ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

můj stříbrný
můj stříbrný
vloženo: 29.1.2012 17:59
autor: Ladislav Březina

úlovky (svět)

Kyrgyzstán 2018
Kyrgyzstán 2018
vloženo: 18.3.2019 22:34
autor: Petr Korbel

trofeje

Srnec
Srnec
vloženo: 13.9.2019 11:35
autor: David Zimek

zvěř v přírodě

Spokojená
Spokojená
vloženo: 5.2.2017 08:29
autor: Martin Hruška

zbraně

R 8
R 8
vloženo: 3.5.2018 12:40
autor: Ondřej Trlifaj

fotopast

tlačenice u slaniska
tlačenice u slaniska
vloženo: 21.1.2013 20:52
autor: Miroslav Milata

myslivecké umění

v tráve...
v tráve...
vloženo: 1.7.2016 13:10
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233485 fotek (0 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8905 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749332 komentářů fotek (8 dnes)
  • 12935 komentářů videí (0 dnes)
  • 3295025 hlasování fotek (14 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37671 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Diskuze

Jak dělíte zvěřinu z individuálně odlovených divočáků ve vašem MS ?

Jiří Chytil vložil 3.2.2015 14:11
Jak dělíte zvěřinu z individuálně odlovených divočáků ve vašem MS, mezi lovcem a členy MS? Která varinta je pro vás přijatelnější. Lovec si ponechává vyvržené sele do 25 kg a co je větší bere půlku a druhá jde do MS na rozdělení. A nebo varianta, každý druhý kus černé si lovec může ponechat pro svou spotřebu. Důvodem těchto dvou variant je motivace k odlovu divokých prasat na čekané, především mladších členů MS. Děkuji za vaše názory a zkušenosti.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Martin Musil reaguje 27.10.2022 09:56
U nás kus do 30kg ( vyvržen ) je střelce od nového roku do 40kg , ,,nad`` zadní pravá kýta střelce zbytek mezi ostatní členy , nebo mrazák na společné akce ...
PavelF reaguje 26.10.2022 22:58
3 kusy lovce bez ohledu na váhu a každý čtvrtý odevzdat.. buď jde mezi členy na podíl a nebo jde do mrazáku na společné akce.
STEHNO JIŘÍ reaguje 27.7.2016 13:07
jirka m.s.telce 27.7.2016 lovec jsi ponecha celi kus nezalezi kolik jich ulovi podotykam ze nemame normovane stavy
Pavel Oršulík reaguje 17.1.2016 16:06
Můj děda (hajný) mě před 50 lety učil stahovat a vykosťovat srnu. Pak jsme ji museli rozdělit na 8 podílů. Tehdy mi řekl moudro, kterým je potřeba se řídit: NEJLEPŠÍ DĚLENÍ JE SÁM SE SEBOU. :)
Martin Till reaguje 13.1.2016 23:33
U nás se loví v asi 10 lidech ze 14 členů kolem 70ks černé za rok,každý sudý kus co se týče selete a lončáka patří střelci,každý lichý a dospělý kus černé patří spolku,ten je povinen lovec rozbourat a odvést do mrazáku,popřípadě si pro něj přijede hospodář a zařídí prodej mimo spolek(pokud má kupce)pokud je mrazák plný má hospodář pořadník a rozdává podíly(po celých kusech,samozřejmě)pokud jsou podíly vykryty nastávají mimořádné podíly,děláme to přeci pro sebe.Samozřejmě sele do 15kg náleží střelci.K tomu lovu holé,každý člen je povinen na konci roku odlovit nejméně 1ks holé(za ten se vyplácí zástřelné 200kč)a na jaře musí odlovit 1ks černé pro spolek,poté muže lovit zvěř trofejovou,avšak mimo srnce,abych mohl lovit srnce(trofejového)musím nejprve odlovit paličkáře,co se týče podílů u jiné zvěřiny každý člen dostane jedno srnče a jinou zvěř si muže za přijatelnou cenu odkoupit,mě osobně to vyhovuje a jsem spokojen a ani nikdo jiný ze spolku si nestěžuje,Prostě čím víc lovíš,tím víc máš a má i spolek a vlastně všichni...Takže asi tak
Josef Poděbradský reaguje 13.1.2016 20:27
Veškerá černá zůstává lovci
Václav Sedláček reaguje 13.1.2016 14:50
U nás si lovec nechává všechny prasata co uloví,jen kus ukáže hospodáři
Žaloudek Josef reaguje 13.1.2016 09:33
V našem spolku je prase do 20kg ,vyvržené,lovce.Nad tuto hmotnost se dává na chatu do mrazáku a lovec si ponechá kýtu.Tzn,že větší prase musím nabalíčkovat a uložit do mrazáku.
Petr Svoboda reaguje 12.1.2016 19:51
Lovím v honitbě pronajaté právnickou osobou, tj. místním zemědělským družstvem a to na základě povolenky k lovu, nemáme žádný provozní řád, s veškerými pravidly za jakých bude prováděn výkon práva myslivosti pro daný rok jsme seznámeni při společném sezení, před loveckou sezonou, když je potřeba něco udělat, tak se u toho alespoň zbytečně nekecá:) Ulovená černá zvěř je rozdělována podle následujícího klíče, veškerá selata, bez ohledu na hmotnost náleží střelci, lončáci bez ohledu na pohlaví a hmotnost první a druhý kus ulovený v daném loveckém roce náleží uživateli honitby, třetí ulovený kus střelci a následně další ulovené kusy v lichém pořadí, uživateli honitby zůstávají kusy ulovené v sudém pořadí, je to bez ohledu na hmotnost, ulovená zvěř II. a III v.t. náleží uživateli honitby. Funguje to bez problémů a je to docela motivující. V případě, že se někomu nedaří, je na něm, jak se domluví s úspěšnějšími kolegy, zatím se nestalo, že by byl někdo odmítnut, holt jednou se daří mně, podruhé někomu jinému.
Jan Slavětínský reaguje 12.1.2016 10:31
Dle Provozního řádu, tj.odsouhlasený systém z čl.schůze MS. U nás kus do 50 kg zůstává střelci, z většího má kýtu. Ostatní rozdělení kusu mezi ostatní členy je dle kolotoče (plece,krk, hřbet atd.) Vím, že někde mají každé druhé sele max.30 kg střelci, to první na rozdělení. Někde to balíčkují po 7 kg od všeho kousek. Kdo zvěř bourá, tak se mu to platí. Holt, co si kde v MS vymyslí a odsouhlasí, tak platí.Zdar
jenda reaguje 16.2.2015 20:34
Maš pravdu tvojej
jenda reaguje 16.2.2015 20:32
ANIČKO zalogovaná
Martin Diewock reaguje 16.2.2015 20:31
Pane Belko tady nejde o peníze my bychom je přijaly ale u nás je to složité ale to je na dlouhé vyprávění a nehledět na to oni ani nechtějí býti přijati chtějí to takto oba májí své starosti a ten jeden i vlastní honitbu ale nemají tam černou tak to má takto postavené.A nabídly to samy.To je vše.Lovu zdar
Josef Voborník reaguje 16.2.2015 02:04
Martine, tak to beru. Jaká je rozloha Vaší honitby, když platíte nájem jen 17000 Kč ? Ty akce - Dětský den, Den s Lesy ČR apod.- jsou chvályhodné. My máme také myslivnu, slouží zejména ke schůzím, posledním lečím a případnému posezení s manželkami. Ale protože ji občas pronajímáme /svatby, firemní akce a různé oslavy/, dokáže si na sebe vydělat.
Martin Diewock reaguje 15.2.2015 20:23
Pane Belko jak jste asi pochopil máme dva hosty kteří mají stejná práva a povinnosti jako člen kromě hlasování.Tak že i s nima je nás třináct ale lovíme stéjně všichni mají na povolence srnce I,II,i III. věk.třídy oni plati ale neznamená to že mají něco jistého aby lovily musí chodit ven.Tak že pokud nenajde nebo neuloví srnce neznamená to že ostatní čekají až odloví host tak to nechodí.Mají i své krmelce všechno jako člen.Takže žádná omezení.Lovu zdar.
Martin Diewock reaguje 15.2.2015 20:07
Pro pana Voborníka odpověd. Tak předně nájem za honitbu činí 17000.- Kč,krmení ročně cca.8000.- Kč,provoz myslivny 2500,-Kč.Členi dají dohromady 22000,- Dva platící hosté 20000,- a na zbytek vydělá ples a ostatní akce MS a to ještě děláme od loňského roku dětský den a letos plánujeme podílet se na akci Den s Lesy ČR a opět dětský den na což jsme vyčlenily cca.6000,-.A škody zvěří tak ty jsou minimální cca.2000,- LSČ,zemědělce si odpracujeme atd.LOVU ZDAR
jenda reaguje 15.2.2015 17:41
FUCK
jenda reaguje 14.2.2015 07:58
Jeziková mě "myluje" tak konečně mam chlapa.
jenda reaguje 14.2.2015 07:55
Mančíku , když jsi jmenoval falešný profil zapoměl jsi na EDITÁTOR a několik mnoho desítek dalších třeba jen s křestním jménem. Jinak ubožák jsi ty , já jen napsal že od jisté chvíle je tu diskuse na .....!Nevěděl jsem že se sem může psát jen to co ty máš rád. Jinak myluju vždycky s "tvrdým".
Josef Voborník reaguje 13.2.2015 08:34
Martine, ten Váš systém vypadá hezky - ale 22 000 Kč ročně je na provoz myslivosti /nájem, škody, krmení a další/ trochu málo. Kde berete peníze ?
Martin Diewock reaguje 12.2.2015 12:45
Dobrý den v našem MS žádnou zvěřinu nedělíme je to tak kdo neloví nemá.Tak že je nás jedenáct členů každý člen dá ročně 2000,- Kč do pokladny.Pak si může ulovenou zvěřinu nechat pokud uloví.Když MS zvěřinu potřebuje za nějakým ůčelem jako je ples,poslední leč nebo za krmení atd.je mojí pravomocí jako předsedy ale i hospodáře MS o ůlovek požádat a střelec je povinný ulovený kus odevzdat.Funguje to výborně už nějakých 12 let neexistují dohady já nedostal nebo já nemám a je to v pohodě.Uplně stejně to mají i hosté MS.Je to zakotveno v provozním řádu a nikdo z členů ani hostů s tím nemá problém.Lovu zdar M.Diewock
Jiří Malacka reaguje 11.2.2015 14:34
Vážení. Zase typicky české urážky v polovině příspěvků. Vždy si někdo léčí svoje mindráky. Reagujme normální odpovědí,když to jde, poraďme. U nás sele střelce. První dospělý kus spolku, druhý střelci. Aby si na své došli i ti starší.
Pavel Oršulík reaguje 11.2.2015 13:01
Před 50 lety mne můj děda učil stahovat a vykostit srnu. Poté ji rozdělil na 6 podílů pro členy MS. Při tom mi ale dal celoživotní radu: Kluku pamatuj si, že nejlepší dělení zvěřiny je sám se sebou. Tak se tím řídím.
Ladislav reaguje 10.2.2015 15:58
u nás je každý druhý kus střelce, a každý si může, pokud chce odkoupit kolik kusů chce, ale už to ani nikdo nechce
jenda reaguje 9.2.2015 18:13
Jak kedy? Já už tě myluju!
jenda reaguje 9.2.2015 15:08
Jezíkova Anna , ty budeš asi pod obojí. Taky tě myluju.
Milan Vrána reaguje 9.2.2015 14:21
U nás se dělí následovně. Prase vyvržené do 30 kg je celé střelce, nad 30 kg dostává střelec polovinu kusu a druhou odevzdává k dalšímu dělení, či využití pro MS. Pakliže se z poloviny rozdělují podíly, členové si pro maso jezdí. Rozvážení praktikujeme jen zcela výjimečně když je člen nemocen apod. Srnci jdou do výkupu a holá na pokrytí individuálních podílů jednotlivých - aktivních členů.
Tony T reaguje 9.2.2015 08:08
V našem HS každý ulovený kus zůstává střelci pokud není nějáká akce(ples atd..)
jenda reaguje 8.2.2015 16:30
Od chvíle co do diskuse vstoupil Sojka s Maříkem většinou hnus.
Ron Gordon reaguje 7.2.2015 20:36
Josefe, vůbec to není rýpmutí za každou cenu, rýpnul si pokud jsi dobře četl Dakslkopov, já jsem jen reagoval na prohlášení našeho nejmoudřejšího, neomylného. Pokud zalovíš v paměti, rýpnul jsem si i několikát do tebe i do mnoha jiných, nepreferuji jen jednoho opeřence.
Josef Voborník reaguje 7.2.2015 13:07
No, v zásadě by se měla zvěřina rušit a ne bourat, v tom má RG pravdu, ale nemyslím, že je to zas takový přestupek proti myslivecké mluvě, spíš mi to připadá, jako snaha si rýpnout za každou cenu - ovšem jen do někoho.
Ellhenický Petr reaguje 7.2.2015 10:42
Eriko, máš dobrý nápad, nikam bys nic nevozila, akorát rozdala rozpis, kdo by k vám kdy přišel na oběd:-) Jinak pánové se to tu začíná hádat i na jiných vláknech, tak přibrzděte. U nás je každý druhý kus, na velikosti nezáleží, střelce.Prasata ulovená na společné akci jdou do výkupu nebo si je může za 25,-Kč za kg odkoupit náš člen. Samozřejmě se dělají pytlíky do tomboly na bál nebo na gulášek při akcích pořádaných naším MS. Ale jsme v Čechách, kdy se úspěch neodpouští a vždy se najde někdo, kdo úspěšným lovcům závidí,že za rok střelí těch prasat více.Při tom mají stejné možnosti a neuvědomují si, že oni plní naši kasu.
Sojka reaguje 7.2.2015 09:11
Mimochodem, tu debatu si pamatuju moc dobře. Klasika, než aby přiznal, že měl jen blbý kecy (v jeho podání že si jen tak rýpnul), tak bude radši lhát až za hrob, jen aby si nezadal. Měj se a ať se daří :-). M
Sojka reaguje 7.2.2015 09:04
Eri, já vím :-), ty jeho blbý kecy poslouchám už leta:-). Ten nic jinýho neumí, v životě se na nic jinýho nezmohl a ani nezmůže. Ale je mi přes 50, už nemám tu toleranci jako dřív a nejsem na ty jeho kecy zvědavej, jen se občas bráním :-). MS
Erika Doležalová reaguje 7.2.2015 08:58
Milane, to je u RG naprosto normální a neboj, nejsi v tom sám :-) Já si vzpomínám, jak se do mě na mysl.fóru navážel za ulovení srnce, že mohl být za pár let mnohem silnější, ale že měl chudák smůlu, když si nejdřív poranil parůžek a následně narazil na lovce toužícího po raritě.. Co na tom, že to byl srnec starý 9+.. :-) Když jsem následně vložila foto čelisti, tak mě i obvinil, že to není ona, že jsem ji vyměnila :-))) Takže od RG mě už nemůže překvapit nic..
Sojka reaguje 7.2.2015 04:49
Jinak Josef Voborník boural kus černé zvěře ve vláknu "Divočák - postřehy, rady a zkušenosti", aby sis to mohl ověřit a patřičně si zarejpat. MS
Sojka reaguje 7.2.2015 04:44
Nic jiného než rejpat neumíš, ale je zvláštní, že sis nerejpnul třeba do Josefa Voborníka, když napsal o bourání kusu: Josef Voborník reaguje 27.9.2014 04:08 Jde to prodat - nejde to prodat, rozbourat - nerozbourat, a pokud rozboutat, bát se postihu - nebát se postihu, toť dilema. My jsme se dohodli, že nebudeme prodávat pod cenou za nějakých směšných 30 Kč/kg mimo sdružení. Teď máme pevné ceny, pod které nejdeme. Vycházíme z výkupní hmotnosti. Pokud máme zájemce, prodáváme za 50 Kč/kg, přeje-li si zájemce kus stáhnout, příp. rozbourat, je to za 60 Kč/kg výkupní hmotnosti - a tím rozhodně žádný předpis neporušujeme. V rámci MS prodáváme zvěřinu za 30 Kč/kg, pokud není momentálně možnost to prodat "ven" za lepší ceny - peníze potřebujeme. Přednost má střelec. Ale rejpat do mě, to nevynecháš jedinou sebemenší příležitost. A do toho, co napíšu Begalovi, tobě nic není. Evidentně máš asi ze mě nějakou obscesi. Takže si to shrneme, JV bourat v pořádku, MS bourat špatně:-). Na to, že ses sám pasoval do role největšího kritika, máš trošku dvojí metr chytrolíne, tak si tu nehraj na diskuzi a příště nelži. MS PS - Josef, omlouvám se, že jsem vytáhnul zrovna tvůj příspěvek, ale jako příklad to tak zrovna hezky vyšlo. M
Ron Gordon reaguje 6.2.2015 21:37
Josefe, nevím proč mně osočuječ, že někomu nadávám. Dyť já ani tomu Begalovi nenadávám, já jen diskutuji a to je zde snad povolené, nebo snad je zde povoleno diskutovat jen s někým ? Já se jen řídim heslem - na nikoho se nepovyšuj, před nikým se neponižuj. Pokud se mi něco nelíbí, tak do toho rýpnu, ale nikomu nevnucuji svou jedinou pravdu.
Michal Kulich reaguje 6.2.2015 13:53
Absolutně souhlasím s p. Voborníkem. Kazí to celou diskuzi a na tyto stránky nechodí jen myslivci, tak se chovejte jako dospělí chlapy a ne jako haranti. Se furt jen urážet!!!
Sojka reaguje 6.2.2015 11:25
Josef, já tě chápu, leč Ron si na mě léčí své komplexy prosťáčka již několik let. Sebemenší příležitost nevynechá, zřejmě se domnívá, že jen jeho subjektivní náhled na výkon práva myslivosti je ten jediný možný a pasoval se sám do této pozice. Za ty leta nepamatuji jiný příspěvek od něj než kritický či pejorativně zaměřený. A já na to už nejsem zvědavý, i moje tolerance má jisté hranice. Sice to nesouvisí s tématem, ale když už jsi to nakousl, považuji za správné ti odpovědět. Měj se. MS
Josef Voborník reaguje 6.2.2015 10:58
Rone a Sojko - chovejte se jako myslivci a přestaňte si nadávat, rozdílné názory nebo nějaká ta chyba /není-li to soustavné jako u Begaly/ nedávají přeci nikomu právo toho druhého urážet a dávat mu různé neakademické tituly. Myslím, že byste potřebovali vidle a hnůj, abyste nemuseli takhle rýt do sebe vzájemně. 0sobně neznám ani jednoho z vás, ale podle toho, co sem i jinam píšete, oba považuji za dobré myslivce a to, že jste každý trochu jiný, by nemělo být důvodem k vzájemným urážkám. Nevím, co si o tom myslí ostatní, ale mně se takové zbytečné vypouštění jedovatých slin vůbec nelíbí a v důsledku to kazí ímage všem myslivcům. Howg.
Sojka reaguje 5.2.2015 23:04
Rone, je mi celkem jedno z jaký jsi prdele, vůl zůstane volem i kdyby byl odkudkoliv, ale jestli máte u vás kancobijce, tak to budete asi dobrý oddíl, něco jako STS Chvojkovice Brod. Kanec je jedinec samčího pohlaví prasete domácího, tak to asi lovíš v chlívku. U černé zvěře je to kňour, sekáč, kalhotáč, kňourek, lončák ..... Možná by sis měl nejdřív zvopáknout mysliveckou mluvu, než zase začneš zkoušet chytrovat a vypadnou z tebe další perly, jako už dřív, třeba "černý mor". Nech si radši od Haralda vysvětlit těch 45 ks srnčího. Hary je tak uvážlivý člověk, že i s debilem umí mít trpělivost. MS
Ron Gordon reaguje 5.2.2015 20:12
Ach jo, ty můj Sojko, já zapoměl, že nejchytřejší jsou pražáci. Já jako obyčejný ostravský chachar ulovenou zvěř ruším a když zabiju býka, tak ho bourám.Je na pováženou, co budu dělat až zabiju vola. Velká škoda, že jsi daleko, protože tak zodpovědného lovce, který po ulovení zvěře ji ošetřenou předá hospodáři spolku by jsme uvítali jako povolenkáře, který by to těm naším kancobijcům ukázal. Otázkou je, kolik je na tom pravdy, zda to není jen takové skřekání sojky. Díky že jsi na mně nezapoměl, když jsi teď tak zaneprázdněn Begalou. RG
Ron Gordon reaguje 5.2.2015 19:52
Ja nevím, proč se zde roztrhl pytel s baličkováním a rozvážením ? Sice je to věc každého jednotlivého spolku jak si to zařídí. Proč si dělat problémy s nějakými podíly, vždyď stačí zcela jednoduše - pokud ulovený kus nepotřebuje spolek, tak lovec jako první má právo si ho odkoupit za režijní cenu stanovenou pro lovce. Pokud o něj nemá lovec zájem nabídne se členům spolku za cenu stanovenou pro členy spolku a pokud není zájem u členů odprodá se za tržní cenu mimo spolek.Vždyť každý spolek potřebuje peníze jak sůl.
Josef Voborník reaguje 5.2.2015 19:00
Není dělení jako dělení. V našem MS, pokud se dělí silnější kus černé nebo kolouch, se to dělá strašně jednoduše - ten dostane kýtu, ten kus hřbetu, ten žebra - a u dalšího kusu by se to mělo obměnit, jenže praxe je taková, že na někoho se za celý rok vůbec nedostane. V MS, kde jsem působil předtím, to dělení probíhalo úplně jinak. Divočák do 30 kg byl střelcův. U silnějších kusů rozhodl hospodář, na kolik dílů se bude kus dělit /vždy šlo o sudý počet/ a kdo z toho kusu zvěřinu dostane, ovšem jeden díl vřdy patřil střelci, respektive tomu, kdo zvěřinu rozděloval. Kýty a plecka se vykosťovaly. Každý díl musel obsahovat kus vykoštěné kýty či plecka, kus hřbetu či krkovice, kus úponů na guláš. Kdo si na tuto práci netroufal, vždy sehnal někoho, kdo mu pomohl. Balíčky byly rozváženy členům, jak určil hospodář, za zvěřinu se neplatilo, ale rozvážející člen dostal od každého 30 Kčs na benzin a na igelitové tašky. Fungovalo to k všeobecné spokojenosti, jen jednou se mi stalo, že si někdo stěžoval na malou porci z velkého kusu - ovšem šlo o kus sražený motorovým vozidlem a celá polovina byla podlitá barvou.
Erika Doležalová reaguje 5.2.2015 13:58
Joo a kdyby to bylo jen balíčkování a jen černá.. :-))) Z vyprávění kolegy preventivně nedělám "dobré skutky" jako něco někomu lovit.. Jeden taky kňučel, že se ven nedostane, když jo, že mu nic nepřijde..ať mu kolega to srnče na podíl střelí.. No a jelikož kolega je hodný a zodpovědný, ulovil opravdu kus průběrný a dotyčnému jej předal. Poděkování se sice dočkal, ale pak se taky dozvěděl, že milý obdarovaný všude vypráví, jak "Takovýho žebráka mizernýho si mohl strčit do pr***"... Jo jo, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán.. :-)
Rudolf Husák reaguje 5.2.2015 13:24
Souhlas s Erikou a Sojkou,ano, a ještě jim uvařit!! Dříve se u nás též balíčkovala zvěřina a k tomu servis a rozvoz a někdy hodně daleko. To mě připadalo jako za trest,ulovit,dorvat to domů,ošetřit,pověsit a druhý den stáhnout a rozdělat a tohle vše většinou pozdě v noci. Popisujete úplně stejné reakce členů,když se mu večer přivezlo domů do bytu hotové,čisté maso a jak někteří sice mnohokrát děkují,ale prohmatávají a potěžkávají někým dovezený balíček,úplně to vidím i tašky sem ještě kupoval. Dokonce i na vyčítání docházelo v honech a naháňkách,když dotyčný vypil nějaké to pivo na víc.,,To sem zase dostal maso!!,jen samý žebra,atd. Při rozdělování třeba lončáka vždy k těm mladším chlapům přidáme z rozpisu jednoho nebo dva důchodce,co už špatně chodí a ti kteří to bourají,se s nimi rozdělí a někomu to při cestě i dovezou.Něco málo se prostě dovést musí a jak psal kdosi,také jednou ti mladší zestárnou nebo onemocní a budou rádi když přivezením zvěřiny,se vyřeší i krátká návštěva a trochu se pohovoří. Nás je v MS hodně přes padesát a je pravda že děláme zase během roku velké jiné akce,které nám přináší finanční profit a to zase dělají právě ti ostatní chlapi,kterým noční čekání nic neříká a ani další lov spárkaté je nezajímá.Říkají,že už si své odlovili a teď to přenechali mladším... Každé MS má různé zajeté,osvědčené způsoby dělení a nebo prodej zvěřiny u nás ještě třeba, ulovený kňour jde do výkupu.
Sojka reaguje 5.2.2015 12:42
Pavle, jsem stejného názoru, to je otázka praxe. Navíc, pokud chce někdo někoho motivovat k lovu černé, v dnešní situaci při těch stavech, škodách, neochotě lovit samičí zvěř atd., tak mu to budu dělat co nejvíc za trest? Možná někde, kde střílí 1-2 kusy černé za rok a je to pro ně vzácnost, dejme tomu, užijou si to, budou o tom dalšího půlroku mluvit, ale jinak? Nedokážu si představit jak sele 35 kg dělím na 10 balíčků aby to bylo všechno stejný a všichni byli spokojeni. Tady máš 5 dkg hřbetu, 5 dkg kýty, 5 dkg plecka a k tomu 2 žebra a 5 dkg krkovice.... dyk je to nesmysl, přesně jak píšeš, budem si dělit zajíce? Ježišmarjá, chceš to, potřebuješ to, vem si to celý, udělej si s tím co chceš, jen po mě nechtěj, abych na to šahal kudlou a měl s tím starosti, já ráno musím do práce. Jednou za rok si s kamarádem koupíme kus siky a vysoký, protože to u nás není a rozdělíme si to napůl a to ještě z toho podělím pár známých, ale proč se proboha dohadovat o nějaký 35kilový sele, zkoušet z toho nadělat nějaký balíčky apod. M
Sojka reaguje 5.2.2015 11:14
Eriko, já jsem to balíčkování zažil v jistém nejmenovaném MS v praxi. Většinou se dočkáš tak leda negativních komentářů typu "proč v tom mám žebra když jsem chtěl kýtu" nebo "proč mám plecko, když jsem chtěl hřbet" a "není toho náhodou málo, když to prase mělo x kg". Jako záminka k nekonečným závistivým dohadům perfektní :-). Počet kýt je ovšem omezen :-), prasátko se čtyřma zatím nikdo nevymyslel. Nejhorší systém co znám, lovce je třeba potrestat. Mám možnost lovit v několika honitbách, od soukromé přes pronájem LČR a klasické MS. Všude se ta praxe trochu liší. Pro mě je nejlepší když se všechno dá uživateli honitby a ten ať si s tím udělá co chce, oplombovaný kus pověsím do chlaďáku, max odříznu běhy a hlavu a o nic dál se nestarám, jak s tím uživatel honitby naloží je jeho problém. O zvěřinu celkem zájem nemám, když, tak jsem toho většinu stejně vždycky rozdal. Ale nějaký balíčkování, do toho bych už teda nikdy nešel, to mě můžou všichni tak leda milovat. M
Erika Doležalová reaguje 5.2.2015 10:48
A to balíčkování jsem zmínila proto, že jsem si vzpomněla, že tu kdysi v diskuzi právě jeden myslivec popisoval, jak u nich v MS musí lovec každý ulovený kus černé stáhnout, rozbourat, rozdělit na balíčky a ještě je ostatním rozvézt!! s tím, že každý (možná každý druhý) místo poděkování ve dveřích potěžkává tašku, jestli náhodou nedostal málo.. Zaplaťpánbůh že naše MS je v tomhle normální, kdo chce, chodí ven a loví, kdo nechce, nikdo ho nenutí a on sám pak nebrečí, že nedostal masiko na nedělní oběd..
Erika Doležalová reaguje 5.2.2015 10:27
Rone, jenže s naplněním plánu lovu holé bývají problémy né proto, že holá zmizí, ale proto, že se málokomu chce ji lovit! Na srnce (jelena, daňka..) chodí každý, nevadí mu vstávat brzo ráno, chodit denně.. Ale kvůli holé? Co by z toho měli.. Osobně se mi moc líbí systém, jaký má kamarád - kdo střelí trofejovou zvěř, musí "za to" ulovit jeden (příp. dva) kusy holé (samozřejmě né cokoli co vyleze, musí to být kus průběrný). Ptala jsem se, co by se stalo, kdyby dotyčný toto nesplnil. Kamarád vytřeštil oči a povídá "To se nikdy nestalo, to by si nikdo nedovolil..." Případný postih je jednoduchý - nesplníš, příští rok nedostaneš povolenku na trofejovou.. A ano, máš pravdu, nikdo mě nenutí chodit či jezdit ven, proto nenaříkám, co mě to stojí času nebo peněz. Absolutně nemám problém se s někým o zvěřinu rozdělit, pokud vím, že starší kolega už ven kvůli zdraví prostě nemůže, klidně mu donesu kus kýty. Ale abych rozvážela balíčky (ještě bych to mohla i uvařit, né..?!) těm, kterým se ven nechce a je pro ně pohodlnější čekat, až jim to nějaký blbeček donese.. To se radši na toho divočáka budu jen dívat :-)))
Petr Kubíček reaguje 5.2.2015 10:08
U nás v MS Vraclav černá do 10 kg zůstává lovci.černá od 10 do 35kg a nad 35 kg se eviduje zvlášť.Pokud lovec uloví dva a více divočáků seřadí se dle velikosti.Každý druhý kus do 35 kg zůstává lovci.Kvůli motivaci lovu z každého druhého kusu nad 35 kg střelec dostane obě kýty.Jinak se kus rozdělí na balíčky po 5 kg které střelec musí rozvést členům,jejichž seznam mu vydá hospodář.Jinak mohu jako střelec kus odkoupit za cenu 35 kč za kus o váze do 15 kg nebo za 50 kč za kus nad 15 kg živé váhy.Takto mohu koupit max.dva ks černé za rok.
Martin Hadrava reaguje 5.2.2015 08:50
U nas v MS jsme se dohodli, že každý druhý kus černé je lovce. V lonskem roce jsem ulovil 28 kusu. Kdybych si nechal 14 divočaku tak nedelam nic jineho než jím divocaka. Nechal jsem si asi 4 selata a zbytek jsem rad daroval kolegum. Nelovim pro zvěřinu, mnohdy jsem rad, že se ji zbavim. A to kolegům většinu z nich stahnu a "rozdělám". To je to nejmenší.
Tomáš Volf reaguje 5.2.2015 06:53
U nás je to problém spíše starších, kádrových, léty prověřených lovců. Než těch nás mladších (52 a méně)
Josef Poděbradský reaguje 5.2.2015 06:06
tak u nás zvěřinu z divočáku nedělíme zůstává lovci bez rozdílu váhy,každý má stejné podmínky k lovu tedy u nás všichni můžou po celé honidbě, nemáme úseky.
Rudolf Husák reaguje 5.2.2015 01:11
Marek Konečný reaguje 4.2.2015 21:31 no Jožko, to vypadá, že jsi na to i hrdý, že jsi tak statečně plnil plán lovu -) U nás v okolí máme taky podobného řezníka, ten ale flákl z auta 4 ks holé dančí za jedno ráno a pak to vyklopil hospodářovi před garáž i s lístkama, asi podobná výchova jako u tebe. Pro ránu přes mrtvoly -) -------- Souhlas s Markem Konečným,jsme snad ještě myslivci a né jen sprostý zabíječi všeho co vyleze a také snad existují nějaké zásady lovu.Na lov určité zvěře je čas,leckdy několik měsíců.Tak proč tahle křupanská řezničina na poslední chvíli.Naštěstí jsem podobného pitomce u nás v MS nepotkal,holt každá honitba je jiná. Připomnělo mi to knížku soudruha Šrámka,kdysi nějakého ministra za bolševiku. V padesáti letech vlezl k myslivcům,nikdy zvěř nepřikrmoval,nikdy nic pro myslivost nedělal,nic nepostavil o nic se nestaral,jen lízal z myslivosti smetanu,nejlepší trofeje,vymetal nejlepší obory atd.. Např.,v Maďarsku ulovila tahle krysa z Gázíku 5 srnců najednou v jeden den,ale jinak páchal jiná a další zvěrstva, a říkal tomu myslivost.Ve své knize nadšeně líčí Českým obyčejným myslivcům,jak krásná že je ta myslivost,jak je krásou lovu unešen,jak je ohromně spokojenej s 222 Rem.,se kterou mlátil veškerou spárkatou a kterou měl tehdy jen on. Ale k dělení černé zvěře,30 kg sele na čekání je lovce.Lončák dle rozdělovníku a dohody a váhy se dělí pro 3 nebo 4 členy,kteří si ho zpracují a rozdělí sami, nikdo jim do toho nemluví jak se podělí,nebo se ponechá zvěřina na akci 2 pouťové zábavy nebo ples, lovec vždy dostává zástřelné, kýtu.Zvěř ulovena na naháňce se dělí obdobně,selata cca 40 kg 2 členové,kteří si jej hned z výřadu odvezou a podělí se sami.Nikomu nic nebalíčkujeme a nerozvážíme,nebouráme,vyjímkou je tombola na ples,kde se nás sjede několik a společně to zpracujeme a připravíme.Taktéž kdo zajistí úspěšnou obeznávku na sněhu, černá tam skutečně musí být obeznaná a po ulovení dostává vždy kýtu z největšího kusu. Postup dle provozního řádu MS a docela to funguje.
Rudolf Husák reaguje 5.2.2015 01:05
Marek Konečný reaguje 4.2.2015 21:31 no Jožko, to vypadá, že jsi na to i hrdý, že jsi tak statečně plnil plán lovu -) U nás v okolí máme taky podobného řezníka, ten ale flákl z auta 4 ks holé dančí za jedno ráno a pak to vyklopil hospodářovi před garáž i s lístkama, asi podobná výchova jako u tebe. Pro ránu přes mrtvoly -) -------- Souhlas s Markem Konečným,jsme snad ještě myslivci a né jen sprostý zabíječi všeho co vyleze a také snad existují nějaké zásady lovu.Na lov určité zvěře je čas,leckdy několik měsíců.Tak proč tahle křupanská řezničina na poslední chvíli.Naštěstí jsem podobného pitomce u nás v MS nepotkal,holt každá honitba je jiná. Připomnělo mi to knížku soudruha Šrámka,kdysi nějakého ministra za bolševiku. V padesáti letech vlezl k myslivcům,nikdy zvěř nepřikrmoval,nikdy nic pro myslivost nedělal,nic nepostavil o nic se nestaral,jen lízal z myslivosti smetanu,nejlepší trofeje,vymetal nejlepší obory atd.. Např.,v Maďarsku ulovila tahle krysa z Gázíku 5 srnců najednou v jeden den,ale jinak páchal jiná a další zvěrstva, a říkal tomu myslivost.Ve své knize nadšeně líčí Českým obyčejným myslivcům,jak krásná že je ta myslivost,jak je krásou lovu unešen,jak je ohromně spokojenej s 222 Rem.,se kterou mlátil veškerou spárkatou a kterou měl tehdy jen on. Ale k dělení černé zvěře,30 kg sele na čekání je lovce.Lončák dle rozdělovníku a dohody a váhy se dělí pro 3 nebo 4 členy,kteří si ho zpracují a rozdělí sami, nikdo jim do toho nemluví jak se podělí,nebo se ponechá zvěřina na akci 2 pouťové zábavy nebo ples, lovec vždy dostává zástřelné, kýtu.Zvěř ulovena na naháňce se dělí obdobně,selata cca 40 kg 2 členové,kteří si jej hned z výřadu odvezou a podělí se sami.Nikomu nic nebalíčkujeme a nerozvážíme,nebouráme,vyjímkou je tombola na ples,kde se nás sjede několik a společně to zpracujeme a připravíme.Taktéž kdo zajistí úspěšnou obeznávku na sněhu, černá tam skutečně musí být obeznaná a po ulovení dostává vždy kýtu z největšího kusu. Postup dle provozního řádu MS a docela to funguje.
Sojka reaguje 5.2.2015 00:01
Pane Horáček, doporučil bych vaší pozornosti třeba publikaci Myslivost, autor Vach a kolektiv, nakl. Silvestris, spoluautory jsou třeba již zesnulý prof.Hromas, Ing.Hanzal, Doc.Wolf a další. Lektoroval mimo jiné např. Doc.Bukovjan. Specielně vám a Ronovi pak vřele doporučuji část věnovanou lovu zvěře a ošetřování úlovků. Třeba se tam něco dozvíte. Mimo jiné je ČMMJ používána pro přípravu nebo jako studijní text na vyšší zkoušky z myslivosti. Ale vy asi máte pocit, že tomu rozumíte lépe, než uvedení autoři. Nepochybuji o tom, že k tomu máte tu nejlepší kvalifikaci. MS
Jan Horáček reaguje 4.2.2015 23:24
Ron Gordon má vcelku pravdu. Sojka ale nikoliv. Ten je znám tím, že se pyšní svým křupanstvím a myslí si, že každého přeřve. To ale nepůjde Sojko. Rozumných myslivců je tady stále víc než buranských "bouráků".
Sojka reaguje 4.2.2015 22:50
Rone, ty jeden malý chytrolíne, jak jistě víš, tak zvěřinu je možno dělit na díly v zásadě dvěma způsoby, mysliveckým nebo jatečním. Při jatečním je větší výtěžnost ze hřbetu. Myslivecký způsob je hlavně o tom, aby ty podíly byly pokud možno stejné, co se velikosti a hmotnosti týče (hlavně aby si lidolovci jako ty nezáviděli). Pokud tedy použiju první způsob, včetně vykoštění, je výraz bourání zcela na místě. Zvláštní, že ti nevadí, když si někdo jiný plete dohledávku/dosled, místo ochozu řekne veksl, ale v mém případě se jak hovno košile pokoušíš chytit kdejaké kraviny. Dám ti radu, už to na mě nikdy nezkoušej, nemáš na to. Co se jinak tvé další rady týče, o tom v honitbě MS nerozhoduješ ty, leda tak ČS. Já bych jim zase doporučil, aby těm co nesplní lov černé zvěře a nevěnují se mu, dali k náhradě škody černou zvěří místo toho, co by trajdali jen tak. MS alias tvůj Sojka
Josef Kouba reaguje 4.2.2015 21:39
Pro MK: tady u nás je dobře hodnocen kdo loví, ne kdo čumí...:) a řeknu upřímně, že je to už skutečně únava ke konci sezony. A rozhodně už nelovím z potěšení, ale z povinnosti. A obávám se, že lovci, kteří střelili méně než dva kusy spárkaté za sezonu přijdou o povolenku...
Josef Kouba reaguje 4.2.2015 21:35
Pokud se týče černé, byl jsem 20 roků v MS, než jsme o revír přišli. Nejprve byl kus do 70 kg střelce (samozřejmě z individuálního lovu). Později, abych nemusel každého kusa převažovat a nemusel se s lovcem hádat, jestli už je dostatečně vykapaný, vychlazený, protože někdy to bylo skutečně na hraně, tak se dohodlo, že každý prase je lovce. Samozřejmé bylo, že krmivo si kupoval každý sám. Takže ano, střel si prasat kolik chceš, prodej si jich třeba polovinu, abys měl na krmení. A výsledek... černá je zde stále, rozhodně není vybitá, ale taky ne přemnožená i když mírný vzestup stavů je vidět...
Josef Kouba reaguje 4.2.2015 21:34
Pokud se týče černé, byl jsem 20 roků v MS, než jsme o revír přišli. Nejprve byl kus do 70 kg střelce (samozřejmě z individuálního lovu). Později, abych nemusel každého kusa převažovat a nemusel se s lovcem hádat, jestli už je dostatečně vykapaný, vychlazený, protože někdy to bylo skutečně na hraně, tak se dohodlo, že každý prase je lovce. Samozřejmé bylo, že krmivo si kupoval každý sám. Takže ano, střel si prasat kolik chceš, prodej si jich třeba polovinu, abys měl na krmení. A výsledek... černá je zde stále, rozhodně není vybitá, ale taky ne přemnožená i když mírný vzestup stavů je vidět...
Josef Kouba reaguje 4.2.2015 21:08
S odvoláním na RG ohledně lovu srnčí holé. Asi předloni jsem střelil v soukromé honitbě srnce, ale už ne předepsané dva kusy holé. Na začátku příští sezony jsem dostal vybrat, buď se vzdát povolenky na srnce, nebo zaplatit pokutu 2000 Kč. Samozřejmě, že jsem rád zaplatil. A po ulovení srnce jsem hned v září střelil pro jistotu holé pět kusů a měl jsem klid...:-)
Ron Gordon reaguje 4.2.2015 20:47
Eriko, jako by byl na členské schůzi - to je nářku, co mně to stojí času,nafty, krmení a pak to mám někomu dát ! Ano, pokud lovíš v honitbě, kterou má pronajatý MS , kterého si členem tak se musíš řídit tím, jak to je v provozním řádu. Přeci tě nikdo nenutí sedět, jezdit,lovit a proč by se pak stejně nemělo postupuvat u srnčí, dančí a vysoké. Ta přijde lovci na objednávku ? Určitě znáš, jaký bývá problém naplnit odstřel holé srnčí a srnčat, proč by také neměli být lovci motivování jako u černé ? Mohu konstatovat jen z naši honitby, zdatní lovci divočáku neumí ulovit srnu, srnče, holou dančí laň, ale je otázkou zda neumí nebo nechtějí, vždyť s tím je jen práce a maximálně lovecké právo, to takový divočák, nejraději s přesnou váhu 30 kilo , to je to správne to můžu sežrat sám a nějakou ránu na lišku, která mi přišla na vnadiště si přeci nebudu plašit divočáky. Jen malé popíchnutí k tomu posrání, neposrání, kdo chtěl pochopil, protože to "bourání" jenž bylo správně napadeno je od myslivecké mluvy vzdálenější než socialismus. Na závěr jedná rada těm, kteří mají problém s tím, že jestliže kancobijcům šáhnou na jejích privilegia dostane se jím odpovědi že přestanou lovit - jednoduše navrhnout vydat povolenku k lovu černé loveckým hostům, těch se najde všade dostatek a budou rádi, že můžou lovit jen za to, že ulovenou ošetřenou zvěř předají mysliveckému hospodáři. Všichni víme, v jakých částkách se pohybuji ceny štontu na naháňkách a to není zaručené, že si vůbec vystřelí.
Petr Janský reaguje 4.2.2015 20:30
Jsem ve dvou sdruženích, v mém domovském MS je druhé a potom každé páté prase střelce. Sele do dvaceti kilo vyvržené, je také střelce. Jinak ostatní zvěřinu si může střelec odkoupit za cenu, která je ve výkupu. Ve druhém MS je každé druhé prase střelce a ostatní zvěřina je za cenu, kterou máme dohodnutou ve sdružení. Většinou o něco vyšší, nežli je cena ve výkupu.
Josef Voborník reaguje 4.2.2015 19:37
U nás nedostane střelec zadarmo ani deko, vše si musí koupit za stejnou cenu jako ostatní členové, má jen právo přednostního odkupu celého kusu, pokud ovšem není možnost ho prodat mimo MS za lepší cenu. Navíc rozděluje.li se kus mezi členy, cena za 1 kg zvěřiny je stejná, ať jde o kýtu nebo žebra. Tento systém postrádá jakoukoli motivaci a je zajímavé, že nejvíc ho kritizuje člen, který na jednu stranu dost loví, na druhou o zvěřinu nemá žádný zájem a svých případných podílů se zpravidla vzdává.
Erika Doležalová reaguje 4.2.2015 15:27
U nás je kus do 30 kg lovce, z většího kusu dostane 15kg zvěřiny, zbytek jde do mysl. mrazáku, z čehož se následně vaří např. guláš na poslední leč, na výroční schůzi apod. Neumím si představit, že budu sedět hodiny a hodiny venku, nachodím kilometry, projezdím litry nafty..a pak budu ulovený kus balíčkovat pro všechny, kteří sedí doma né proto, že ven z nějakého zdravotního důvodu nemůžou, ale prostě se jim nechce.. Ani omylem. Nechodíš, nemáš. Možnost má každý a kdo nechce, ať si koupí řízek v Kauflandu..
Sojka reaguje 4.2.2015 14:53
Sojka to neposral :-), Sojka je jen daleko vzdálen tomu socialismu:-). To je stejný, jako komu patří ulovená zvěř :-). Viz par.2, písm. h :-). Komu to teda vlastně patří po ulovení? :-):-) MS
dakslkopov reaguje 4.2.2015 14:35
Víťa Koutenský má pravdu.Jedná se i o rozdělení v MS.Sojko,s tím bouráním jsi to pos.al.:))
Sojka reaguje 4.2.2015 13:56
Pro Maříka - no my máme kolegu, kterému je hodně přes 70 a střelit sele do 35 kg mu problémy nečiní. Je v důchodu, vdovec, času má dost a věnuje se tomu. A pokud by střelil něco většího, tak není problém, aby zavolal, mobil má, vždycky mu někdo pomůže. Tak asi tak. MS
Zdeněk Mařík reaguje 4.2.2015 13:46
Pro Sojku taky jednou bude starej
Jiří Chytil reaguje 4.2.2015 13:07
Děkuji za dosavadní názory a vaše zkušenosti. Jen pro dokreslení, náš myslivecký spolek má věkový průměr 65 let, naháňky neděláme, máme polní honitbu, která sousedí s lesem. Starší členové mají různá zdravotní omezení a na noční čekanou na prasata již nechodí.Jednou všichni zestárneme . . . . . . . . .
Josef Gutwirth reaguje 4.2.2015 12:23
My máme do váhy 35kg vyvržené je střelce. Jakmile je větší a nebo z naháněk dělíme na 5kg podíly, ale je podmíněno účastí na naháňkách-za pět účastí na naháňce jeden 5kg balík. Ty co nechtějí na čekanou , tak musí alespoň na naháňky.
Josef Voborník reaguje 4.2.2015 12:10
Pro Víta Konečného - Toto se vztahuje na zvěřinu určenou do oběhu, pro veřejnost, nikoliv na kusy, které si ponechává pro vlastní potřebu uživatel honitby. Je-li uživatelem honitby mysl. spolek, je logické, že bude docházet k dělení mezi členy. U zvěřiny "pro cizí" je to řešeno tak, že prodáváme sice celý kus v kůži, ale stažení a případné rozbourání je věcí dohody a je placeno zvlášť.
Sojka reaguje 4.2.2015 11:30
Nevidím nejmenší důvod, proč bych měl kus lovit, bourat, balíčkovat a rozvážet těm, co nehnou. Jiná situace je v případě MS nebo soukromé honitby, ale i tak. Taky jsme měli dohodu v honitbě pronajaté od LČR, že za každý kg dá lovec do kasy 10 Kč a z toho jsme pak hradili náklady na krmení. Ale socialismus s lidskou tváří opravdu ne. Stejně tak díky dobrým vztahům není problém, hele já potřebuju, jó jasně, vem si to. Ale né že bude socialismus. Chceš, střel si sám, máš stejnou možnost. Ten socialismus s lidskou tváří, to je v případě, kdy všechno je všech a nemakačenkové se vezou. MS
Vít Koutenský reaguje 4.2.2015 11:17
Vy co dělíte zveřinu mezi členy MS, jak jste se vypořádali s veterinárním zákonem č. 166/1999 Sb. "Pokud chci zvěřinu stahovat a pak s ní dále nakládat, pak musím být minimálně maloobchodní zařízení, které bylo krajskou veterinární správou registrováno jako zařízení určené pro zacházení se zvěřinou." VK
Vít Koutenský reaguje 4.2.2015 11:14
Vy co dělíte zveřinu mezi členy MS, jak jste se vypořádali s veterinárním zákonem č. 166/1999 Sb. "Pokud chci zvěřinu stahovat a pak s ní dále nakládat, pak musím být minimálně maloobchodní zařízení, které bylo krajskou veterinární správou registrováno jako zařízení určené pro zacházení se zvěřinou." VK
Břetislav Staněk reaguje 4.2.2015 11:12
Veškerá zvěřina se odevzdává uživateli honitby -dostáváme cca 1 sele za rok
Jiří Břeň reaguje 4.2.2015 10:34
u nás sele do 25 kg vyvržené zůstává střelci,nad tuto hmotnost pokud se kus dělí kýta+díl který na něho vychází.Jestliže se kus prodává ,náleží mu zástřelné ve výši 300Kč.
dakslkopov reaguje 4.2.2015 06:13
U nás každá ulovená černá zvěř patří úspěšnému lovci.Ovšem platíme deset Kč za kg při vážení po vyvržení.Samo sebou,důchodci jsou odměněni z naháněk.I mi jednou budem staří.
Žaloudek Josef reaguje 3.2.2015 23:09
u nás máme nově zavedeno že sele do 20 kg vyvržené zůstává lovci nad tuto hmotnost jde do spol.mrazáku a střelec má kýtu.Pokud není zrovna potřeba zvěřina na nějakou akci,to pak lovci zbyde jen lovecké právo.
Ron Gordon reaguje 3.2.2015 20:51
Pokud mohu mít odlišný názor bez navážení do nějakých socializmů, tak spolková činnost by se měla řídit zákonem, kde se píše : § 217 (1) Hlavní činností spolku může být jen uspokojování a ochrana těch zájmů, k jejichž naplňování je spolek založen. Podnikání nebo jiná výdělečná činnost hlavní činností spolku být nemůže. (2) Vedle hlavní činnosti může spolek vyvíjet též vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti, je-li její účel v podpoře hlavní činnosti nebo v hospodárném využití spolkového majetku. (3) Zisk z činnosti spolku lze použít pouze pro spolkovou činnost včetně správy spolku. Poklud vycházím z toho, že ulovená zvěř je zisk z pronajté honitby, mělo by s ním být i tak nakladáno. Je věcí každého spolku, jak si věc upraví a je věci každého člena spolku, jak dovede využít své členská práva. Za mně by jednoznačně prvořadě měl zisk z honitby pokrýt náklady za její provoz a nájem a pak se může uvažovat o nějakém rozdělování či přidělování.
Ondřej Procházka reaguje 3.2.2015 18:48
"Jak dělíte zvěřinu z individuálně odlovených divočáků ve vašem MS ?" Nijak. My si naštěstí na socialismus s lidskou tváří nehrajem.
Zuzka a Miloš reaguje 3.2.2015 18:13
Souhlas s Jakubem. Střelíš sám,nech si to. Střelí se na naháňce,podělit dědečky a když zbude,šup do výkupu.
Miloš Kvasnička reaguje 3.2.2015 17:49
Kdo nestřílí nemá nárok.Prase do 30 je střelce,ostatní dodávka.
Michal Kulich reaguje 3.2.2015 17:10
U nás do 50kg střelce, nad 50kg půlka. Právě kvůli motivaci se to zvedlo ze 30kg.
Sojka reaguje 3.2.2015 16:49
Nijak. Proč taky. MS
Josef Kouba reaguje 3.2.2015 15:32
Tak jak Jakub...
Jakub reaguje 3.2.2015 15:14
Podle mě je nejlepší nechat lovci celý kus ulovené zvěře. To donutí i ostatní "mobilní myslivce" opustit obývák a ulovit si kus flákoty. Podílku bych řešil pouze u mysliveckých veteránů, kteří vzhledem ke svému věku, popřípadě zdravotnímu stavu nemohou aktivně lovit.
Jiří Chytil reaguje 3.2.2015 14:13
V našem MS, hledáme optimální způsob nastavení motivace k odlovu černé na čekané.