ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Trojnohý kan
Trojnohý kan
vloženo: 7.2.2014 12:06
autor: Kanina Lubomír

úlovky (svět)

Bezoar Ibex - turecký démon III.
Bezoar Ibex - turecký démon III.
vloženo: 8.3.2016 08:21
autor: Radek

trofeje

Trofej jelena
Trofej jelena
vloženo: 1.4.2016 11:56
autor: Radek

zvěř v přírodě

***
***
vloženo: 4.1.2018 16:26
autor: Daniela Badayová

zbraně

Trochu jiný tesák
Trochu jiný tesák
vloženo: 28.10.2019 21:35
autor: Karel Obrtál

fotopast

duo
duo
vloženo: 18.3.2015 20:27
autor: Karel Strych

myslivecké umění

.F.
.F.
vloženo: 21.1.2013 17:19
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233481 fotek (17 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8902 inzerátů (6 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294985 hlasování fotek (206 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

Pořízení první kulovnice-dilema,tápání...

Milan Pavl vložil 9.7.2016 13:27
Dobrý den,obracím se zde na vás myslivce kteří mi poradíte s mým problémem. Chci si kupovat první kulovnici a nemohu se dobrat výsledku.
Řeším jestli vzít samonabíjecí a nebo opakovačku. Nejraději bych samonabíjecí ale bojím se toho všeho o čem se teď mluví ohledně těch zbraní. Nerad bych za ní vysolil peníze a pak ji nemohl používat kvůli nějakému eurochytrákovy. Další věc co řeším tak je ráže. Chtěl bych 300winmag ale dost lidí mi to vymlouvá. 6e třeba v opakovačce CZ 550 je to flinta dlouhá,těžká, že se s ní člověk bude na naháňce trápit atd. A třeba, že i na kazatelnu je to puška dlouhá že se s ní bude blbě manipulovat atd....
Takže opravdu nevím a stále tápu co a jak....chtěl bych flintu univerzální jak na čekanou,šoulačku i naháňku a nejlépe s přebytkem výkonu, aby měl člověk vždy větší jistotu v tom,že se zvěř nebude trápit a bude to rychlé.Vím že těch kulovnic je dost, ale chtěl bych spolehlivou flintu s dostupným servisem a hlavně něco ověřeného. Děkuji
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Ing.Eduard Slad reaguje 15.7.2016 18:29
Doporučuji Rosller Titan 6 v ráži 308W, 7x64, a hlavně nestřílet české střelivo.
Agent reaguje 15.7.2016 15:35
Ahoj Milane, docela pred dost lety jsem mel stejne dilema jako Ty. Nakonec padla volba na CZ UB 550, nyni rada 557 v razi 7x64. Za vice jak 10 let jsem ani jednou nelitoval.
Josef Vyskočil reaguje 15.7.2016 13:41
Karle myslivče naháňka je zcela jistě společenská událost a kdo dělá naháňky jen proto, aby snižoval stavy je blázen, individuální lov je nepřekonatelný.
Radim Novák reaguje 15.7.2016 09:02
Pro pana Chalupníka.Nejsem kristus ani ježíš a do kursu jsem chodil pane kolego! Akorát nevím, co to má společného s tímto tématem..Pan Milan dotaz směřoval mimo jiné také k ráži 300 WM. Protože jsem měl možnost s touto ráží lovit, tak jsem přispěl svými zkušenostmi a nevidím důvod, proč by nebyla tato ráže použitelná do našich podmínek. Netvrdím, že je jediná a nejlepší.(samozřejmě ani nehaním ráže, které doporučují jiní kolegové). Zato Váš příspěvek kolegu Milana jistě velice obohatil...
Jan Slavětínský reaguje 15.7.2016 06:32
A já zase na naháňky kulobrok nosím, obyčejné Zháčko 7x57R/12 a beru ho jako dost universalní flintu. Mám s tím naloveno hodně a lidí,co střelí na štontě tři kusy jsem viděl jen pár. Každý střílí to jo, kapsy prázdné, ale je rád, když mu leží jedno. Naopak ,první rána je mířená a většinou platí. Ty ostatní pod závěrem už jdou za odbíhajicí zvěří. Třeba se mýlím,ale zatím jsem se nepřesvědčil o opaku. Jsou chlapi že umí,těch je ale jako šafránu,ti s automatem v ruce a na štontě mají úspěch...
Jan Slavětínský reaguje 15.7.2016 06:11
P.Janský - automat na kazatelně.Kolegovi jednou spadla za krk horká nábojnice odražená od boční stěny. Docela šok,když to nečekáš,ale jinak v pohodě. (Browning Bar 30-06)
Aleš Bureček reaguje 15.7.2016 06:05
Z vlastní zkušenosti:třetím rokem používám Rosslera Titan 6 na čekanou a šoulačky je lehká,přesná a hlavně mi sedí.Na naháňky nosím ZKK 601 ta je o něco těžší,delší,ale myslím,že je to jedna z nejlepších kulovnic co opustila českou zbrojovku a hlavně v kombinaci s naháňkovou optikou mi bezvadně slouží...obojí mám 308W
Radek Vyhlídal reaguje 15.7.2016 00:35
A já blázen pořád žiju v omylu, že snižování stavů je záležitostí permanentního loveckého tlaku během roku. Zbytečně tak v podstatě mrhám časem, jestliže za rok v průměru ulovím 10-15 prasat. Ono vlastně stačí zorganizovat dvě tři naháňky a střelím se samonabíjecí kulovnicí to samé a možná ještě více. Takže KB můžu píchnout k fazolím. Jojo, člověk se holt učí celej život. Naštěstí se zde člověk dozví spoustu novinek a může tak jít s dobou a není za pitomce.
Karel myslivec reaguje 14.7.2016 23:23
Jak psali kolegové dole, opakovačku střední ráže od 6,5 po 8mm. Kulobrok nebrat. Když s tím vidím někoho na štontu poslal bych ho domů. A když má ještě v brokové hlavní broky tak tuplem. Všichni v tlaku se honí aby host na stanovišti dal do rudlu 1 ránu a střelil možná 1 sele? Naháňka se v dnešní době dělá hlavně pro snižování stavů a až potom pro nějakou společenskou událost, nebo by to tak aspoň mělo být.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 14.7.2016 21:39
300 WM je dost slabá...je potřeba volit ráži s přebytkem výkonu...zvážil bych aspoň .50 BMG nebo .577 Tyranosaurus...kristeježíši to snad není ani pravda...chodil jste do kursu, kolego?
Radim Novák reaguje 14.7.2016 20:10
Pokud chceš ráži 300WM, tak bych se toho nebál. Musíš, ale počítat s tím, že budeš muset investovat do kvalitního střeliva. Potom budeš mít univerzální ráži na vše.Velice účinnou jak na blízko, tak na větší vzdálenost a zároveň velmi šetrnou ke zvěřině. Toho zpětného rázu se neboj. Pokud ti bude flinta sedět, tak to nebude o nic větší než 8x57IS. Jestli solo kulovnici nebo kulobrok záleží na podmínkách honitby.
Petr Ziegrosser reaguje 14.7.2016 16:55
Pokud máš zájem, zavolej mi. Pokusím se ti vysvětlit situaci.
Erika Doležalová reaguje 14.7.2016 08:11
vlk - proč by měl být KB na naháňce k ničemu? Jistě, pokud někdo bude řešit, jakou flintu HLAVNĚ (nebo JEN) na naháňky, pak je jistě i lepší volba, ale z hlediska "celkového využití" zbraně je kulobrok ok. Valná většina naháněk je navíc organizovaná stylem menších "uzavřených" čtverečků/obdélníčků, kde je člověk rád, že stihne aspoň tu jednu ránu (často ani to ne, pokud se stojí u cest, kde zvěř udělá hop-hop a je v čudu) Já si na štont beru kulobrok a do tlaku brokovou dvojku (spíš na sebeobranu :-))) protože zastávám názor, že v leči by se příliš lovit nemělo) a pohoda. Ale je fakt, že jsem z těch - jak píšete - co těch naháněk moc neprojde :-) Jinak kulobrok tahám celý rok (čekaná, šoulačka), jen když jdu na večerně-noční čekanou vyloženě na černou, tak beru kulovnici.
Petr Janský reaguje 13.7.2016 23:19
Ještě k té samonabíjecí flintě, v uzavřené kazatelně to budou asi pěkné šlupky. Nemám s tí sice přímou zkušenost, ale přirovnávám si to k samonabíjecí brokovnici a s tou zkušenosti mám.
Petr Janský reaguje 13.7.2016 23:13
No s tou ráží 300WM sis už někdy vystřelil? Bylo to příjemné střílení? Uvědom si, že ten lov by měla být pohodová záležitost. Můj kolega má 30-06 a zjistil jsem, že při výstřelu zavírá oči, jak se podvědomě obává zpětného rázu. U malorážky to nedělá. :-) Myslím, že ta 270W, kterou ti tu radili pode mnou, by pro tebe mohla být velice vhodná ráže. Vím, že mi tu někdo bude oponovat, jak je ta 300WM pohodová ráže a že v jeho flintě to nekope atd, ale v té samé flintě ta zmiňovaná 270W bude mnohem pohodovější a je fakt dostačující na cokoliv, co u nás běhá. Jinak já mám 8x57JRS a jsem také spokojen.
vlk reaguje 13.7.2016 18:37
kulobrok si nekupuj i ja jsem toho nazoru ze je na nahance knicemu. Ze je dobry ti rekne jen nekdo kdo tech nahanek moc neprojde. Kup si opakovacku a budes spokojen. Ja mam titana 8x57JS
Pavel Nezbeda reaguje 12.7.2016 21:23
do začátku bych volil CZ 557, ráže za mne popořadě: 9,3x62, 270W, 8x57 JS, 7x64 - pro jakou se rozhodneš je vcelku jedno :)
Miroslav Novak reaguje 11.7.2016 17:56
To říkam furt kup dobrej kulobrok a maš klid..
Radek Vyhlídal reaguje 11.7.2016 16:52
Střílel jsi už vůbec z něčeho ? Na co proboha hned samonabíjecí kulovnici ? Na radu "experta", který ti napíše, že s kulobrokem je zbytečné jít na naháňku ? To už se opravdu zdravý rozum vytrácí ? Chceš čekanou, šoulačku, naháňku. Už vidím, jak budeš šoulat s drahou zbraní. Nauč se střílet, kup ZH, pokud jsi v lesní honitbě a neřeš hovadiny.
Arnošt Bárta reaguje 11.7.2016 14:25
Já mám staré ZH 7x57 a před dvěma lety jsem koupil CZ550 Battue v 7x64. Je tam hlaveň 520mm, dobře se s tím manipuluje, střílí perfektně. Už chodím jenom s 550. ZH mám na naháňky.
Erika Doležalová reaguje 11.7.2016 10:31
Lovím se starou Zetkou v 8x57JS, starým ZKKáčkem (601) v třistaosmě i kulobrokem UB 7x57R/16 a nemám problém :-) Od liščete po jelena. Proč si zbytečně komplikovat život :-) "Přebytek výkonu" vám bude stejně k prdu, pokud se vám "povede" třeba rána na běh.. Důležitější než ráže nebo značka flinty je to, aby vám seděla a pak řešte optiku a střelivo. Nic víc není třeba :-)
K.Marik reaguje 11.7.2016 10:14
Osobně byla moje první kulovnice CZ 550 FS 308W, náboje GECO a maximální spokojenost jak na naháňkách tak na čekané. Osobně bych si připlatil za optiku, na naháňky kolimátor na čekanou bych volil spíš noční vidění třeba od ATX. I když budete asi proti jde mi hlavně o bezpečnost a sebelepší puškohled v noci nevidí..... Pokud by rozhodovala cena tak kulobrok ZH řady 300... Skvělá flinta i když se pronese......
Jan Tesař reaguje 11.7.2016 08:44
Ano. Dej na "experty", kteří poznají kvalitu zbraně jen podržením v ruce. Určitě neprohloupíš! -:)
Potenec Ondřej reaguje 11.7.2016 07:30
Ja sem o 300 kdysi také uvazoval, nakonec mam kulovnice tři 243 7x64 9,3x62 vse 550. 7 je lim. edice sem naprosto spokojen mel sem možnost ošahat si sauer ale neměnil bych. větsina loveckých situací se odehrává do 150m. pokud bych měl volit jednu kulovnici rozhodoval bych se mezi 8x57 nebo 7x64
radek houdek reaguje 10.7.2016 21:17
Ja vyzkoušel několik kulovnic i kulobrok ale samonabijeci ne. A zustal jsem u tikky T3 8x57 JS a jsem tet uplne spokojem. Mel jsem CZ 550 a vse tam chodilo nejak spatne oproti tice. Jak zaver tak pojistka. Rusky kulovnice jsem mel v ruce jen cizi a to mi stacilo. Taky jsem mel kamarada sauera a to byle kulovnice perfektni ale cena je jinde. A kdyz chces chodit na nahanky tak nechtej kulobrok. Tam mas jednu kulovou ranu a jednotna vetsinou lita pryc. A to razi to musis vyzkouset sam co ti bude sedet. Myslim ze kdyz zkloubis jakoukoliv razi a k ni spravny strelivo tak je to dobry.
Jiří Cikryt reaguje 10.7.2016 21:16
Já střílím 270 Win a v kulobroku 5,6x 50 R mag, to pro vysvětlení. Pro běžné používání v podmínkách ČR a přilehlého okolí je dle mého jakákoliv ráže od 6,5 po 8. Z 300 Wim mag. jsem měl tu čest, dát jednu ránu na střelnici a děkuji nechci. Ještě tak na dobré kazatelně si to umím představit, ale při šoulačce s halabala oporou je to o rozbití úsměvu. V samonabíjecí verzi je to už úplně mimo komentář. Ale jak tu bylo řečeno, každá zrzka chválí svůj ohon.
Miroslav Novak reaguje 10.7.2016 20:06
Osobně bych se na kulovnici vyprdul a koupil lepší kulobrok.
Martin Saifrt reaguje 10.7.2016 19:25
Tikka T3 jasně super, v ráži 7x64,nebo .308
Jan Tesař reaguje 10.7.2016 19:16
Milane. Důležité je, na co tu kulovnici chceš. Pokud jde o běžný lov, stačí naprosto jednoranná kulovnice (cena). Druhá rána vzápětí za první není za "normálního" lovu potřeba. A na případné dostřelení lehce přebiješ. Já používám léta IŽ 308W (zdejšími experty opovrhovanou) a nedám na ni dopustit. Stejně tak jako na náboje SB 11,7 SPCE. Drahá kulovnice sama netrefuje.
Dominik Bělina reaguje 10.7.2016 17:51
Zdravím , před rokem jsem měl stejné tápání výbíral jsem mezi cz557 a Tikkou T3 Hunter . Nakonec jsem šel do Tikky v ráži 8x57JS . S kulovnicí jsem max. spokojen lehká ( dobrá na šoulačku ) a díky hodně dobrému závěru je sní i radost lovit na nahánkách . Ale nejlepší obrázek si uděláš když si ty kulovnice ochmátneš .
Josef Vyskočil reaguje 10.7.2016 17:22
A co si od té magnumky slibuješ ?
Jan Brabec reaguje 10.7.2016 17:07
Souhlasim s panem Sokolem.Prostě normální opakovačka cz,dělají se i kratší verze a v ráži od 6,5 až 8 mm dokáže v naší české a moravské krajině skolit i medvěda.Myslím že pro českou myslivost je tato zbraň dobrý výběr a pak,jsme myslivci a ne američtí lovci.A samonabíječka mě i na naháňkách moc nesedí.Málokdo to s ní umí.
Martin Sokol reaguje 10.7.2016 16:34
Nejlepsi budes mit 270W :-) dostreli daleko jako 300WM Tva zminena, nekope oproti Tve zminene a stop ma jak Tva zminena...6,9x64! Samozdrejme chvalim svuj ohon.
Jiří Zábran reaguje 10.7.2016 16:18
Ano r. 7 x 64 opakovačku je na vše.
Martin Sokol reaguje 10.7.2016 15:59
No, myslim, ze myslivcu s normalnim rozumem je na tehle strankach cim dal min jak cteme komenty k ulovkum apod...Kup si obycejnou flintu opakovacku a standartni razi.Tj CZ550, 557....od 6,5x55SE po 8x57JS.Timhle nic nepokazis.Ideal jak pise p.Slavetinsky.7x64
Jan Slavětínský reaguje 10.7.2016 15:46
Asi bych volil ČZ 557 r.7x64