ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Kňour - vydařené šoulání
Kňour - vydařené šoulání
vloženo: 17.1.2018 16:00
autor: Radek

úlovky (svět)

Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
Puszta vydala princa. 6 r. 147,2b
vloženo: 14.7.2020 19:46
autor: hubertushk

trofeje

Detail dnešního srnce.
Detail dnešního srnce.
vloženo: 2.7.2017 10:03
autor: Milan Ječný

zvěř v přírodě

...
...
vloženo: 11.9.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Lovecký tesák s damaškovou čepelí
Lovecký tesák s damaškovou čepelí
vloženo: 13.2.2016 11:34
autor: Karel Obrtál

fotopast

niekoľko fotiek z rána.....3
niekoľko fotiek z rána.....3
vloženo: 9.12.2019 11:54
autor: pali1

myslivecké umění

najnovšia práca
najnovšia práca
vloženo: 16.1.2016 18:04
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233475 fotek (11 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8900 inzerátů (1 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749316 komentářů fotek (39 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294900 hlasování fotek (121 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37668 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

kolimátor nebo puškohled

Juras vložil 4.1.2013 08:52
Zdravím všechny,mám objednanou kulovnici Browing BAR tedy automat,chci ho osadit kolimátorem na něj jsem zvyklý,a nebo puškohledem na nahánky,financí moc nezbylo tak hledám alternativu za drahou značku,jde mi o to že často slším že automat dbraně mají výrazně menší zpetný ráz znamená to že než seženu peníze na swarovsky nebo podobný stačilo by něco obyč?Prosím chlapi co otom něco vědí zejména otom zpětném rázu poradte Děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Josef Vyskočil reaguje 12.11.2014 09:21
Ten kdo dobře vidí nechtˇse naučí střílet přes mířidla, protože nic lepšího není a kdo vidí hůře tak ať koupí naháňkový puškohled.
Karel Aška reaguje 11.11.2014 21:32
já mám puškohled Fomei 1-4x24 BEATER SMC IR-SF a jsem spokojen není problem zvěř do puškohledu dostat at je 5 nebo 50 metrů jen na poslední naháňce jsem ulovil siku cca 40m a dvě prasata jedno cca 30m a druhé cca 70m puškohled mám na kulovnici CZ557
Radek Vyhlídal reaguje 25.10.2014 21:28
Editátore, až vystřízlivíš, napiš něco konkrétního. Zatím zde pouze plácáš. Až porovnáš zorné pole puškohledu, tak zjistíš, že ten rozdíl je pro Tebe možná na první pohled zanedbatelný, ale v praxi je to poznat právě při naháňce, kdy se potřebuješ sakra dobře orientovat. Je tam obrovský rozdíl i ve světelnosti, takže si to sám ověř a pak plkej nesmysly. Co se týká zmiňovaného Vortexu, bohužel musím trvat na tom, co jsem psal dříve - je to hračka, která možná chvíli vydrží, toť vše. Jestli máš něco konkrétně proti mě, napiš mi do SZ, rád Ti odpovím. Permanentní zkoušení trvá třeba někomu 5 a více let. Pak se zdravě naštve a koupí si dražší věc a náhle nemusí experimentovat. Ale o tom Ty asi zatím nic nevíš, zato povahy jsi nejspíš prchlivé.
Jan Slavětínský reaguje 24.10.2014 09:27
Juras- kolega a kamarád současně si před léty koupil Browninga Bar 30-06 SPRG, má na tom naháňkový puškohled Luger,který má pouze bod, nic víc. Žádná ramena,žádná osnova,jen bod. Umí s tím střílet a jde mu to. Co se týče Baru - zpětný ráz u automatu je zanedbatelný. Díky krátké hlavni ten automat dává pořádné rány. Já osobně na klasické naháňky kde se většinou střílí do 60 metrů a blíž ,nosím kulobrok. Před dvaceti lety jsem měl oči, viděl jsem a střílel přes holá mířidla ,100m nebyl problém. Před několika lety jsem si na tuhle specialní naháňkovou flintu dal kolimátor (Oko). Vyhovujicí malý bod, štelovatelná intenzita + mezipolohy, drží nástřel, použitelnost a ověřená přesnost do 100m. Je to v rukách ne v kolimátoru. Tož tak.
Radek Vyhlídal reaguje 24.10.2014 09:22
Protože Editátore i o tom míření a střílení s kolimátorem na 100m na naháňkách zde již byla řeč v jiných vláknech. S permanentním zkoušením za 5 let utratíš stejně,jako bys jednou pořádně našetřil. Ano,stačí i levný naháňkový puškohled např. FOMEI 1-4x24, zpětné rázy drží. Nicméně je omezený zorným polem i světelností. Takže zatímco s relativně drahým 1-6x24 chodíš na naháňky, na čekanou a na noční čekané od půlky měsíčku do úplňku, o sněhu ani nemluvě, s levným Ti zbydou zejména ty naháňky. A to mi přijde dost málo Editátore. Abych na každý způsob lovu měl určitou zbraň s konkrétní optikou, na to opravdu nejsem dost bohatý.
Radek Vyhlídal reaguje 23.10.2014 20:45
Levné kolimátory i naháňkové puškohledy jsou k ničemu, víc škody, než užitku. Kvalitní naháňkový puškohled pod 20.000,- nejde. Zvětšení jedině 1-6x, to z něj činí univerzál. Čím kvalitnější, tím širší zorné pole, míření oběma očima, velmi dobrá periferní kontrola okolí. Kolimátor je určen primárně pro rychlý boj z blízka. Pro střední vzdálenost pak aimpoint, ale i zde levné atrapy jsou k ničemu. Pro lovecké účely je nejuniverzálnější KVALITNÍ naháňkový puškohled. Myslivec není voják či příslušník speciální jednotky. Zamíření kolimátorem na 100m na zvěř není myslivecká rána a nikdy nebude, jak si někteří jedinci nalhávají a nedostatek přesnosti je kompenzován přebytkem výkonu ráže. Na kvalitu kolimátoru ukazuje i kvalita záměrného obrazce či bodu. Pořadí pro lovecké účely by tedy bylo: 1) Naháňkový puškohled 2) Aimpoint 3) Kolimátor Kolimátor na brokovnici je samostatná kapitola. Zmiňovaný Vortex je airsoftová hračka max. na malorážku
Omar Stodůlka reaguje 22.10.2014 18:54
Má někdo OSOBNÍ zkušenost s kolimátorem Vortex Sparc II ??? Díky
Erika Doležalová reaguje 21.10.2014 15:21
Jendo, kolimátor na brokovnici je náhodou dobrá věc, zvlášť když flinta střílí dobře, ale mizerný je střelec - jako já :-))) Jsem levá na pořádné přilícení, pořád mám tak nějak potřebu vidět aspoň kousek lišty - a broky tudíž letí zcela jinam, než by měly (resp. než bych chtěla). To s kolimátorem odpadá, prostě kam je tečka, tam to letí a finito :-)
Jan Slavětínský reaguje 21.10.2014 07:22
Pan kolega Anna J. má kus pravdy,ale mě osobně naháňkový puškohled pro rychlé rány na běžící zvěř v porostě nebo přes lesní aleje nevyhovuje. V puškohledu je malá orientace v prostoru nebo alespoň mě to vadí. Na druhou stranu je ten puškohled více universalní a nechá se s ním šoulat,čekat a střílet přesně na běžné kulové vzdálenosti. Brokovnice ,která mizerně střílí jednotnou střelou, se nechá díky kolimátoru nastřelit, ale jinak je používání kolimátoru u brokovnice téměř zbytečné, myslím si. Ale jako všechno ostatní, i toto je na vkusu každého soudruha.....
Omar Stodůlka reaguje 20.10.2014 18:17
Já jsem pořídil toto, tak jak otestuju napíšu svoje zkušenosti. Třeba už v sobotu! :-) http://www.alfatactical.cz/detail/31217/vortexkolimator-vortex-sparc-ii.html
Arnošt Bárta reaguje 7.10.2014 07:43
Od loňského podzimu mám Pentaflex 1-4x24 a střílí dobře. Měl jsem ho v loni na čtyřech naháňkách, dal jsem s ním tři tány a ulovil jsem jednu lišku a dvě prasata. Je to výhoda, proti kolimátoru, že ho můžu vzít na šoulačku, nebo čekanou. I když se musím přiznat, že jak jsem zvyklý na větší zvětšení, tak ho na šoulání moc neberu a chodím s kulovnicí s 3-12x56. Máte někdo zkušenosti a Fomeiem 1-4x24 Beater red, kamarád o něm uvažuje a nemůže se rozhodnout.
Omar Stodůlka reaguje 6.10.2014 13:44
A máte po roce nějaké nové postřehy na téma kolimátor nebo puškohled??? Díky
Václav Cibulka reaguje 1.11.2013 20:33
Používám tento : http://bestpatron.shop5.cz/_obchody/bestpatron.shop5.cz/prilohy/422832_0.jpg.big.jpg a jsem velice spokojen.
Arnošt Bárta reaguje 1.10.2013 11:08
Já mám do nové sezóny nasazen naháňkový puškohled Pentaflex 1-4x24. Sehnal jsem ho na bazaru úplně nový a za dobrý prníz, tak jsem na něj zvědav. Nastřelení bylo v pohodě, zatím jsem s ním střelil pouze jednu kočku.
Omar Stodůlka reaguje 30.9.2013 19:42
Tak co je nového, před nastávající sezónou?? Nějaké nové zkušenosti, nebo postřehy ?
patrol reaguje 11.1.2013 13:18
Pánové, myslím, že neexistuje kolimátor, ani puškohled, na kterém nezůstává při dešti voda. Je to asi tak, že každej rozumnej myslivec se snaží optiku před deštěm na čekané, nebo šoulačce chránit aby nedocházelo k zasněžení, nebo napršení vody na čočku, takže tahle věc asi nerozhodne zda kolimátor nebo puškohled.
Filip Pětivlas reaguje 11.1.2013 12:45
přes docter jsem se koukal v dešti a že by bylo sklo bez vody, to se říct nedá :). určitě bych se spíš v dešti trefil s normálními mířidli. tý vody tam bylo až dost.. ale jinak není špatný..
Omar Stodůlka reaguje 11.1.2013 12:16
Já zase slyšel, že Docter a Delta-optikal-minidot jedou z jedné linky! Možná jsou to jen blbé řeči, ale dejte si je vedle sebe a pak Vám to tak nemožné nepřijde. Obchodní strategie je záludná věc! :-)
Leon Zumr reaguje 11.1.2013 11:41
na hodnocení fomei se podívejte na lovecké fóru a myslím že ho obejdete obloukem jinak zkoušel jsem si docter a ten má automatickou regulaci jasu a nějakou ůpravu skla že na tom nedrží voda
Martin Mezník reaguje 10.1.2013 23:33
Já jsem zkusil kolimátor Delta(http://www.optickysvet.cz/kolimatory/kolimator-delta-optikal-minidot-slunecni-bryle-zdarma) a naprostá spokojenost.
Arnošt Bárta reaguje 10.1.2013 22:43
Perdon pane Pětivlas, to bylo myšleno pro pana Kuneše. Já mám otevřený kolimátor HBJH 400 a jak mi doslouží, tak jsem rozhodnut si pořídit naháňkový puškohled 1-4x24, nebo 26. Vadí mi, že když prší, nebo sněží, tak jsou kapky na sklíčku a bod není vidět. Zatím to řeším vyrobenou krytkou přes celý kolimátor a funguje to. Myslím, že Odeon, nebo Fomei na naháňy stačí. U toho Fomee se mi líbí, že tam je i kříž, zatím co u Odeonu jen bod. No časem uvidím, zatím mi kolimátor slouží, tak není co řešit.
Filip Pětivlas reaguje 10.1.2013 20:59
Asi jste si spletl jména, já taky takový zrak bohužel nemám :-).
Arnošt Bárta reaguje 10.1.2013 19:20
Pane Pětivlas, já mám kolimátor nastřelený na 50 metrů. Ale nedovedu si představit, že bych ho nastřeloval na 100m. Není to ani tak o velikosti bodu, ale o tom, že na 100m nevidím pořádně očima bez zvětšení záměrný bod o průměru 5cm. Já to prostě na tu dálku nevidím. Asi máte ostříží zrak.
Omar Stodůlka reaguje 10.1.2013 15:40
Ano taky mám na kulobroku NIKON Monarch 2,5-10x56RD ale JEN na čekanou. Na naháňku by to byla blbost, tam mám do teď otevřená mířidla... LOVU
Omar Stodůlka reaguje 10.1.2013 14:11
Dá se nějak "staré dobré TASCO made in BRD" poznat a sehnat! Už dlouho váhám mezi tubusovým kolimátorem a naháňkovým puškohledem. Každý ale říká něco jiného a tady se to jen potvrzuje.Již dříve jsem diskuzi na toto téma zakládal,ale chytřejší pořád nejsem ! :-( PORAĎTE teda co na CZ550... DÍKY za info
Milan Vrána reaguje 10.1.2013 11:39
Staré dobré Tasco se vyrábělo v Německu, než to přešlo do Číny. Patrol má pravděpodobně jedno z nich.
patrol reaguje 9.1.2013 19:40
SanctusHubertus mám tasco propoint+ puškohled tasco 3-12x56 čb na Baaru 308win. Nemůžu říct na značku jediné křivé slovo, ale je pravdou, že jsou podstatně kvalitnější, proto mám ostatní zbraně osazené meoptou a zeissem
Filip Pětivlas reaguje 9.1.2013 17:37
Patrole, za střelce se považuji za poměrně slušného. Ročně vystřelím kolem 200 kulových ran. Ale to s tím nijak nesouvisí. Naloveno něco mám, ale asi né tolik, jako vy. Jsem taky o fous mladší. Zkušenosti s tascem mám prostě špatné - není to tím, že by se mi nedařilo lovecky, ale bod dělal od začátku pavučiny až do krajů a celkové zpracování bylo zvláštní. Děda má dalekohled tasco - po pár letech používání má dvojí obraz, kamarád měl na 7*64 puškohled tasco - začal se rozhazovat kříž. Je možné, že firma má i kvalitnější výrobky, ale já se setkal zrovna s pátečními kusy. Proto už značce prostě nevěřím. Pokud vše bude fungovat jak má, může s ním být uživatel spokojený (viz. Váš případ), ale já jsem spokojený prostě s touto značkou nebyl..
patrol reaguje 9.1.2013 16:51
pane Pětivlas, tak nevím jaký jste střelec, kolik vystřelíte ročně ran, případně kolik máte naloveno. Ale jako argument uvádět, že jte měl tasco na vzduchovce a že jsou to pro Vás vyhozené peníze, tak neraďte o použití v myslivosti, jelikož na vzduchovce nem,ůžete vyzkoušet jestli se hodí na lov, nebo ne. Zmíněné tasco mám na Baaru již cca tuším 14 let a věřte tomu, že bych nechtěl najednou platit tu hromadu patron a ještě k tomu nakládat to množství nalovené zvěře, které jsem s tímto Vámi zatracovaným tascem nalovil.
Filip Pětivlas reaguje 9.1.2013 13:26
a jestli opravdu trefuješ s aimpointem na 100 m spolehlivě 5 cm, tak musíš mít oko jako rys a musíš být vynikající střelec. někteří to nedokážou ani s puškohledem.. možná je těch 5 cm trošku přitažených, ale pravda to být může.. rozhodně bych chtěl být u toho :-)
Filip Pětivlas reaguje 9.1.2013 13:21
no nevím, jestli je to přesná kopie. z fotek vypadá dost jinak a tasco má bod 5 MOA a aimpoitn 9000l 2 nebo 4 MOA. vzhledem k tomu, že jsem v ruce kolimátor tasco měl (měli jsme ho na vzduchovce) a měli jsme doma i jiné výrobky této značky, tak bych už do této značky nešel. jestli se kvalita nezlepšila, tak jsou to pro mě vyhozené peníze.. Aimpoint je supr, ale už taky nějakou tu kačku stojí..
Luboš Kuneš reaguje 9.1.2013 12:24
Vlastním Aimpoint 9000L a není problém na 80m lovit při naháňce či šoulačce.Je to o kvalitě bodu kolimátoru.Jinak na sto metrech z posedu do 5cm. Co se týče kolimátorů jsou řazeny na dvě skupiny - otevřené a tubusové.Jak jsem již zmínil hlavní je velikost bodu.Pro myslivost je použitelná max. velikost bodu tak 5moa.Větší bod je určen pro pistole a útočné pušky do vzdálenosti 25m.Jinak levnější verze je třeba Tasco propoint jde pořídit do 4000,- a vydrží taky.Je to přesná kopie Aimpoint 9000L.
Zdeněk Cedidla reaguje 8.1.2013 18:37
Mám Browing automat několik let.Nepoužívám žádný puškohled ani kolimátor.Samotná zbraň má kvalitní naháňková miřidla.Proto ti doporučuji,nejdřív si to vyzkoušej za pomocí mířidel a pak se rozhoduj.Mám přes miřidla uloveno několik prasat,vysoké i lišek až do vzdálenosti 100 metrů.Měl jsem zapůjčeno několik naháňkových puškohledů Svarowky a ty jsem vrátil.Můj názor je , že miřidla jsou na této zbrani dostačující.
Arnošt Bárta reaguje 8.1.2013 17:56
Já chodím u nás do leče a na pozvání většinou na štont. Používám už 5 let kolimátor a jsem spokojen. Když jde prase dál než jsem si jist ranou, tak ho nechám holt sousedovi. Při střílení je jedno, jestli mám obě oči otevřené, nebo jen jedno. Je to jen kvůli tomu, aby měl člověk přehled kolem sebe. Ale i s puškohledem se dá střílet s otevřenýma oběma očima.
patrol reaguje 8.1.2013 15:43
Je těžko radit, jestli puškohled, nebo kolimátor, každému sedí něco jiného. Já používám kolimátor a není pravdou, že je potřeba se dívat oběma očima, já mám jedno zavřené a jindy zase obě otevřené, funguje na oba způsoby. Každopádně je vhodnější např. na přeskok přes cestu než i naháňkový puškohled. Chce to si opravdu obojí vyzkoušet, ale každopádně nebude stačit 10 výstřelů, takže někdo těžko bude půjčovat zbraň s tím, nebo tím na celou sezonu, takže nebude asi na zbyt než vyzkoušet tzv. pokus/omyl. Hodně štěstí při výběru.
Miroslav Novak reaguje 8.1.2013 15:40
Mam Odeon 1-4*26,maximalní spokojenost mužu jen doporučit.
Josef Novák reaguje 8.1.2013 15:08
Za sebe mohu doporučit na nahánky - pokud nechodíte lečí - puškohled a z těch levných, co toho vydrží hodně, tak vím jen o Odeon 1-4x26 s bodem, na netu jsem ho loni koupil za cca 4000,-, na kulovnici to drží bez problémů, aby ne, někteří lovci dávají Odeony i na tropické ráže do Afriky, tak co by to nevydrželo automat nebo kulovnici. Za mě s ním je spokojenost na 1* Jinak do leče raději s kolimátorem a nebo bez a jen s brokovnicí a když na štont, tak kuli jedině s nahánkovou optikou - nahradí na blízko kolimátor, ale šahne se s ní i dál a to s kolimátorem už mnohem hůře.
Filip Pětivlas reaguje 8.1.2013 13:30
asi není nad to si to vyzkoušet.. do leče je i podle mě lepší kolimátor. ale na štontě si s puškohledem dokážu zvěř mnohem lépe změřit a vychutnat.. asi to chce vyzkoušet :) někomu kolimátory vůbec nesedí, ale to bývají většinou no name. To už je lepší muška
Pavel Hudec reaguje 8.1.2013 12:47
I já jsem řešil tento problém, ale poněvadž chodím se psem do leče tak vyhrál kolimátor. Meopta je dobrá, ale musíš si před rožnout a pak nastavit intenzitu tečky. Zkus se podívat do myslivosti, inzerují tam kolimátor, já ho koupil a spokojenost.
Pavel Hudec reaguje 8.1.2013 12:47
I já jsem řešil tento problém, ale poněvadž chodím se psem do leče tak vyhrál kolimátor. Meopta je dobrá, ale musíš si před rožnout a pak nastavit intenzitu tečky. Zkus se podívat do myslivosti, inzerují tam kolimátor, já ho koupil a spokojenost.
Filip Pětivlas reaguje 8.1.2013 12:32
Já bych volil spíš puškohled. Levné kolimátory jsou podle mě na prd a aimpoint už taky něco stojí. Puškohled 1-4 nebo 1-6x je z mého pohledu univerzálnější. Kolimátor je lepší někam na hozenou ránu do lesa, ale časteji se stane, že prasátka jdou kousek dál, občas se i zastavují a tam vede jasně puškohled. Navíc nejsou potřeba nějak extra kvalitní skla, stačí jen dobrá odolnost na zpětný ráz a slušné zorné pole a to splňuje i dost značek levnějších puškohledů. Za mě teda určitě naháňkový puškohled.
Marek reaguje 8.1.2013 12:28
Take vlastnim BARa. Pred urcitym casem jsem resil ten samy problem. Mel sem kolinator ale bohuzel za celou dobu sem si na nej nemohl zvyknout. Dela mi problem strilet z kulovnice s obema otevrenyma ocima a navic pokud zver bezela dale ode mne tak mi bod kolimatoru prekryl kus zvere takze sem si nebyl jisty ani ranou. Kolimator jsem prodal a poridil nahankovy puskohled od Doctra. Je to nebe a dudy. V puskohledu se se zveri krasne srovnam, navic piskohled ma i jemnou zamernou osnovu takze si "v podstate prase vodim po liste" a mireni je o to prijemnejsi. Pro me jednoznacne vitezi nahankovy puskohled. Mam pro nej i vicero uplatneni. Jelikoz je to 1,5-6x42 tak se da pouzit i na denni lov. Preji hodne zdaru pri vyberu. Pokud by si Juro mel zajem tak ti toho doctra za maly poplatek prenecham:-) i s montazi na weaver:-)