ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Vzpominka 2015
Vzpominka 2015
vloženo: 14.2.2017 10:01
autor: Michal / admin /

úlovky (svět)

Kanada
Kanada
vloženo: 17.5.2014 09:18
autor: Děda z lesa

trofeje

Kmotřičky  ...+1
Kmotřičky ...+1
vloženo: 23.2.2012 21:53
autor: Vít Hlavica

zvěř v přírodě

Na naháňce,netrefil...
Na naháňce,netrefil...
vloženo: 31.1.2013 12:39
autor: Pavel Morávek

zbraně

V dílně...
V dílně...
vloženo: 8.1.2016 11:48
autor: jirka krbeček

fotopast

**
**
vloženo: 26.1.2020 10:36
autor: Rostislav Jurdič

myslivecké umění

jazvec
jazvec
vloženo: 15.4.2019 18:59
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233488 fotek (3 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8905 inzerátů (0 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749332 komentářů fotek (8 dnes)
  • 12935 komentářů videí (0 dnes)
  • 3295025 hlasování fotek (14 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37671 registrovaných uživatelů
    0 dnes nových, 1 online

Připomínky a názory
Diskuze

LOV NA VÝROVKU

Jan Pavlík vložil 11.3.2013 21:51
CO VY NA TO?
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Jan Čechtický reaguje 1.7.2017 09:58
Podle toho, jak to chápu já, je "lov na výrovku" opravdu zakázaný způsob lovu. Použití napodobeniny (balabána) Výra Velkého nevydím jako střet se zákonem. Pakliže rozebereme co je to "výrovka". Výrovka pevné nebo provizorní kryté střeliště odkud se lovilo ptactvo přilákané na živého Výra či jeho napodobeninu. Tedy, lovit pomocí balabána není zakázaný způsob lovu. To by v tom případě bylo za čárou zákona i použití balabána straky, holuba, kachny, husy atd. Nebo se pletu???Prosím o případné nasměrování mého uvažování správným směrem. Děkuji
Martin Myslín reaguje 17.11.2014 10:26
Výr stačí s přehledem vycpaný nebo umělý - jednou jsem čistě pro zajímavost vrazil na zahradu vycpaného puštíka a pěvci se mohli zbáznit také...
Martin Myslín reaguje 17.11.2014 10:25
Přehnal...však to byl umělecký záměr, supi a šakali na mršině po velké šelmě, no nezní to báječně...nerálně samozřejmě, ale romantika musí být. Ovce jsou samozřejmě lokální záležitost, ani nebudu psát, ale podle fotek z kraje by asi nebyl problém nalézt myslivce z místa, co by to musel odkývat...a teď k realitě..nevím kolik padlin nacházíte po zimě,u Vás, ale já díky neustálému chválení psa kdykoliv mě na něco takového upozorní jich mám nalezených více než dost - zima je na mršiny bohaté období, navíc mu vydrží. Léto jsou pastviny a silnice...opravdu myslím, že by u nás vydržet pár párů mohlo, navíc kde ty lonské zimy jsou - teď jsem byl v lese v osmistech metrech v tričku:(
karel zvářal reaguje 17.11.2014 08:02
Jo, Martine, poprvé jsem nevěřícně mžurkal, jestli je to rogalo nebo orel... Josef, já taky nepředpokládám početnost jak na afrických pláních, jednalo by se nejspíše o jednotlivé kusy-páry. Dnes se opět pase na řadě míst celoročně (skot, zvěř v oborách). A takový Židlov je vedle Sikastánu slabý odvar. Pokud tento sup přežil 2-3 měsíce v létě, kdy padlinu okamžitě napadnou mouchy, proč by nemohl přežít i přes zimu? Jako velký pták vydrží dlouho bez potravy, ale když se nějaká naskytne, nacpe se k prasknutí. Kamarád léta usiloval o repatriaci skaláka. Léta mu to Praha zamítala s absurdními důvody (potrava, stromy (!)...), ale vytrval a dnes jsou skaláci opět v Česku k vidění. Podobně s vlkem. I na tomto vlákně se ptali velcí znalci "Kde, proboha kde???"... A najednou jsou tu a nebude to jistě poslední smečka. V řadě honiteb je přezvěřeno, není problém vidět v zimě 100 a více kusů srnčího. Pominu-li metabolické problémy, řada kusů (srn) zajde přirozenou smrtí. Ti krkavci nejsou v zimě jen na řepě a na smeťácích...
Josef Voborník reaguje 16.11.2014 22:57
Martine, to jsi asi hóóódně přehnal ! Co se týče těch zdechlých ovcí, to je podle mne asi lokální záležitost, co se týče odklízení zbytků po velkých predátorech tak již Komárek psal, že supi nikdy /na rozdíl od orlů a krkavců/ nevyhledávají potravu v lese, ale vždy jen na volném, otevřeném prostranství. A konečně Židlov není Serengeti ani americká prérie, zubrů je tam dnes tolik, že bys je na prstech spočítal a ani do budoucna není plánováno, že by jejich celkový stav měl překročit pár desítek - mám takový dojem, že Ing. Pavel Munzar, který má tu oboru "pod palcem", mluvil o 35 kusech jako maximu. Takže suma sumárum by ti supi pošli hladem.
Martin Myslín reaguje 16.11.2014 20:11
Zdravím Karle, to musel být zážitek, na chvíli si představím jak vylezu z domu a uvidím supa...asi bych hodně přemýšlel jestli jsem si po ráno nespletl lahve. Josefe, samozřejmě Krkavec se uživí jakkoliv narozdíl od supa, dnes nemáme velké šelmy na větších plochách, ale zato máme dopravu a těch padlin podél cest je...jezdím po celé ČR prakticky neustále a pobitých zvířat vidím tolik, že to běžní mrchožrouti/oprtunisté nestíhají odklízet - co se týká pastvin tak by ses možná divil, osobně doufám ,že je to výjímka, ale díky chození podél řek, znám plochy kde by se uživil nejen sup, ale i smečka hyen. Nevím čím to je, ale majitel padliny řeší velmi laxně, jde o ovce, možná chov na dotace, netuším. Každopádně nika se mi zdá dostatečně prostorná, aby se vešel, jen si to představte...od zabitého zubřího telátka se nedaleko Ralska zvedá smečka vlků, na mršinu se vrhají mrchožroutí, supi a šakali...serengeti hadr:)Pavle viděl jsem je přejeté u Litovelského pomoraví - vlastně kousek od Vás, takže asi otázka času
Josef Voborník reaguje 16.11.2014 19:17
Karle, myslím, že v případě supa nebudeš mít pravdu. Krkavce s ním nelze srovnávat - to je potravní oportunista a sup specialista, potravu si neuloví a nikdo dnes nepovolí nechat uhynulé kusy někde na pastvině kvůli supům. Myslím, že i pyrenejská populace by byla dnes bez soustavného přikrmování odsouzena k vymření.
karel zvářal reaguje 16.11.2014 18:58
Mohl to být subadult na potulce, možná i nějaký úlet ze zoo... Asi má nějak zakódovanou domovinu, ale pokud bude GO pokračovat touto rychlostí, tak nelze vůbec vyloučit jejich posun severněji. U spousty druhů se tak děje, tento by byl celkem bezproblémový.
karel zvářal reaguje 16.11.2014 18:38
Supa hnědého jsem u nás vídal od června do srpna 2000 u pastviska skotu. Takže se nějak živil- minimálně na placentách, možná i nějaký neuklizený úhyn. Není to u nás jak na Balkáně, ale potravu by našli. Když se uživí tolik krkavců, nevěřím, že by to byl zásadní problém.
Martin Myslín reaguje 16.11.2014 18:21
Výrovku si pamatuji z dětství a myslím, že se od té doby asi nic nezměnilo a ornitologové jí používají dodnes, jen u toho nestřílí...nejčastější jsou sice dravci, ale krkavcovití jsou rovněž naprosto běžní. Zdravím Pavle, vlastně čekám kdy se ti supi začnou skutečně do Evropy vracet, protože kolik toho vidím kolem silnic za poslední roky už mi nepřijde snesitelné - pobité kde co, nedávno u olomouce dva psíky pár desítek metrů od sebe, dá se říci, že stačí projít příkopy a člověk si hned udělaá naprostou představu co v lokalitě žije.
Martin Myslín reaguje 16.11.2014 13:52
Josefe, sice je to příspěvek z ledna, ale nedá mi to...sup, pokud jsi nemyslel orlosupa, zmizel v souvislosti se zmizením velkých šelem, které představovaly hlavního dodavatele potravy...velká zvěř je většinou odklízena lovcem a u menších zdechlin jsou menží mrchožrouti dříve než on. Souvislot poměrně zřejmá - s rozvojem masové individuální dopravy by dnes sup (hnědý nebo bílý) mohl mít dodavatele nového mnohem více efektivního a plýtvavého - bohužel.
Radek Pintner reaguje 15.11.2014 21:36
Karle, použil jsem ten název proto, že ho použil Xindl a zřejmě mu rozumí, že nerozumí škodám na rybách od kormoránů je jeho věc, ale to je jeho mentalitou, holt romošuk je romošuk. A Xindle,radši stihomam než mr.at cikánky a být hovado jako ty.
Karel Kolář reaguje 14.11.2014 21:52
Jinak s tebou bezvýhradně souhlasím. J.X. je vůl jak lev. Hamba se s ním přít!!
Karel Kolář reaguje 14.11.2014 21:49
Radku, odpusť, ale když slyším HAVRANOVITÍ, tak se začínám škrábat, protože mám kopřivku. Nemyslel jsi KRKAVCOVITÉ? Zní mi to podobně, jako když mi někdo řekne že myslivci pěstují zvěř. Vždy podotýkám, že ještě chovají ředkvičky a okurky!!
Radek Pintner reaguje 14.11.2014 18:53
Xindle, opakovaně nám tu svou retardovanost dokládat nemusíš, stačí dětská otázka jaké škody dělá bažant, koroptev na rozdíl od kormorána a havranovitých ? A kolik těch koroptví a bažantů na rozdíl od již zmíněných černých ptáků ve volnosti je?
Josef Voborník reaguje 8.1.2014 11:19
Včera jsem viděl v televizi pořad o záchraně a reintrodukci supů v jihozápadní Evropě, na kterém se vypouštěním odchovaných jedinců podílí i naše zlínská ZOO. Právě na těch supech, kteří nikde nejsou a nebyli považováni za škodnou a přesto vymírají, je nejlíp vidět, že ne za všechno mohou myslivci a lovci ! Jediná cesta, jak je zachránit v přírodě, je celou divokou populaci krmit - zdechliny dobytka na pastvinách vymizely a sup si na rozdíl od našeho káněte kořist neuloví. Káně je rovněž krásný a užitečný dravec, který dá přednost hrabošovi před zvěří - ale když je vysoký sníh a hraboši nejsou, něco žrát musí. Možná, že by bylo lépe ta káňata, ale i jiné dravce a krkavce, přikrmovat než střílet - ale to naráží na dva problámy. Prvním je zákon o nakládání s živočišnými odpady a druhý, ještě větší - kdo by to měl zaplatit ? Logické by bylo říci ochranáři - ale ti by samozřejmě nejraději tuto starost přesunuli na nás myslivce, protože by jim zbylo míň peněz na nákup řetězů, kterými se přivazují ke stromů, pro nemakačenky, kteří tuto činnost provozují a pro advokáty, kteří je neustále musí tahat z průserů.
Patrik Dvořák reaguje 13.6.2013 12:31
Tak ,tak Josefe pravdu máš a to si vem, že se staráš jak blbec lovíš škodnou hlava nehlava a pak přijde špatný počasí a není přírustek a tudíž zase čekáš , jak to dopadne narok.No a dotoho pojebaní ochranáři a přemnožený kde co, to je potom práce.Ještě štěstí, že tady máme i myslivce co myslí a ne jen lovce, co čekají jen na prase, nebo srnce.
Josef Voborník reaguje 13.6.2013 04:22
Tak s tímhle souhlasím taky. A jen bych dodal, že leckde se ani při největší práci k tomu "bonusu" nedostanou - a střílení vypiplaných bažantů, vyhazovaných zpoza křoví střelcům nad hlavy, to nepovažuji ani za lov, ale jen za degradaci myslivosti.
Stanislav Karas reaguje 12.6.2013 19:32
Dobrého dne ve spolek. Souhlasím s Jaroslavem a pochopil jak to myslím. Co bych jen dodal. Asi toto. Myslivost jako taková bude už jen o spoustě práce. To si někteří co chtějí být myslivci nějak nechtějí pochopit. Některým to dojde, někomu nikdy. Lov na drobnou se někde už stal a někde teprve stane bonusem za spoustu té dřiny která tomu bude předcházet. S pozdravem Stanislav Karas.
Patrik Dvořák reaguje 12.6.2013 09:38
Zdravím, Josef to napsal hezky a Jaroslav má taky pravdu. No jen mi řeknite, kdo by v republice střílel dravce. Většina je už bez drobný a všude je prase, ze kterýho se dají dělat klobásky, jen malý % myslivců by se tomuto lovu věnovalo a to v místech kde ještě mají nějakou tu drobnou a chrání každej kus a to by přemnoženým dravcům neuškodilo.Jenže to by jsme nesměli být v banánový republice, kde je vše naopak a bezhlavě se věří neználkům, není normální určitý druhy hájit bezhlavě na úkor jiných,ale to stejně některým .... nevysvětlíte.No asi tak, na co se kouknete všechno zprasený.
Radek Pintner reaguje 12.6.2013 06:51
Josef 1111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111
Josef Voborník reaguje 11.6.2013 22:28
Pane Karasi, s Vámi je těžké najít společnou řeč. Nejste lovec a zřejmě považujete za úchyláky všechny lovce - snad s výjimkou primitivních kmenů, pro něž je lov podmínkou přežití. Položil jste si někdy otázku, jaký je dnes hlavní důvod toho, že lovíme zvěř ? Za sebe a nejméně 90 % všech lovců minimálně v Evropě Vám odpovídám - ano, lov je pro nás zábavou a nevidím na tom nic špatného ! Všichni lovíme proto, že nás to baví a kdyby nás to nebavilo, nikdo by nás k lovu nedonutil. Že se snažíme - aspoň drtivá většina z nás - lovit podle nějakých pravidel, že ctíme zásady ochrany přírody a že pro nás je lov i tím, čemu se říká "trvalé využívání obnovitelných přírodních zdrojů", to asi Vy a Vám podobní nepochopíte, stejně jako to, že lov a láska k přírodě se vzájemně nevylučují. Ano, lovím proto, že mne to baví - protože kdyby pro mne nebyl lov zábavou a stal se povinností, dostal bych se na úroveň řezníka. A k té výrovce - již jsem to napsal jednou. Ano, povolil bych lov na výrovce - ale pouze určité druhy, přesně stanovený počet jedinců a výhradně pod přímým dohledem státem pověřené, odborně vzdělané osoby. Lov bych bral ne jako nějakou pouhou ochranu drobné zvěře či regulaci počtu dravců /i když i tyto účely by to nepochybně plnilo/, ale zejména jako možnost získat vzácnou trofej, třeba i formou lovu poplatkového. Co se mne osobně týče, lovím rád, na druhou stranu miluji i dravce - a umím si sám sebe docela dobře představit jako loveckého průvodce při jejich lovu, přičemž bych já sám nestřílel. Ale na rozdíl od Vás chápu pohnutky toho, kdo chce mít na stěně vycpanou káni, motáka nebo jestřába. Těch dravců zas dnes není tak málo - tak proč to za patřičný peníz neumožnit. Ale s rozumem.
Stanislav Karas reaguje 11.6.2013 21:30
Paní Ježíková, naposled budu reagovat na Váš příspěvek. Výrovka bola užitečná a pekná zábava. Tady jenom poukazujete na to že jsem měl s tou úchylností pravdu. Berme v potaz že výrovka je opět povolena. Tak tedy pudu tlumit škodnou lovem lstným. Ale jdu lovit a né se bavit. Hon na drobnou je pro Vás co? Zábava? Já myslím že jde o společný lov a zábava následuje večer. Vy lovíte pro zábavu? Nebo pro lov samotný? Vy asi pro zábavu. Pak se nedivde že právě Vás se můj příspěvek nejvíce doktknul. Co by jste ještě pro své potěšení ráda regulovala? Víte co, mě to nezajímá. Doufám že jsem Vás neurazil, o to mi nejde. Jen se na věc podívejte i z jiného úhlu. V každém sdružení je jeden a více lovců co tlumí dravce i když to zákon zakazuje. Dělají to a dělat nepřestanou i přes veškerá rizika. O jejich odbornosti není pochyb a dá se říci že některá sdružení by tyto lidi těžko nahrazovala. Takže nevím kam by se dostali stavy jestřába pokud by měl svou dobu lovu. Pokud jsem sledoval před asi dvěma lety výzkum ohledně jestřába lesního tak jeho populace je na ústupu. Pro ornitologi šlo o alarmující čísla. To že dravců ubyde je i ten fakt co se týká restitucí a tím narychlo spojené těžby dřeva. S pozdravem Stanislav Karas.
Ellhenický Petr reaguje 11.6.2013 07:19
Paní Jeziková, zrovna Vás jsem nemyslel. Vadí mi stálí chytrolíni a všudybýlci, kteří se bez urážek ani neumějí vyjádřit.
Ellhenický Petr reaguje 10.6.2013 14:37
Názory ano, ale kdo opakovaně někoho napadá nebo uráží, nemá tu co dělat. Málo kdy mají co říci k probíraným tématům a zbytečně to tu rozesí..jí.Nejde s tím něco udělat?
Stanislav Karas reaguje 6.6.2013 20:08
Jinak se všem omlouvám co zde můj názor rozpoutal. Zpátky jej neberu je to prostě můj názor. Jinak prosím o slušné vyjadřování. I děti se chtějí stát myslivci a toto je může odradit. V některých rodinách se opravdu mluví slušně. Děkuji.
Stanislav Karas reaguje 6.6.2013 19:59
Paní Mrkvová, mzslím že proletět ho určitě nenechával. Chce to výcvik který je mnohem náročnější než u deních dravců. Nechat proletět=vypustit do přírody. Pokud s ním Váš děda neprováděl výcvik.
Veronika Mrkvová reaguje 6.6.2013 19:58
Kluci vy jste tady pěkně veselá parta se mi zdá :-) No nebudu vám narušovat pánskou jízdu :-)
Pavel Štěrba reaguje 6.6.2013 19:48
Vážená, eurohorn nereagoval na Vás, ale na kámoše bubáků Jana x
Veronika Mrkvová reaguje 6.6.2013 19:16
Prosím? Jaký Roman? Asi omyl.
Veronika Mrkvová reaguje 6.6.2013 18:39
Můj děda měl vždycky výra. Říkal, že výr patří k hájovně jako pes. Měl ho i přes to, že s ním asi nikdy nelovil. Pamatuju si, že jsem se ho moc bála. Ani nevím, jestli ho nechával proletět nebo jestli byl pořád v kůlně. Před kůlnou byla jen taková malá voliéra. Ta je na chatě dodnes.
Děda z lesa reaguje 6.6.2013 17:49
Myslím si, že výraz "výrovka" jako dlouhou dobu již nepoužívaný časem zanikne, tak jako třeba staré výrazy sudlík, alejka, čelesno, barka, facír, humenečník a mnoho dalších. Lov na výrovce byl v době tehdejších platných zákonů jedním z druhů ochrany drobné zvěře i zajímavým zpestřením pro myslivce. Ovšem doba a s ní zákony se podstatně mění.
Roman Skřejpek reaguje 6.6.2013 14:46
Pokud to tady bude pokračovat jak pokračuje,nebude smysluplné na tyto stránky chodit.Nechte toho kokota psát ty jeho hovadiny,nereagujte na něj.Pokud se někomu míchá hovno se sračkama v hlavě je každá diskuze absolutně ale absolutně zbytečná.Když vidím kdo to píše,teda jeho nik,vždy to přeskočím a čtu jen to ostatní,je to tak těžké?
Patrik Dvořák reaguje 5.6.2013 11:57
To, že to stát ty kreténe chrání, jen potvrzuje v jakých sračkách se to tady ocitlo a vede.
Pavel Štěrba reaguje 5.6.2013 06:57
K těm krkavcům - ta čísla jsou holá a smutná realita a pokud jde o umělí odchov, pak se musíte zeptat pana Bláhy z Hnutí Duha, jestli nemají někde odchovnu. Co žerou vám taky přiblížím, srnčata - máme velký úbytek srnčího a hlavně chybí mladá zvěř, na pastvě čerstvě narozená telata - sedlák, který prodává zástav, přijde s každým teletem o 10000- 15000,- zisku. Mám pokračovat? A k tomu orlu mořskému - ta okrasa naší honitby nám natvrdo zlikvidovala chov divokého králíka a ročně si vezme asi 100 kachen. Jedna kachna nás stojí 70,-. Já nemá nic proti dravcům, ale když je ty ekoparaziti nutně chtějí mít, tak ať si dojdou na jatky koupit hovězí výsek a nakrmí si je za své. Ale kdyby to tak mělo být, a nebýt myslivců, tak to všechno chcípne hlady
Josef Voborník reaguje 5.6.2013 02:01
Pane Karasi, k těm krkavcům - u nás v honitbě vyhnízdí každoročně 1, maximálně 2 páry. Po vyvedení mladých a zejména v době nouze se ovšem shlukují do hejn. Pokud je někde potravní nabídka, není problém jich na jednom místě vidět i několik desítek - já jich jednou na újedi napočítal 37 a věřím, že jinde ta hejna bývají i podstatně větší.
Pavel Štěrba reaguje 4.6.2013 19:31
Pardon, mám co dodat.Zapomněl jsem na prasata. Zlikvidují toho taky dost, ale pořád to není ten nejhorší predátor. Nejsou totiž na mase vyloženě závislí.
Josef Voborník reaguje 4.6.2013 16:39
Kdyby to šlo, navrhl bych, abychom koupili panu Janovi x pěkné, třeba i chromované vidle, ať si ryje do hnoje a ne tady na fóru. Každá akce vyvolává reakci a pak je fórum zaplevelené osobními výpady a urážkami - já jsem sice dost splachovací, ale taky se občas neudržím a reaguji, ač bych neměl.
Stanislav Karas reaguje 4.6.2013 15:13
Pro pana Jana malé x. Prosím neurážejte ostatní i když s nimi nezdílíte stejný názor. Připadá mi to dětinské a pmitivní. Neurážejte českou Myslivost, je v ní spoustu odborníků, nadšenců a dobrých lidí. Jako taková tuším vychází ze zákona o životním prostředí a vykonávat se musí. S pozdravem Stanislav Karas.
Pavel Štěrba reaguje 4.6.2013 08:55
Pro eurohorn :Přesně tak. Pro Jan x: heleď ty armádní povaleči, jestli chceš ty přemnožený jestřáby vidět, včetně starých, tak moje jméno a bydliště tu jsou pravé. Klidně přijeď a já ti je ukážu. Je ale dost možný, že při té návštěvě na vlastní kůži zažiješ film Černý jestřáb sestřelen))))
Patrik Dvořák reaguje 3.6.2013 23:18
Co tady řešíte takový prdy,běžte ven a dělejte co je potřeba.
Stanislav Karas reaguje 3.6.2013 22:14
Vážená paní Jeziková. Vy prosím opravdu ne. V tématu Lov dravců jste jasně vyjádřila Váš vztah k dravcům, ke káním obzvlášť. Takže prosím nepište jak se Vám to hodí. Ano jsem amatér, můžete mi Vy předložit nějakou Vaši profesionální práci? Nebyl tam zákaz kempování a oheň jsem nerozdělával. Už víte jak se nosí tetřev? Sbohem. Karas
Stanislav Karas reaguje 3.6.2013 22:02
Vážená paní Jeziková. Vy prosím opravdu ne. V tématu Lov dravců jste jasně vyjádřila Váš vztah k dravcům, ke káním obzvlášť. Takže prosím nepište jak se Vám to hodí. Ano jsem amatér, můžete mi Vy předložit nějakou Vaši profesionální práci? Nebyl tam zákaz kempování a oheň jsem nerozdělával. Už víte jak se nosí tetřev? Sbohem. Karas
Pavel Štěrba reaguje 3.6.2013 20:02
Pane Karas přehlídl jsem Váš příspěvek z 11:50, takže se omlouvám za to HD. Ale vysvětlete mi prosím, jaký učinnějším způsob než je výrovka by jste doporučil k redukci přemnožených krkavcovitých. Rád se poučím, protože doufejme příjde jednou ten šťastný den a bude to legální
Radek Pintner reaguje 3.6.2013 19:53
for Jan x.POZOR!ČELEM VZAD!ODCHOD DO PRDELE!POCHODEM VCHOD!!!
Pavel Štěrba reaguje 3.6.2013 19:44
Ano Jeníčku, muže lovit i selata, pokud při tom nedostane od bachyně veteré. Zato u srnčat a zajíčat to má jaksi snažší. To je ten problém víš! Pane Karas, nemáte Vy náhodou průkazku Hnutí Duha?
Stanislav Karas reaguje 3.6.2013 14:08
Pane Voborník. Jsme v česku a oba víme kam by se povolení lovu na výrovce zvrhlo. Co se mi to snažíte namluvit. Využití k filmování útoků dravců. To se dnes točí jinak a kdo se o to trochu zajímá tak ví jak. Oni to i ti filmaři někdy vysvětlí. Význam je opravdu už jen ke kroužkování, pokud se nezmění zákon. Co se týké dravců, ruku na srdce, znám dost myslivců a jen málo je pozná. Takže doufám že se Vám po výrovce bude ještě hodně dlouho stýskat. Nevím k čemu výrovku přirovnat, ale mě to prostě připadá vůči dravcům sviňárna. To je jako by se dnes upalovali lidi na hranici. Stýská li se někomu po tom tak je to u mě úchylárna. Nechci tím nikoho urážet ale každý hold máme jiná měřítka. S pozdravem Stanislav Karas.
Pavel Štěrba reaguje 3.6.2013 06:40
Kurvínku x, Ty ještě věříš na peklo? A které varle nesestoupilo tobě? Pravé, nebo levé? A který se ti nevytvořil mozek? Velký, nebo malý?
Pavel Štěrba reaguje 2.6.2013 17:08
Armádní důstojník jo? Tudíž GUMA! Za takovej negramotnej ksindl jako jsi ty, určitě potřebujem vyhazovat prachy. Zfanatizovat se píše se Z, ne se S, debile. To že má někdo stejný názor na takového jantara jako jsi Ty, z něj ještě nedělá mého guru. Kdybys místo studií vědeckých prací víc četl tento myslivecký bulvár, tak bys věděl, že se s Pavlem Vilšerem úplně ve všem taky neshodneme. Já se skláním každý večer před svatyní mojí přítelky a ne před kamarádama na netu. Kapiš Ty gAntlAmane přičmoudlej?
Pavel Štěrba reaguje 2.6.2013 10:52
Jane X /Kurvínku/ bigoši vyzbrojenej švícarákem a vzduchovkou/ parazite sající daňové poplatníky/ nelogická konstrukce jsi tu akorát Ty. Uvědomuješ si vůbec Ty emigrante od řeky Gangy že pokud budou nadále jen predátoři, tak nebude ani ta kořist? Samotní predátoři (snad jen kromě cikánů), nemají takovou rozmnožovací schopnost, aby si stačily doplňovat potravu samy ty blbe, takže takovýhle stav může vést jedině k totální apokalypse. Nakonec se to sežere všechno navzájem a nebude tu nic. A starousedlíci z okolí Blanska se určitě moc těší na poznání nové "kultury"! Zajisté by se rádi zbavili přebytku železa a barevných kovů! Dle mého, by těch autobusů mělo být ne 5, ale 50000 a měli by se vypravit směrem přístav Hamburk, neboť druhou šanci mohou dostat i na takovém atolu Muruoa ( jaderný program Francie dosud neskončil).
Radek Pintner reaguje 2.6.2013 09:24
Ondřeji SUPER!!!!
Ondřej Procházka reaguje 1.6.2013 23:04
Pánové, zcela mimo téma (eventuálně poprosím admina, aby příspěvek výhledově smazal), ale myslím si, že to stojí za to. Tenhle mě hodně pobavil, znáte ho?: Když jsem šel dnes ráno do práce po nábřeží Vltavy, spatřil jsem topícího se cikána. Zoufale se snažil udržet nad vodou, poněvadž měl kolem těla omotaný ukradený měděný kabel. S ním zápasil se živlem i jeho asi desetiletý syn, který měl na zádech přivázané ukradené kolo od automobilu. Bylo mi jasné, že pokud brzy nepřijde pomoc, tak určitě oba utonou. Jako zodpovědný občan ČR, který nesnáší slepý rasismus, jsem událost neprodleně oznámil městské policii, hasičům a Záchranné službě Hlavního města Prahy. Jsou čtyři hodiny odpoledne. Oba utonuli a já se nemohu zbavit pocitu, že jsem zbytečně vyhodil peníze za tři poštovní známky…
Josef Voborník reaguje 30.5.2013 19:27
Pane Karasi, počátkem 70. let jsem pracoval v bažantnici v Kladrubech nad Labem. Měli jsme tam služebního výra a na výrovku jsem chodil rád. A věřte nebo ne, nikdy jsem tam nic nestřelil - na šedivky jsem měl smůlu, na jestřába také a po jiných dravcích se mi střílet nechtělo. Ale co se týče školy v poznávání dravců, dost jsem se tam naučil. Tak Vás prosím, s tou úchylárnou a úchyláky opatrně. Kdybych měl dnes tu možnost, hned bych si výrovku vybudoval - a to poblíž bývalé šachty, na vrcholku rekultivovaného odvalu, v místě, kudy dravci často protahují a výra by viděli na dálku. A vůbec by mi nešlo o střílení. Vždyť jen pozorovat a mobitorovat ty útoky, případně s foťákem či kamerou, to by musely být nádherné zážitky. A proto, že se mi po něčem takovém stýská, snad mám být podle Vás úchylák ? Važte slova, važte slova...
Stanislav Karas reaguje 30.5.2013 11:14
No, moc se nedivím tomu že to v naší republice vypadá ta jak to vypadá.Jasně dané téma Lov na výrovku ,dle mě úchylárna na kterou do dnes uchyláci s láskou vzpomínají se změnilo na zcela něco jiného a to na potravinovou nabídku Výra velkého. Myslím že si zasložil samostatné téma. Pěkně to tu motáte všechno dohromady.
Ondřej Procházka reaguje 15.5.2013 09:23
"Ano bylo by pod mou úroveň lovit cokoli co nesním", noo, tak v tom případě ti k tomu potkanovi přeju dobrou chuť:DD.
Pavel Štěrba reaguje 14.5.2013 19:35
Asi by to bylo pod jeho úroveň
Josef Voborník reaguje 1.4.2013 01:25
Malinko se vrátím k tomu výrovi - a předesílám, že sovy a výr zvlášť jsou pro mne "srdeční záležitostí" a nikdy bych naň nevystřelil, i kdyby to zákon umožňoval. K potravnímu spektru výra - je to typický potravní oportunista, který uloví vše, co zvládne a přednost vždy dá nejdostupnější potravě. Bude-li mít v revíru racčí kolonii, bude racek podstatnou součástí jeho jídelníčku, bude-li v jeho revíru příměstská skládka odpadků, bude to potkan, bude-li tam rybník s vypuštěnými kachňaty či bažantnice, dokáže tam způsobit pěknou pohromu... A co se týče zajíců, dovoluji si tvrdit, že zejména v zimě neexistuje žádný jiný predátor, který by se mu v úspěšnosti jejich lovu mohl vyrovnat. Na druhou stranu jsem se přesvědčil, že stejně úspěšně jako zajíce dokáže ulovit i kočku a lišče, je jediným predátorem, který aspoň trochu omezuje rozmnožování krkavce a mezi jeho kořist patří běžně nejen káně, ale i ostatní dravci - jestřáb, moták, bohužel i sokol... A dnes už není pravda ani to, že by pro výra neexistoval predátor. Pokud nezahnízdí v nějaké skalní rozsedlině, ale kdekoliv na zemi, pod vývratem a podobně, a jeho vejce či mláďata náhodou najde černá, je vymalováno. Aspoň u nás během posledních let jeho stavy výrazně poklesly, odhaduji tak o dvě třetiny podle toho, kde v posledních letech výra slyším či spíš už neslyším, o přímém pozorování ani nemluvě.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 31.3.2013 17:22
Reakce na dědu z lesa- sic opožděná, ale k probíranému tématu výra velkého a jeho lokální eliminací analogicky případná.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 31.3.2013 17:13
Takže myslivci neměli zájem tlumit krkavce? I když to mají v okrese legálně umožněno? Hm, zajímavé...Krkavec není jistý srnec- je mi jasné, že učinně regulovat ty "Rumburaky" není procházkou v růžovce. Zájem bych však čekal, je to nabídnutá příležitost.. O.B.
karel zvářal reaguje 30.3.2013 12:38
Pravděpodobně byl z Hostýnských vrchů, ale jsou i ve Vizovkách. Obývají především skalnatá kamenitá místa, i když vím i o hnízdění na čapím a káněcím hnízdě blízko města, ale z druhé strany. Tak bych je měl v dosahu a mohl pravidelně sledovat, ale nějak se jim tu nelíbilo.
Martin Myslín reaguje 30.3.2013 12:17
Zajímavé, nevíte něco o Výru velkém v Beskydech pane Zvářale? Tady v okolí jsem ho nikdy nezaslechl a udává se že se zde nevyskytuje.
karel zvářal reaguje 30.3.2013 12:11
Na jůtjúp je pěkné video výra virginského z okna činžáku v americké Oklahomě. Těch případů je stále více, šelmy, dravci i sovy se stále častěji synatropizují. I náš výr velký hnízdí ve velkých městech, např. v Helsinkách na střeše budovy nad rušným bulvárem. Důvodem je asi velká potravní nabídka (holubi, racci, kachny), než přetlak namnožené okolní populace. 2 km od baráku se v sněžné zimě 2006 usadil výr, samec houkal už od ledna. Podle mě jen doletěl za potravou ze zavátých hor. Úsek řeky vyčistil od březňačky (ty se velmi ryhle přestěhovaly do centra města) a dvě honitby od káně a kalouse. Pobyl tam rok a zmizel. Jestli zahnízdil a o snůšku se postarali hojní rytíři, nebo mu tam nesedělo něco jiného, to je těžko hádat. Od té doby se už neukázal. Takže s tou jejich distribucí je to taky zajímavé. Někde jsou poměrně nahusto, jinde vynechávají poměrně rozsáhlá území s dobrou potravní nabídkou a dostatkem klidu. V tom je tak trochu nápodoba s těmi šelmami, které se tu také vyskytnou, ale dlouho nevydrží. Je v chování zvířat ještě hodně záhad, na které je těžké hledat logickou odpověď.
Martin Myslín reaguje 30.3.2013 10:41
Ještě dodám, protože Váš příspěvek mne jako vždy donutil k zamyšlení, že když uvážím to vybavení tak ultra drahé to proti příjmům muselo snad být vždycky?? I když začínali ti dnešní padesátníci?
Martin Myslín reaguje 30.3.2013 10:36
To je samozřejmě pravda. Jenže když uvážím, kolik peněz jsou schopni v mém okolí lidé narvat do svých koníčků a kupodivu to dost často nekoresponduje s jejich příjmy tak bych to sice viděl jako limitující faktor, ale nikoliv hlavní. Nevím kolik sice stojí vybavení k myslivosti, ale vím kolik stály hadry, kvalitní lyže, pípáky, lopatky, zimní spacáky a další kraviny na lyže a vím kolik peněz mám v prutech - a veřte, že se tím doma nechlubím:))). Průměrné vybavení myslivce - 70 000,-?? A musíte ho mít hned? Ale samozřejmě beru zpět a uznávám, podstatnější se mi jeví, ale ten druhý důvod co jste nastínil - zkoušky a složitá administrativní cesta, která je samozřejmě z povahy věci logická. Nicméně věkový průměr nad 50 let by měl přesto vést k zamyšlení jestli není nábor a propagace poněkud opomíjena. Někdo zkrátka potřebuje vzít za ruku a pomoci a jak se správná chvíle propásne je o jednoho aktivního myslivce či, alespoň fanouška méně.
Martin Myslín reaguje 30.3.2013 08:06
Hm,berte to s rezervou? Je to se klidně, dá, ale stačí se podívat na onen magický rozdíl mezi velikostí slovenské honitby a plánovanou českou honitbou. A v tom je právě onen zakopaný pes. Na druhou stranu jak píše děda z lesa tak civilizovaní myslivci pokračují v tradici bez ohledu na zákon dle svého uvážení - takže se mohu utěšovat, že i přes šílenou legislativní změnu se fakticky nic nestane - ale nebylo by lepší mít i kvalitní zákon? Ten věkový průměr dle mého úzce souvisí s tím kvalitním PR o kterém jsem psal a se schopností oslovit mladé. Na stránkách mysliveckých časopisů se donekonečna omílá nezájem mladých o přírodu, ale rybářská základna neslábne a ekologisté také nemají s náborem problémy. Čím menší základna, tím méně vlivu a časem i riziko, že o myslivosti budou stále více rozhodovat ti co s ní nemají nic společného.
karel zvářal reaguje 29.3.2013 21:41
Proto jsem se divil, že jste ty hlupáky neokřikli, když po odchodu prof. Hromase hlásali, že konečně skončil jeho kult osobnosti.... To může pronést akorát korunovaný vůl, který si nevidí na špičku. Ale tak to v Česku bývá, že lidi doceníme až et memoriam.
karel zvářal reaguje 29.3.2013 21:26
Doufám, že to není hozený ručník, ale věřím, že se dívám na rukavici. Ona dědova oblíbená prázdná sláma by se měla rychle vyměnit za akční plán, který, jak věřím, už má připravený v šuplíku. Za ty kuny celoročně bych se nezlobil, to je metla spousty opeřenců, jinak je to v rukou povolaných, kam se nechají vmanévrovat. Asi podobně jako na vláknu Co říkáte na tohle- ukončit veškeré hovory a řešit podstatné, tj. rychle tu koudel uhasit. Ale vyhlásit BoPo šedesátníkům...jsem velmi zvědav, co do toho 20. května stihnou.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 29.3.2013 21:03
Členská základna má věkový průměr kolik..? 55 let? Někde jsem to četl. Je bohužel normální, že tito lidé už nebudou tak dravě agilní jako cca třicátníci s ochranných subjektů, typu Duha a spol..To je podstatný faktor té myslivecké prohry, když to tak nazvu..O.B.
karel zvářal reaguje 29.3.2013 16:47
Zlaté vlasy, myslel jsem, že pustíte něco z těch plných klasů, a ono kde nic, tu nic, zlatá rybko! Zajímá mě: 1) kde "jinde" je realita? 2) kam "pokročila" dnešní myslivost, když místo tetřívka chováte nostalgii? 3) Jak dalece dané téma s tím souvisí? 4) Kdo, nebo co tento stav zapříčilo?... Nemohu si pomoci, ale příspěvek o minutu později situaci vystihl celkem trefně. Děkuji za fundovanou odpověď!
Děda z lesa reaguje 29.3.2013 14:36
Sice to sem nepatří, ale četl jsem návrh na změnu vyhlášky 245/2002 Sb. a považuji to za vtip či snahu udělat z myslivců idioty a popřít staleté zkušenosti našich předků... - "Návrh" zní - celoroční doba lovu u : laně a koloucha, prasete divokého, mufloní zvěře, sičí zvěře, kuny a straky (?)... Další komentář snad není nutný. Jinak lov krkavce již není problém, povolil jej např. okres Mladá Boleslav - ovšem se žalostným výsledkem, mezi myslivci není zájem. Stejná situace bude i u kormorána.
Ellhenický Petr reaguje 29.3.2013 13:54
Dědo asi taky pamatuješ doby, kdy v každé společnosti byl nějaký ten KUBÍK. I když se chodilo na výrovky, tak po jejich zrušení si chlapi výry ponechali většinou na dožití.
Děda z lesa reaguje 29.3.2013 13:22
Chtěl jsem naznačit, že s podstatnou změnou mysliveckých podmínek se mění i myšlení myslivců a to poměrně v kladném smyslu. Např. před časem byl vyjímečně povolen lov jelení zvěře již od 1.7. až do 31.1. A výsledek - nulový, nikdo nelovil v červenci jeleny v lýčí či v lednu plné laně... Podobně je tomu i dnes, lov laní končí obvykle počátkem prosince, lišky již málokdo loví na jaře, stejně tak lončáky i když je to vše zákonné. Stejně by se dnes zachovala i většina myslivců k lovu na výrovce - chovat a živit výra kvůli pár vranám ?
Martin Myslín reaguje 29.3.2013 13:15
JJ, nevím nic, stejně jako ten kdo se bude ptát proč by se měl zákon změnit a výr lovit - jak už to tak ostatně bývá. V mé nevědomosti mi stačí stávající legislativní úprava bez lovu, bez výrovek a také bez regulačního vybírání hnízd za účelem vylepšení rozpočtu. Názor měním většinou pod tíhou pádných argumentů. Jinak Pavle OK, posoudí jinde
Martin Myslín reaguje 29.3.2013 12:26
Nějak tomu nerozumím - balabán jako umělá náhražka živého výra k lovu, s odchovem mláďat to nemělo naprosto co dělat. Asi se ztrácím v překladu. Živého Výra seženete aniž byste ho dnes musela dnes shánět vybíráním vajec - z umělého chovu jak píšete. No když neumím číst tak se zeptám. Kolik je u nás hnízdních párů výra, kolik je idální a pro přírodu přínosný stav, jaké je v současnosti jeho negativní působení na ekosystém, respektive: čeho stavy ohrožuje a o kolik, kdy by se měl výr lovit, jakým způsobem? To jsou tak základní otázky na které by měl znát odpověď každý kdo tvrdí, že výr je přemnožen, škodí a je třeba ho lovit. Zvlášťe ta kvantifikovaná škodlivost při současných počtech je totiž to co sem se nedočetl - kvůli lovu snrčat totiž není důvod regulovat nic neb stavy srnčího se nám zatím nehroutí a to bylo hlavní téma předchozí debaty. Možné je vše, ale chce to uvést jiný důvod - než "mě se zdá"
Děda z lesa reaguje 29.3.2013 12:17
Podobné debaty lze klidně označovat jako mlácení prázdné slámy a zarážející jev, že je někdo ochoten diskutovat o něčem, co zákon striktně zakazuje (449/2001 Sb., § 45, odst. 1d.). - Vývoj myslivosti již pokročil natolik, že je hodně naivní doufat v to, že by kvůli vráně či strace bylo znova povoleno něco, čemu se říkávalo lov na výrovce, v současné době již není (a v budoucnu ani nebude) potřeba, nutnost ani podmínky pro něco podobného. - Také bych rád lovil třeba tetřívka (měli jsme zde stav i 250 ks), ale realita je už úplně jinde, zůstávají pouze nostalgické vzpomínky.
Martin Myslín reaguje 29.3.2013 11:00
Stále jsem se nedočetl jediný důvodu nutnosti regulace výra velkého ani nic o jeho lokálních přebytcích. Debata je zajímavá, má vše co má mít - tj. že se člověk něco dozví od lidí co mají rádi přirodu, ale bavím se tu spíše o loveckých možnostech výra velkého než o důvodech k jeho regulaci. Navíc když zapojím hodně fantazie dovedu si představit povolenou výrovku s balabánem, když zpojím ještě více fantazie možná i s uměle odchovaným výrem - ale legalizaci vybírání hnízd s následným prodejem jedinců, to už je skutečně mimo jakoukoliv realitu. Upozorňuji, že nyní ani nemusím hodnotit správnost, potřebnost nebo nutnost něčeho takového - stačí si jen představit takový návrh na změnu a upřimě se chytit za srdce a říci jakou by měl naději. Jediné čemu by to posloužilo tak jako munice všem nepřátelům myslivosti na dalších pět let. Což je nyní kdy myslivost dopustila bizarní spojení eko a majitelů pozemků do jednoho šiku vskutku potřeba.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 21:11
Děkuji, Skrofo. Tak si představuji odborníka, když už je o nich řeč. Nesčetněkrát jsem slyšel pískání srnčat, odpoledne, večer, i v noci. Někdy se motají v trávě, ale často zapadnou do příkopu u cesty, jámy v lese a nemůžou ven. Říkám jim: držte huby, najde vás liška, mama o vás ví a přijde...A pokud se týká toho symbolu moudrosti, není to z mé hlavy, ale také proti tomu nehodlám protesovat. "Hloupý" výr uloví mladou kmotřičku i starou obezřetnou vránu, a navíc ti JEŽCI...jak to vůbec může vzíz do klovce...
Skrofa reaguje 28.3.2013 21:04
Pokud se chceme tomu antropomorfismu vyhnout, tak bych se vůbec nepouštěl právě do hodnocení chytrosti či hlouposti živočichů. Navíc nevím, proč by se měl výr vyhýbat srnčatům, když v prvních dnech života, jak jistě Patrole víte, je srna většinu času nechává odložené, aby u nich zanechala co nejméně pachových stop. Pokud to tedy není odrostlejší srnče, tak srna v době útoku u něj spíše nebude než bude.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 20:46
Patrolíčku, odborníčku, já jsem esa ještě nevytáhl, takže stáhněte raději chvost a běžte si za jeleny. Nikdo vás do debaty nenutí, nezakazujte ji prosím druhým. Sovy jsou dost chytré na to, aby přežily. Pokud jim ozbrojení odborníci (jak jinak, než na slovo vzatí) dají šanci. A bajky to rozhodně nejsou, je to ze života. Můj názor na výry trvá dále, nijak jste mě svou odborností a charismatem nepřesvědčil.
patrol reaguje 28.3.2013 20:32
Teda pane zvářal, mohl by jste začít psát bajky a povídky. představte si, já chodím taktéž na ryby a na podzim jsem vytahl z vody zrezavělou lampu a nestačil jsem se divit ona ještě svítila. A s tou chytrostí a moudrostí sov jste zase ukázal svou odbornost.....je bohužel prokázáno, že veškeré sovy patří mezi jedny z nejhloupějších zvířat a ta moudrost a chytrost se k nim bohužel pouze přiřadila s pověsti o bohyni moudrosti Palas Athena, která měla sovu. A s tima orlama u Kazachů zase blbost, orli tam neloví vlky pro své kazašské páníčky, ale protože jsou orli na smrt vyhladovělí a nic jiného jim nezbívá. A když je výr takovej chytrolín podle vás, tak by se jistě vyhnul srnčeti, aby ho srna nezašlapala do země. Párkrát jsem už zažil útok srny na skaláka při obraně srnčete a věřte, vždycky vyhrála a výr je proti skalákovi žebrák.Ale v jednom pravdu máte sílu v pařátech má obrovskou, ale to všichni větší dravci, když vás chytne i káně , nebo jestřáb, tak sám pařáty budete těžko otevírat.
patrol reaguje 28.3.2013 20:31
Teda pane zvářal, mohl by jste začít psát bajky a povídky. představte si, já chodím taktéž na ryby a na podzim jsem vytahl z vody zrezavělou lampu a nestačil jsem se divit ona ještě svítila. A s tou chytrostí a moudrostí sov jste zase ukázal svou odbornost.....je bohužel prokázáno, že veškeré sovy patří mezi jedny z nejhloupějších zvířat a ta moudrost a chytrost se k nim bohužel pouze přiřadila s pověsti o bohyni moudrosti Palas Athena, která měla sovu. A s tima orlama u Kazachů zase blbost, orli tam neloví vlky pro své kazašské páníčky, ale protože jsou orli na smrt vyhladovělí a nic jiného jim nezbívá. A když je výr takovej chytrolín podle vás, tak by se jistě vyhnul srnčeti, aby ho srna nezašlapala do země. Párkrát jsem už zažil útok srny na skaláka při obraně srnčete a věřte, vždycky vyhrála a výr je proti skalákovi žebrák.Ale v jednom pravdu máte sílu v pařátech má obrovskou, ale to všichni větší dravci, když vás chytne i káně , nebo jestřáb, tak sám pařáty budete těžko otevírat.
Skrofa reaguje 28.3.2013 20:30
Jinak to o cílených útocích výra na jiné predátory vidím jako přirozenou věc a rozhodně bych nikoho neobviňoval z jakéhokoliv přisuzování lidských vlastností. To že se zvířata zbavují svých potravních konkurentů není neobvyklé (jak už zde byl zmíněn rys a liška, ale také například vlk a šakal, nebo třeba všem známá a odvěká rivalita mezi psem a kočkou). Jen mě trochu udivilo, že pan Zvářal píše v souvislosti s výrem o kočce, jako o vzácném úlovku, protože jsem právě slyšel, že tam, kde se usadil výr, se většinou vyřešil problém s toulavými kočkami, což pro mě byly kladné body pro výra :-)
Skrofa reaguje 28.3.2013 20:06
Patrole, to že se výr nepoužívá pro sokolnický lov, nesvědčí o jeho špatných loveckých schopnostech, ale spíše o nesnadnosti jeho výcviku pro lov. Jak by ti každý sokolník řekl, sovy se obecně nehodí pro sokolnický výcvik (proto se pouze ukazují dětem ve školách a někdy se s nimi i létá, ale neloví). Je to dáno i odlišnou strategií lovu a tím, že lovecké reakce spouští spíše zvukové podměty (šustění listí) než vizuální, jako u denních dravců.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 19:58
Druhý příběh se stal také u nich. Lovec čekal na jelena, ten mu nedošel, stmívalo se, už chtěl domů. Najednou mu naproti kazatelny přistál výr. Nikde nikdo, přebil, zmáčknul, výr spadl. Uvázal ho za hlavu, přehodil na záda a vydal se k domovu. Výr se ale probral a zatnul mu do hýždí. Zkoušel to otevřít, nešlo to. Válel se po zemi, aby ho dorazil, nepomáhalo. V té smrtelné křeči tak zůstal. Musel se stavit u známého, kde s pomocí nože uvolnili sevření šlach a nakonec si ho mohl na památku i vycpat. Takže žádný nešikovný lovec ježků, ale užasná síla v pařátech. Nechtěl bych to zažít, stačí mi, když jsem neopatrný při manipulaci s puštíkem - potkan je bez šance.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 19:51
A protože je veškerá pozornost zaměřená sem, přidám další perličku. Pan Suchý mi vyprávěl příběh, jak u nich na honě poskakoval křídlovaný výr po zemi. Jeden honec po něm skočil jak na zajíce, aby ho zalehl a fixoval. Milý výr mu zatnul do rozkroku, ale jak!!! Nemohli to sevření pařátů otevřít, až se jim to nakonec podařilo, ale bylo jasné, že musí hned na pohotovost do Šumperku. Ona místa jsou velmi vydatně krvená, takže měli strach, aby dojeli na místo včas. Naštěstí dojeli, šití dopadlo dobře, jen při následných kontrolách se sbíhala celá nemocnice: holky, holky, rychle, je tady ten s procvaknutým tenisem (scrotem)!
karel zvářal reaguje 28.3.2013 19:36
A přidám ještě zážitky z výrovky na výra. Jak je snadné kroužkovat kalousy, kteří jdou na atrapu z chodu, stejně tak i pustovka, už pálenka bývá opatrnější, puštík se chytne jen za předpokladu, že dobře naaranžuji síť, no ale výra se mi ještě nepodařilo...Lítá v okolí, chechtá se, varuje, ale ani se nepřiblíží. Řekl bych, že má i lepší zrak, že tu síť vidí, že ví i o mně, takže zatím vede jasně na body. I z toho důvodu ho obdivuji, není to žádný pudový trotl.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 19:15
Protože tu není vlákno o výrovi, což je král noci, symbol moudrosti, dovolili jsme si toto téma rozvíjet zde. Protože ta nenávist krkavcovitých a dravců k výrovi (využívaná na výrovce) není sama od sebe, ale má svůj velký důvod. A on jim to v noci vrací i s úroky... Orli mají při lovu na vlky značné ztráty, což kazaši neřeší, mají vydatný zdroj. Právě v tom je výr moudrý, že zná svoje schopnosti a nebude pro lidskou nenažranost riskovat.
karel zvářal reaguje 28.3.2013 19:07
Už jsem se dnes nechtěl připojovat a upevňovat si tak závislost na monitoru, ale nedá mi to. Pane Patrole, mýlíte se. Výr je dokonalý lovec, protože dokáže přežít tuhé zimy, kdy by člověk moudrý měl velké problémy se holýma rukama uživit. Půlkilový puštík donáší do budky holuby hřadující na střeše družstva, unese půlkilového hřívnáče i stejně těžkého potkana nebo ondatru. Že loví ježky, není způsobeno jeho leností či neschopností, ale oni se mu svým funěním sami nabízejí. Není v naší přírodě jiná zvěř, která tak dokonale "čistí" les od ježků. Také se mi zprvu nechtělo nálezům a pozorováním Pavla V. věřit, ale nic až tak nemožného to není. Zajíce na hnízdech má asi do dvou kilo, větší ho zřejmě odrazí, nebo také je již pro onášení těžký. Ale uloveným srnčatům věřím, nemohu tudíž ani vyloučit onášení ještě živé kořisti. A že ho nevyužívají sokolníci neznamená, že je to špatný lovec. Totéž byste asi neprohlásil o vlku nebo lišce. Zkrátka jeho nervová soustava není uzpůsobena intenzivní lovecké exploataci. Viděl jsem dokument o lovu králíků ve Španělsku- ta výří samice neměla chybu! Dokonalá souhra.
patrol reaguje 28.3.2013 18:48
Pro pana Myslína odpověď na otázku, dravec se ze země odlepí s poloviční svou vahou, jestliže ale s kořistí sedí na kopci, případně skále je schopen díky splachtění odnést kořist i podstatně těžší než je on sám. Každopádně si dovolím pochybovat o odnášení srnčat výrem a ještě k tomu živích, které si usmrcuje na stromě jak je kdesi níže psáno...to je směšné.Pár hnízd výra jsem již viděl, ale nikde jsem se nesetkal s pozůstatky srnčete, ale z nikým se nehodlám hádat, každej má svou pravdu.Každopádně kdyby to byl tak dokonalej a srdnatej lovec, tak ho sokolníci využívají i k lovu, perfektně létá i ve dne, ale na to, aby tak dokonale lovil prostě nemá. PROČ JSOU ASI JEHO HLAVNÍ POTRAVOU V LÉTĚ JEŽCI????? Asi to nebude tím, že má rád ostré. A už ukončete debatu na zcela jiné téma.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 28.3.2013 18:40
Pavle, prosím, prosím smutně koukám... tu žádost stáhni.;)Ono asi objektivně vzato, se tou eliminací výra, či výrů pro danou oblast nic nezíská..ale může naopak ztratit, byť to nemusí být lidským okem hned postřehnutulné- jako například výrem usmrcený pěkný ušák či srnče.. Je třeba zvážit všechna pro a proti, ať myslivci můžou s klidným svědomím usnout..a říct si při tom- udělal jsem sakra správnou věc, drobná ale i jiná vzácnější fauna, se tam bude mít odteďka konečně dobře nebo lépe.. ;)O.B.
Martin Myslín reaguje 28.3.2013 18:20
To není antropomorfismus a pokud by to tak někdo viděl měl by se zamyslet sám. Rys také zabíjí lišky a na kočky je přímo vysazený - narozdíl od výra je navíc často ani nežere. Likvidace nežádoucí konkurence a dle mého rovněž určitě záměrná, nikoliv jen pudová záležitost. Výr musí odhadnout síly a čas - zkrátka fascinující, nevím co bych dal za to vidět ho útočit na něco většího. Myslivost by ho vlastně mohla mít i ve znaku - sova je symbol moudrosti (myšlení), loví v noci, a jeho vztah k jiným predátorům je rovněž signifikantní:).
karel zvářal reaguje 28.3.2013 17:18
Než jsem to vypotil...
karel zvářal reaguje 28.3.2013 14:17
Oponenti byli tak si jistí v kramflecích, že se pro jistotu schovali za nicky. A ze samého rozrušení zapomněli na gramatiku a interpunkci. Kdo si to dovolil zabrousit do jejich "výsostných vod"?... Pokud jestřáb byl v počtu 2-3 páry, koexistovali s kolonií kavek bez problémů. Ale jak šly stavy nahoru, krátily se i počty kavek, až dočista vymizely. Takže je třeba volit kompromisní řešení: jestřábi budou v kvadrátu přítomní, ale v zájmu jiného červenoknižního druhu budeme jeho stavy držet na uzdě. Že by to šlo, o tom vůbec nepochybuji, člověl dokázal vyřešit daleko složitější úkoly. Jenže pokud někdo vyznává kult vševědoucího dravce, domluva je s ním těžká. Opět budu citovat Jožo Ráže: hlavou zeď neprorazíš, silnějšího neporazíš, ale treba to zkúšať! Ono štěstí sedne občas i na...
karel zvářal reaguje 28.3.2013 14:03
Každý extrém je škodlivý, každý odezdikezdismus nemá logiku. Až jednou ochranářský guru procitne, věřím, že ho bude poslušně následovat i jeho kamarila. "Křivý zobák" je stejně špatné řešení, jako absolutní ochrana evidentně škodících predátorů. Jsem také pro výrovku, neboť i ta patří do kulturního dědictví a může dobře posloužit, jak správně poznamenal P. Vilšer. Chci se mu omluvit za to zpochybnění lovu srnčat výrem. Nemusí to být ani enormně disponovaná samka, stačí průměrný samec, aby ulovil a onášel dvoukilové srnče. Jen mě tam zarazila ta četnost úlovku na hnízdě, ale specializace u dravců je známá, zvláště v tak specifickém prostředí. A co se týká toho okamžitého odletu s ještě živou kořistí, pramení to možná z toho, že zažila obranný atak srny, takže od té doby se řídí heslem "uchop a leť". K dotazu O. Bělky: sovy dokáží ulovit a donést na hnízdo kořist o vlastní velikosti, ve výjimečných případech až 150% své váhy. Např. puštík uloví plně vzrostlého potkana, hřívnáče, nebo zbloudilého jedince svého druhu. Např. u kulíška jsou známí v potravě drozdi i kosi, kteří ho hmotností předčí. Samozřejmě, že lov s výrem by měl provádět znalý člověk- hospodář, stráž apod. Ale jak správně poznamenal pan Patrol, je třeba přednostně řešit jiné, daleko zásadnější vlivy, které limitují stavy drobné. Ať již černou, lišky, kuny, tak zejména podobu zemědělské krajiny. Jsem přesvědčen, že pokud by koroptve měly řádný kryt (keře dřišťálu, šípku, hlohu, topinambury...), určitě by jich tolik neskončilo v útrobách dravců, pro něž je lov na prostorných pláních bez kouska krytu zábavná hra.
Martin Myslín reaguje 28.3.2013 11:32
Chápu, pane Černý - ale na odlehčenou, aniž bych chtěl ubírat vážnosti a pravdivosti toho co jste napsal, zkuste natočit večerníček o koroptvi. To je úkol téměř nadlidský, navíc o propagaci vydrýska a rysa se vlastně staral myslivec a to ne nevýznamný. Osobně myslím, že vzhledem k minulosti to ty druhy potřebovaly. Jinak souhlas - jako kluk jsem opatrně našlapoval po polích a nosil mámě na kroužkování zalehlé malé čejky. Bylo jich tolik, že to byla spíš brogáda než zábavný lov - a dneska si jí fotím kdykoliv jí uvidím. Čejka, pro mě symbol jara. Pryč jsou pole, pryč jsou čejky.
Lubomír Černý reaguje 28.3.2013 11:16
O té čejce atd.jsem psal já a nedávám vinu výrovi.Bylo to spíše postesknutí nad tím,že zatímco se vše točí kolem nově se zmáhajících druhů (divočák,krkavec),na druhé straně téměř nepozorovaně mizí druhy jiné,dříve naprosto obyčejné.Taková koroptev,přál bych jí alespoň polovinu péče a pozornosti,než které se dostane rysovi nebo výrovi.Laická veřejnost?Ukažte mi dítě,které pozná koroptev,zatímco vydrýska nebo rysa pozná každé.Ta mediální "masáž"je opravdu silná a bojím se,že myslivci z ní budou vycházet čím dál tím hůř.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 28.3.2013 10:31
No, jestli se můžu k tomuto tématu vyjádřit, i když myslivcem nejsem a nikdy by mě nenapadlo zasahovat myslivcům do loveckých revírů- což je absurdní nemožné, pouze tu mohu diskutovat.. snad admin nechá i nás nemyslivce, zde psát..tak ta podoba výrovky- jak navrhoval pan Voborník mě příjde propracovaná a přístup k tomuto lovu velice korektní. Pokud by se takový záměr v této podobě realizoval, tak je to samozřejmě plus pro myslivecky obhospodařovanou zvěř včetně ptactva, které tu pomoc v současné krajině potřebuje. A tímto oslím můstkem se dostavám k té čejce, bekasíně, chřástalovi a dalším ptačím druhům. Pavle, psal jsi to ty, předpokládám. Tyto ptačí druhy mají pokles své populace v globálnějším charakteru, tam bych vliv výra v nějaké zásadnější formě neviděl. K tomu srnčímu, když se vrátím.. to mě zajímá a já se tedy ještě ptám.. kvůli výra, se u vás ve sdruženích nebo ve sdružení nebude provádět řádné hospodaření se srnčí zvěří- tedy i lov? Já se omlouvám, ale já pořád nikde nevidím, teda v celé diskuzi argument, pádný argument, proč by se měl "tlumit" výr. Pokud ve svém teritoriu udržuje rovnováhu predátorů savčích i ptačích pak se jistě musí tento vliv projevit.
Martin Myslín reaguje 28.3.2013 10:26
Nevím, že bych někde zasahoval myslivcům do jejich činnosti v revíru paní Jeziková? Natož ještě, abyste mi ještě psala kdo mi k tomu dal právo? Je nicméně zajímavé, že mi vyčítáte, že s Vámi diskutuji jako s dítětem poté co jste se mne pokoušela vyučovat o rozdílech mezi srncem a srnčetem. Chytit se jednoho slovíčka (navíc ještě zcela chybně) a zkoušet na něm dělat z druhého blbce je totiž přesně to co se mi nyní pokoušíte podsunout. Diskutujte tak a tak a pak hned "žádal Vás někdo o Vaše rady?" - co k tomu napsat? Nežádal, také je nikomu nedávám, jen diskutuji a k tomu mi dal právo admin, pokud byste se chtěla opět zeptat. Pana Dvořáka jsem provokoval pouze svou existencí a na jeho sprosťárny čtvrté cenové jsem reagoval jak jsem jen nejslušněji mohl. Adekvátní odpověď by totiž diskusi posunula právě do zmíněného zařízení ovšem bez možnosti jí v pravou chvíli přerušit pěstí. Výzkumy jsou na nic, vše je jinak, vy to víte jen o tom nepíšete. Já nemám problém akceptovat jakýkoliv názor paní Jeziková, ale mám problém jej akceptovat jako holý fakt bez toho, aby byl čímkoliv podložený. S tvrzením "ne tak to není" všechno je jinak než tvrdí studie a dál nic, tak opravdu spokojen nebudu. Sice nejsme vědecká konference i přesto tu Pan Vilšer de facto předkládá studii vlastní, proto se na to také dá reagovat a normálně diskutovat. S dojmy bez dat (i formulované zkušenosti jsou data) se totiž obecně polemizuje velmi těžko.
Martin Myslín reaguje 28.3.2013 06:46
Přiznám se že Vám závidím pane Dvořáku, já se přes týden do hospody už skoro nedostanu. Tak přijemné vstávání.MM
Patrik Dvořák reaguje 27.3.2013 22:08
Divíš se ty Mysliteli , už jsem jenom nasranej jak tady polemizuješ o kravinách a víš hovno.Máš jen svou pravdu a nic jinýho tě nezajímá.Mě se taky líbí liška, kuna a vůbec všechno,ale když je toho hodně tak je to příživník, verbež a jak to nazvu já to je moje věc tak mě .....
patrol reaguje 27.3.2013 16:48
Teda tak dlouho jsem se nenasmál jako u čtení této diskuze. Víte co je největší škodná ???? Není to výr, jestřáb, káně, ale člověk, ten pozabíjí nejvíc živejch tvorů a zavedl bych střílení a lov na bankovku. Tu pohodíte na zem a každýho kdo se k ní přiblíží stejně jako dravec k výrovi tak toho okamžitě odbouchnout. Kolegové zamyslete se, vždyť všichni dohromady naděláme více škody, než dravec, nebo jakejkoli predátor. A ti co dělají hony na drobnou s výřadem 1zajíc a 2 kohouti by se měly zamyslet nad tím, že by aspoň tuto zvěř měli v přírodě ponechat a né zabít posledních pár kusů v revíru, stejně to je poté k nepotřebě, vystřelí na to několik myslivců najednou na vzdálenost 10 metrů, zvěř je nafouklá brokama jako beranice a pak se o to ještě porvou psi...... je to opravdu nutné??????? Snažte se prosadit tedy regulaci některých druhů dravců rozumným způsobem a né vybíjením bezhlavým. A ti co máte v revíru černou zvěř by jste ji mohly možná začít trávit, protože právě ta nadělá 100x větší škody, než všechna škodná v revíru.....ale to né, protože to by nebylo co dát do držky a byl by prázdnej mrazák, ale dravce nejlépe vystřílet, protože dělají škody, ale pouze nám myslivcům, kterým to vadí(holubáře nepočítám). Jezedáci si naopak dravce pochvalují jako superlapače myší, ale těm zase dělají miliardové škody naše prasátka, která tak náramně chráníme. Nezdá se vám jednání spousty myslivců stejné jako jednání ochranářů ?????? Bezhlavě chránit jenom něco, hlavně to z čeho máme užitek ???? A ostatní vybít ?????No to je hnus velebnosti!!!!!!!!!!! Každopádně by jsme se teď měly všichni zaměřit na věci zcela jiné a to na znemožnění nesmyslné změny zákona o myslivosti, jinak nám můžou bejt jak Výr, prase, nebo sika úplně u prdele, protože ty Vejři nahoře tímto zákonem všechno zlikvidují a budeme se moci scházet maximálně u piva a vzpomínat na staré dobré časy naší myslivosti, plné dravců, spárkaté a taknějak veškeré zvěře v naší přírodě.Kdysi jsem při ulovení svého prvního jelena prohlásil zcela vážně, že jestli nebudu moci lovit a poslouchat v říji naši krásnou jelení zvěř, tak končím z myslivostí.....bohužel se obávám toho, že se tato doba nezadržitelně blíží a to bohužel nejenom mé osobě, ale všem jelenářům a přátelům zeleného cechu. Všem Přeji do myslivecké sezony 2013 hodně mysliveckých úspěchů, všem aby zůstalo to krásné právo myslivosti umožněno tam, kde ho doposud vykonávaly a uvědomte si, že myslivost je od slova MYSLET.. Franta Adámek
Martin Myslín reaguje 27.3.2013 15:33
Níže já. Takže Po havěti už tu máme verbež a pojebaného motáka. Kam to kráčíš myslivosti?
Patrik Dvořák reaguje 27.3.2013 15:08
A to je furt legislativa, zákony,výzkumy,teorie a kecy,kecy,kecy, běžte doprdele ven, prostě někde je výrů víc a někde míň. No a co, mě ale zajímá to, že v republice , je čím dál míň drobný a tam, kde se o drobnou starají by měly mít právo lovit vše, vždyt celej zbytek revírů mají ti dravci a pod. na množení, tak čeho se doprdele kdo bojí, že by se těm dravcům ublížilo, leda kulový, tam kde ještě drobná je tam se ta verbež stahuje čím dál víc ,ale tady ne v banánový republice, se bude chránit pojebanej moták, káně a vůbec všechno na úkor drobný a ostatních živočichů. Má bejt všeho tak akorát.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 27.3.2013 12:08
+ divoká prasata, ty jsem velkoryse opoměl...
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 27.3.2013 12:07
Pane Černý, jaký byl stav "škodné" v revírech před cca 30 lety? Bylo tehdy tolik sojek, strak, kun, lišek, koček, kání, vran, krahujců, ježků atd.? Dnes myslivci hojně hovoří o velkých nárůstech právě této škodné a dle legislativy ji všechnu nemohou tlumit. Výr velký se zaměřuje na dostupnou potravu širokého spektra, takže pokud není- jak tvrdíte, tolik drobné jako tehdy, co bude výr velký lovit v současné době..?Zajíce, srnčata, koroptve...? To snad ne, a pokud ano, zase se vracíme k té "potravní vyváženosti" v jeho jídelníčku.. O.Bělka
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 27.3.2013 11:54
No, co k tomu dodat..? Napsáno tady bylo mnoho a já bych řekl Pavle a paní Ježíková, že u Výra podléháte bohužel "mysliveckým dojmům" ( já asi těm ochranářským :) ) a realita s výrem velkým jeho biologií- potažmo mortalitou včetně jeho predačního tlaku na zvěř užitkovou, je jak vidno, více než sporná. Držme se tedy pravdy "někde uprostřed", jak zde bylo uvedeno a považujme výra- slovy pana Zvářala-za poměrně vyváženého "hospodáře" v naší přírodě. Jinak, nevěřím že na výjimku bude umožněna nějaká eliminace výra velkého a kvůli polovině normovaného stavu srnčího v celém MS? To bych chtěl ještě vysvětlit Pavle- kvůli výra si u vás "nezmáčknete" na srnčí..? O.Bělka
Lubomír Černý reaguje 27.3.2013 11:33
Martine,co píšeš,má hlavu,patu,jak bývá tvým zvykem,ale jen mne napadá,výzkumy jsou přes třicet let staré a to byl stav veškeré drobné na úplně jiné výši než dnes,možná že dříve ani neměl zapotřebí útočit na jinou kořist.
Martin Myslín reaguje 27.3.2013 10:57
Jistě paní Jeziková - srnec je druh, srnče je mládě, tudíž pod slovo srnec patří i srnče, které je i přes svůj nízký věk zoologicky pořád srncem - na rozdíl od mne byste to vy však vědět měla:). Pane Černý výzkum probíhal v letech 1962-1978 a na třech různých lokalitách, vzorky nasbírané jak na hnízdišti tak v okolí na úpravnách kořisti a na denních odpočívadlech samců. 3549 kusů kořisti a jeden srnec obecný (druh paní Jeziková, druh o stáří ani pohlaví se tam nic nepíše). Další výzkum podal Pan Zvářal. Pavle, rád si přečtu jakýkoliv myslivecký výzkum, který má jiné závěry. Není totiž možné všechny výzkumy před rokem 1989 smést tím, že jsou komunistické a všechny po roce 1989 s tím, že jsou ekologické - tudíž všechny cinknuté jen proto, aby poškodili chudáky myslivce. Kteří výzkum nevyýzkum mají vlastní hlavu a vědí nejlépe co škodí nebo neškodí. Respektive takový přístup možný je, ale pak se nikdo nesmí divit, že lov toho či onoho je nelegální a to i v případech kdy by to bylo na místě, což však rozhodně není případ výra. S tímto přístupem myslivost na vážnosti příliš nezíská. Nebudu řešit pískání na obloze, pokud tvrdíte, že to tak bylo tak to tak bylo, nebudu rozporovat osobní pozorování zkušeného myslivce. Rozporovat však mohu závěry, které z toho činní a i proto se zastavím u toho rychlého odnášení kořisti do bezpečí. Výr je vrcholový predátor a nemyslím, že by ho přítomnost lišek nutila k nošení srnčat na stromy. Možná jezevců jak píšeš, ale nejspíš černé. Nicméně stále se tu motáme kolem jedné věci - Výr velký sice může ulovit (odnést, no dejme tomu) srnče, ale dle všech výzkumů potravy není jeho častou kořistí a i kdyby bylo tak na to početnosti srnce obecného v našich honitbách bude mít vliv zhruba tak žádná celá nic. Paní Jeziková v jiné diskusi zmínila, že když lovecký pes omylem strhne kus srnčího tak to nikdo neřeší, hezký přístup hodící se i na výra velkého a jeho vztahu k srnčímu - patrně však ještě méně časté. Co se týká mortality mláďat tak 10% je zajímavá úvaha, opět sáhnu k výzkumům. Hnízdní úspěšnost Vzhledem k tomu, že výr hnízdí na poměrně málo chráněných místech, není jeho hnízdní úspěšnost vysoká. Největší ztráty na vejcích v důsledku opuštění snůšky samicí v počátku inkubace jsou způsobeny lidmi, i když převážně neúmyslně (lesní práce, zvědavost). Snůšky v pozdějším stadiu inkubace byly opouštěny většinou vlivem nepříznivého počasí, a to zaplavením hnízdní kotlinky nebo vyplašením sedící samice a následným podchlazením vajec. Malé množství ztrát způsobili predátoři. Suchý (2001) uvádí, že ze 177 nevylíhnutých vajec jich bylo 20,9% neoplozeno, 32,8% ztrát způsobil člověk,7,9% predátor, 1,7% výr, 11,3% vliv počasí a u 25,4% nebyla příčina zjištěna. Celková ztráta na vejcích byla 68% (n = 259). Kunstműller (1996) uvádí ztráty na vejcích 34,8% (n =276). I mortalita mláďat je relativně vysoká. U mláďat na hnízdě hraje roli opět člověk, v menší míře predátor a přírodní podmínky . Kanibalismus mezi mláďaty nebo ze strany rodičů je vyjímečný. Většinou k němu dochází jen vpřípadě velmi výrazných rozdílů ve velikosti potomků.U mláďat, která jsou jiţ rozlezlá mimo hnízdo můţe být důležitým faktorem úmrtnosti to že seu čí lovit teprve tehdy, až je rodiče přestanou krmit. Jejich schopnost obstarat si potravu je nutně daleko menší než u dospělců (Marchetti&Price1989 in Mlíkovský 1998), což v vede ke zvýšené mortalitě mláďat.Při zjišťování úspěšnosti hnízdních párů v Jeseníkách uvádí Suchý (2001) 58,2% a na Českomoravské vysočině Kunstműller (1996) 41,6%, kdy je za úspěšný považován každý pár, který vyvede aspoň jedno mládě.Koeficient přírůstku na hnízdící pá r uvádí Suchý (2001) v Jeseníkách hodnotu 1,03 a Kunstműller (1996) na Českomoravské vysočině 1,24. Naprostý výpadek hnízdění zaznamenal Suchý v Jeseníkách v roce 1997, kdy nebylo vyvedeno ani jedno mládě. Obdobná situace byla v tomto roce zjištěna v celé České republice." Někdy mne napadá kdo vlastně kdysi ty vrcholové predátory ptačí říše reguloval. Martin Myslín.
karel zvářal reaguje 27.3.2013 10:35
Pavle, kalous je velmi přizpůsobivý, když je latence hraboše, bývá odkázán na lov myšice lesní. Při dnešním velkoplošném hospodaření využívá rozlehlých pasek jako loviště. Jinak je to opravdu pták otevřené (polní) krajiny, ale jednou za x let mu nečiní problém zahnízdit na zemi v trsu stařiny (pokud neobsadí hnízdo káně nebo veverky) a lovit myšice. Jakže zní jeho německý název? No a to lámání kostí bych chtěl také někdy slyšet:... Ten "člověk" musí mít ukrutnou sílu. Tóó jóóó...Pokud se týká těch selat, byli to jedinci do 2 kg, čerstvě metaná. Výr velký, vzhledem k vysokému podílu ježků, dravců, sov, krkavcovitých, ale i liščat, kun, potkanů, hryzců, není problémový druh z pohledu ekologické rovnováhy. Kdo vidí jen "ty své" zajíčky a koroptvičky- ano, má záminku výra regulovat. Jak zde již napsal někdo níže: predátoři byli před příchodem člověka a svou kořist nevyhubili. Mně jen přijde divné, že nikdo nekomentoval tu výtku k zanedbanému lovu kuny, místy lišky, ale řešíme poměrně vyváženě hospodařícího výra.
Lubomír Černý reaguje 27.3.2013 07:55
Jinak,naříkat postřeleného holuba či bažanta jsem nikdy neslyšel,zatímco srstnatou vícekrát.
Lubomír Černý reaguje 27.3.2013 07:53
Jestli dokáže ulovit sele,tak v té samé hmotnosti jistě dokáže ulovit i srnče.Otázkou může být,v kterou roční dobu byl rozbor potravy prováděn.U obou druhů je odkázán z hlediska stáří a hmotnosti mláďat jistě jen na několik málo dnů možného lovu,avšak v odlišnou roční roční dobu,kdyby byl rozbor potravy prováděn v období kladení srnčat,mohli bychom se snadno dočkat jiného výsledku,takže nemám důvod nevěřit.
karel zvářal reaguje 27.3.2013 07:27
Právě tak vznikají báchorky a následně předpojaté názory, co popisuje Pavel V. 26. 3. v 9,20. To "pískání srnčat z oblohy" byla nepochybně sůvata druhu Asio otus, kalous ušatý. Dovede si představit, jak jestřábem ulovený holub vrká? Výrem ulovený kohout kodrcá? To zvíře je ve stresu plném bolesti, a pokud by se ozýval, tak zcela jiným nářkem, než je hledací pískání srnčete. Výr by také neodletěl s živým kusem, ale nejdříve by ho náležitě upravil. Dobře to napsal Martin Myslín, mohu jen souhlasit. Nebylo to mockrát, ale míval jsem vystřelené, nebo shozené budky pro (myšilovného) puštíka z důvodu, že se některým zdál přemnožený...Paní A.J., čekal jsem, že budete obdivovat výra, jak dokáže najít v noci vránu..., jak dokáže najít káni a svést s ní nebezbečný boj...- to jsou pro mě opravdoví lovci. Není umění ze zateplené kazatelny zmáčknout na 100 m vzdálený cíl. Srnče opravdu I. Kunstmuller neuvádí, zato 3 kuny, 1 štěně a 6 selat- průser!!!- on nám vyloví černou...Takže opravdu, pokud by měl být výr shledán "škodnou", nemá smyslu pokračovat v diskusi. Mám výhrady k obou stranám (ne)dialogu o predátorech, ale v tomto případě má ochrana své místo.
Martin Myslín reaguje 26.3.2013 23:08
Takže odteď paní Jeziková každý výzkum před rokem 1989 co se nám nehodí do krámu shodíme tím, že to bylo za komunistů?? Případně tím, že bez vědy by svět byl štastnější?? Já nemám slov - a to už je druh zoufalství. UV KSČ se prostě rozhodla, že Výr velký srnce téměř nežere:),každopádně v tom výzkumu co uvedl pan Zvářal jsem ho také nezahlédl a to již byl snad výzkum svobodný bez politických vlivů. Nemusím rozkličovávat co jste myslela jinou havětí. Mě osobně k plné hrůze stačí že jste tak označila vlka, rysa a výra a upřimě se nijak netoužím dozvědět jaká další zvěř patří do této vaší kategorie. Díky Pavle, vždy jsem to bral jako naprostou kuriozitu - ale když říkáš tož může být. Každopádně opakuji - jsem dalek pouštět se do bojů ve stylu dávné ochrany přírody, která každého dravce hájila tím, že se živí téměř trávou a užitkové zvěře si vlastně nevšímá tzn. obhajoba užitečný-škodlivý z pohledu myslivosti. Ten pholed je mi cizí, nicméně v případě výra by se to dalo vyhrát i v tomto pojetí. Srnec vážně nízkými stavy netrpí a dle všeho co uvádí výzkumy výr mu ke změně rozhodně nepomůže.
karel zvářal reaguje 26.3.2013 21:25
Paní Jezíková, asi jste za tu dobu poznala, že mám s klasickou terminologií a "kategorizací" problém. Výr je z kategorie tzv. škodné nejméně škodlivý. Mně spíš trápí vydržování vysokých stavů černé, místy laxní přístup k lišce, no a kunu téměř nikde "neřeší"- to jsou náhodné zástřely, se kterými se hned běží pochlubit na net... Že jsem pro regulaci i hojných chráněných predátorů (např. krkavec) také není tajemství. Jinak totiž koroptev, tetřívek, tetřev aj. budou žít jen ve vzpomínkách.
Petr Kubíček reaguje 26.3.2013 21:08
V našem revíru,který má cca 2200ha,v nadmořské výšce 350m zhruba před deseti lety hnízdil v jedné lokalitě výr.Chodil jsem se na něho dívat se synem,dokonce jsem tam byl s kamarádem 2 roky po sobě kroužkovat mláďata.Kamarád tvrdil že co loví dospělí to budou lovit mláďata,několikrát prý viděl výra jak letí směrem od nás k blízkým rybníkům(7 km) a tam lovil racky.Za celou dobu co jsem danou lokalitu navštěvoval jsem neviděl že by vzal výr zajíce ale přál bych Vám některým vidět co bylo u hnízda pozůstatků koček,racků a ježků.NIC JINEHO.Pak začala stráň zarůstat,výři zmizeli a dnes už je slyším jen sem a tam zahoukat.
karel zvářal reaguje 26.3.2013 20:59
A s tím "tlakem" na srnčí je to úplný nesmysl. To se raději zaměřte na vliv dopravy, sekaček a v poledne venčících nažhavených "pejskařů".
karel zvářal reaguje 26.3.2013 20:51
Jak mám pochopení pro loveckou vácheň, tak tady se musím ozvat. Říká se tomu: pro stromy nevidět les. Výr má v potravě, vzdor svým chlapáckým chvatům, vysoké procento hrabošů. Když jsou v latenci, hodně párů nezahnízdí. Ano, má v potravě i tolik milovanou drobnou, ale také hodně potkanů, ježků, kání, šedivek, sojek...Např. z práce Kunstmullera 2000 (Crex 16): na 91 koroptví, 17 bažantů a 85 zajíců (do 2 kg) připadá 24 (!)kání, 1 jestřáb a 2 krahujci, 335!!! ježků, 197 potkanů, 3 volavky, 28 (!!!) vran, 12 sojek, 13 strak...Takže si propočítejte, kolik hnízd by navštívil ježek, vrána, sojka nebo straka, kolik asi uloví zvěře káně a jestřáb...dokola kolem budete na nule. Škody vyrovná lovem predátorů a pleničů hnízd, pomineme-li potkana a hraboše. Takže není všechno zlato, co se třpytí a ne každý zahlý zobák znamená "úžeru". Výr je navýsost teritoriální, to není jak u kormorána nebo krkavce, kteří v hejnu dovedou hodně naředit revír.
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 26.3.2013 20:33
Jistěže výr, jakožto vrcholový predátor v ptačí říši u nás nebude "pardonovat" srnče. Když tu možnost náhodou má, tak ji využije a srnče vezme a jedním dechem taky dodávám, že mnohem častěji vezme třeba lišku! kunu ! kočku domácí, káni, vrány, ježky atd. Ornitologové by řekli jistě více, ale rovněž dost pochybuji o velkém tlaku výra velkého na populace srnčí zvěře. Co se týká té drobné, tak to je opravdu "zaklínadlo" pomalu vedoucí ke genocidě (když to malinko přeženu) ptáků s ohnutým klovcem.. Prasata divoká hrají v mnoha oblastech prim v ničení drobné zvěře. Výr, jakožto škůdce zvěře užitečné je tedy diskutabilní tvrzení, působení výra velkého je, jak jsem popsal, mnohdy kladné a nahrazuje částečně jistě i činnost myslivce jakožto "hubitele škodné". Jo, ty vábničky jsem viděl, ale neslyšel, tak snad to napravím :)O.Bělka
Mgr. Ondřej Bělka reaguje 26.3.2013 19:59
:o)) Havěť, tak to je tedy síla.. :(
Martin Myslín reaguje 26.3.2013 10:03
Pane Vilšere, při vší (musím říci, že mimořádné) úctě k Vám to co jste vyjmenoval pro regulaci přemnoženého výra příliš nehovoří. Drobnou Vám nedecimuje, srnčího je po republice více než dost - dokonce tolik, že se to jako argument používá k likvidaci myslivosti a jinak loví ježky, lišky a kočky. To, že jich je u Vás hodně je vzhledem k místě Vašeho bydliště logické. K tomu pískání - jste si jist? Výr velký srnče ulovit může to nepopírám, ale vždy jsem měl za to, že s ním neodletí. Jeden sokolník mi kdysi vykládal, že maximální zátěž je tak 3/4 hmotnosti dravce a pokud uvážím, že samice výra má tak do 3 kg?? Samozřejmě ověřené to nemám, může to být nesmysl - nicméně na logické bázi by totho skutečně neměl unést o mnoho více než sám váží. A další věc, vždy mne u lovu výra na srnče napadá jak výr po úspěšném útoku řeší matku? Dočasně odložené jasné, ale když si představím obranu staré tak výr je v tu chvíli na zemi, křehký jako každý pták, sebemenší zranění křídla a končí. Osobně mi lov srnčat vždy přišel jako výjímka a nikoliv jako něco na co by se mohl specializovat. Každopádně regulovat "přemnoženého" výra protože loví srnčí zvěř?? Její populaci to neublíží.
Martin Myslín reaguje 25.3.2013 19:47
Navíc ten výr mezi dravci udělá i přirozenou probírku:). O vlivu nepochybuji, ale zajímám se o informace týkající se vlivu výra na drobnou když to tu padlo. hnízdo výra jsem měl možnost shlédnout a zajíc tam nechyběl, nicméně si troufám pochybovat o jeho zásadním vlivu na přežití drobné zvěře - ale to ostatně píšete. Díky. M.
Skrofa reaguje 25.3.2013 17:15
O vlivu výra na zajíce bych vůbec nepochyboval. Pro zajíce není asi přirozenější predátor, než je Výr (v místech, kde se přirozeně oba druhy vyskytují!). Ale tato sova do naší přírody určitě patří a určitě u nich nehrozí masové přemnožení (díky velkým teritoriím). Rozhodně jich je méně než všech ostatních dravců, kteří působí škody hlavně na mladé zaječí zvěři, než prasat, toulavých psů a John Deerů. Navíc to není problém polních honiteb.
Martin Myslín reaguje 25.3.2013 11:53
Jinak pane Myslivče, s Janem souhlasím málokdy, ale podíval bych se kolem posedu. Patrně tam hnízdí výr. Jeho vliv na zajíce jak píšete by mne rovněž zajímal?
Martin Myslín reaguje 25.3.2013 11:50
Velmi jednoduché. A musím rád uznat, že názor pana Voborníka je skutečně na úrovni a propracován tak, že bych s ním problém neměl. Chybí už jen říci, které dravce, a proč? Tzn. nikoliv proto, že má co má křivý zobák musí dolů. A mimochodem těch často vpozmínáných kvalit prvorepublikové myslivosti si bohužel dostatečně užijeme pokud projde Bendlova úvaha a věřte mi, že z toho co slýchám od pamětníků jste na tom dnes se zvěří o dost lépe - myslivost není jen o drobné a příroda už vůbec ne. Nicméně chtělo by to říci něco k predaci vybraných druhů dravců na drobnou zvěř. Jinak je to totiž jen touha rozšířit si spektrum loveckých příležitostí a zastřílet si - nic proti Káně by to jistě unesla, ale s regulací kvůli jejímu tlaku na prostředí to nemá nic společného. Zatím mám dojem, že se zemědělci nehneme, auta nevyřešíme, nákup pozemků pro tvorbu podmínek drobné je drahý,, kryty stavět náročné takže ze cca 100 padlých zajíců je nejistější sejmout káni, která sice sežrala jen jednoho, ale zase se bude nejméně bránit. Mimochodem všímáte si někdy příkopů kolem silnic - sražené drobné tolik, že by se místy uživil i sup natož káně s motákem.
zdenek.myslivec reaguje 23.3.2013 12:39
Jane ,to si nějak utekl od problému ,čekám na vysvětlení pojmu vzácný dravec,místo toho jste utekl k urážkám ,k čemu jste to dovedli vy pop ,k prázdným řekám ,od kormoránů ,zdevastovaným hnízdům bažantů koroptví a ptáků od krkavců , zdevastované stravy zajíců od výrů,a těch osm výrů každý jiný nebot létaly na louku kde si postupně všichni sedli.dám ti příklad jací jste odborníci při brigádě na sázení stromků jich vaši ochránci zasázeli polovic zeleným jehličím do země a kořeny vzhůru a vy pak někomu chcete radit co je pro přírodu dobré ,starejte se o zelen ve městech a neserte se do přírody na vesnici kam chodíte akorát dělat bordel prolejzáte tam kde má být klid.
zdenek.myslivec reaguje 23.3.2013 10:20
Pro Jan ,Vysvětlete mi pojem vzácný dravec,to myslíte ty hejna krkavců vámi a vám podobnými vysazená ,kormoránů kteří devastují vveškerou osádku řek ,nebo co je na káněti tak vzácného když na 600 ha honitby jich napočítám 160 ,ovýrech ani nemluvím když za večer mi jich okolo posedu proletí 7-8 .stále se zde píše jaká byla myslivost za první rep.staří hjní a myslivci nebyli žádní troubové ,jejich heslo bylo co má zahlý zobak musí k zemi a nikdy se nevystříleli .to jenom dnešní pop maj víc otevřenou hubu neš myslivci,ale všeho dočasu.
Patrik Dvořák reaguje 22.3.2013 20:25
Já se furt ptám, čím si POP zasloužili takovou přízeň???
Josef Voborník reaguje 22.3.2013 20:16
KDYBY se nemožné stalo možným a KDYBY byl povolen lov některých pernatých dravcú, pak si na rozdíl od většiny účastníků této diskuze myslím, že právě lov na výrovce by byl nejlepším řešením. Představoval bych si to asi takto : 1/Povolit lov pouze přesně stanoveného počtu kusů druhu, který by měl být odstřelem regulován. 2/Lov povolit právě jedině na výrovce za přímé účasti odborníka z řad sokolníků nebo jiné, orgánem ochrany přírody schválené osoby, která by musela složit zkoušku ze znalosti dravců. 3/Tento lov nepovažovat za pouhou regulaci "škodné", ale za lov vzácné zvěře, kterou si lovec ponechá jako trofej k preparaci. Nic by nebránilo tomu, aby byl tento lov provozován jako poplatkový, podobně jako u královského bažanta či divokého krocana. 4/Přísná a přesná evidence ulovených dravců by musela být samozřejmostí. 5/Každý zástřel nepovoleného druhu přísně postihovat. 6/Peníze za takovýto "poplatkový lov" by byly příjmem uživatele honitby po odečtení nákladů odměny pro odpovědnou osobu. Ač to vypadá dost složitě, v praxi by to muselo fungovat jednoduše - ale nikdy to fungovat nebude, protože POP /panelákoví ochránci přírody/ jakoukoli regulaci dravců v našem státě nikdy nepřipustí.
Ellhenický Petr reaguje 20.3.2013 09:19
Jane x, to máš pěkné kamarády, kteří chytají zvěř do pastí a ok.V případě, že toho nemáš nějaký profit,tak bys to měl oznámit, když nejsi ten myslivec ale jenom lovec .Jinak se dopouštíš přečinu neoznámení či nepřekažení trestného činu a nebo potom raději mlč,ale to asi nehrozí.
Děda z lesa reaguje 19.3.2013 12:28
Lov na výrovce, ať pomocí živého výra, vycpaniny či mechanického výra je již utopií a my, starší myslivci můžeme jen vzpomínat. V dnešní době by bylo možno lovit pouze vránu a straku, časově omezenou. Že by v dohledné době došlo k legislativním změnám v této oblasti, to skutečně nehrozí, dnešní myslivost se vyvíjí jiným směrem.
Martin Myslín reaguje 19.3.2013 11:44
Jistě, ale jde o porušování zákona. Osobně se mne tento problém nedotýká a tak na něj nemám vyhraněný názor - obě strany mají kus pravdy. Kdybych povolil bezkontaktní výcvik psa mohl bych pak legalizovat i psí zápasy. Můžete říci, že jde o něco zcela jiného, ale rozdíl je jen v účelu nikoliv ve věci samotné. Na druhou straně stojí zdraví a život psa, též velmi silný argument. Toto sice není diskuse o norování, ale když si zahraji na proroka tak myslím, že celé se to vyřeší jeho úplným zákazem. Na čemž nevědomky pracují stovky myslivců svou dokumentací a následnou veřejnou prezentací tohoto lovu na veřejně přístupných místech potažmo pak chováním v jeho průběhu. Osobně odhaduji, že se tak stane v okamžiku jakmile se (z jiného důvodu) otevře zákon o myslivosti. Což jak mne napadá je o důvod více do něho příliš nelézt a s nedokonalostmi se smířit. Tam jsem se dostat nechtěl, jen vývoj myšlenky v reakci na výcvik psů. S výrovkou je to totéž jako s výcvikem, děje se to po celé ČR jak tu padlo, ale je to zakázaný způsob lovu. Provozovatelé si buď neuvědomují nebo hůře je jim jedno, že v okamžiku nějakého záznamu (což v dnešní době není vůbec problém, protože kameru má každý v kapse) tím poškodí celou myslivost. S lovem se většinou nedá zavřít na nepřístupné místo jako s výcvikem psa, totéž platí i pro jakékoliv "starání" se o drobnou nad rámec zákona. Myslivost pokud chce legislativní změny musí argumentovat jak jsem psal na Vás otázky níže, porušování stávajícího zákona o kterém píšete (navíc veřejně) tomu nejen nepomáhá, ale v případě zveřejnění poškozuje obraz myslivosti u veřejnosti a komplikuje jakékoliv další snahy i v jiných oblastech. Když si představím jak takový "pečovatel" o drobnou sestřelí motáka lužního a někdo to natočí....schválně jsem uvedl ten horší příklad - kolik z nich ho pozná od motáka pochopa?? A to není legální ani ten pochop.
Martin Matustik reaguje 19.3.2013 11:41
co takhle akce čiste nebe?
Patrik Dvořák reaguje 19.3.2013 10:51
Taky názor, fakt je ale ten, že pravda je trochu jinde mluví za to výsledky a jestli je zákon takovej nebo makovej, je teď úplně jedno, tam kde chtějí mít drobnou se musí starat jinak.Martine , ten kdo cvičí psa na norování necvičí jen na mřížce a víš proč, protože je to blbost, pes musí do kontaktu dřív než bude v noře naostro. Je to pro jeho dobro a co doprdele chcete chránt LUP nebo škodnou , tak je to se vším , jasný?!
Martin Myslín reaguje 19.3.2013 09:26
Pane Dvořáku, rozbitý chladič nespravíte doléváním vody. Káně ani Moták primárně drobnou neloví a upřít snahu na legislativní změnu v této věci je dle mého asi stejně složité jako upřít snahu o tvorbu podmínek. Když snížíte počty Káně Lesní a Motáka Pochopa kolik tím zachráníte koroptví? Kolik procent ztrát koroptví připadá obecně na pernaté dravce? Při pokusu to změnit totiž zákonite narazíte na otázku zda myslivost nechce raději řešit 5% problému (osobně nevím, ale rád se poučím), protože do zbylých 95% se jí nechce? Výrovka je nesmysl, navíc naštěstí zcela neprotlačitelný nesmysl obdobný touze vrátit do myslivecké výbavy při norování plyn. Legální lov vybraných druhů dravců nesmysl není, ale chce to říci které, kolik lovit a zdůvodnit nutnost a to přesně + vyřešit problém s identifikací, neb jakmile půjde k zemi cokoliv vzácného skončí regulace dravců dříve než začala. Osobně se obávám, že nejvíc zastoupení dravci (Pochop,Káně) u nichž můžete argumentovat počtem mají tak marginální vliv na stavy drobné, že je to předem prohraný boj. Jane, osobně jsem vždy používal vycpaného výra, stejně jako další sovy. Z balabýny nemám naprosto žádnou zkušenost.
Patrik Dvořák reaguje 18.3.2013 20:22
Když není s kolchozákama řeč a MŽP to znamená ochranáři, chrání, kormorány, bobry, vydry, motáky a vůbec všechno nic nenaděláš.Prostě tady podmínky neuděláš, leda stát pokud by skutečně chtěl chránit a pomoct.
Patrik Dvořák reaguje 18.3.2013 19:30
Janku, tady ještě v r.2008 ylo cca 150 ks a ted nic , max.20ks . Máš pravdu, ano kdyby byly podmínky bylo by to lepší,ale pozor, pokud by byly podmínky a neregulovala se škodná nic se nezmění, dneska je těch kání a motáků každej rok víc a víc a samozřejmě , že loví hraboše, jenže když narazí na hnízdo či mladé je vymalováno a při těch dnešních sravech koroptev se pomalu vytratí a to chcete????
Martin Myslín reaguje 18.3.2013 17:57
JJ koroptev se mi líbí rovněž, ale nejsem si jist zda jí není lepší zachraňovat úpravou a tvorbou vhodných podmínek než oprašováním archaických způsobů lovu - to co je úspěšné nemusí být vždy správné. Domnívám se, že dravce snad lze ulovit i bez výra a když už tedy máte pocit, že snížením počtu kání vzroste počet koroptví tak usilujte o stanovenou dobu lovu - mělo by to určitě větší naději na úspěch než touha po výrovce, kde je navíc riziko, že v zápalu vášně padne kde co. Za situace kdy přestalo být legální i kontaktní norování při výcviku už vidím jak někdo povolí výrovku - toto je nerealistická vidina, když už jste to slovo použil.
Patrik Dvořák reaguje 18.3.2013 13:45
Nemyslivec to pochopit nemůže,Běžný myslivec drvace neloví , běžný myslivec loví prasata, myslicec, který chce v revíru koroptvu už má s dravci problém,proč výrovka , no asi proto, že při ní se zvyšuje úspěch lovu přemnožených dravců a vran, strak krkavců,pokoušet legalizaci je důležité. No nedivím se , že nic nechápou tobě podobní, máte před očima jen vidinu, věř mi nebo ne drvci se mi líbí,ale i koroptev tobě ne???
Martin Myslín reaguje 18.3.2013 11:50
Kdysi jsme na chytání menších pěvců do ornitologických sítí zkoušeli i další druhy sov - staré preparáty ze školních kabinetů - a šlo to. Sice se střídavými úspěchy, někdy reagovali extrémě a někdy vůbec ne, ale výr byl vždycky výr. Každopádně dnes zakázaný způsob lovu a musím říci, že volání po změně moc nechápu. Jednak si neumím představit jak běžný myslivec loví dravce. Tento problém se tu však osvícení pokusili odstranit návrhem speciální zkoušky - s tím souhlasím. Nevím sice jak by v honitbě probíhala např. indentifikace káně rousné a trochu se obávám, že většinou nijak - ale budiž. Každopádně lov některých dravců je jedna věc, ale k čemu výrovka?? Pochop, káně, nebo vrána snad jdou ulovit i bez ní. Pan Zvářal tu dobře zavzpomínal na neznalost dravců v mládí, mám tu samou vpozmínku a obávám se, že za ní dosti můžou právě výrovky. Na výra nalétne kde co a je zbytečné to pokoušet legalizací. Tento lov patří minulosti stejně jako železa, trávení a plynování.
PRO HUNTING, s.r.o reaguje 17.3.2013 09:03
Zakázaný způsob lovu,ale jeden z nejlépe prodávaných balabánů...jak už se zde psalo, asi hodně lidí to má na plašení ptáků na chalupě :-))
Lubomír Černý reaguje 15.3.2013 14:01
Anno,děkuji.
Patrik Dvořák reaguje 15.3.2013 08:58
Zájemci o lov se potkají před komisí, sokolníci vypustí pár dravců, ti co poznají bezpečně v letu dravce, dostanou možnost lovu. Nevím, kde je problém.Plošně to povolit můžeme,ale stejně to budou lovit jen nadšenci v revírech, kde je ještě drobná, tam kde se loví jen spárkatá se i na povolenou škodnou vyloženě kašle.Pořád říkám, že je daleko ětší procento revírů, kde se nic neloví krom spárkaté a tudíž i kdyby jsme všechno začali střílet v těch pár revírech , kde ještě drobná je , ničemu by se neublížilo, jelikož i v těch revírech , kde je drobná , většina myslivců, jde na srnce než na lišku.Výrovka povolit na lov strak, vran,sojek a krkavců,kání a motáků, kde je koroptev ,klidně i jestřáb.
Lubomír Černý reaguje 14.3.2013 19:06
Anno,pro mé uši libozvučné čvíkoty = kvíčaly?
Omar Stodůlka reaguje 14.3.2013 10:55
Ano musí se BOHUŽEL dát Karlovi za pravdu, že by se našli i takoví "odborníci" co by střelíli klidně i na sokola, orla apod... Ale jak píše Patrik D., nejlépe si za stávajícího stavu pomoci SAMI, ale s ROZUMEM (třeba selským :-) )!!!
karel zvářal reaguje 14.3.2013 06:48
Vzácné ještě nemusí být správné, je tak? Na té ukázce z Norska je vidět, že to funguje a vědí, proč to provozují. Tragedií je, když někdo nepozná ptáky a střelí vzácné nebo indiferentní dravce (orel, včelojed, ostříž). Proto jsem pro stávající podobu zákona.
Jiří Lengyel,starší reaguje 13.3.2013 22:45
Vzácné názory.....:-)))
karel zvářal reaguje 13.3.2013 21:22
Patriku, jako zralý muž si mohu exkomunikaci dovolit, protože mám vlastní hlavu a hlavně vlastní (nikoliv slepě přejímané) poznatky. Mně šlo vždycky o věc, a věř, že nejvíce bolí přiznání vlastní chyby. Také jsem chránil dle zákona, ale když si sedneš s dalekohledem a díváš se, co loví a nosí...něco tu nehraje. Doba se vyvíjí, co víme, jak to bude za dalších pár desítek let. Kukuřici a řepku vystřídá třeba vojtěška, nebo nějaká jiná vyšlechtěná energetická pícnina a změní se i poměry společenské, tj. např. zmizí i nadbytečné úřady se skriptovými byrokraty a zavládne selský rozum.
Patrik Dvořák reaguje 13.3.2013 21:07
Karle jseš jedna zmála výjimek, kdy ochranář má oči otevřený a dívá se na věci tak jsou a já se ptám?? No a co že je výrovka zakázána , je ten neutěšenej stav obracet,ale jestli si někdo myslí, že prve se musí změnit zákony,to asi neklapne, dělaj to kreténi, takže si musíme pomoct sami, vlastním úsudkem.Je to vše postavený na hlavu jako, když potkáš sanitárku a než ji ulovíš musíš mít povolení,že.
karel zvářal reaguje 13.3.2013 20:35
Výr má v potravě vysoké procento krkavcovitých, dravců i sov, když pominu ježky, potkany, hraboše a drobnou. To je také důvod, proč na něho ptáci dotírají. Zkoušel jsem různé balabány, vesměs hadrové na polystyrenovém nebo polyuretanovém základě. Nemusí to být jen výr, jdou i na uralku, šedivku nebo puštíka, také na jestřába nebo káni. Baví mě chytat v noci, dravce snadno spočítám za světla. Noční kroužkování má neopakovatelnou atmosféru, vedle sov přijde i liška, kuna, dokonce prase (a někdy je problém ho zahnat), běžně toulaví psi, také srnec na vábničku reaguje přiblížením. Zájem o zvuk nebo atrapu nemusí být automaticky projevem agrese nebo zájmu o kořist, často je to obyčejná zvědavost. A jinak jako kluk vzpomínám na vzorně čistý vzduch, neznal jsem káni, straku, když jsem kamarádovi vyprávěl o pozorované poštolce, ani si to neuměl zapamatovat- prý pistulka...Ale zato úplně jiné poměry s drobnou a dnes téměř neznámými druhy (vrabec, chocholouš, čejka, sýček...). Takže ochrana jedněch znamená úbytek až vymizení druhých, takové jsou holt zákony přírody.
Skrofa reaguje 13.3.2013 18:38
Je vidět, že v noci na výra útočí i jiné sovy -> http://www.youtube.com/watch?v=KWKx-675j4o&list=UUcE5xaX4duLWwS0i6ywKU3w
Skrofa reaguje 13.3.2013 18:20
Aha tak živé možná nepoužívají, já se na to video pořádně nepodíval. V tomto případě to je preparát.
Skrofa reaguje 13.3.2013 18:17
Petře, myslím že ornitologové pomocí těchto balabánů chytají dravce do sítí (asi za účelem kroužkování). Používají ale i živé výry. Na YouTube se dají najít videa z těchto akcí -> http://www.youtube.com/watch?v=NRF657bpp5k Možná by o tom dokázal více povědět pan Karel Zvářal.
Jiří Lengyel,starší reaguje 13.3.2013 16:54
Petr E.,prosím Tě,co je v obchodech a má ještě bombastickou reklamu,neznamená,že vše je OK,můžeš si dnes koupit i třeba železa.Dnes se dováží všechno,i věci u nás protizákoné,můžeš si koupit i kuši s kterou můžeš zabít i jelena a ne ve svém revíru,tlumiče na zbraň a to bych mohl pokračovat,nedávno zde zmíněné velké broky do brokovnic a také se zde jeden myslivec ptal,jaké mají ostatní s nimi zkušenosti atd.......
Ellhenický Petr reaguje 13.3.2013 12:07
Výrovka za použití živého či umělého ptáka v podobě sovy či výra je zakázaná,ale proč se vyrábí podobní balabáni? Pochybuji, že to má někdo doma pro parádu nebo s tím plaší vrabce na zahrádce.
Lubomír Černý reaguje 12.3.2013 20:07
Co já na to?Hezké vzpomínky,když jsem chodil jako malý kluk na výrovku s tátou,používali jsme vycpaného výra a pokud si pamatuji platil na vrány i ten.Výrovka jako taková je dnes zakázána a zcela určitě je jedno zda je výr živý,či je to jenom napodobenina ať už je vyrobená z čehokoliv.
Omar Stodůlka reaguje 12.3.2013 18:50
Aleši taky mě "točí" , když někdo "pěstuje" zvíře, zvěř, nebo třeba kanára doma v kleci !!! Pěstují se kedlubny! U mě je to asi pozůstatek ze studií... Proto Tě chápu ! :-) Ale ten dotaz moc ne! Kdyby to zákon znovu dovoloval, bylo by to super - problému typu motáků, krkavcovitých apod. by to HODNĚ pomohlo... Škoda...
Skrofa reaguje 12.3.2013 18:33
Pan Lengyel mě předběhl: Nechápu čemu kdo nerozumí.
Jiří Lengyel,starší reaguje 12.3.2013 18:31
Již i adept myslivosti zná(by měl) zakázané způsoby lovu,proto nechápu otázku a některé komentáře
Petr Pořádek ml. reaguje 12.3.2013 17:38
http://www.youtube.com/watch?v=txN0X-DWKPQ
Marcel Krejsa reaguje 12.3.2013 16:25
Co takhle návnada plastová nebo preparát?
Ondřej Procházka reaguje 12.3.2013 15:36
449/2001, par. 45, pís. d: Zakazuje se lovit zvěř pernatou na výrovkách, lovit zvěř s pomocí živých živočichů jako návnad. Takhle jasně.
Aleš Pastorek reaguje 12.3.2013 15:30
Nic ve zlém pane Švéda. Když je teda pěstuje, jak hluboko je sází......Berte to jako legraci. Aleš Pastorek.
František reaguje 12.3.2013 15:27
Je to lepší než střílet lva vychovaného v kleci,odvezeného na farmu , pak náročné stopování a bum.Nedávno byl v tel.programu dokument z JAR,nějakej Němec tam má odchov,pěstuje jenom samce,od tří let jdou k odstřelu.
Patrik Dvořák reaguje 12.3.2013 15:14
Jak jasně???
Jiří Pater reaguje 12.3.2013 13:18
Zakon o myslivosti §45.odst.d,hovoří jasně.