ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

odlov muflona v naší honitbě
odlov muflona v naší honitbě
vloženo: 4.9.2014 13:04
autor: Jiří Kejkrt

úlovky (svět)

Barevná Kanada
Barevná Kanada
vloženo: 23.2.2015 08:08
autor: Děda z lesa

trofeje

PÉŤŮV RARIŤÁK.
PÉŤŮV RARIŤÁK.
vloženo: 2.10.2015 04:11
autor: Jaroslav Vlosovský

zvěř v přírodě

Sele
Sele
vloženo: 1.6.2016 08:30
autor: Děda z lesa

zbraně

Vzpomínka na dědu
Vzpomínka na dědu
vloženo: 8.1.2012 13:44
autor: Ivo Kolář

fotopast

...
...
vloženo: 6.10.2019 08:36
autor: Miroslav Svoboda

myslivecké umění

darček pre kamoša..
darček pre kamoša..
vloženo: 3.2.2016 16:29
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233482 fotek (18 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8903 inzerátů (7 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749320 komentářů fotek (43 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294990 hlasování fotek (211 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37670 registrovaných uživatelů
    2 dnes nových, 18 online

Připomínky a názory
Diskuze

Kulovnici nebo kulobrok

Honza .k. vložil 4.3.2015 20:14
začínam s myslivosti a chtel by sem se zeptat na váš nazor jakou nebo jaký kulobrok či kulovnici by ste mi doporučily???
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jan Mikyska reaguje 28.8.2015 14:51
Pořád dokola omílané téma. První kulovou jsem dostal ZH 7x57R. Moc jsem s tím nechodil, bylo to těžké hamatné a taky jsem pořád tíhnul k celopažbě 8x57JS. Asi rok jsem sháněl, leč válečné celopláště a rtuťové kapsle těmto flintám moc nepřidaly, spíše přidaly korozi, a tak to nakonec vyhrála 6,5x57. S tou jsem chodil pořád a chodím stále. Pořád mne však lákala osmička a tak jsem si udělal radost a koupil za pár korun ZH 309 8x57JRS a 12ka brok. Chleba to doma nežere, tak co. První čekaná, bum dvě lišky brokem. Závěr: chodím s obojím a hlavně podle nálady. Lovíme srnčí a drobnou + černá a škodná celoročně.
Miroslav Novak reaguje 28.8.2015 14:20
Spokojen
Honza .k. reaguje 28.8.2015 12:33
2,5-10x56 HD
Miroslav Novak reaguje 28.8.2015 12:21
Jakou tam maš deltu
Honza .k. reaguje 28.8.2015 11:04
Tak nakonec sem si koupil Kulovnici cz 550 30-06 mám ji osazenou puškohledem delta titanum mam sloveneho 1 srnce 2 kmotry a 5 kusů černé . A jako brokovnici sem zvolim mp 153 v ráži 12/89 s tim mam slovený jeden kus černé a 6 hřivnačů a tři kmotry
Jiří Balcárek reaguje 11.5.2015 08:33
To není o oponování, ale o posledním slovu. A trošce nadhledu. Já jdu raději na to pivo. Chlapi sobě.
Josef Hanzlík reaguje 10.5.2015 19:46
Pozor pánové,ona byla v USA,má tam dceru,tak má patent na rozum.Já jí napsal,že je kráva,vy tohle a neodtáhne a neodtáhne.Ta je horší než ledvinová kolika a to je nějaký svinstvo.Všechny tu posílá na pivo a pod.,ale že by sama vyčichla,to ne.Myslím si stejně,že je to nějakej pitomec chlap,kterej si tu z nás dělá prdel a ukrutně se tím baví.
Karel myslivec reaguje 10.5.2015 17:53
Bod pro Radka
Radek Vyhlídal reaguje 10.5.2015 17:14
Ježiblbko, už mě opravdu sereš. Napsal jsem jeden příspěvek k věci, po několika dnech otázku, jestli má Honza jasno a naposledy jsem uklidnil Josefa. Jestli tady někdo zasírá diskuzi kundovinama, tak jsi to Ty. Nejsem jediný, komu Tvé přísery vadí. Mně nevadí i napsat, co si o Tobě myslím. Jestli ze sebe děláš stejnou trubku i v MS, tak musíš mít velice trpělivé publikum, že Tě ještě neuplácalo kloboukama. A hlavně - NAPIŠ ZASE NĚJAKOU HOVADINU, AŤ MÁŠ POSLEDNÍ SLOVO.
Petr Janský reaguje 10.5.2015 11:24
To Honza: začínal jsem s opakovací kulovnicí, potom jsem si pořídil ještě zalamovací kulovnici jednušku a teď obě kulovnice prodávám a pořídím pouze kulobrok. Zjistil jsem, že mi bude vyhovovat nejvíc. Myslí, že na to, co je pro tebe nejvhodnější, přijdeš po čase sám.
Radek Vyhlídal reaguje 9.5.2015 23:26
Josef - je to marný, je to marný, je to marný...
Josef Vyskočil reaguje 9.5.2015 13:13
Souhlasím u Vás bude problém někde jinde.
Josef Vyskočil reaguje 8.5.2015 12:51
To je Váš problém, já jsem naznal, že už toho železa bylo moc. Popravdě, ale řečeno lovil jsem dlouho v začátcích se zbraněmi mého otce až po relativně dlouhé době jsem pořídil vlastní zbraně ty po otci ještě taky mám.
Josef Vyskočil reaguje 7.5.2015 13:38
No ono je to taky otázka vkusu a vztahu ke zbraním pokud ji bereme pouze jako nástroj k výkonu myslivosti pak postačí nějaká ta IŽ střílet do předu bude také, spíš jde o to nepodlehnout prvotnímu natěšení na lov a opravdu vybírat důkladně, protože časem to může mrzet, i když já na svoje první flinty dopustit nedám ale ani jednu už nemám obojí jsem kupoval nové (cz550lux3006, ZP12/12).
Jiří Chytil reaguje 7.5.2015 10:44
Začínal jsem provozovat myslivost před 37 lety s kulovnicí a brokovou dvojkou, pak jsem měl kulobrokovou soupravu ZH. Další kulovnice, kulobroky atd., různě jsem to střídal. Dnes chodím ven na čekanou a šoulačku s kulovou jednuškou Brno Effect v ráži 308W, protože je nejlehčí ! Na naháňky beru kulobrok B 500 a nebo jen brokovou dvojku. Je to různé, někomu vystačí jedna lovecká zbraň na celý život, a jinému . . . . . . . .
H.J. reaguje 7.5.2015 08:43
Také jsem podobné dilema kdysi řešil a souhlasím s Karlem. Koupil jsem levnou kulovnici, připlatil za optiku a jako brokovnici jsem koupil Bajkala, kulovnici jsem po čase vyměnil optiku také a s Bajkalem chodím do dnes - vyhovuje mi. Po letech, ale chci koupit i kulobrok na šoulání a když už, tak koupím soupravu - kulobrok včetně hlavní na kulovou kozlici, ne že by je člověk nutně potřeboval, ale je to pro mě zajímavá alternativa k samonabíjecí kulovnici (kterou příliš nemusím) na naháňky. Jak už tady padlo, tak většina kolegů si vyzkouší kulovnici i kulobrok a spoustu dalších zbraní. Mrkni do kešeně a podle toho se rozhodni co půjde do skříně jako první a více něž "co" dej pozor na to, aby ti flinta seděla v rameni. Lovu
Karel myslivec reaguje 6.5.2015 17:25
Babo protivná Ježíková:-) musíte mít stále poslední slovo. Můj názor taky názor, ale to Vy asi nechápete. Žádná zbraň není prostě univerzální. Chudák kluk si podle vaší rady teda koupí asi ZH. Stovkovou řadu. Je to levná rádobyuniverzální flinta do začátku, pokud možno s šestnáctkovými brokovými laufy. Ideál každého myslivce minulého století. Až mu to dá dvě rány zaráz a ten starý ocelový Zeiss mu rozsekne obočí určitě si na Vás vzpomene, a asi i slzu uroní. Ku spokojenosti paní Ježíkové tedy konkrétní doporučení. Do začátku kulovnici s odsuvným válcovým závěrem s puškohledem, univerzální je nějaký variábl s větším průměrem tubusu, řekněme 3-12x50(ale na tom nešetři, to radši na flintě). K tomu brokovnici, kozlici, s výměnným zahrdlením, ať máš něco na drobnou a asfalťáky, ani jedno totiž kulovnicí střílet asi nebudeš, to už tady 100krát podotkla paní Ježíková. Kulobrok si pujč od nějakého kamaráda, párkrát si ho zkus a uvidíš. Jak už tady někdo psal, stejně časem vyzkoušíš oboje. Troják je věc krásná, taky jsem s ním chodil, ale až zapomeneš v lovecké horečce přepnout z broků na kuli (a nestalo se to jen začátečníkům:-)) a v lepším případě netrefíš, v horším postřelíš třeba jelena, srnce nebo nějakou jinou zvěř bude tě to ještě dlouho mrzet a budeš vzpomínat na kulovnici nebo něco jiného co má tolik spouští kolik hlavní.
Karel myslivec reaguje 6.5.2015 14:00
Paní Ježíková, obdivuji že jste mimo skvělou radu co se zbraně týče, stihla ještě všem objasnit s čím a jak se lovilo od první republiky přes komunisty až do teď. Myslím , že na to se Honza taky neptal. Já jsem svým příspěvkem chtěl poradit jen tolik, že střílet se dá čímkoliv, jen na tu zvěř musím vidět, a to většinou přes kvalitní puškohled. myslím, že nejen tazateli Honzovi, ale i všem ostatním, krom Vás bylo jasné, že s koupí brokovnice, či brokového svazku ke kulobroku se jaksi počítá automaticky, nebo se pletu? Pokud by se ptal jestli si má koupit jen kulovnici, nebo kulobrok a brokové hlavně tak jste odpověděla opravdu správně. ALE NA TO SE NIKDO NEPTAL!!!!!!!! Takže za mě: MELETE!!! Končím. Každá diskuze se tady zvrhne v nějakou stupidní nekonečnou hádku.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 6.5.2015 11:49
...a jestli už nevisí, tak si radši koupí místo kulobroku nebo kulovnice revolver...
Bohumír Novák reaguje 6.5.2015 10:16
Honza má jasno, vzal si kus špagátu a vyrazil do lesa k nejbližšímu stromu...
Radek Vyhlídal reaguje 5.5.2015 20:18
Tak co Honzo, už máš v tom jasno ? :-)
Karel myslivec reaguje 5.5.2015 15:35
Ančo co furt melete o solo kulovnici a o drobné? čtěte pozorně příspěvky. Nikdo nebude střílet bažanty kulí to je snad jasné, pan jirman že má kulovnici a brokovnici!!!!!! Tak furt neřešte takové hovadiny. Otázka zněla: Kulovnice nebo kulobrok? Odpověď: podle vkusu a fin. možností plus kvalitní optika.
Josef Vyskočil reaguje 5.5.2015 08:33
P. Ježíková Vás to asi nesmírně baví, já samozřejmě v té době nežil, ale zbraně, které mám doma, byly v té době vyrobeny a můj otec, kterého dobře znám mě ovšem vyprávěl, ale pro Vás minulost asi znamená pouze doba komunismu.
Milan Vrána reaguje 5.5.2015 06:06
Řešíte tu naprosté kraviny, ze kterých musí jít tazateli hlava kolem. Jako začínající myslivec využije určitě více kulobrok. Jako začínající lovec spíše kulovnici. Následně se po letech praxe sám rozhodne, zda stávající zbraň ponechat, nebo případně vyměnit. Lovit se dá plnohodnotně oběma zmíněnými zbraněmi.
Josef Vyskočil reaguje 4.5.2015 19:17
Ale to zase nemáte pravdu v meziválečném období bylo zbraní všelijakých to až osmačtyřicátý tomu utnul tipec.
Josef Vyskočil reaguje 4.5.2015 12:26
Paní Ježíková smím se zeptat kde a v jaké minulosti nosil lesní personál výhradně kulobrok jsem z lesnické rodiny 3 generace a nikdo u nás kulobrok nikdy nemě a nikdy nikomu ani nechyběl na škodnou byla brokovnice s malorážkou na ostatní kulovnice podotýkám zbraně vždy české výroby střelivo taktéž.
Jan Slavětínský reaguje 4.5.2015 10:39
Honzo, kulobrok je naprosto bezproblémová lovecká zbraň. Záleží na honitbě ve které budeš dělat myslivost a jakou zvěř budeš hlavně lovit. A ty řeči o přesnostech, přebijení ber trochu s rezervou. Pro normální běžnou myslivost a myslivce,kterému na zvěř stačí jedna rána, loví do sta kroků a to loví většina, tak si s kulobrokem užije myslivost. A ona ta broková rána je kolikrát v revíru potřeba a hodí se. Mám obojí a nejvíc chodím s kulobrokem. Dnes seženeš komisní slušný kulobrok kolem 15 tis i s optikou, vyzkoušej si ho , prodat a pohandlovat to můžeš vždy. Stejně pár flint za život otočíš a zkusíš jako všichni nebo většina z nás. Lovu
Erika Doležalová reaguje 3.5.2015 16:54
"..a je to podle ní ideální zbraň.." - A to tvrdím KDE???
Jiří Balcárek reaguje 3.5.2015 15:53
Milan Jirmann - je to jednoduché. Soustřel kulovnice a KB je diametrálně odlišný. Navíc kulovnice nosím jen varminty. KB mám osazen kvalitní naháňkovou optikou. Z toho plyne i její použitelnost, mně stačí do 100m. S KB nejvíce šoulám a na rozdíl od Vás lišky lovím v 75% právě brokama a to do 30m. Ale zpravidla to vždy byly mnohem bližší rány. Vím, že s KB trefím na 100m kolečko o průměru 5cm. S kulovnicí je to jiné, neboť soustřel je mnohem přesnější - na 100m jsem v "kruhu" o průměru 2cm - průměr korunové mince. A zmiňovaný 5cm terčík je standardní zásah na 200m. To bych s KB nedocílil. A na závěr - s KB mám uloveno jednoznačně nejvíc zvěře. K tomu jej beru i na naháňky. Ale vždy záleží na vkusu každého soudruha.
Milan Jirmann reaguje 3.5.2015 12:59
Tak si tady opět začínají někteří hádat. Erika má dva roky kulobrok a je to podle ní ideální zbraň. Pan Balcárek píše, že při střelbě do 100m stačí kulobrok a při střelbě nad 100m (velké louky a pole) je lepší kulovnice. Jak k tomu dospěl, nenapsal a chudák Honza má teď v hlavě zmatek. Jak jsem napsal níže je to o vkusu. Když se podíváte na současný zákon o myslivosti, který určitě každý z nás dodržuje, tak říkám, že kulobrok, ať v polní nebo v lesní honitbě už nemá takové opodstatnění jako dříve, kdy mohl toulavé kočky, pytlačící psy, atd., lovit každý myslivec. Nevím jak ostatním, ale mně za dobu co dělám myslivost (30 let), přišla v zimě liška na brokovou ránu snad jen 5x. V létě lišky nelovím. Další věc, která hovoří ve prospěch kulovnice je její hmotnost, možnost rychlejšího přebití a člověk s sebou nemusí tahat více druhů nábojů. Když člověk rychle potřebuje vystřelit druhou a někdy i další ránu, tak to z kulovnice střílí pořád stejně na rozdíl od kulobroku. V létě za tepla to je ještě markantnější. Podotýkám, že jsem kulobrok měl od svých začátků do roku 2009 a nalovil jsem s ním poměrně dost zvěře. Od roku 1994 současně s kulovnicí. Nakonec jsem zjistil, že kulobrok beru do lesa tak 5x do roka, 4x do roka jsem přehodil hlavně a šel na hon, jinak stál ve skříni, tak jsem ho prodal a nechal si pouze kulovnici. K té jsem si koupil starší brokovou kozlici, kterou si beru na drobnou a na střelnici. Za mě tedy kulovnici. Toť moje rada. LOVU ZDAR!!!
Josef Vyskočil reaguje 3.5.2015 11:07
No to že, jsem ho nikdy nevlastnil snad neznamená, že s ním nemám zkušenosti naopak mám jich tolik, že si ho prostě nekoupím, tam jste zřejmě p.J. ještě nedospěla a já už to pomalu zapomněl.
Erika Doležalová reaguje 3.5.2015 08:03
A pak kdo je vztahovačný.. :-( Normálně jsem se zeptala, protože zbraním až tak nerozumím, tak mě zajímalo, proč je to podle vás nejhorší varianta.. Tak pardon!
Josef Vyskočil reaguje 2.5.2015 23:44
Měnit hlavně není nikdy moc dobré z důvodu závěrových vůlí a to zejména u starších zbraní typu ZH, ale je mě jasné Eriko, že vy žádné závěrové vůle na zbrani nemáte, protože musíte mít pravdu.
Karel myslivec reaguje 2.5.2015 22:53
Začínal sem s kulovnici, ale zdálo se mi ze potřebuju kulobrok. Tak sem ho koupil a za par let se mi zase začala líbit kulovnice. Tak sem ho prodal a zas koupil milovníci. A pak zas přišlo období kdy sem chtěl to i to. Je to na vkusu. Osobně si myslím ze vic než samotná flinta je důležitější poradny puskohled. Mel sem Uherský brod v 7*65 a do 150 metru nebyl ani s presnosti žádný problém. Ted chodim se sabatti v 6,5*57 taky fajn. Na individuální lov je to asi jen o vkusu. Jen na nahanky bych s kulobrokem nechodil. Jen 2 rány a ještě každá jinak rychlá...Chodim hodně v leci a co me dokáže nadmíru vytočit je když na někoho nazenem rudl prasat a on da jen jednu ránu, protože ma kulobrok a ve druhem laufu ještě navíc broky(co kdyby liška) to se pak člověk honí v leci úplně zbytečně.
Erika Doležalová reaguje 2.5.2015 16:03
Josefe, proč nejhorší varianta? Já třeba začínala s kulovnicí (s tím, že doma byla i broková dvojka na hony nebo norování) a od té doby, co mám kulobrok, nosím v 99% případů právě ten (a kulovnici si beru jen ve "zvláštních" případech - lov pouze černé, lov pouze vysoké, předpoklad střelby nad 150m atd...)
Josef Vyskočil reaguje 2.5.2015 13:52
Stará blbá rada kup si kulobrok s výměnnýma laufama, za mě ta nejhorší vrianta
Jiří Balcárek reaguje 1.5.2015 20:13
Do 100m kulobrok, nad 100m (zejména velké louky a pole) kulovnice. Ale na to přijdeš časem, až zjistíš, jak střílíš. Jestli nadprůměrně nebo průměrně.
Josef Vyskočil reaguje 1.5.2015 19:29
No já třeba kulobrok neměl nikdy, ikdyž jsem s jedním půjčeným lovil, ale pouze škodnou 22WMR/20/76 na šedivky a toulavý kočky byl skvělý. Je to věčné téma osobně doporučuji kulovnice.
Josef Hanzlík reaguje 1.5.2015 16:03
Je jedno s čím začneš,stejně vyzkoušíš i to druhé.
Vladimír Menčík reaguje 1.5.2015 10:51
souhlasím s kolegy kulobrok je určitě univerzálnější hlavně záleží na druhu honitby a jaký druh myslivosti se provozuje
Milan Jirmann reaguje 1.5.2015 09:56
Záleží na vkusu. Každému vyhovuje něco jiného. Já začínal s kulobrokem. Po nějakém čase jsem si koupil kulovnici. Nakonec jsem zůstal u kulovnice a kulobrok jsem prodal. Smíšená honitba. LOVU ZDAR!!!
Radek Vyhlídal reaguje 1.5.2015 08:47
Na začátek kulobrok. I když záleží i na honitbě (les/pole). ZH od řady 300 výše - koupíš relativně levně - pokud nejsi již majetný začátečník. :-) Univerzální zbraň. Lovíš vše bez problémů. Volba optiky opět dle honitby (pole/les).
jezevec2 reaguje 1.5.2015 07:54
já mám taky oboje ale jsem v polní honitbě kde se někdy využije kulobrok.za mně v lese kulovnici,v poli kulobrok.
Martin Jurásek reaguje 30.4.2015 22:05
Ahoj Honzo Já osobně mám ZH v ráži 7x65r/12 a taky mám kulovnici CZ550 v ráži 7x64.Záleží na vkusu.Šoulám s tím,chodím s tím na natláčky i na čekanou.Obě zbraně používám asi stejně,Každá zbraň má klady i zápory