ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

letošní
letošní
vloženo: 26.8.2014 17:05
autor: myslivec

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon
Bezoar Ibex - turecký démon
vloženo: 6.3.2016 08:07
autor: Radek

trofeje

kamzík
kamzík
vloženo: 13.1.2014 17:12
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Signálka  :-)
Signálka :-)
vloženo: 27.2.2012 16:38
autor: Vít Hlavica

zbraně

Také historie
Také historie
vloženo: 14.2.2017 13:47
autor: Václav Myslivec

fotopast

....
....
vloženo: 19.7.2016 23:14
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

Rytina
Rytina
vloženo: 5.1.2018 16:03
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 233478 fotek (14 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8902 inzerátů (4 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294955 hlasování fotek (176 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 11 online

Připomínky a názory
Diskuze

Co dlouhodobě odpudí vosy a sršně z kazatelny?

tomas p. vložil 29.5.2012 14:30
Zdravím,máte někdo něco vyzkoušeného,co odpudí tento hmyz z krytých mysliveckých zařízení? díky
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Ing.Eduard Slad reaguje 7.10.2020 05:19
sprej na sršně je spolehlivý, zahubí a na dlouho odpuzuje
PavelSoukup reaguje 13.12.2016 09:54
No to je ošemetná věc. Vyzkoušet můžete spreje s podchlazujícím účinkem, které hnízdo zmrazí a vy ho můžete odstranit. Nebo jsem pak na http://homezin.cz/media/jak-na-srsne narazil na radu počkat do podzimu, kdy královna odletí a zbytek hnízda vymře a vy můžete bezpečně hnízdo odstranit.
karel zvářal reaguje 2.8.2015 17:16
Letošní rok je na sršně mimořádný, nastěhovaly se do nově instalovaných budek v průběhu 10-14 dnů, tzn. že musely odněkud převandrovat z důvodu těsného prostoru nebo rušení. Jsou i dosti agresivní a naletují i když stojím v klidu 3-4 m od nich. Většinou jsou v blízkosti úlů, takže včelaři z nich radost mít nebudou. Sršně musejí mít dobrý zrak, protože najít budku není zas tak snadné. Ještě víc mě to facinuje u netopýrů, kteří do dokážou v noci. Takže na kazatelnách bacha, můžou opravdu už po cca týdnu mít velké hnízdo a početný roj.
Ellhenický Petr reaguje 22.3.2014 14:41
Už jsem to uváděl, vybavit se jak včelař s kuklou, gumové rukavice, hnízdo utrhnout do pytle a pak čekat a plácat a plácat do poslední sršně. Nevím už přesně, ale bez ujmi na mém zdraví jsem uplácal více jak 40 sršní.Nejsou náhodou chráněni?
Miroslav Klon reaguje 21.3.2014 22:18
Pane Voborník, tak 3až 4 krát do týdne,ale nejsem stativ,chodím i do jiných částí revíru a to se stane, že na určité místo nejdu měsíc. A kolegové od toho radši dají ruce pryč. Tak to je.
Roman Dostál reaguje 13.2.2014 21:24
Pane Voborník,když to jde,tak jsem venku denně. A ty potvory na to o mnoho času víc než ten týden nepotřebují.Aničko,oheň by určitě pomohl,kamarád tím i noroval,takže to je univerzální pomocník.
Josef Voborník reaguje 13.2.2014 13:14
Nic proti "brokovému řešení" nemám - ale pánové, jak často chodíte do revíru a kontrolujete myslivecká zařízení, když jste dopustili, aby tam sršni vybudovali takové monstrum - to snad nedokáží za týden ?
Roman Dostál reaguje 13.2.2014 07:00
Ano Mirku,ja používám skeet.Ono když je ta báň velikosti velbloudího hrbu a kazatelna začne vibrovat po došlápnutí na první šprusli,tak to ani jinak nejde.
Miroslav Klon reaguje 12.2.2014 21:02
No na poslední hnízdo po použití 3ks. biolitu turbo,je dobrý,ale nestačil,jsem ze zoufalství použil medicinu zn. TRAP se 100% úspěchem a světe div se beze škod v kazatelně. hnízdo bylo ve dveřích o průměru 70cm, tak asi na 15m a bylo hotovo.
pavel reaguje 9.2.2014 15:46
na vsechny hnizda (jak vosi, tak srsni) pouzivam biolit.... optimalni je, pokud je vetsina z nich v hlizde.....pak je to celkem jednoduche a rychle
Josef Voborník reaguje 8.2.2014 17:38
Žádné speciální vybavení netřeba. Na kazatelně je hnízdo vždy na dosah ruky. Postačí nám přiměřeně velký a pevný igelitový sáček a gumička. V noci, když "nepřítel" spí, tento sáček v naprosté tichosti a za minimálního osvětlení baterkou navlékneme přes hnízdo, toto jediným pohybem utrhneme a zajistíme gumičkou. Slezeme dolů, kde jsme si již předem připravili materiál na nevelký ohníček, tento rozděláme a provedeme kremaci. Jednoduché jak facka. Je možné ten sáček i s obsahem místo toho jednoduše rozdupat, ale riskujeme možnost jeho protržení a následnou pomstu uprchlých vězňů.
František Mlčoch reaguje 8.2.2014 09:10
Mě se osvědčil ruční kouřový granát od vojska.Jen je třeba dát ho na nehořlavou podložku,třeba do starého plechového kýblu.Na naši pojízdnou kazatelnu se sršni každoročně vraceli a stavěli své hnízdo přesně v místě původního,zničeného.Nepomohlo žádné potírání již zmíněnými prostředky,vždy je přilákal pach zřejmě feromonů.Použil jsem dva ty dýmové granáty a již tři roky je klid!!!Jediným mínusem byla kouřem zažloutlá skla v oknech,ale ty se dala snadno vyčistit.
karel zvářal reaguje 29.7.2012 12:41
Už mám vyčištěných asi 350 budek pro pěvce, a zatím jen jedny vosy a žádní sršni. To v dobrých letech jsou místy v každé budce, což v globále obnáší 10-15%. Byla dobrá zima pro čmeláky, ještě před velikonočním ochlazením jich lítaly desítky, ale dost jich padlo. Také např. blech je hrozně málo, zatím mě žádná nekousla, zatímco někdy jich mačkám po čištění budek desítky. Je to taková dvouletá perioda-sinusouda, tj. po špatném roce bývá lepší a jednou za ca 4-6 let "gradace". Možná jinde je to jinak, ale na východní Moravě letos sršňa skoro neuvidíte.
Ellhenický Petr reaguje 29.7.2012 10:05
Na sršně je nejrychlejší"fyzické násilí".Kdo je včelař má vybavení, kde je nemá zapůjčí si. Obléknout se do ošacení ze silné látky, bundu, gumové nebo kožené dlouhé rukavice, včelařskou kuklu a můžete vyrazit. Hnízdo, za jakéhokoliv počasí, strhnout do pytle a pak jen čekat a plácat a plácat.Je pravda, že hned po příchodu ke hnízdu se na vás sesypají sršáni jako vosy, ale to je první várka hlídačů, pak se vrací dělnice a ty už jsou hodné.Dělal jsem to ve třech případech bez problémů,akorát to bzučení je nepříjemné. V průměru je ve hnízdě kolem 50 sršánů, co jsem zabil a spočítal. Je to nejrychlejší,během půlhodiny je vymalováno.S vosama to samé. Nejedná se o mysliveckou latinu, jsou na to svědci.
karel zvářal reaguje 11.7.2012 01:06
Kdysi jsem jel po polňačce bez helmy kontrolovat budky. Zahnul jsem do prava a K...ÁÁ!!! Za trnkové keře někdo postavil kočovný včelín. Byl červen, včely před rojením nervózní, chvíli po poledni, maximální aktivita. Smrad z benzínu je okamžitě vyprovokoval k útoku, byl jsem rád, že jsem ujel s dvěma žihadly v hlavě a jedním v krku. Za půl hodiny motolica, dvě hodiny jsem seděl ve stínu a byl rád, že v pořádku dojel dom. Být alergik, mám u Hluku pomníček. Takže často "blbosti" rozhodují o našem bytí-nebytí. U těch sršňů dobré poslední dvě odpovědi, hlavně bacha, když jsou hned za dveřmi a hnízdo při vstupu spadne. Takže dovnitř nespěchat a chvíli jistit. Při častějších návštěvách jde malé hnízdo shodit normálně rukou na zem a rozšlapat. Sice není to myslivecké (ve větě chybí vohni), ale je to rychlé. A na ochranáře se vyprdněte, ti neví co chcou. Přírodě zdar!
Josef Strejc reaguje 21.6.2012 23:24
Zdravím Tome,skoro ze sta procent jsou to sršni co se nám snaží znepříjemnit pobyt na zastřešených posedech či kazatelnách.Umí stavět svá obydlí rychlostí blesku,když nenavštěvuješ či neobcházíš posedy a kazatelny na které chodíš často,pak vzniká tento problém.Když tam už jsou tak hned po vetším dešti když jsou z 90 procent uvnitř a hnízdo je do velikosti pěsti strhni do nějakého pytlíku a druhý den místa možných staveb pomaž nějakým olejem a máš pro tuto sezonu klid.Když už zněj jde strach tak ho vem sprejem na sršně za stovku,má to dostřik do metru a žádnej živej Tě neohrozí(zůstanou v ohni)to garantuju z každoročního boje teď už mých kámošů.Když tam ještě nejsou tak pomaš olejem místa o kterých víš kde už je měly.máš u mne záruku když to tak zodpovědně zmákneš.Lovu-Pepa
Jaroslav Černý reaguje 1.6.2012 11:35
Dovolím si tvrdit že sršeň je problem o kterém je nutno hovořit,před několika lety byla hnízda na každé kazatelně v našem MS (třicetšest kazatelen) zateplené koberci a utěsněné (těsnění na okna i ve dveří) stejně se prožrali do vnitř.Nyní asi nadzvednu ochranáře, ale po případu poštípání člena MS jsme přistoupili k postřiku plaště kazatelen v poměru jeda ku jedné vyjetý olej,nafta. Sršeň ale i vosa strouhají dřevo z plaště kazatelny na stavbu hnízd které rozmělňují, toto nutno opakovat alespoň 1x za dva roky vždy v jarních teplích dnech aby byla kazatelna vyschlá zaručuji úspěch. V případě že kazatelna nemá okna doporučuji Formitox na mravence rozdělat z vodou a sirupem 1 ku 1 nechat si na kazatelně v petflašce a dolévat a dolévat na talířek.
Jiří Wenzl reaguje 1.6.2012 01:32
Pane Petrasku, mám-li mluvit za sebe, tak já tu nemám v úmyslu někoho urážet. Nesmíte se na mne zlobit, ale jetliže tu kdokoli zadá diskusi na téma "Jak uříznout větev vysoko nad zemí?", a pakliže se to dozví, tak vzápětí přijde s dalším "závažným problémem" hodným diskuse, a to na téma "Co dlouhodobě odpudí vosy a sršně z kazatelny?", tak se nemůžu tvářit vážně, a jako jedinec se smyslem pro humor začnu žertovat, byť je to na cizí účet. Holt mně ty dotazy přijdou srandovní, a nic s tím neudělám - zejména, zamyslím-li se, s jakými opravdovými problémy se potýká naše myslivost ( a m.j. i o tom je přece tato diskusní sekce). Podívejte se na to ze strany přehlednosti této sekce: diskusi na téma ""Jak uříznout větev vysoko nad zemí?" se Vám "podařilo" sem vpašovat dokonce trojnásobně - přitom obě témata mají jen krátkou živostnost - jakmile bude zodpovězen Váš dotaz, tak veškerá diskuse končí, ale smazat ji jako mrtvou může až admin, až tu zase bude muset dělat pořádek. Pokud jsem pochopil, tak jste mladý kluk, ještě nemyslivec ( vlastně jako starý fotr bych Vám měl tykat). Za mého mládí internet nebyl, a jestliže jsem potřeboval uříznout větev, na kterou jsem nedosáhl, tak jsem se k ní vylezl - mnoho praktických rad do života mi dal můj táta. Pravda - sršně v kryté kazatelně jsem nikdy řešit nemusel, a to jsem za svůj život seděl na nespočtu kazatelnách. Ale naše myslivost se za svou historii musela vyrovnat s mnoha problémy - věřím, že i "sršní" problém společnými silami překonáme.
Martin Sokol reaguje 31.5.2012 21:28
Srsni nejsou zadna sranda,deda jak jeste lovil jich najednou dostal 13 a v nemocnici mu bylo receno,ze to prezil diky silnemu srdci,ze takovy pripad tam jeste nemeli...
Martin Sokol reaguje 31.5.2012 21:27
Srsni nejsou zadna sranda,deda jak jeste lovil jich najednou dostal 13 a v nemocnici mu bylo receno,ze to prezil diky silnemu srdci,ze takovy pripad tam jeste nemeli...
tomas p. reaguje 31.5.2012 21:25
Kromě pravidelné kontroly :-)
tomas p. reaguje 31.5.2012 21:25
Zatím tam nejsou,ale dva roky po sobě tam měly hnízdo sršni,proto se ptám,jestli by se tomu dalo nějak předejít..
Martin Sokol reaguje 31.5.2012 21:13
Mas tam hnizdo,nebo jsou ve stene?Norm.vem plech na buchty,ale doma ti pekne daj!Kup par baleni sir.knotu a zapal to.Neboj,jen to coudi.
tomas p. reaguje 31.5.2012 21:01
Tak alespoň tak,najde se tu někdo kdo mě alespoň částečně chápe :-) Šlo mi spíše o to,jestli někdo nemá něco vyzkoušeného co ty vosy a podobný ,,bordel" odpudí.Kdysi jsem četl něco o bylinkách,prý funguje sušená bazalka na více místech,ale u nikoho jsem se stím nesetkal.Prý jim ta pronikavá vůně vadí,nevím no..
Martin Sokol reaguje 31.5.2012 20:53
Tome a z toho si nic nedelej,za chvili poznas,ze ti urypanci jsou vetsinou jedni a ti sami...takze bud v klidu
Martin Sokol reaguje 31.5.2012 20:49
Ahoj Tome,omlouvam se za chyby-pisu z Ipodu.Lidi,je to uplne normalni otazka,nechapu proc si z toho tak utahujete..Ja mel ten sam problem a vyresil jsem to 5x baleni sirnych knotu.Plechovy tac na buchty stary na ktery jsem to vecer vse vysypal a zapalil.Celkem jsem je vycoudil,ale pak tam musis nekolikrat sednout a sem tam nejakeho plesknout co prileti.Ale kdyz tak tam pozvi p.Wenzla,dej mu do jedne ruky biolit,do druhe placacku a ono by ho ty fory za chvili presly...
tomas p. reaguje 31.5.2012 19:50
Díky za podporu. Koukám,že se zde přeci jenom ještě najdou lidé kteří dokáží poradit a ne jen urážet.Co když ještě vůbec nejsem dospělí? Co když vlastně jetě nejsem myslivec a teprve půjdu do kurzu? Co když jen zbírám informace? Prostě jsem myslel,že když mi jde o nějaký problém,tak založím diskuzi a stahují se zde názory z celé republiky. Vždy je někdo zkušenější,plno lidí má různé finty a za roky myslivosti různé poznatky a zkušenosti.Myslel jsem,že se najde někdo kdo by nějakou radu předal,ne!Nejde jen o mě,v diskuzi najde plno lidí instpiraci kterou třeba potřebovaly.No nic,kromě pár lidí je to tu samej chytrolín a člověk kterej by poradil se tu nenajde. Sorry,že sem se vůbec zeptal,myslel jsem že od toho tu ty diskuze jsou ale asi jsem se zmýlil,už mlčím!
Filip Pětivlas reaguje 31.5.2012 17:20
Souhlasím s Pavlem Bittnerem, nechápu proč by se nemohl někdo zeptat na cokoliv, když prostě neví. Třeba je to jen mladý nebo nezkušený myslivec a prostě si neumí poradit s běžnými věcmi a vy ho tu podle mého naprosto nemístně napadáte. Pokud prostě tu zkušenost nemá, tak to nemůže vědět. Ani já bych nevěděl, kde si stupačky půjčit, podle mého je v naší oblasti nikdo ani nemá,ale neříkám, že bych si nedokázal poradit jinak.. Tyto diskuze pro mě byly i přínosem (řetězová pila na provázku) a tak by to mělo být. U dotazu s vosami předpokládám, že Tomáš chce vosy odpudit dlouhodobě aby se nevracely a neee na to, jak vosy zabít jednorázově. Tomáši taky mám jednu kazatelnu, kam se vosy stahují pravidelně, tak to řeším tak, jak psal kolega Bittner a to dvěma otevřenými okny (aby byl průvan) a vosy si tam hnízda nestaví. A vy, zkušenější pánové, si nechte svoje urážky pro pány, kteří si to zaslouží svojí nekonečnou blbostí a ne nezkušeností (vždycky se tu nějaký jednou za čas objeví , chce to být jen tpělivý a čekat:))
Jiří Wenzl reaguje 31.5.2012 15:38
No - stran toho průvanu bych měl jisté pochybnosti... Neměla by se ta okna po skončení čekané raději pečlivě zavírat, aby dovnitř ti sršní nemohli vletět?
Pavel Bittner reaguje 31.5.2012 14:38
Tomáši Petrásku nedej se , žádná otázka není blbá a diskuze je od toho aby ses ptal a nebo poradil. Vážných témat je tu dost ale stejně největší uspěch má větev a sršni. Ten průvan jak napsal pan Černý by mohl fungovat.
Jiří Wenzl reaguje 31.5.2012 14:34
Abych předešel zaplevelení této sekce podobnými dotazy, raději se preventívně dotázám a odpovím si sám - dotaz: " Jak dlouhodobě odstranit pavučiny z kryté kazatelny?" Odpověď: chodit na čekanou častěji (alternativa pro časově zaneprázdněné lovce - vzít si s sebou vždy metlu);-).Lovu zdar!
františek balák reaguje 31.5.2012 14:08
no muj nazor je takovi ze kdyz se clovek venuje myslivosti tak s tim problemy nema samo na sve kazatelne protoze to odhali hned na zacatku a rozmackne to obyc pracovni rukavici jo kkdyz tam jde nekdo jednou za ctvrt roku tak to potom jedine drogerie a nebo tam zajit o pul noci kriknout hori a oni uleti..:)
Ondřej Procházka reaguje 31.5.2012 12:42
Pavel Vilšer: Tak na to je ale na internetu nejvíc nejvíc pokynů i názorných ukázek:).
Pepin z Hané reaguje 31.5.2012 08:11
zkus to celí vysířit no a když to nepomuže tak to rovnou zapal a nebudou si mít ty potvory včem to hnízdo postavit :DDD
Lubomír Černý reaguje 31.5.2012 06:43
Kolego Petrásku,již se to tady kdysi probíralo a omlouvám se že si již nepamatuji který z kolegů uvedl, nezavírat okna ,aby tam byl průvan.Myslím si,že to by mohlo fungovat.
Jiří Wenzl reaguje 31.5.2012 00:37
Kolego Petrásku, nedivte se našim reakcím na vaše srandovní dotazy - pochopte, že nelze tuto sekci (Myslivost a lov) zaplevelit podobnými dotazy. Ty přece nemužete považovat na námět k seriozní diskusi na téma myslivosti resp. lovu. Představte se, že by tady namísto vážných diskusí typu "Kde hledat příčiny úbytku drobné zvěře?", byla nadhozena témata jako "Co se zarezlým zámkem?", " Jak odehnat komára, který mi neustále bzučí kolem ucha?" atd.
tomas p. reaguje 30.5.2012 20:37
Děkuji za milý přístup a plno rad.
Jiří Wenzl reaguje 30.5.2012 19:35
:)))))) jjježžžžiš ttto jjje aaale ňňňoummma.
Pavel Bittner reaguje 30.5.2012 18:27
Alespoń se člověk zasměje.
Ondřej Procházka reaguje 30.5.2012 17:08
Hele mrkni na Google. Vyjede ti asi 9 miliónů odkazů, přípravků, biocidů a rad a nemusíš zakládat diskuze.
Jiří Wenzl reaguje 30.5.2012 15:50
No tak to je opravdu sranda, pane kolego - kdybyste použil mozek v přechozím případě pro změnu Vy, tak byste k uříznutí té haluze nepotřeboval moji radu s řezacím řetězem ;-). Mimochodem - v předchozím případě jste nepsal, že se jedná pouze o jednoduchý posed žebříkový (i krytá kazatelna je posed)- ten lze v případě špatného výhledu bez větší námahy přesunout jinam. Co se týče aktuálního problému, tak doporučuji návštěvu drogerie - a to Vám radím pouze s částečným využitím mého mozku. Jsem zvědav, s jakým "problémem" přijdete příště;-). Lovu zdar!
tomas p. reaguje 30.5.2012 15:15
Haha,to je sranda.. Kdyby jste alespoň částečně použil mozek tak by jste zjistil že předtím jsem mluvil o posedu a tet se bavím o kryté kazatelně.
Jiří Wenzl reaguje 30.5.2012 15:09
Tak to Vás lituji, pane kolego. Sotva jste uřízl tu překážející větev, tak se Vám tam nastěhovali sršni.
tomas p. reaguje 30.5.2012 13:39
?