ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Jelen 200,6 bodů CIC
Jelen 200,6 bodů CIC
vloženo: 27.1.2013 11:32
autor: Aleš Náhlý

úlovky (svět)

Lovu zdar!
Lovu zdar!
vloženo: 20.9.2019 06:14
autor: NH

trofeje

Dnes dokončení
Dnes dokončení
vloženo: 9.4.2015 08:31
autor: Miloslav Šlapanský

zvěř v přírodě

Liška v oboře
Liška v oboře
vloženo: 2.6.2020 08:32
autor: Děda z lesa

zbraně

Zetky se nám sešly.
Zetky se nám sešly.
vloženo: 19.6.2012 15:37
autor: Petr Waclawek

fotopast

...
...
vloženo: 23.1.2012 15:53
autor: Josef Cimerman

myslivecké umění

krasavci
krasavci
vloženo: 8.1.2016 13:31
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233478 fotek (14 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8902 inzerátů (4 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294955 hlasování fotek (176 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 7 online

Připomínky a názory
Diskuze

kulovnice na delší vzdálenosti

Aleš Mudrák vložil 18.5.2016 12:47
Prosím o rady a doporučení při výběru kulovnice a optiky na delší vzdálenosti (200-400m) při lovu vysoké, díky...
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Vladimír Krasula reaguje 2.7.2016 20:23
Ale úplně jsem zapomněl na to, že " Bez trenirovky nět šampiona ". Na 100 metrové střelnici a střílet a střílet. Bez toho to nejde.
Vladimír Krasula reaguje 2.7.2016 20:18
Myslím, že v levné variantě úplně stačí CZ 557 + Meopta 2,5-15,5x56. Je ale i Sauer 202 s V8 a podobně.Co se týká ráže tak podle toho na co chci střílet, ale s 308 se nedá nic pokazit. Já mám toho Sauera v 8x57 a není problém, ale je i 8x68 a podobně.
karel zvářal reaguje 29.6.2016 20:24
Když už jsme u toho známkování, rád bych takto ohodnotil pana Jiřího z 25. LR lov mám odjakživa ze všech lovů nejmíň rád a hodně videí mě v tom utvrzuje, že je to často pouhá střelba na zvěř. Nějaký ochoz, šoulání, lovecká horečka, počkat si... Dojet, rychle střelit doprostřed pole, naložit a zpracovat... na klasiku není čas! Technicky vzato jde o to dostat kus do kříže, že jo, jako vlastně vždycky... Ale hodně záleží na síle větru, vegetaci (obilí po pás, strniště, podmítka). Kdo to tzv. zkouší i za nepříznivých okolností a nestřílí na jistotu, tomu bych na místě odebral papíry. Stejně jako za nepoužití opory (hole). Pro tyto prohřešky nemám pochopení, to už je pro mě stokrát přijatelnější "neetické" přisvícení u hromady. Takže za mne: na delší vzdálenosti ano, ale s maximálně odpovědnou přípravou.
Josef Vyskočil reaguje 29.6.2016 11:23
Karle 1*, Eriko 1* má rada zní dejte hlavy dohromady.:-))))
Erika Doležalová reaguje 29.6.2016 09:01
Karle, 1* :-) Ale vážně - v takovém případě bych na ležící kus střílela klidně taky (ano, je to neetické, ale u zraněného nebo nemocného kusu na to fakt kašlu), problém byl tu srnu přemluvit, aby ležet (ale klidně i stát nebo sedět!) zůstala, když si pro ni jdu :-) Holt máme "blbou" zvěř, která na těch našich pláních nás vidí zdaleka, na 400 metrů začíná být v pozoru a na 300 do toho šlápnou.. Ale v podstatě je už tato debata zbytečná (ledaže by mi pan Vyskočil dal nějaký chytrý tip - když mě ta chytrost schází - pro případný další "špatný" kus..), srna je dávno ulovená a já mám klid a hlavně dobrý pocit, že zatícmo ostatní to měli v pr*eli a honili trofeje nebo divočáky, já to nevzdala :-)
karel zvářal reaguje 28.6.2016 18:35
Eriko, když to tak čtu mezi řádky, tak myslivost nemůže dělat každý:-): určitá míra otrlosti a pokrytectví je nutná... nezbývá, než půjčit si (koupit) prskavku, zažít mantru Češi (borci) střílí na kilák, hop hop hop! Pro začátek postačí natrénovat na poloviční vzdálenost. A teď vážně: v takovém případě bych střílel jedině na obeznaný ležící kus, kdy možnost nečekaného pohybu je prakticky vyloučena. Když to zvládají jiní, tak věřím, že s vidličkou to půjde i u Vás.
Erika Doležalová reaguje 28.6.2016 14:04
Zvláštní, samé rádobychytré poznámky, ale konkrétní konstrukční řešení žádné... :-))) Tak pane Vyskočile, jak byste to vyřešil vy? Ikdyž předpokládám, že se z toho zase nějak vykecáte..
Josef Vyskočil reaguje 28.6.2016 12:55
:-))))) Ukazuje se, že i myslivost, nemůže dělat každý, určitá míra inteligence, je tam holt zapotřebí.
Erika Doležalová reaguje 28.6.2016 09:33
Jiří, to všechno jsem zkoušela. Plížit se (nízkou řepkou, zážitek pro fajnšmekry :-) Jít za tmy a počkat na rozednění (tlupa byla o 200m jinde, příště jsem šla tam a byli zas o 300m jinde..) "Naháňka" ve stylu já čekám na jednom místě a kolega do nich "strčí" (popoběhli, udělali kolečko a zpátky, pořád si drželi vzdálenost 200+...) Pak začala růst řepka a už nebylo poznat, která to je (boule měla na břiše a v "podpaží"). Ono se jednoduše radí, ale realita je pak jiná. Jo, někdy se podaří se se "špatným" kusem potkat "na pohlazení", ale tady to prostě nešlo. Byla jsem z celé myslivosti otrávená, protože jsem nechodila nikam jinam, pořád mě to táhlo tam, "co kdyby"... Nejblíž jsem se k ní dostala (později změřeno na mapách) na 250 metrů, ale zase nejsem z těch, kteří střílí na náhodu (ne že bych byla úplně mizerný střelec, ale 250 už je opravdu na mě moc :-) Jendo, zrovna na tomhle poli žádné sloupy ani skruže nejsou.
Jan Slavětínský reaguje 28.6.2016 06:41
Eriko já viděl profesionály,kteří skočili do Toyoty,on mu v poli přibrzdil,ten tam zalehl u sloupu a on mu to nadjel a nahnal.Ani to nevyvrhovali a úlomek? Kde ho tam ulomíš, z čeho? Jo a to takhle doháněli plán lovu nikoliv sanitárku. Jako host na honě jsem na to do sousední honitby koukal. Bylo to kdesi v Polabí...Ale to jsme mimo téma. Lovu
Jiří Balcárek reaguje 27.6.2016 20:51
Nechci dělat "odborníka", ale když jsem lovil kulhajícího srnce na poli, tak jsem prostě přišel v noci s karimatkou a maskovací sítí a prostě jsem jej za svítání "vyležel". Bylo to i z toho důvodu, že se dalo střílet pouze na jednu bezpečnou stranu a jinak se tam prostě nešlo dostat. Na 230 m jsem jej v klidu odlovil, tenkrát se zmiňovanou 223rem.
Erika Doležalová reaguje 27.6.2016 18:12
Ano ano, něco takového jsem čekala. Neví, neumí, ale poučuje :-)))
Josef Vyskočil reaguje 27.6.2016 16:48
Nezlobte se na mě tohle nebudu komentovat, zkuste e zamyslet.
Erika Doležalová reaguje 27.6.2016 08:48
Pane odborníku Vyskočile, tak mi řekněte, jak byste tuto srnu lovil vy, když se zdržovala buď na HOLÉM poli, od nejbližšího krytu vzdálena 300-400m (pěkně uprostřed pole), případně později "zarostla" v řepce? Jistě máte nějaký chytrý trik, jak se k těmto kusům dostat (nebo je možná u vás srnčí tak "ochočené", že vás nechá dojít po podmítce na 100 metrů?), tak pevně doufám, že se o něj podělíte (jistě to bude zajímat i jiné neschopné, kteří loví v polní honitbě). Díky.
Josef Vyskočil reaguje 26.6.2016 16:33
O etice si myslete co chcete, ale podle mne prostě jsou nějaká nepsaná pravidla a ty se musí dodržovat a je jenom ostuda hospodáře, že na té naháňce dotyčného střelce patřičně nepotrestal. Nechápu jak jste mohla rok a půl lovit nemocnou srnu to je jenom Vaše neschopnost.
Jiří Balcárek reaguje 25.6.2016 17:02
Téma se trošku zvrhlo, jako vždy. Nevím, čemu říkáš Eriko zábavná pyrotechnika z Vlašimi, její HPBT ve 223 rem 3,36g nemá skoro konkurenci. Na zmiňovanou vzdálenost postačí Meopta ZD 6-24x56 nebo pak jiná dražší případně s ještě větším zvětšením. Pochopitelně na tenhle dištanc se neloví za tmy. Jak jsem psal - s rostoucí vzdáleností roste riziko. Debilů lovících ve stylu liška 200+ tak jsem to zkusil a minul či trefil jsou pořád mraky. O naháňkách škoda mluvit, zakázal bych je okamžitě. Ale jistě k tomu časem dojde. Bachyně se nemůžou lovit, neboť by nebylo co lovit další rok a spolková pokladna potřebuje stálý přísun likvidity. S rostoucí vzdáleností je i těžší obeznání anebo to vyžaduje opět dražší odpovídající optické vybavení. Vrcholem je,že snad žádná LR lovec se nepochlubí, jaké má "procento úspěšnosti". LR terčovou střelbu mám rád, ale lov má svá pravidla a pokud se chceme ohánět alespoň zbytky jakési etiky, potom by takovému lovu měly předcházet kontrolní střelby na uvedenou vzdálenost. Spousta "myslivců" opravdu ještě dnes neví, kolik nadsadit či naklikat, neznají ani balistiku střeliva, které používají atd. Prostě hrůza a děs v honitbě. Z vlastní zkušenosti vím, že mnoho mladých je odpovědnějších, než staří pamětníci. To je smutné.
Erika Doležalová reaguje 25.6.2016 08:13
Josefe, to bych neřekla. Pochopitelně na takovou vzdálenost nemůže střílet kdejaký jouda, který jednou v životě náhodou trefil na 150 metrů a myslí si, že na 300 to zvládne taky. Ten, kdo loví LR, stráví víc času a vystřílí víc nábojů na střelnici než v revíru a neloví stylem "zkusím to, třeba (snad) to vyjde". Navíc jsou prostě revíry nebo jejich části, kde se blíž než na 200..400.. metrů ke zvěři prostě nedostanete (třeba jen u nás - polní honitba - po žních už je to celkem problém...) a přesto je nutné ten či onen kus ulovit (nemocné, zraněné...) Osobně jsem rok a půl!!! "honila" srnu s papilomatózou (kdybych měla vybavení a uměla střílet na 400 metrů, byla by to záležitost jedné vycházky..) A o etice v myslivosti si už taky myslím své. Jen jeden příklad z mnoha - na naháňce před nástupem klasické drby co a jak kdy loni, letos... Padlo i téma LR a jeden z přítomných se začal rozhořčovat, jak je to nemyslivecké a neetické a že tohle v myslivosti nemá co dělat atd... Pak nástup a první leč. Nejenže dotyčný střílel do leče proti tlaku, ale "myslivecky a eticky" vystřelil zezadu! na odbíhající bachyni! (lovilo se sele,lončák..) v poměrně nepřehledném terénu na vzdálenost více než 80m, tuto "náhodou" zasáhl, po skončení leče ani nešel na nástřel se slovy "to šlo dál, tomu nic není".. (btw ostatní samozřejmě oznámili přítomnost postřeleného kusu, po dosledu - stavěna psem, rána na kýtě - cca čtyřletá bachyně 96 kilo vyvržená) Tož asi tolik k etice a "etice" :-)
Josef Vyskočil reaguje 24.6.2016 10:30
Eriko etika je v myslivosti velmi důležitá a ten kdo ji odmítá ctít, není myslivcem to je prostě fakt. Jde o to, že na takové dálky, i když je střelec velmi dobrý, je pravděpodobnost přesného zásahu rozhodně nižší, než na běžné vzdálenosti (50-200m).
Erika Doležalová reaguje 20.6.2016 13:02
To je zase keců :-) Zajímavé je, že když se občas objeví fotka lišky s textem typu " XY (přes 200) metrů, zkusil jsem to a vyšlo to..." je to samé Lovu zdar.. Ale když se kolega ptá na lov vysoké, hned se tu řeší etika, mysl.vzdálenost, možnost postřelení atd atd... Ten kdo loví stylem LR, určitě k tomu nepoužívá rezavé ZHáčko a zábavnou pyrotechniku z Vlašimi :-) No a postřelit zvěř se dá i na 20 metrů, to není o vzdálenosti, ale o střelci a vybavení. Kdo umí, umí, kdo neumí, loví do 50 metrů a ještě je rád, když trefí..
Josef Vyskočil reaguje 9.6.2016 17:33
8x68 nebo 8x75R je ještě lepčí :-)
Roman Semerád reaguje 9.6.2016 14:47
Na 200 m se dají bez problémů lovit lišky ,tak nevím proč by se na 300 - 400 m nedala lovit vysoká. A stačí k tomu 8x64S :-)
Jan Slavětínský reaguje 9.6.2016 06:08
To máte pravdu,ale není to předmětem otázky.Ta zní jakou kulovnici a optiku do 400m.
Laďa Novotný reaguje 8.6.2016 18:02
To je sice pravda a lze s tím souhlasit, ale kde je u nás potřeba střílet na takovou dálku pro mě je to hazard a je jedno jestli je to na Altaji nebo v Tatrách nebo na Šumavě tento způsob lovu mě osobně nic neříká, ale když už tak je opravdu potřeba ráže k tomu vhodná např 7mm rem mag., 338WM apod.
Jan Slavětínský reaguje 8.6.2016 06:35
Když si někdy prolistuješ katalog např.od Kettnera nebo od Frankonie a pozastavíš se u těch lovů ze světa např.jak loví v horách, na Altaji nebo v Kazachstánu kozorožce nebo ty berany Marco polo, tak tam zjistíš, že 400 m je běžná vzdálenost na kterou se tam střílí. Nebo na Zélandu jeleny. Nikdo k tomu nepoužívá žádnou 308mu, ale ráže, které k tomu jsou. V současné době docela oblíbená ráže .30-378 .Kdo se o tyto věci trochu zajímá, tak to zná. Kdo byl na vojně tak ví, že se běžně z kulometu střílelo přes mechanická mířidla na figury na 400-600 m a velice úspěšně. Energie střely u náboje 7,62x54 pro kulomet, je pro vyřazení vojáka dostatečná, ale pro lovy na nějaké extra dálky to není. Pro lovy na dálky jsou jiné ráže....
Jů a Hele neděle reaguje 7.6.2016 21:48
na 400M??? co to je za mamlasa? :)) se tady člověk nestačí divit, vrať loveckej lístek a jdi k elitním odtřelovačům ty kluku ušatej,..... hrůůůůza.
Josef Vyskočil reaguje 6.6.2016 22:42
No já teda běžně na 200m nestřílím, ale mám něco naloveno i na tuto vzdálenost 270W
Radovan Matula reaguje 6.6.2016 16:09
Na 200 m jsem střílel bez problémů s 7x57R i s 30-06 po zásahu vždy zůstala zvěř do 10 m z 90 procent komorové rány střelivo SB.Hlavní je se musíš na zbraň a střelivo spolehnout pak je to jen v rukách.
Sojka reaguje 4.6.2016 09:38
Do 200 m střílím bez problémů s 8x57JS (hlaveň 52 cm) a 9,3x62 (hlaveň 56 cm). Co má proboha 200 m společnýho s délkou hlavně???? A proč by to nemělo jít s 30-06 a hlavní 52cm??? MS
Vlasta Hadr reaguje 3.6.2016 17:07
Dálka skoro pro čarostřelce jinak doporučuji načíst si balistiku nábojů já bych to viděl na ráži 300-Winchestr-Lapua-Watherby-Arnold-Holand....atd a ktomu dobrou a ne lacinou zbraň
Radek Vyhlídal reaguje 3.6.2016 08:41
Jasně, na 200m s 30-06 doháníš nepřesnost střelby výkonem střeliva. Ale to dnes dělá spousta neumětelů. I s krátkými hlavněmi. A když minou, tak jen slyšíme, tak jsem to zkusil ... L4K se prostě nestřílí jen tak pro nic za nic Mudráku. Ale spousta "střelců" se raději vymluví, protože v konfrontaci s ostatními by zjistili, že v podstatě střílet neumí. Zdar krátkým hlavnim ostrostřelče :D :D :D
Ing.Eduard Slad reaguje 2.6.2016 21:58
Nejdřív si polož otázku, jak dlouho střílíš a jak dobrý jsi střelec ? !!! Jestli se na to budeš cítit tak souhlasím s Honzou Slavětínským 300RUM, 300WM, 264WM, 338WM, REM 7mm Mag.....
Josef Vyskočil reaguje 2.6.2016 19:25
Pane Mudrák 200 a 400 je sakra rozdíl a na 200 to taky až tak běžné není.
Aleš Mudrák reaguje 2.6.2016 13:26
Nebyl jsem tady asi 14 dní a nestačím se divit, typičtí češi... Na 200m se bezproblémově střílí i s krátkou hlavní a 30-06... Díky všem za rady, myslím, že mi to stačí, některé příspěvky jsou pro mě dostačující...
Josef Vyskočil reaguje 2.6.2016 12:54
No tak na 300m se dá ještě vysoká lovit celkem úspěšně, ale musí to být v klidu a střelec musí dobře znát všechny okolnosti co se balistiky a jeho zbraně týče a hlavně musí umět střílet.
Jan Nový reaguje 2.6.2016 10:02
Nemohu si pomoci a je velká škoda, že naše kdysi krásná myslivost se otáčí směrem k lovu, a to víc k lovu a tradice myslivosti už jsou velice sporadické. Všechny ty odkazy a pod, se vztahují pouze k zabití zvířete. A myslím si, že kdyby ti střelci zvěř jen postřelili, vůbec by neměli žádné výčitky. Kdo se jednou rozhodne vzít život druhému, ať už je to zvíře, ať to udělá tak, aby zvíře netrpělo nebo k tomu nedal podnět. I když vím, že se to může stát i na 30m. Kdo má natrénováno na pevné(neživé) cíle, ať loví zodpovědně, když na to má.Všem přeji krásné lovecké zážitky
Radek Vyhlídal reaguje 1.6.2016 23:55
Jestli Mudráku trefíš pěti ranami na 100m pět kostek cukru, aniž bys minul, pak skus LR, jinak se na to raději vy...
Radek Vyhlídal reaguje 1.6.2016 23:52
Tady je jeden "přesný zásah": https://www.youtube.com/watch?v=2VC1aYx4Exg Zvěř není terč. Nechápu, co si kdo potřebuje dokazovat.
Jan Slavětínský reaguje 1.6.2016 09:59
Pokud jste někdo viděl lovecká videa z LR, tak víte, že tam loví jeleny, antilopy nebo kamzíky v horách a ve vzdálenostech 500-700 m, ty zásahy sedí, používají optiku s věžičkou a ráže jako 300RUM, 300WM, 264WM, 338WM.To jen tak na okraj.
Milan Vrána reaguje 1.6.2016 06:57
Přesně tak Leone. Lepší jak Dikobraz. Na dotaz zbraně a skla jsem se tu dozvěděl, že je nejlepší třistaosma s pořádným střelivem, ale vlastně je lepší vůbec nestřílet, protože by jsi mohl postřelit. Tady se fakt nikdy nic, krom slintů, nedozvíš.
Leon Zumr reaguje 31.5.2016 21:34
Stačí se podívat na většinu odpovědí a vidí že nemá cenu se dál ptát :-))))
Jiří Balcárek reaguje 29.5.2016 21:43
Takže nakonec to byl dotaz do diskuze od nýmanda ? Aspoň to tak zatím vypadá :-) Provokatérů je zde dosti ...
Josef Vyskočil reaguje 29.5.2016 07:16
Kuba 308W na 400m ? na vysokou ? A jakým teda nábojem ?
Radek Vyhlídal reaguje 28.5.2016 09:03
Jasně Kubo. Kolik jsi toho ulovil na 400m a kolik minul či zmrcačil, když tak zasvěceně píšeš ?
Kuba reaguje 27.5.2016 18:54
308 win hlavně správné sřelivo....
Zuzka a Miloš reaguje 27.5.2016 12:22
Jestli není lepší počkat,až zvěř přijde blíž. Na 200 to ještě jde,ale na 400? To už musí střelec zadržet i tep. :-) M.
Václav Hrabánek reaguje 26.5.2016 20:37
Na takovou vzdálenost je to hazard protože není to není terč který se nehne a zvěř může špatným zásahem někde trpět.
Josef Vyskočil reaguje 26.5.2016 18:31
Pane Tomášek na vysokou je opravdu 308W málo kór na 400m
Jiří Balcárek reaguje 26.5.2016 11:17
Problém bude, s rostoucí vzdáleností roste riziko chyby, pohybu zvěře, vliv větru atd. Lov není střelba do papíru, je to o odpovědnosti. Se vzdáleností se počet úspěšných a neúspěšných ran začíná srovnávat ...
Radek Tomášek reaguje 26.5.2016 06:50
Pominu-li etiku, nebo problém s obeznáním loveného kusu. Tak nechápu proč by 308W. nebyla vhodná ráže(samozřejmě jsou lepší, ale s tou 308w, to není tak špatné. Primárně byla vyvinutá do 800m. V Senici s tím střílí na kilák. Jistý pán tam před lety měl s 308w. hodně dobrý soustřel a vyhrál. Otázka je kolik toho pán Mudrák má nastříleno, kolik má zkušeností v terénu, čtení větru, ano dá se změřit (ale při střihu větru přes údolí se to těžko odhaduje, bez zkušeností atd.) Koupit dobrou zbraň + optiku(říká se cenově 1:1), pak pořídit přebíjení najít tu nejlepší laboraci, na hradlech změřit rychlost střeli, prohnat to přes bal. kalkulátor, otestovat to na střelnici a neměl by být problém.
Josef Vyskočil reaguje 25.5.2016 19:50
No na 400m se vůbec hledá špatně nástřel :-) Raději bych na tuto vzdálenost být Vámi nelovil 200-250 už je až až.
Martin Sokol reaguje 25.5.2016 07:10
Hlavně ne 308!!!Na těch 400m se špatně hledá nástřel...
Jiří Balcárek reaguje 24.5.2016 20:31
Správný dotaz od Jana. Jak dlouho střílíš a jaké máš zkušenosti ? Tady se nestřílí do papíru, ale na zvěř. A ta má být přesně zasažena, aby byla rychle usmrcena. Obávám se, že na 400m je to v rukou nezkušeného jedince, nedejbože vybaveného loveckou horečkou čistý hazard anebo minimálně ruleta. Ale o ruletě se v myslivosti nehovoří. Co takhle nějaká kapitola z myslivecké etiky ? Je spousta dobrých střelců na LR, ale když mají střílet v časovém presu a přesně a bez pomůcek (dvojnožky, dálkoměry, anemometry atd.), tak nestíhají. Střelba na živou zvěř není sportovní disciplína !
Jan Nový reaguje 20.5.2016 17:42
Aleši jak dlouho střílíte? A jaké máte zkušenosti? Střílel jsem závodně VPu (300m s dioptrem) dnes každý potřebuje k vystřelení na 200m skoro počítačem naváděné střelivo (viz některé příspěvky) a pokud máte bratru do 100 tis, tak si to samozřejmě můžete dovolit. Doporučil bych -pokud chcete lovit na tak daleko, tak raději přejít na sportovní střelbu, než začnete střílet na živé cíle v této vzdálenosti.Každý by měl vědět, co zvládne a jakou má zodpovědnost.Přeji přesnou mušku
Miroslav Novak reaguje 19.5.2016 17:24
ZH-7x65 nebo 7x57r
Milan Vrána reaguje 19.5.2016 14:07
Záleží na terénu, ale za mě bych jako hotovku vzal Remington Sendero v ráži 300 Win.MAG. Třicítka je snad jasná z důvodu obrovského výběru balisticky výhodných střel na tyto vzdálenosti. Případně na LITE lov T3 varmint. Ne, že by 270W byla špatná, ale zrovna bondovaný Fusion od Federalu bych si na LR střelbu rozhodně nevybral. Německé 6,5 taky dobrý, ale jen v laboraci s KS, což taky není úplně ideál. Optika řekl bych na tyto vzdálenosti denní, pokud možno s korekcí paralaxy a čitelnými turrety. Pro tento účel vyhoví Meopta ZD 4-14, nebo 6-24, Sightron a slušně i Vortex od řady Viper výše, nebo případně Leupold. Pokud je libo LR špička, osobně bych vybíral z optik Deon, Schmidt - Bender, nebo Nigtforce.
Josef Vyskočil reaguje 19.5.2016 11:57
Honzo to přeci bohatě stačí a navíc pohodová luxusní střelba i s lehkou flintou za mě je 270W top.
Jan Nový reaguje 19.5.2016 09:50
270w se střelou Federal fusion 150gr má ve 400m 1995 J.Při nastřelení 200m=0 to na 400m jde o -60cm. Náboje jsou u nás dostupné. Ale tím nechci říci, že jen tato ráže s nábojem odpovídá potřebám, nicméně na uvedené požadavky dostačuje, přesnost Nb je velice dobrá
Jan Slavětínský reaguje 19.5.2016 06:29
Chlapi nejde o to,že to tam doletí a do papíru to udělá díru, ale aby to mělo potřebnou dopadovou energii. Chce to na vysokou a tak je potřeba ,aby kule měla min. 1500J i ve 400m.
Jan Nový reaguje 18.5.2016 18:36
Jak píše p.Vyskočil - v praxi ověřená 270w. Zvládá to dobře. ALE důležitější je optika a znalost balistiky.
Petr Stara reaguje 18.5.2016 16:21
Na tady tu vzdálenost stačí klidně 308W ale jestli chceš jinou ráži tak ta 6,5x68 je hodně dobrá do té bych šel já , ale několik kusů jsem měl možnost lovit s kamarádovou flintou 7 rem magnum byl jsem mile překvapen u magnumové ráže žádný zpětný ráz a výkonu mraky.
kvašny karel reaguje 18.5.2016 15:53
Mam 6.5x68 frankonia na vzdalenosti ktere udavate OK strelivo 8,2g RWS
Josef Vyskočil reaguje 18.5.2016 14:20
No já bych se nebál ani nemagnumové 270W a když už tak 7mm rem mag.
Jan Slavětínský reaguje 18.5.2016 13:35
338 Winchester mag. Kulovnice v této ráži se u nás na pultě seženou (např.Remington 700 aj.) , střelivo také (Hornady, winchester), široká škála střel různých hmotností, dobrá balistika, výkon nad 1500J ve 400 m (dle použité munice). Optiku ideal Burris balistic. Můj názor.