ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

1.
1.
vloženo: 2.4.2018 09:45
autor: Milan Severa

úlovky (svět)

Lovu zdar
Lovu zdar
vloženo: 7.6.2018 12:43
autor: Michal / admin /

trofeje

najväčší....
najväčší....
vloženo: 14.2.2019 11:35
autor: pali1

zvěř v přírodě

Liška vs. řeka 3
Liška vs. řeka 3
vloženo: 26.3.2012 13:43
autor: Marek Drha

zbraně

Hirsch III.
Hirsch III.
vloženo: 19.4.2015 10:27
autor: Karel Obrtál

fotopast

Modelka :)
Modelka :)
vloženo: 9.2.2014 10:59
autor: Vojtěch Bednařík

myslivecké umění

Muflón
Muflón
vloženo: 8.2.2019 17:38
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233478 fotek (14 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8901 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294942 hlasování fotek (163 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 16 online

Připomínky a názory
Diskuze

Liška vs. Lišák

Martin Medek vložil 20.4.2015 09:54
Konečně jsem dostal svůj první lovecký lístek a celý natěšený chodím do revíru a stále čekám na svůj první úlovek.
Při páteční čekané pozoruji pohyb poblíž potoka a už si to ke mě peláší liška a zastaví se asi 40m přímo před posedem.
Srdce buší jako při infarktu, na nic nečekám, kulobrok letí do ramene a lišku již mám v kříži.
Naštětsí ale na poslední chvíli rozum zvítězil nad loveckou vášní, flitna šla stranou a zbytek už byl v režii dalekohledu.
Zastřelit mámu a poté jít domů s pocitem, že liščata se pojdou hlady by mě mrzel ještě moc dlouho:-(
Po příchodu domů jsem ihned nalistoval internet a hledal diskuze jak rozeznat lišku od lišáka.
Něco málo jsem našel, ale moc rozumný jsem z toho nebyl a bude třeba ještě hodně času a vycházek, aby toto člověk pochopil.
Na druhou stranu bych si rád nějakého lišáka ulovil a zachránil nějakého toho zajíčka, kteří se u nás ještě v vyskytují.
Do revíru chodím skoro vždy sám a proto mi nidko neporadí, jestli to co šlo kolem je fena či pes.
Proto dotaz na Vás zkušenější.
V příloze je 5 náhodných fotek z internetu u kterých nevím o jaké pohlaví se jedná. Prosím o Vaše tipy k jednotlivým fotkám,
včetně poznatků proč na jednotlivých fotkách je fena či pes.
Shválně jsem zvědavý, jak moc se jednotlivé tipy budou lišit.
Nerad bych se totiž myslivosti učil z vlastních chyb. Je to sice učení skoro nejdokonalejší, ale v tomto případě zcela nevhodné.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Petr Hruška reaguje 11.2.2016 11:59
Jen takový malý tip pro lovce a příznivce lišek.....V knihkupectvích je nyní ve slevě (za cca 60 - 90 Kč) parádní publikace "Liška a větší šelmy" od Vojtěcha Škalouda. Ještě jsem nenarazil na knihu, kde by bylo popsáno tolik informací o liškách a i psíkovi!
Erika Doležalová reaguje 29.9.2015 09:19
No, až taková náhoda to nebude. Jednak ve vrhu liščat bývá většinou větší počet samců než samic, druhak opravdu lišáci bývají mnohem více aktivní než feny, a to nejen co se "akčního radiusu" týče, ale i s ohledem na denní dobu. Lišáci vytahují na lov často ještě za solidního světla a ráno se vracejí poměrně pozdě (za plného světla), zatímco lišky-feny vyrážejí "do terénu" často až po setmění a do krytu se vrací velmi brzy nad ránem, kdy bývá ještě tma nebo šero. Samozřejmě to není pravidlo, vždy se najde jedinec, který toto porušuje. No a konečně, mladé lišky, resp. tohoroční liščata, jsou totálně neopatrná, jelikož jim chybí zkušenosti. Lišče (lišáček), které každý víkend ráno pozoruji, se přes řepkové pole vrací k lesu až po půl sedmé, kdy je výborně vidět a často ještě na přelomu louky a pole dvacet minut chytá myši, než se konečně uráčí jít schovat. Navečer pak přijde klidně už v šest. Prostě "hloupé děcko" :-)
Martin Medek reaguje 29.9.2015 08:00
Tak jste asi měli pravdu, 4 kus byla liška;-)
Martin Medek reaguje 24.9.2015 07:50
OK, díky. No uvidíme co bude 4 kus:-)
Lubomír Černý reaguje 23.9.2015 21:20
Náhoda.
Martin Medek reaguje 23.9.2015 07:28
Tak to zase trošičku oživíme. Sezóna v plném proudu, kultury jsou zesečeny a už se mi daří první úlovky. Včera se mi povedl 3 lišák. A teď moje otázka - všechni 3 byli mladí lišáci. Liška ani jedna. Myslíte, že je to náhoda, nebo jsou lišáci více aktivní? Nebo v čem by to mohlo být? Jaké máte zkušenosti vy s poměrem pohlaví? Díky;-)
Ellhenický Petr reaguje 2.5.2015 07:34
Jíst se dá všechno, podívejte se do starých mysliveckých kuchařek, akorát ta liška nic moc:-) Nevím jak na Slovensku,ale u nás ani o kvalitní zimní kůže není moc velký zájem, takže zmáčknout na lišku je jen na každém z nás.
Kedar reaguje 1.5.2015 13:00
"Nezabíjím nic, co se nebude jíst (a nemusím to jíst já, aby z toho zas někdo neudělal, že lovím pro maso..) nebo nějak dál zužitkovávat"...... hmmm a co třeba straka, šedivka apod? Jak se to nedá jíst, nebo "prodat kožka", tak nelovíte? Někdo to prostě vidí pouze z hlediska lovu a někdo z hlediska hospodaření se zvěří. A správný hospodář občas musí udělat i něco, co je mu mírně proti srsti, aby dokázal udržet rovnováhu a co nejlepší podmínky pro zvěř (veškerá zvířata - ne jen zvěř z pohledu myslivosti) v jemu svěřené oblasti.
Karel myslivec reaguje 1.5.2015 09:26
Nájem neřešim honitba je vlastni. Škody řešit musím. Proto lovim v zákonných dobách lovu a neurcuji si svoje vlastni jako nekteri(liška když si chci vystrelit, prase když je hlad ale rozhodne ne bachyni a holou zásadně týden pred koncem lovu protoze je asi největší...) zajíci samozřejmě na polích jsou al můžou popobehnout ke krmelci nebo si kousnout do předložené řepy. Lovte v dobách lovu bude min prasat min lišek a nereste porad etiku. Souhlasim s tím ze liška a bachyně je to same.
Radek Vyhlídal reaguje 1.5.2015 08:41
Eriko v klidu. Karel je jistě výborný ekonom. To by bylo, aby z uvedené výměry 2200ha (z toho asi přehlédl 1999ha pole) toho nevyždímal více. Živě vidím panáčkující ušáky na holých prosincových polích po kukuřici. Vlastník pozemku je mu ukradený, protože on přece "myslivecky hospodaří" a platí nájem. Na prvním místě jde pouze o zvěř. O Karlově etice není třeba polemizovat, každý to má nastavené jinak. Ulovit nyní lišku je stejné, jako střelit ocucanou bachyni. Akorát, že ta liška se nejí, takže liščata můžou chcípnout hlady a nic se neděje, je to přece škodná. V honitbách, kde řeší černou, nemají na lišky a jinou škodnou čas. V případě ocucané bachyně nikdo neřeší snižování stavů černé, ale na prvním místě je to ztráta masa, zastřelení mámy od selat, a opovržení velké části "upřímného kolektivu" MS.
Karel myslivec reaguje 1.5.2015 08:12
Samozřejmě ze liška v říjnu mladé nemá ale v lednu nebo v únoru se Vám to jednou stane. Tak pak poslete fotky.
Slávek reaguje 1.5.2015 08:05
ERIKA NA HRAD ERIKA NA HRAD
Slávek reaguje 1.5.2015 08:04
ERIKA NA HRAD ERIKA NA HRAD
Slávek reaguje 1.5.2015 08:03
ERIKA NA HRAD ERIKA NA HRAD
Erika Doležalová reaguje 1.5.2015 07:54
Karle, nikdo se neuráží, ale je to prostě pro mě zbytečná ztráta času, neustále něco vysvětlovat.. Takže naposledy - DOSPĚLÉ lišky nelovím (ani na čekané, ani na šoulačce, ani vábením, ani na újedi, ani norováním - tedy VŮBEC) od 1.3. do 30.6. (a ani později, tedy zhruba do konce září, je nelovím nijak "masově", protože nemají kožich a já zásadně nelovím jen proto, abych ji pak hodila do hnoje. Nezabíjím nic, co se nebude jíst (a nemusím to jíst já, aby z toho zas někdo neudělal, že lovím pro maso..) nebo nějak dál zužitkovávat. Lovíme se psy v norách, ale ještě se mi tedy za 7 let nestalo, že bych ulovila v říjnu nebo prosinci lišku a byla to "matka od liščat" (tedy, nejspíš byla, ale liščata jsou v této době víc jak půl roku stará a tedy plně soběstačná). No jo, Leone, jsem holt nepoučitelná :-)))
Leon Zumr reaguje 30.4.2015 20:13
To ti to Eriko trvalo :-)))
Karel myslivec reaguje 30.4.2015 18:36
Já si jako myslím ze se urazite zbytecne. Nechci nějak znevazovat vaší práci pro myslivost jen si myslím ze pokud ulovite lišku ve Vámi stanoveném termínu lovu stejně to může byt matka od liscat a to Vy pokud lovite se psy v norách musíte moc dobře vědět.Stejně jako ted už mohou byt liscata téměř odrostla,mohou byt i v cervnu jeste hodne mala. Lovme tedy lišky jen od září do listopadu at je etice učiněno za dost. Co myslíte?
Erika Doležalová reaguje 30.4.2015 17:13
Ještě doplním - jestli si jako myslíte ("..pokud bych lovil na výměře 2200ha 50 zajíců.."), že když je hon, tak se oběhne celých 2200 hektarů, tak jste asi spadli z Marsu :-) Ulovit 50-100 zajíců ve třech lečích s tím, že dalších minimálně dvakrát tolik jich uteklo, no komu to připadá špatné, tak ok. My jsme spokojení.
Erika Doležalová reaguje 30.4.2015 17:09
To je marné.. Končím tuto diskuzi, kdo chtěl, pochopil.. Ostatní nemá cenu řešit.
Karel myslivec reaguje 30.4.2015 16:58
Nechci rypat ale pokud bych lovil na výměře 2200ha 50 zajíců asi bych si taky šetřil aspoň ty lišky:-) ted vážně. Pisete ze je to o životním prostředí. Není právě snižování predacniho tlaku na populaci zajíce změnou k lepšímu? Pisete ze je zajíc věrný svému stanovisti a potřebuje vodu. Myslím ze na vaší výměru by bylo 100 napajedel minimum což asi taky nemáte. Lany asi taky nerozdelite. Lovte proto aspoň škodnou a prasata bez rozmyslu na potkani. To je to první minimum co můžete udělat. Osobně mám zimní čekanou u liscich .spadu nejraději ze všech lovu. Je to krásný zážitek, mnohem hezčí než lov hladovych prasat na hromadě, ale nejvíc lišek lovim právě ted, jelikož lov je nyní nejjednodušší a nejefektivnější. Lovim v honitbě cca 700 ha na jižní Moravě. Lišek za rok cca 30, bažanty poustime. Zajíce lovime jen do tomboly ale ne proto ze nejsou ale proto ze nechceme. Vloni jen v jedné leci, 30ha 30 zajicu a stačí. Prasata na potkani do 10 ks, jezevci kuny straky ... Cca 40 ks. Lišku od lidská nepoznam,strilim ji vždy a všude. Případná liscata se snažím najít a ulovit, zatím se vždy zařadilo.
Erika Doležalová reaguje 30.4.2015 09:45
Patriku, kde píšu, že nelovíme další "škodnou"? Samozřejmě se loví i kuny, jezevci, straky atd atd.. Zkrátka vše, co je zákonem lovit povoleno (a ve stanovené době lovu). Poslední dva tři roky se tu začíná objevovat krkavec, s tím bohužel nic dělat nemůžeme. Nějak nerozumím tomu "Kdyby jste se právě starali o drobnou , kdy potřebuje největší ochranu" - to je jaká doba? Jestli myslíte teď - kvůli těm liškám - jste na omylu. Největší péče je nutná od žní přes zimu po jaro. Pak už se "zajíc postará", samozřejmě i za cenu, že jich pár bude na liščím jídelníčku. Možná se Vám úlovek zdá nízký - ono to taky neznamená, že se zastřelilo všechno co tam bylo.. Na jednoho uloveného zajíce připadají +- 3 chybení a +- 3 na které se vůbec nevystřelí. (Jelikož děláme kruhový hon, tak samozřejmě netlačíme kolo až "nadoraz" a po odtroubení i uvnitř zůstane spousta zvěře.) Znám spoustu honiteb, kde jsou rádi, že uženou dva zajíce do tomboly - a to loví lišky o sto šest (i sedm :-) To, že stavy klesají, rozhodně není zaviněno liškami, protože jejich úlovky (a stavy! - kdo je často v revíru, má přehled, někdo počítá srnce, já lišky.. :-) jsou +- na stejné úrovni (dokonce bych řekla, že jich poslední roky lovíme méně). Rozhodně to není tak, že když se uloví 100 zajíců, uloví se 5 lišek a když je zajíců 50, tak lišek 20.. Víc se víc se tu objevuje černá, zatímco před pěti, sedmi lety byli dva lončáci v jednom ze tří,pěti lánů řepek, dnes jsou v každém!!! lánu tlupy bachyně+selata nebo bachyně+selata+lončáci nebo pouze lončáci. Loni při sečení JEDNOHO lánu šlo ven 40-50 kusů!!! Co myslíte, že tam zůstane živého - kromě těch prasat.. Můžete napsat stejné údaje, jaké jsem vám napsala já - tedy výměra honitby, lov drobné zvěře (+ "škodná") a počet členů? Díky.
Patrik Dvořák reaguje 29.4.2015 23:02
Zdravím Vás Eriko a zároveň děkuji za odpověď. Teď je vše vysvětleno a nemá cenu dál rozebírat to či ono. Mějte se pěkně. Jen mě to nědá a musím napsat. Jestli jste napsala (Patrik - vypadlo mi tak slovíčko "nejvíc" :-) Paradoxně i přes svoje poměrně radikální rozhodnutí - tj. nelovit lišky od 1.3. do 30.6. - jich ulovíme NEJVÍC právě my (já, partner a kolega + naše dvě teriérky.)+ že nelovíte další škodnou, je jasné že na takové výměře je to co je!!! Kdyby jste se právě strali o drobnou , kdy potřebuje největší ochranu, tak máte stavy zvěře někde jinde, ale Vá a Vašim kolegům to stačí. Tak ještě jednou mějte se hezky a liškám zdar.
Ellhenický Petr reaguje 29.4.2015 12:21
Eriko, nikdy neříkej nikdy. Znám jednoho, který vozí lišky na Strážný za 8-10 Euro jedné skupině lidiček a kde ty lišky končí, kdo ví:-)
Erika Doležalová reaguje 29.4.2015 08:56
Patrik - vypadlo mi tak slovíčko "nejvíc" :-) Paradoxně i přes svoje poměrně radikální rozhodnutí - tj. nelovit lišky od 1.3. do 30.6. - jich ulovíme NEJVÍC právě my (já, partner a kolega + naše dvě teriérky.)
Erika Doležalová reaguje 29.4.2015 08:54
Leone, mě osobně je to jedno :-) Ať si každý dělá co chce, je to jeho rozhodnutí a jeho svědomí. Já budu dál klidně za blázna, který se teď na lišku jen dívá :-) Má holt smůlu, že nežere trávu a že myslivci nejedí lišku, pak by byl ten přístup mnohých možná jiný. Když si to porovnám - liška je údajně přemnožená, divočák taky. Liška škodí na drobné a mladé srnčí zvěři, divočák taky (ten navíc jako bonus i na zeměd.plodinách :-) Liška má jeden vrh ročně, divočák klidně dva.. Jen malé % liščat se dožije 1 roku věku a jen mizivé % dospělosti, zatímco mortalita selat je díky "hromadovému velkovýkrmu" skoro nulová. Ulovení bachyně, dokonce plné a nedej Bože vodící je smrtelný hřích, ulovení lišky (plné či kojící) je v pořádku. Ulovení maličkého pruhatého selátka je smrtelný hřích číslo 2, pozabíjení slepých liščat je v pořádku... A tak by se dalo pokračovat.. Prostě myslivecké pokrytectví v celé své kráse :-)
Erika Doležalová reaguje 29.4.2015 08:48
Patriku, to jste to "něco v tom smyslu" dost pomotal :-) Lišky se u nás samozřejmě loví i norováním (paradoxně i přes svoje poměrně radikální rozhodnutí - tj. nelovit lišky od 1.3. do 30.6. - jich ulovíme právě my!), a to zejm. v podzimním a zimním období, kdy pravidelně procházíme jak přírodní nory, tak umělé (v současné době máme 3 + jednu odchytovou) a zejm. meliorace. Psala jsem, že jsme vyrostli z KOPÁNÍ, protože lišky (i jezevci) se dají lovit efektivně i bez toho, aby s sebou člověk musel tahat fůru nářadí a rozkopat půl lesa :-) Důvody, proč zajíc u nás stále je, jsem myslím už v nějakém příspěvku psala. 1. Úživnost krajiny, ikdyž i tady jsou samozřejmě obrovské lány řepky a pšenice a pole se po žních mění v "měsíční krajinu", zatím to jde, ikdyž bohužel rok od roku se to zhoršuje. 2. Voda. Máme v honitbě několik napaječek (+ přírodní zdroje), protože největším zabijákem zajíce opravdu není liška, ale nedostatek vody (zajíc je až příliš věrný svému stávaništi a pokud nemá vodu ve svém dosahu, nepůjde ji někam hledat jako jiná zvěř..) 3. Stavy lišek a jejich potrava. Nemyslím si, že by stavy byly až tak extrémně vysoké (ikdyž každý víkend pozoruju ráno tři lišky na jednom poli, rozhodně nejsou další tři na druhém atd...) a rovněž jsem přesvědčena, že zastoupení drobné zvěře v jejich potravě není až tak dramatické, jak jsou mnozí přesvědčení (samozřejmě nějakého toho malého zajíčka určitě sebere, ale že by vyžrala všechny, toho se nebojím) 4. Nemáme divoká prasata. Ta přijdou jen v době řepky (příp. kukuřice) a po posečení zase zmizí. Tehdy bohužel nadělají na čerstvě kladených srnčatech i drobné zvěři mnohem větší škody než "nenáviděná" liška. Ale to by bylo na jinou debatu, jsou to skutečnosti, které mnozí nechtějí slyšet, protože prasátko je kámoš, liška je bestie.. Určitě by se našly ještě další důvody, vše souvisí se vším. Hospodaříme na něco málo přes 2200 ha (1999 z toho jsou pole), úlovek kolísá a v posledních letech také klesá (a určitě ne kvůli liškám :-) např. rok 2012 98ks, loni pouze 45. Je nás 30 členů, kolik aktivních, to nedokážu odhadnout :-) Norníky máme 3 (z toho 2 jsou naši :-) No a na otázku "když už v tomto období nelovíte ani lišky, tak nelovíte nic, nebo se pletu" je jasná odpověď - ANO, nyní nelovím nic, přestože jsem venku pořád i teď, flintu s sebou taky nosím, ale ikdyž mi lišák procházel sotva pět metrů od posedu, tak jednou jsem se rozhodla lišky v této době nelovit, tak nelovím. A vůbec mi to nevadí :-) Spíš naopak. Vzít život je poměrně snadné, ale ušetřit jej..ten dobrý pocit za to stojí. Pěkný den.
Leon Zumr reaguje 29.4.2015 08:32
Že tě to baví Eriko :-)Kdyby se té drobné věnovali celý rok jako liškám na jaře,to by byli stavy.
Patrik Dvořák reaguje 28.4.2015 23:38
Zdravím, Karle jseš jeden z mála ochranářů, se kterými se dá v hodně věcech souhlasit. Pro Eriku, v minulém příspěvku jste napsala, něco v tom smyslu, že jste u vás v revíru vyrosli z nějakého norování a mám dojem, že snad lišky v tomto období nelovíte.Chtěl jsem se zeptat, jak to děláte, že máte drobnou, jak sama píšete, když už v tomto období nelovíte ani lišky, tak nelovíte nic, nebo se pletu??? Kolik máte ha a kolik lovíte drobné (divoké), vypuštěné bažanty nepočítejte. Kolik máte v revíru sklopců??? Kolik je členů aktivních v MS??? Děkuji
karel zvářal reaguje 28.4.2015 17:51
Josef to trefil na hlavičku, je nutné tlumit zavčasu. V momentě, kdy je popisovaný stav lišek, je asi nemístné uvažovat o honu na drobnou. A pokud je vzteklina taková banalita (něco na úrovni chřipky), že ji vyřeší pár návštěv u lékaře s injekcí, jsem pro její návrat do naší přírody! Co však sleduji s nevolí, že lovu lišek mimo jarní období se věnuje stále méně myslivců, zato není nouze o zástřel sokola, či trávení orla. Říkám tomu logika naruby. Místo toho, aby se redukovaly stavy hojných predátorů, "odskáče" to vzácná zvěř zasluhující přísnou ochranu. A znovu pro některé zopakuji: na jaře bych ušetřil i toho lišáka, hon nehon. Tu drobnou, resp. "zachráněný hon", by přinesla v první řadě změna v zemědělství, tj. zmenšení obrovských lánů, meze, více pícnin. Největší škodná je totiž člověk-technokrat, ale ani ti největší zločinci v této branži nemají uzákoněnou dobu lovu.
Josef Strejc reaguje 28.4.2015 17:30
Zdravím všechny diskutující, od Martinovo přání jak rozeznat lišku od lišáka se pomalu přešlo k lovu lišek a jejich potomků v raném stádiu vývoje až k současné medicíně. Co myslivec to názor. U nás v revíru si za výrazné pomoci norníků, nenecháme na 100 ha honitby později běhat 10 lišek. Bohužel nebo Bohudík nejsme ochránci ani množitelé. Lovu-Pepa
Erika Doležalová reaguje 28.4.2015 15:37
Karle, vy jste od té reality očividně odtržen taky, co se týče vašeho výroku "..kteří nevědí, co takové léčení po kousnutí obnáší.." Doba vypalování rány žhavým železem, dezinfekce kyselinou dusičnou a následně koupel v ledové vodě už je dáávno pryč, stejně tak hodně injekcí velkou jehlou do břicha.. Současná moderní medicína provádí vakcinaci naprosto klasickým způsobem (tj. do paže), která bolí asi jako jakákoli jiná injekce v závislosti na citlivosti konkrétního jedince (tedy někdo ani nemrkne, někdo kňučí). Ikdyž smýšlení většiny myslivců pomalu směřuje k novému heslu "Zabij lišku, zachráníš hon" (soudě podle častých komentů u ulovených lišek typu "Zase jeden zachráněný výřad drobné..") :-)))
Ladislav Bacina reaguje 28.4.2015 13:29
Ať jdou měšťáci do háje s norováním.Způsob nácviku norování je výsměch výcviku norníků.Cvičit a připravovat norníka na záklopku v umělé noře bez kontaku je k zamyšlení.Nebo jste už někdo v přírodní noře viděl záklopku,že by sní lišky a jezevci běhali po lese?Tak to já jsem neviděl.
karel zvářal reaguje 28.4.2015 08:29
Pokud to přecitlivělým měšťáčkům dělá špatně, ať se na norování nedívají. V éře podřezávání hrdel nevinných lidí v přímém přenosu, filmových stříleček s padesáti mrtvými a potoky krve, mi tato petice přijde téměř jako hloupý vtip. To fakt nemají jiné starosti? Stačilo by, kdyby jednoho z nich kousla vzteklá liška, hned by byla hysterie, proč myslivci s těmi liškami NĚCO POŘÁDNÉHO NEUDĚLAJí!?! Jedná se zřejmě o mladší ročníky, odtržené od reality, kteří nevědí, co takové léčení po kousnutí obnáší. Ale měly by jít trochu do sebe oba tábory. Jak ty přecitlivělé, tak i otrlejší. Hlupákům dává záminku k vyrypování ještě větší...
Leon Zumr reaguje 27.4.2015 23:07
Tak to určitě stačí se podívat na fotky u té petice která je pro zákaz veškerého norování
Pavel Štěrba reaguje 27.4.2015 12:20
No, autor toho citátu "mrtvá liška - dobrá liška" bude asi starší ročník než Marx a Rousseau:-) Člověk tu někdy nestačí žasnout, co se některým lidem honí v hlavě.....
Leon Zumr reaguje 26.4.2015 14:08
Petře to není politika to jsou holá fakta.
Ellhenický Petr reaguje 25.4.2015 08:55
Jiříku, nyní jsi tomu dal korunu.Už to mohlo být uzavřené a ty sem taháš politiku. V podstatě je to každého věc, jak se k tomu postaví a jak se s tím vyrovná.Nic víc nic míň.
Jiří Balcárek reaguje 24.4.2015 21:19
Kolegové Zvářal a Farkaš to napsali celkem jasně. I já dávám liškám od března do července pokoj. Drtivá většina myslivců nechápe a nikdy nepochopí , že odloví z ekosystému pouze to, co jim příroda dovolí. Komunistické poučky typu mrtvá liška - dobrá liška apod. svědčí o omezenosti, jednoduchém nazírání a neznalosti. Opravdu nic není černobílé. Emočně není lov o lítosti, ale o úctě a pokoře. Ty dvě poslední vlastnosti dnes spousta "myslivců" postrádá.
Jiří Lengyel,starší reaguje 23.4.2015 21:27
Domnívám se,že komentář pana Farkaše by mohl tuto dalekosáhlou debatu ukončit,nebo se někdo domnívá,že by to napsal lépe?Prosím....
Farkaš Ludvík reaguje 23.4.2015 19:42
Martine,rada je jednoduchá.Srovnej si sám v hlavě,co chceš.Když se rozhodneš lovit v době kdy mají liščata,tak je jedno jestli je to liška nebo lišák,pak střelíš všechno.Když se rozhodneš v této době nelovit,pak je ti také jedno co je to.Je to jen na tobě,jestli nebudeš pociťovat lítost když střelíš mámu nebo tátu od mladých,nebo tě bude hřát na duši,že jsi je ušetřil.V tomhle ti žádná diskuze nepomůže.Jen tvé srdce myslivce.Lovu,lesu.
Mike Hammer reaguje 23.4.2015 08:23
Pokud by lisky byly zavisle na malych bazantech a zajiccich,byly by tak rozmnozene jako dinosauri.Pokud najdu nejaky uhyn,vzdy ho dam tak,aby ho jeden lisak u chalupy nasel.Kdyz je snih,vzdy mu neco nekam zastrcim.A kdyz jdu v noci ven a on se mota okolo,vzdy na mne stekne.Stejne tak "kamaradim" s kunou a vcera jsem pozoroval krasneho knoura na 15m 15 minut.Vedel o mne.Pak mi byla uz zima,zacal jsem na nej svitit,ale bylo mu to uplne jedno.Neni hezciho zazitku,nez kdyz mohu pozorovat zvirata,ktera o mne vi a vi,ze jim nic nehrozi.
Ellhenický Petr reaguje 22.4.2015 20:05
Když jsem byl malý kluk, tak jeden starý myslivec mi řekl, že se ramlík od ramlice pozná podle delších zadních běhů, prý aby si neodřel pytlík o strniště.Dost dlouho jsem tomu věřil.U lišek je to stejné:-)
Luboš Dušek reaguje 21.4.2015 23:09
DOBŘE STŘELIT A PAK PROHLÍDNOUT
Erika Doležalová reaguje 21.4.2015 08:59
Paní Ježíková, číslo 1 jsem brala tu lišku která je hned v úvodním příspěvku, tedy úplně nahoře. Jinak nepíšu o určování podle velikosti, to samozřejmě nelze, i dvě lišky - sestry - můžou být rozdílně velké. Rozhodující je tvar hlavy, výraz obličeje, tvar trupu (zejm. hrudník, utváření hřbetní linie, linie břicho-slabiny atd..) Zdeněk Novák - s tím úlovkem, který liška nesen, je to samozřejmě pravda (nese ho liščatům), ale rozhodně není pravidlem, že je to fena, jelikož i lišák se podílí na krmení - ale ne vždy a samozřejmě se nestará o všechny svoje potomky. (mnohokrát tu byly fotky ulovených lišáků s plnou mordou myší..) Mnohem více určující, zda se z lovu vrací fena či pes, je ČAS, zatímco feny se vrací do krytu mnohem dříve, často ještě za tmy/šera, lišáci jsou k zastižení v polích ještě i za plného světla. Večer tomu bývá většinou naopak, feny vycházejí za potravou dříve. Samozřejmě i tady existuje mnoho výjimek (jako u jakékoli jiné zvěře). O liškách by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, ideální je nechat občas flintu v klidu :-) a pozorovat, tím se člověk naučí mnohem víc, než když bude vždy za každých okolností okamžitě pálit.. :-)
karel zvářal reaguje 21.4.2015 08:48
Téma škodná v různých obměnách... jsem téhož názoru jako Zdeněk Novák - od června do ledna, kdo chce, může si na čekaných zalovit lišek do aleluja. A zajímalo mě, zda někdo zkoušel najít noru lišky podle stopní dráhy (se psem), když viděl starou nést kořist mladým. Anebo je to jak ve většině případů, tj. nejdřív zmáčknout na starou a potom zkoušet najít? V jarním období bych i toho lišáka nechal odejít, ono potom pro tu liščí mámu je to neskutečná honička rodinku uživit.
Jan Sobol reaguje 21.4.2015 08:06
Lišku pozoruj jen puškohledem a až se pěkně postaví tak neváhej!Dobrá liška- mrtvá liška.
Zdeněk Novák reaguje 21.4.2015 07:41
Já jsem třeba vypozoroval, že když jde liška v toto roční období navečer z lovu a má v mordě nějaký úlovek, tak ho určitě nese zpátky do nory kde má liščata, jinak by to asi sežrala hned na místě. Je to možná blbost, ale docela to vídám často, takže se jedná asi o fenu, ale nejlepší je počkat aspoň do června a nic nezkazíš.
Martin Medek reaguje 21.4.2015 07:29
Ostatním děkuji za odpovědi. Uvidíme co se tu objeví ještě dále, ale je vidět, že to asi bude 100 lidí 100 názorů:-) stejně mi asi nezbude nic jiného než počkat do léta a poté, podle ulovených kusů tomu zkusit postupně přijít na kloub.
Martin Medek reaguje 21.4.2015 07:27
p. Sobol - pokud Vás učili ve škole číst, přečtěte si prosím článek ještě jednou. Pokud zadání otázky porozumíte a znáte odpověď, prosím o uvedení. Pokud otázku nechápete nebo nevíte co odpovědět, neodpovídejte. Díky
Ron Gordon reaguje 20.4.2015 22:18
Také bych řek, že i přes sebevětší praxi v pozorovaní je určování pohlaví lišky z fotografie věštění z křišťálové koule, ale když je někdo to toho takový hrr, tak by také tazateli mohl plně odpovědět jak žádá a to včetně poznatků p r o č ? na jednotlivých fotkách je fena či pes. On je chlapec zvídavý a zajímají ho názory zkušených praktiků na pohlaví, ne zda je to lišče.
Erika Doležalová reaguje 20.4.2015 20:07
1 lišák, 2 mladá fena, 3 spíš fena, 4 a 5 liščata, 6 mladý lišák. Ohledně názoru paní Ježíkové "Jediný spoľahlivý znak samice na jar keď má mladé, sú ocucané a pomerne dobre viditeľné struky" - toto rozhodně neplatí vždy, např. v době, kdy je liščatům jen pár dní, není mléčná žláza ještě tak "vytahaná" aby byla viditelná. Poznat lišku od lišáka není zas tak těžké, chce to jen hodně praxe v pozorování. Základními rozlišovacími znaky jsou tvar hlavy i těla a chování. Samozřejmě u chování a "způsobu života" je nutné zohlednit období, ve kterém lišky pozorujeme (např. liška v zimě / liška pečující o mladé apod.) Poněkud obtížnější je to u liščat, která lze rozlišit až ve stáří několika měsíců. Každý víkend skoro ve stejný čas nyní pozoruji na řepkovém poli tři lišky (silný lišák a dvě mladé feny) a je to výborná "škola" :-)
Jan Novák reaguje 20.4.2015 19:05
Tak tohle je(byl) lišák.
Jiří Lengyel,starší reaguje 20.4.2015 18:07
Na druhou stranu,nechte si poradit od pí.Ježíkové.Podle fotografie,ať by byla sebedokonalejší,pohlaví liška-lišák,nikdo nepozná
Jiří Lengyel,starší reaguje 20.4.2015 17:34
Pane Medek,hlavně se neřiďte podle pana Sobola......
Jan Sobol reaguje 20.4.2015 16:25
Další rychlokvašák v revíru. Liška je škodná a ta se loví na potkání. Když střelím ocucanou lišku tak vezmu psa a jdu se podívat kde má liščata. Pokud jsem myslivec tak je určitě ve svén revíru dokážu najít a poslat je za mámou.
Martin Medek reaguje 20.4.2015 10:01
Psal jsem sice 5, ale ještě přikládám 6. Nyní by mě tedy zajímaly vaše názory na pohlaví. Předem díky
Martin Medek reaguje 20.4.2015 10:00
Liška č.5
Martin Medek reaguje 20.4.2015 10:00
Liška č.4
Martin Medek reaguje 20.4.2015 09:55
Liška č.3
Martin Medek reaguje 20.4.2015 09:54
Liška č.2