někdo chytí. A světe div se, vždy se někdo najde. Tomu dotyčnému nejde o seriozní debatu, ale on se chce hádat nebo se chce zviditelnit. Pan Volš je jedním z takových. Hovořím z vlastní zkušenosti s panem Volšem na tomto fóru. Takže už na takové příspěvky nereaguju. Na druhou stranu nemám rád příspěvky od lidí, že tato ráž je špatná, když ji nikdy nepoužili a nikdy s ní nelovili. Já jsem svoje napsal níže. LOVU ZDAR!!!
lovec007 reaguje 20.12.2013 08:05
tomáš nieje náhodou v čr povolený lov diviakov až kalibrom čo má energiu 1500J na 100m??? takže ty vlastne lovíš nelegálne a pytliačiš, práve si sa priznal...
Aleš Pastorek reaguje 19.12.2013 15:30
Petře Volši, u mě praxi s tímhle kalibrem na Vietnamce, jak mě před chvílí psal jeden z nestorů tohoto mysliveckého vebu, nečekej..... Jednou před X léty jsem byl donucen si půjčit z důvodu nové montáže na mojí kulovnici 7x64 od kamaráda na nějaký čas jeho ZBK 5,6X50 R Mag. Moji flintu jsem měl u puškaře a jinou jsem narychlo nesehnal. Střílel jsem na slabší srnče, které podle mě absolutně neznačilo ránu a odešlo se srnou a druhým srnčetem. Dokonce se ještě před lesem na několik okamžiků zastavili všichni tři a potom společně odešli..... Prověřil jsem nástřel, nikde sni kapka barvy a považoval jsem tuto ránu za chybenou z důvodu katastrofálního chodu spouště u ZBK. Asi jsem si to "strhnul". Asi, asi....Za čtrnáct dnů jsem šel na honě v leči a našel jsem srnče 100 metrů od místa, kde jsem je viděl všechny tři stát....Bylo to bohužel to moje "chybené" srnče. Vstřel byl na dlaň za lopatku a srnče bylo neprostřelené. Možná stálo trochu zešikma, nevím. Druhou neblahou zkušenost se "skvělou ráží 5,6 mm" mám s lončákem o hmotnosti cca.60kg. Toho jsme sice s kolegou našli skoro po dvou kilometrech, ale pes, bavorský barvář jel na šití a na dva dny veterinárního dozoru.....Prase bylo opět neprostřelené a několik set metrů bez barvy. Potom už začala lehce kapat barva ze vstřelu.....Co dodat. Možná je ráže 5,6 R Mag. horší, než 223 Rem. Nevím....V každém případě je průměr střely 5,6 mm z mého pohledu nedostatečný a k lovu i menší spárkaté zvěře ne zcela vhodný. Nechtěl bych to ani zadarmo!!! No, nebudeme se zde ale přece dohadovat a střílet se do půlek. Tobě to vyhovuje, ale psát a chlubit se veřejně, že s tím lovíš vysokou, to už chce dávku odvahy.....Já bych byl na tvém místě raději potichu. Aleš Pastorek
Petr Volš reaguje 19.12.2013 14:18
Pastorek : Představy, slinty, doslech. Co takhle praxe? Nikomu remíka nenutím, ale kde se bere tahle Vaše "zaujatost"? Zkušenosti nulové, ale doslech ohromný. Je úsměvné, jak někteří vůbec přemýšlí a sami sobě si hned odpovídají, že přece přemýšlí správně. Ach jo, lovte si se svým čajíčkem 7x64. Kolik kusů vysoké jste již ulovil a kolik poranil a nedohledal?Malá odbočka, která se na naši modelovou situaci hodí... Víte o tom, že i do nejzodpovědnějšího řidiče, jedoucího po hlavní na křižovatce sem tam někdo nakouří? Budete pak říkat, že je nezodpovědné jezdit po hlavní??? Blábolte dál o tom, jaký je remington vzduchovka, kdyby vás tahle vzduchovka štípla do půlky, obrátila by vám řiť naruby stejně dobře, jako váš čajíček 7x64.
Ondřej Procházka reaguje 17.12.2013 20:59
Petr Volš: Pondoro Taylor střílel v Africe slony ráží 6.5x54 M.Sch., takže nevím, proč by 223 neměla zastavit jelena:). Ale zákon hovoří jasnou řečí a stejně tu ráži nemám rád.
Petr Volš reaguje 17.12.2013 18:03
Naprosto ideální zbraň pro zodpovědného myslivce - musí si dát hodně záležet, kam posadí ránu. Nejlépe se osvědčila na srnčí zvěř a pozor, podržte se - na vysokou!!! Za posledních 15 let eviduji 27 jelenů a 114 ks holé. Kule obvykle zůstává v těle a vysoká neudělá ani krok. Takto uloveno asi 98% zvěře. Dvakrát jsem trefil lopatku (místo ideálně za lopatku) a musel ránu opakovat, ovšem nikdy se mi nestalo, že bych zvěř nedohledal. Zákony se píšou od stolu, zvěř se neloví od monitoru, ale z posedu a s 223 Rem. , je ta myslivost krásnější. Kdo remingtona má, ten mě chápe a ti ostatní? Co je mi do nich... :-)
Walter reaguje 15.12.2013 16:51
Na škodnú-líšky sa mi osvedčili strely Hornady .224 40gr V-Max, s vlastnou laboráciou, ale aj fabrické sú OK. Strela V-Max je slabo plášťovaná s krehkou výplňou a po vniknutí do tkaniva prudko expanduje a črepiny idú do všetkých smerov, totálna devastácia vnútorných orgánov. K priestrelu dochádza ojedinele a keď, tak len zbytkom z jadra strely.Pokiať je rana umiestnená na lopatku, tak vždy bez priestrelu, a líška zostáva "na mieste". Veľmi presná strela a neničí kožušinu priestrelom.
Miloš Tulis reaguje 3.1.2013 10:08
sadi stromčeky a lesne prace
Walter reaguje 3.1.2013 07:21
pre Miloša Berana: pozri si test streľba do bal. želatiny(www.youtube.com/watch?v=aCqmclsRQmM)môžem potvrdiť,podľa mojich skúseností, tak podobne to vyzerá aj v tele líšky po ulovení, stop efekt 100%
miloš matras reaguje 27.12.2012 12:58
pro p. Annu máte pravdu je to překlep 9.3x72, pro mého jmenovce Miloše dneska tj.27.12. je v diskusi zmínka o ruském střelivu Barnau do 223
lanus reaguje 25.12.2012 15:34
RWS MJ / v 223 Rem. sa v obchode nenájde ,lebo : http://rws-munition.de/jagd/produkte/rws-buechsenpatronen.html#!0/46/0 Na presnú streľbu úplne postačí podobný a dostupný SB/ HPBT 3,36g .
LukasR reaguje 23.12.2012 13:05
Zdravím, chtěl bych se poptat kolegů vlastnících tuto zbraň na seriově vyráběné stělivo, které se Vám zdá při střelbě na terč nejpřesnější na větší vzdálenosti cca nad 150 m a to jak popopláště i celoplástě. Účinky střel jdou mimo, jde mi vyloženě o přesnost. Za odpovědi předem děkuji. LR
Walter Verhas reaguje 19.12.2012 23:45
Eduard Žákovic z Haluzic?
lanus reaguje 19.12.2012 22:33
Presná formulácia "zakázaného spôsobu lovu "zákona č.274/2009 je nasledovná :c) strieľať na raticovú zver brokmi, strieľať na raticovú zver okrem diviačej zveri jednotnou strelou z brokovnice, strieľať na srnčiu zver guľovými nábojmi s menšou dopadovou energiou ako 1 000 J/100 m a na ostatnú raticovú zver guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m a s hmotnosťou strely menšou ako 6 g a priemerom menším ako 6 mm, strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m, (v prvotnom znení tam špecifikácia na lov medveďa chýbala,čiže sa mohol loviť aj 222/223 REM !) Keďže je výkonový limit 1000J resp. 1500J viazaný na náboj a nie na zbraň ,tak môže byť vystrelený hoc aj z 2" hlavne !!!
karel zvářal reaguje 19.12.2012 22:32
Nezlobím se, je mi jasné, že nebudete hned dělat sociologický průzkum... Jsem zastáncem silnějších ráží a to plckání na dálky nesnáším. .22LR prý na srnčí stačí, ale mám problém tomu uvěřit vzhledem k několika nálezům. Od 6 nahoru bych uvítal i u nás, jak ráži, tak včelky. Myslivosti zdar!
karel zvářal reaguje 19.12.2012 21:43
Paní Jeziková, zajímalo by mě, jak bylo toto ustanovení přijato mezi polovníkmi a co vedlo zákonodárce k takové normě. Děkuji za odpověď!
Richard Czech reaguje 19.12.2012 20:08
Pane Žákovic ,nevím kde jste přišel na to ,že kulovnice CZ CARBINE není povolená na spárkatou zvěř.Nevím nějak si nemohu pomoci ,ale se vší ůctou jste na českém webu,jaké máte na slovensku zákony nevím ani mne to popravdě nezajímá ,tak pěkně prosím nehustěte nám tady do hlavy tyto demagogie.Cz carbine splňuje i s krátkou hlavní zákon na odlov veškeré spárkaté na ůzemí ČR ,splňuje zákonný limit 1500j .To je tak asi všechno co jsem chtěl říci.Lovu lesu.
Milan Jirmann reaguje 19.12.2012 18:06
Jak se nám tady bratia do sebe pustili. Úsměvné. Anno, Vy jste ještě nepochopila, že Eda má, když pravdu nemá, tak za všech okolností pravdu má? LOVU ZDAR!!!
Miloš Baran reaguje 18.12.2012 21:22
Pre Pani Jezikovu,dobre som sa zasmial s chuti s toho skomoleneho mena,po celom naročnom dni v praci mi to aj padlo,takže v pohode.Pre Pana Eduarda Žakovica,ta cena tej zbrane v tom odkaze je zaujimava,tu zbran vidim prvykrat,takže nemožem hovorit o pomere cena a kvalita,skor keby bola pažba drevena a ladnejšia pažba,možno by sa mi aj pačila.Určite bude presna,asi ako každa nova zbran a vela zaleži aj na optike a strelcovi,ale zase či za tu cenu aj ta zbran niečo vydrži,kedže by som chcel kupit zbran ktora mi vydrži a budem s nou polovat roky,myslim že ked si človek zvykne na jednu zbran a je s noum spokojny a ma s nou hlavne dobre vysledky tak ju nema prečo menit za inu,ma ešte niekto nazor na tu zbran čo je v tom odkaze,zaujimali by ma aj nazory inych aj ked si ju zakupit určite nechcem,ale len tak pre zaujimavost... dakujem
Radek Beneš reaguje 18.12.2012 18:31
Walter, jaká je váha té střely v-max? 40gr? Díky za odpověd.
Walter Verhas reaguje 18.12.2012 15:38
S 223Rem lovím škodnú niekoľko rokov,vyskúšal som viac druhov nábojov s rôznymi aj neblahými skúsenosťami. S celoplášťom zasiahnutá líška veľakrát padla , zostala chvíľu ležať, napokon sa zdvihla a odbehla. S poloplášťom typu SP líšky padali, ale devastácia kožušiny hrozná, výstrelný otvor niekedy na celú výšku rebier. Najlepšie skúsenosti mám so strelami Hornady V-Max, ktoré som objavil v ponuke od fy Hornady. Podľa výrobcu je strela plášťovaná tenkým tombakovým plieškom a výplň tvorí niečo ako hodne krehká zlúčenina olova. Originál fabrické náboje s pomerne vysokou úsťovou rýchlosťou mi poväčšine líšku prestrelili, ale len zbytkovým kúskom zlúčeniny z jadra strely. Toto ma trochu štvalo, aj keď výstrelný otvor nebol veľký. Nakoniec som si začal prebíjať strelou V-Max náboje s nižšou úsťovou rýchlosťou. Napodiv presnosť vynikajúca a čo mi robí najväčšiu radosť, po rane na lopatku ale aj momo lopatky cez rebrá alebo "na štich",žiadny výstrelný otvor. Strela sa po vniknutí do tkaniva rozloží na menšie kúsky a urobí si v hrudnej dutine líšky "svoje". Totálna devastácia vnútorných orgánov, líšky ostávajú na fleku. Výhodou tejto strely je aj to, že pri náhodnom minutí cieľa strela po kontakte s terénom, alebo s inou prekážkou nemení smer, neodráža sa , ale sa roztriešti na malé kúsky. Toto je výhoda pri streľbe na poliach v blízkosti obcí, alebo ciest. Strelu V-max vymysleli skvelí praktici, klobúk dole . Na užitkovú zver som tieto strely nepoužil, takže neviem účinok, ale myslím si že na srnčej by bol účinok podobný, len kto by jedol potom ten jagerek. Radšej nie, a použiť tvrdšiu poloplášťovú strelu.
Milan Jirmann reaguje 18.12.2012 09:43
Paní Jeziková, já jsem napsal jakou ráží i jakým střelivem jsem lovil a také jaký mělo střelivo v tomto případě účinek, takže jsem se od tématu na rozdíl od pana Žákovice neodklonil a panu Baranovi jsem odpověděl. Ještě upřesňuji, že střela měla hmotnost 4,5g. LOVU ZDAR!!!
Miloš Baran reaguje 17.12.2012 22:21
No neviem či sa da zohnat uplne nova zbran aj s optikou za 10 000kč.Mam teraz vyhliadnutu CZ 550 American a nova bez puškohladu stoji 750€ + puškohlad a montaž okolo 1000€ zaleži od ceny puškohladu.Od 223ky som upustil,viac skusenych polovnikov ma odhovaraju polovat s tym srnčiu a diviačiu zver.Teraz mam vyhliadnute 243WINCHESTER alebo 7x64.... dik za rady... Lovu Lesu Zdar!!!
Milan Jirmann reaguje 17.12.2012 20:31
Jenomže tady jsme v Čechách a ne na Slovensku, tak by bylo dobré si to neplést. Když si Edo přečtete můj příspěvek z 2.11.2012 13:55, tak to možná pochopíte. Jinak, ty kusy mufloní o mně nevěděly, střílel jsem na ně, když byly v klidu a braly paši. Na střílení zvěře na naháňkách, kdy je zvěř v pohybu bych si tuto zbrań nikdy nevzal. Na to mám jinou kulovnici. LOVU ZDAR!!!
SIKOJAR reaguje 17.12.2012 18:59
Netvrdím že hřívnáče zásadně lovím kulovničkou,brokem je to zábavnější nemluvě o dvojstřelu to je pak zážitek,ale v dnešní době je i těch holubů u nás pomálu.Místo obdělávaných polí pastviny,holubi přilétají k večeru hřadovat na staré vzrostlé stromy a přiblížit se k ním je veliké umění.Lesy jsou prořídlé že se dá jezdit mezi stromy traktorem.Holubi z dálky odlétají,proto ta lest.Ponejvíce brzy z rána když sedi na špici a vyhřívají se na sluníčku.Zatím jsem žádného nerozbil,asi štěstí.Jinak mám 223 skutečně na škodnou ,vlastním kulovnici i kulobrok 7x57R dostačující na spárkatou zvěř.
Milan Jirmann reaguje 17.12.2012 18:45
Edo, proč si myslíte, že je barbarství, když někdo uloví kus mufloní zvěře ráží 223 Rem., když jsou dodržena všechna ustanovení českého zákona o myslivosti. Já neříkám, že se mně nestalo, že bych za ta léta co dělám myslivost kus nepostřelil a následně nedosledoval a to jsem střílel silnější ráží a také netvrdím, že to je ta nejvhodnější ráže k lovu spárkaté zvěře. To se stane snad každému, ale znám několik myslivců, kteří mají daleko silnější ráže, které používají k lovu spárkaté a stejně pokaždé dohledávají, protože blbě střílí. Ono to všechno není o ráži, ale hlavně o tom, jak se střílí. Bylo by dobré, kdyby jsme se vrátili k původnímu dotazu. Ten zněl - 223 Remington a opět plynule nepřešli jinam. LOVU ZDAR!!!
Petr Decsi reaguje 17.12.2012 18:08
SIKOJAR:děkuji Vám za odpověď.Já vlastním kulovničku 22 Hornet a mám s ní uloveny 2 hřivnáče rovněž nábojem s celoplášťovou střelou.Účinek přesně,jak popisujete(bez hematonů),ale jinak mám všechny další hřivnáče uloveny brokem.Jen mě tato malá"kule" dala možnost to vyzkoušet a"dosáhnout"na ně dále než broky.Jen mne zajímalo,zda 223 Remington díky velké rychlosti,takto malou zvěř doslova"nerozškube".Sleduji,že se diskuze o této ráži ubírá obvyklým směrem a dělí nás na dvě skupiny-zastánce i oponenty.Já osobně ji neodsuzuji ani nepropaguji.Při mojich mysliveckých začátcích,kdy se s ní ještě mohla lovit veškerá spárkatá zvěř žijící u nás mě byla nabídnuta ke koupi starší kulovnice r.222 Remington.Dlouho jsem váhal,ale nakonec si po několika letech koupil CZ 527 carbine 7,62x39,třebaže se většinový vkus ostatních kolegů ubírá jinudy.
SIKOJAR reaguje 17.12.2012 12:27
Pro Petra Decziho .Hřivnáč střelený 223 celoplášťovou střelou je stejný jako by jste ho střelil malorážkou,pouze vstřel a výstřel,nic více ,čili lepší jak střelený brokem kterách bývá po zásahu více a vybíráte je na talíř.
karel zvářal reaguje 17.12.2012 12:11
Hezky se ten poslední příspěvek čte, takových rozumných lidí by mělo být více. V poslední době se totiž velmi rozmáhá tento lov "včeličkami". Když slyším v noci zadunění, řeknu si- á, myslivec. Když ale "praskne větev", ou!- experimentátor! Použití poddimenzované ráže považuji za daleko největší myslivecký prohřešek, vedle kterého levý bok nebo přisvícení jsou úplné banality. Velmi bych uvítal přijetí podobných ustanovení, jaké mají bratia Slováci, protože je třeba znát míru a počítat vždy s horší variantou, tedy slabšími střelci. A na vláknu se to jen hemží oslavami na "daleký dosah a přesný zásah". Ale k tomu se lovec musí dopracovat, neměl by s touto ráží začínat. Myslivosti zdar!
Milan Jirmann reaguje 16.12.2012 21:40
Dnes odpoledne jsem s touto ráží na pastvině se střelou SB HPBT ulovil muflonče a muflonku. Střílel jsem na cca 100 a 110m. Muflonče udělalo kolečko cca 15m a muflonka neudělala ani krok. Oba kusy prostřeleny. Kulovnice CZ 527. LOVU ZDAR!!!
Ing. Petr Novotný reaguje 16.12.2012 19:47
Používám tuto ráži na lov lišek a srnčí zvěře se střelou HPBT 3,36 g. Vynikající přesnost umožňuje zásah hodně přes 100 m. ALE : je to slabá ráže a lovit s ní velkou spárkatou zvěř je nezodpovědnost. Kolik zvěře uhynulo někde v houštinách lovcům, aby se pak mohli pochlubit úlovkem kňoura, který zůstal náhodou v ohni. A vystřelit do vzduchu kuli, která je nebezpečná po celé své dráze letu. Na to jsou přece střelnice. Jako doplňková ráže a na střelnici určitě, ale jako hlavní zbraň na černou a vysokou určitě ne.
Richard Czech reaguje 16.12.2012 06:56
Takže především opravím pana Vilšera v tvrzení ,že tato ráže byla vyvinuta na lov kožešinových zvěře-omyl tato ráže byla vyvinuta na lidi je to čistě vojenský náboj,později uplatněný v lovectví.Na lov škodné byla vyvinuta menší sestra 222.rem.Co se týče 223rem a tvrzení že stačí stéblo trávy je pravda ovšem aniž si to někdo uvědomuje to stačí i u jiných ráží jen to není tak markantní.Další mýtus že tuhle střelu srazí i vítr o rychlosti 5 m/s je pravda ovšem stačí se podívat na stránky munice Norma kde jsou u každé ráže tabulky měření síly větru a rozdíl v zásazích.Pro porovnání 223rem ve 100metrech nějakých 55mm oproti např 7*57 kdy to děla cca 30mm ,takže na 100 metrů to nemá ani cenu řešit.K lovu do polních podmínek na lišky a srnčí ideální ráže ,samozřejmě při volbě tvrdší střely která nefragmentuje při chytnutí první kosti jak jsme toho někdy svědky u některých laborací.Narozdíl od jiných bych tuto ráži doporučil i začínajícím myslivcům z důvodu přesnější střelby bez zpětného rázu ,který má u některých podstatný vliv na přesnost(bojí se kopance a strhnou),samozřejmě pouze na škodnou a srnčí na které má vynikající ůčinky.
Martin Keller reaguje 15.12.2012 22:02
Zdravím.|No možnmá budu mimo mísu,ale lovit hřívnače 223rem.Se mi jeví jen jako zkouška střelce mám na to či nemám zasáhnout cíl.Ikdyž tato ráže je velice přesná.A hlavně střílet do vzduchu kulí ikdyž této ráže se mi jeví jako pitomost.Nikoho nechci napadat múj názor.Keller
Petr Decsi reaguje 15.12.2012 21:35
Zeptám se kolegy odpovídajícího 13.12.2012(bohužel nebyl přihlášený).Jak vypadali hřivnáči ulovení ráží 223 Remington?Zůstalo z nich něco,i když byl použit náboj s celopláštěm?Děkuji za odpověď.
Jiří Balcárek reaguje 3.12.2012 18:39
Naprostý souhlas s Josefem Dofkem a s krcounem. SB HPBT 3,36g - absolutní přesnost. Do 100 m rána zásadně na krk a zvěř zůstává na místě. U 4,5 g stejná přesnost, ale je prý možné, že jedna rána z 10 "uletí" právě u 12" stoupání. Ale nemohu to potvrdit, nastřeloval jsem na 100m právě s těmito 4,5g a soustřel byl 1Kč. Rána na komoru - průstřel a dost to podlévá, proto raději na krk. Na škodnou jedinečná přesnost. Na sele do 30kg se není vůbec čeho bát, v klidu, bez horečky za slecho a zvěř neodchází. Ta přesnost je největší deviza tohoto střeliva, člověk má opravdu jistotu a střílí s klidem bez pochyb. Není problém s tím střílet na 200m, ale člověk by se měl umět ke zvěři i přiblížit a dobře ji přečíst. Na 100m je to pak téměř absolutní jistota. Na škodnou je to jedinečná volba a mohu jen doporučit. Vždy průstřel a škodná na místě se jen položí na bok.
lanus reaguje 15.11.2012 15:09
Ale len vo varmintových hlavniach so stúpaním 9" a menej " ;(inak padajú na "plocho v dôsledku nedostatočnej stabilizácii) !
Bronislav Suchyňa reaguje 14.11.2012 16:47
Náboje SB MATCH se střelou HPBT 4,5g jsou SUPER
Milan Jirmann reaguje 2.11.2012 13:55
Ještě bych dodal, že tuto ráži vlastním asi 20 let a lovil jsem s ní, když se ještě mohlo, opravdu všechno. Nestalo se mně, že bych kus nanšel. Jinak mám ji jako druhou kulovou zbraň k 270W. V zimě, když jdu přes den na lišku nebo na srnčí, tak si jí beru a nemusím se bát, že když se potkám s něčím jiným do těch 100m, vystřelit. Samo sebou to není ráže na střílení v lese, ale na volné prostory, jako louky, strniště a dosáhne opravdu daleko, ale opravdu záleží na tom kdo ji má v ruce. LOVU ZDAR!!!
Josef Novák reaguje 2.11.2012 13:33
Souhlas s Milanem. Jinak v dřívějších letech byla 223 rem rozšířena i v oblastech, kde se s ni lovili i jeleni. Podle mě to není až tak o ráži, ale o vhodném střelivu. Jak píše Milan, jestli se to blbě trefí, tak se to budu hledat jak po 223 rem, tak i po 300winMag. Dnes je trendem kupovat si kanóny, protože si někteří myslí, že když s tím škrábnou cíl, tak to stačí na usmrcení, omyl. Je třeba průběžně trénovat střelbu kulovou zbraní, jak na terče stacionární, tak i pohyblivé. Dostat to do krve, nebát se, že to dá ránu, že to kopne, atd. - to je základ toho, že se blbě trefí. Nemohu posoudit, jak se chová 223rem na prasata, lovil jsem s ní jen srnčí a lišky, tam je to super, jen vybrat vhodné střelivo, aby to moc nepodlévalo. Ale takové sele nebo menší lončák 223rem, na to by dle mého asi platilo, použít nějakou tvrdší střelu, nevím.... Třeba někdo přihodí zkušenosti ještě z dob, kdy nebyl limit těch 1500 J. Jinak pro zajímavost, taková 7,62x39 má u náboje SB 1543 J a normálně s tím chodí na naháňky a na čekání. Další třeba 30-30Win má od SB ve 100m 1670 J, taky žádná petelice a použává se často. A co taková 9,3x72R řekl by někdo, že ve 100m má náboj od SB pouhých 1428 J, takže to nesplňuje. Paradox je, že se vžilo pranýřovat hodně 223rem, ale proč, je to takdy asi trend jako silné ráže?:) Dle mého tu 223rem jednou je, má své příznivce i odpůrce, zrovna jako jiné ráže.
Milan Jirmann reaguje 2.11.2012 12:59
Františku, nerozčilujte se nebo Vám praskne žilka a budou Vás muset přebalovat. Jestli jste tuto ráži nikdy nezkusil, tak nehodnoďte. Tady přece nikdo netvrdí, že tato ráže je vhodná k lovu černé zvěře. Je jisté, že jsou ráže daleko vhodnější. Já osobně bych si tuto ráži výhradně k lovu černé také nepořídil. Jde o to, že zákon použití této "prskavky" s vhodným střelivem lov černé umožňuje. Jestli u vás máte zákonem nastavené jiné limity, tak je dodržujte a nekecejte do našich. U 80kg divočáka, který je zasažen na kýtu, je dosled těžký, někdy neúspěšný, i když se použije ráže silnější. LOVU ZDAR!!!
lovec007 reaguje 2.11.2012 12:31
aj keď u vás spĺňa zákonný limit, tak to určite nieje vhodný náboj, keď o zázračných 28 J prekračuje zákonný limit. Ale ako je známe, S-B je špecialista v udávaní vyššej rýchlosti (a tým aj väčšej energie)ako v skutočnosti je. Presnú rýchlosť síce neudáva žiadny výrobca streliva, ale v tabuľkách uvádzať rýchlosť o 50-60m/s vyššiu ako je skutočná rýchlosť, to je iba "výsada" brazílskej muničky z vlašimi. Ja 223 rem určite skúšať nebudem, niesom také hovädo, aby som používal takúto prskavku na lov diviakov. A ani to u nás nedovoľuje zákon. U vás to možné je, vy ste vôbec nepochopi zámer zákonodarca, aby vylúčil 223 rem z lovu diviakov, tak ste objavili náboj, ktorý síce zákonný limit splňuje, ale rád by som vedel ako 80 kg diviak farbí pri zásahu na stehno a aká dlhá je dohľadávka.... a či sa aj vôbec nájde, alebo až podľa smradu
ladál reaguje 2.11.2012 11:34
Take jsom zkoušel SB match o váze 69 gr,,,,a musím říct že jsem byl spokojen jak s přesností tak s ranivostí na vetší vzdálenost,,jak jsem střílel třeba na 30 metru srnčí tak byl pruser odcházelo to třeba i ne 200metru po komorových ranách,,nejčasteji používám RWS tm 3,6 cena cca 30 kč ale nejuniverzálnejší náboj jaký jsem doposud vyskoušel s výbornou přesností...Remingtonem lovím už nějakej pátek a už me prošlo rukama několik druhu náboju a nedá se jednoznačně tvrdit že ten nebo ten je nejlepší,,(přikládám foto ,,lišče,, rws 230 metru)
Kuba reaguje 2.11.2012 10:07
Používám Norma Oryx 3.6g spokojenost.
krcoun reaguje 1.11.2012 21:00
SB HPBT 3,36gr - v českých 527 super přesnost, srnčí vždy prostřeleno a v ohni, výstřel rozumný 2-3cm, ale podlitiny. Používám přebíjený Nosler Balistic Tip a po 10ti letech s 223rem, jsem naprosto spokojen, jak s přesností, tak účinky ve zvěřině.
Josef Novák reaguje 1.11.2012 20:14
Musím se omluvit panu Alešovi, už jsem našel tu Sieru - je to vlastnš SB Target Match se střelou HPBT. Nemáte někdo třeba vyfocené kusy střelené touto střelou. Docela by mě ze zvědavosti zajímaly kladné a i záporné názory a popisy zásahů divočáků touto střelou.
MVDr.Tomáš Král reaguje 1.11.2012 20:13
Děkuji panu Milanovi za zastání a lege artis názor.Zákon o myslivosti rozhodně neporušuji,doporučuji panu Františkovi,aby si načetl a především vyzkoušel různé typy střel 223REM a možná zjistí,že ta věta,která se pořád obemílá dokola,že 223REM je jen na škodnou,není pravda. Lovu a Lesu Zdar přátelé...
Milan Jirmann reaguje 1.11.2012 19:19
Františku nebuďte tak ukvapený v názoru na kolegu. Jestli nevíte jaká je dopadové energie ve 100m u nábojů SB Target Match se střelou HPBT o váze 4,5g, tak se stačí se podívat do katalogu SB a zjistíte to je 1528J. V tomto případě je povoleno v ČR lovit s tímto nábojem i ostatní spárkatou zvěř. LOVU ZDAR!!!
lovec007 reaguje 1.11.2012 18:36
tomáš král ty lovíš s 223 rem.diviakov?? tebe asi zákon o myslivosti a hlavne zakázané spôsoby lovu nič nehovoria. Nič iné ako zobrať LL a ZP si ani nezaslúžiš
MVDr.Tomáš Král reaguje 1.11.2012 16:23
Zdravím přátelé, já střílel SB střelami MATCH jak kolega mluvil a jsou výborné,né však na zvěř v pohybu,jsou vyloženě na čekanou,to jsem měl všechny kusy v ohni,včetně velkých prasat kolem 100kg.Jako výbornou mohu označit náboje A-MAX od Hornadyho,nebojím se jí použít ani na naháňkách,zatím všechno v ohni a srnčí nepodlévá.
Josef Dofek reaguje 1.11.2012 14:43
Zdravím,coSB začal vyrábět náboje 223REM.HPBT-Match jsem na ně přešel.Při 12palcovém twistu hlavně střela 52grs(3,36g).ONV 209metrů, převýšení ve 100metrech 3,9cm.Při úsťové rychlosti 1040m/vt.zůstává zvěř na nástřelu.Můžu jen doporučit,odstřelovačská přesnost.
Terka Apeltová reaguje 1.11.2012 12:35
Zdravím, teď nedávno jsem řešila střelivo od značky Hornady chtěla jsem Varmint na škodnou, byla na něj na internetu chvála, jenže u nás v ČR je se střelivem malé ráže do Remingtona problém a tak jsem byla nucena zakoupit značku Federal (nemůžu si momentálně vzpomenout o název ráže) jen vím že má v přepočtu 4,18gramů.Uvidím jaké budou lovy a určitě se podělím o úspěch této značky a tohoto střeliva.
Josef Novák reaguje 1.11.2012 08:33
Zdravím, nejčastěji jsme lovili s SellierBellot střela SP. Nevím jak pan Aleš, ale v nabídce Siera HPBT pro 223 rem od SellierBellot nějak nemůžu najít:) Hodně si chválí střelivo do 223 rem od Hornady.
Aleš Frančák reaguje 31.10.2012 21:30
Excelentně funguje střela Siera HPBT.