ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

dar od našich patronů. Děkuji
dar od našich patronů. Děkuji
vloženo: 10.8.2014 13:43
autor: Tomáš Pražák

úlovky (svět)

tetrov hlucháň v Rusku
tetrov hlucháň v Rusku
vloženo: 27.1.2015 19:17
autor: mirojevo

trofeje

Super srnec
Super srnec
vloženo: 27.6.2018 18:12
autor: jiří pečenka

zvěř v přírodě

Schengenská dohoda I.
Schengenská dohoda I.
vloženo: 12.1.2020 10:07
autor: Jiří Netík

zbraně

PÁR MÝCH NOŽŮ...
PÁR MÝCH NOŽŮ...
vloženo: 13.11.2017 05:42
autor: Jaroslav Vlosovský

fotopast

...
...
vloženo: 22.10.2016 19:37
autor: Jindřich Mach

myslivecké umění

Dvojka ;)
Dvojka ;)
vloženo: 6.3.2015 18:47
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233481 fotek (17 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8902 inzerátů (6 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294985 hlasování fotek (206 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 12 online

Připomínky a názory
Diskuze

Ráže 5,6x52R

Miloš Nejezchleb vložil 5.2.2013 10:54
Jaké máte poznatky o této ráži. Co dokáže? Já ji mám teprve půl roku a zatím spokojenost.
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Michal Conkar reaguje 15.12.2023 18:43
Pán Bernard, skutočne niekedy po zásahu srdca srnec prudko vyrazí s krkom a hlavou vyrovnanou v rovine chrbta a náhle sa zlomí. To je typické značenie plného zásahu priamo do srdca. My tomu u nás hovoríme, že je to beh "mŕtveho" srnca.
Vlasta Hadr reaguje 13.12.2023 11:28
Velmi kontraverzní ráže, někdo chválí jiny haní hodně záleží na zkušenosti a umu lovce - srnec ne komoru dohledávaného psem cca 150 m. ale i divočáka cca 80 kg v ohni.
Bernard reaguje 11.12.2023 10:17
Před cca 15-20-ti léty jsem na srnčí používal 5,6x52R v kulobroku zpočátku s polopláštěm S&B a poté s přebitými SP Hornady. Za tu dobu docela spokojenost - nepodléval, nerozbíjel zvěřinu a kus daleko neodbíhal. I když jednou se mi stalo, že srnec po ráně běžel 30m "tryskem" a pak se teprve zlomil a při vyvrhování jsem našel srdce rozstřelené na cucky. Ale to, že kus při dobré ráně odběhne se může stát při jakékoliv ráži - nikdy není 100% jistota. Bohužel Hornady již tyto střely nevyrábí, tak že není moc na výběr.
Michal Conkar reaguje 10.12.2023 18:43
V dávnejšej minulosti som dlhú dobu vysoko úspešne používal kal 222Rem. Môj blízky kolega používal a dodnes používa kaliber 5,6x52R, takže túto zbraň dobre poznám, niekoľko výstrelov som z nej dal aj ja k mojej úplnej spokojnosti. Pokiaľ takúto zbraň používa dobrý a rozvážny strelec, dovolím si s trochou nadsázky tvrdiť, že na svete nie je také zviera, ktoré by touto zbraňou nebolo možné uloviť. Pripúšťam, že problémové by mohli byť hrubokožce. Pokiaľ takúto zbraň dostane do rúk nerozvážny a slabší strelec, je to určite hotová pohroma.
Jan Slavětínský reaguje 8.12.2023 10:53
Z rozmaru jsem si před třemi lety pořídil kulobrok v této ráži. Mám to v ZH 305 5,6x52R/12 ,optika 6x45 makro Seadler s klasickým téčkem. Nastřelil jsem ho na SP 4,6g od SB a na těch 100m jsou tři rány cca v kolečku o velikosti 50Kč. Pro myslivost naprosto v pohodě.Dá se říci, že jsem s touto ráží už něco ulovil a já zvyklý na osmičku nebo 243W ,jsem při těch prvních ranách trochu znejistěl.Je to supr kulička na toulavou škodnou a lišky ,přes léto na posečené louky a přesná na poměrně slušné vzdálenosti. U srnčího mi každý kus po ráně odskočil do 30 m od nástřelu a za mizerného barvení.Srnčí značí ránu úplně jinak než po osmičce nebo jiné těžší ráži.Je fakt, že kus leží na viděnou od nástřelu a zatím jsem neměl potřebu provádět dosled se psem. Ránu u srnčího posazuji těsně za lopatku, není to rozbité ,ale pravidelně kus po ráně odbíhá. Ulovil jsem s tím kus černé, lončáka asi 50 kg, navečer za světla asi na 80 m, rána na předek, nástřel bez barvy, stopní dráha bez barvy a kus ležel dobrých 100 m od nástřelu. Můj závěr takový, ráže pohodová na střílení, zvládá i větší vzdálenosti, suprová na škodnou a na srnčí. Člověk si na ní musí zvyknout, je to jiné střílení než s běžnou 7-8 kou kulí. Lovu zdar.
Zdeněk Křepčík reaguje 14.9.2018 10:37
Které střelivo je lepší na srnčí Norma nebo RWS./menší poškození zvěřiny./
Jan Mrozek reaguje 19.8.2017 22:14
22 hornet
Václav Beneš reaguje 21.2.2016 14:03
Jako študák jsem si před 20-ti lety pořídil ZBK v této ráži a musím říci, že mě nikdy nezklamala. Je tam tvrdší spoušť, ale ta flintička mi parádně sedí, po nastřelení střílí 20 let přesně. Co se týká ráže, savažka je na srnčí a lišky jedinečná, mám s tím i 2 selata na sněhu a bez problému
Miroslav Zigo reaguje 18.12.2015 21:16
Zdravím Vás pánové,opravdu mě mrzí že se tu haní tak dobrá ráže jako je 5,6*52R.Měl jsem ZBK110,Nevím jakou máte vy osobně zkušenost ale já jen tu nejlepší!!od srnčího téměř 100% v ohni tak i černá.Nemluvím o liškách a atd.Myslím že v dnešní době to je o střele a hlavně o rukách.Otec mě pořídil Zastavu 7*64 opravdu nádhera sní střílet ale nikdy jsem sní nebyl tak sžitý jako s mojí milovanou Savažkou.
Jan Slavětínský reaguje 13.5.2015 14:07
Všechny ráže 5,6 jsou hodně svými vlastnostmi a účinkem na zvěř, značením, podléváním atd. hodně podobné. Trochu, ale trochu se vymyká savažka,která má těžší střelu a o něco nižší rychlost. Méně podlévá a její střela se i míň tříští na střepiny proti remingtonům a dělá klasický hříbek.
j. f. reaguje 13.5.2015 03:16
Pánové, když je tu tolik názorů na malé ráže je lepší 5,6x50 mag, nebo 5,6x52r nebo 223 rem?? a nepište prosím že jsou na h...o, děkuji
j. f. reaguje 13.5.2015 03:13
pane Nováku zkuste jiné střelivo, zkušenost kamarád zakoupil 222rem zbk 110. Sb na 50m katastrofa geco dobrý a norma taky dobrý. střílím z 7x57 dříve sb staré náboje trefují nové trefují taky ale jinak :-)
Radim Novák reaguje 19.4.2013 10:50
To je škoda, že jsem si tady takové články nepřečetl dříve. Pořídil jsem si ji v ZBK 110 a jak píší kolegové se střelivem SaB SP se nemůžu domluvit ani na 50 m. Když se mi s ní podařilo ulovit srnce, tak po zásahu těsně za plec tak odběhl asi 50m od nástřelu a barva pomalu žádná. Srnče odbíhalo po ráně za plec se srnou bez jakéhokoliv značení a asi po 150 m se převrátilo. Právě od starých myslivců jsem slyšel samou chválu na tuto ráži a tak jsem si ji pořídíl. Teď moje ZBK stojí v trezoru, protože jí nedůvěřuji. A jak už bylo řečeno s touto ráží musí být zásah umístěný opravdu špičkově.
Miroslav Klon reaguje 6.4.2013 23:32
kluci to není ráží 5,6/52 ale že skoušeli dělat unifikovaný vývrt pro ZBK . JÁ TO REKLAMOVAL DVAKRÁT S TÍM že po druhé jsem napsal žejsem z Uh. Brodu a ejhle jsem měl hlaven s úplně jíným stupněm úhlu vývrtu než kolega i s omluvným dopisem. Totiž po 2 až 3 ranách na 50 m byla oválná díra svědčící o nedostatečné stabilizaci. po mé reklamě se ZBK110 v r. 5,6.52r přestala dodávat do obchodů. Těcc reklam bylo asi výce.
Miloš Nejezchleb reaguje 3.4.2013 11:21
Já udělal to samé akorát k 7x64.Ale na střelnici na 50m rozptil tak slabé 1,5-2cm a to jme dávali na svědomí spoušti bez napínáčku.U to ho ZBK je trošku tvrdší a delší chce to víc soustředění na výstřel. Já lovím v noci lišky tak do 80m a zatím jsem jednu minul jinak vše na fleku,asi to střílí dobře.Ale může to být taky tím ZBK.Používám SB poloplášť.
Peterin reaguje 2.4.2013 16:11
Já si pořídil jako náhradu ZBK 110 k 30-06 pro polní lovy srnčí u vsi,ale když sem ji nastřeloval tak to byla katastrofa, předpokládal jsem střelbu tak na 150 m+-,ale na 70 m to lítalo v průměru 20cm,střelivo SB,tak po krabičce sem přestal a nastřeleno není,už dva roky stojí v trezoru a nějak se mi do ní už nechce.
Tomáš Polášek reaguje 1.4.2013 19:33
Děda jí má celý život,spadlo všechno od lišky až po jelena.Vůbec nekope,ideální flinta.
Miroslav Klon reaguje 29.3.2013 23:29
AHOJ KLUCI. Tuto ráži měl mimo jiné i můj otec i já též. je to velmi dobrá ráže nad spokojenost. Ovšem balistika je horší než u 7,64 at to nikoho neklame. její použití je vrtkavé. Na větší zvěř působila někdy v ohni ,za slecho a někdy byla barva až 100m od nástřelu. v létě tuto ráž radši ani neberu, vysoká tráva a snad není borec který tvrdí, že vždy trefí tam kam chtěl.
Richard Sejk reaguje 10.2.2013 20:04
Tuto ráži používám v kb Brno 500 na srnčí a lišku,zvláště pro lovy v příměstské oblasti.Jediný problém tétoráže vidím ve střelivu,SB mi lítalo s velkým rozptylem.Pro tuto ráži je potřeba použít střely s diametrem 228,což SB nedělá!Pořídil jsem proto RWS a je po problému.S Normou nemám zkušenosti.
Jiří Zábran reaguje 9.2.2013 15:27
Já jsem se savažkou 5,6x52 R lovil od holé jelení,mufloní,srnčí a černou bez rozdílu váhy a byl jsem spokojen.Když zvěř nezůstala v ohni,tak ležela do 50-60m.Vždy jsem používal jen náboje Sellier @ Bellot -Sp a FMJ 4,6g.Příjemná střelba,dnes lovím pouze srnčí,ke zvěřině je střela šetrná a lovit do 150m jí nedělá žádný problém.Teď jsem ji nahradil 5,6x50 R Magnum.Je to dosti podobná ráže.Na srnčí a škodnou ji vřele doporučuji.Je to ráže pro rozvážného a dobrého střelce.Prostě pro myslivce.
zdenek.myslivec reaguje 9.2.2013 15:22
Vážení všechny tyto diskuse jsou pase dokud bylo možno lovit s touto ráží nic lepšího nebylo zkušenost od r.84 at máte jakoukoliv ráži ,vše je rukama,jak pravil klasik když dáš zvíře proti d..ře
Miloš Nejezchleb reaguje 9.2.2013 09:50
Aje to tady, přijde jeden co všechny napadá a je po debatě. Já samozřejmě vím co zákon dovoluje z touto ráží lovit. Mě zajímali skušenosti majitelů. Nepotřebuji vědět teorii co kdo vymyslí ale co je ověřeno na vlastí kůži.A všem věcným názorům děkuji. LOVU ZDAR.
Bulík reaguje 8.2.2013 19:01
Eduarde, podle mě je soustřel na 100 metrů 3-4 cm celkem bída (pokud to má být s puškohledem a v sedě opěrou). Nemyslím tím nedostatečný pro lovecké účely, ale určitě nic extra. A rozhodně nejsem vyznavač malých ráží.
Jan Slavětínský reaguje 8.2.2013 18:46
Kolego f.peruniaku, bylo by dobré,abys napsal také svůj příspěvek z praxe a né jenom komentoval příspěvky druhých. Všímám si toho na ostatních diskusích. Jen reaguješ a napadáš názory druhých.Sorry,. ale takhle se na vebu myslivec chovat nemusí. Vždyť zde o nic nejde, kecáme mezi sebou a radíme si co a jak. Tak ti nerozumím. Zdar
lovec007 reaguje 8.2.2013 14:40
jiri letal ja strieľať viem celkom dobre, na 100 m nemám problém dosahovať rozptyl 3-4cm. Ale v "klidu lovit lončáky do 60-ti kg" s 5,6x52R určite nebudem, lebo nedosahuje zákonom požadovaný výkon. ja nie som pytliak
Jan Slavětínský reaguje 8.2.2013 10:22
Několik kamarádů má savažku v kulobrocích buď Brno500, UB nebo ZH. Všichni si to kupovali jako nové flinty a společně jsme je nastřelovali. S některými jsem měl možnost i lovit a tu ráži si vyzkoušet. Pokud tu ráži porovnám např. s běžně používanou 7x57R tak - savažka je příjemná rána, zvěř po ní značí jinak než po běžné kuli a má dobrou balistiku. Nevýhodu vidím v jednom typu polopláště SB, Pokud srovnám nástřely těch savažek a 7x57R, tak sedmička měla přesnější nástřel.Je to zajímavé, ale bylo to tak. Rozptyl tří ran u savažek byl vždy větší než u sedmičky, což mě udivovalo, ale dával jsem to na vrub střelivu SB. Co se týče šetrnosti savažky ke zvěřině resp. k srnčímu a k liškám , je téměř podobná se sedmičkou. Co jsem měl možnost vidět a porovnat, tak umí rozbit a pěkně. To je mé hodnocení. Lovu
Jiří Létal reaguje 7.2.2013 19:00
f.peruanik - když se naučíte střílet, tak můžete v klidu lovit lončáky do 60-ti kg. No a když se střílet nenaučite, tak opravdu pouze ty vaše lišky.
lovec007 reaguje 7.2.2013 15:15
táto ráž je vhodná do zbrane určenej na lov líšok, prípadne srnčej zveri. Dokázal by som si tento kaliber predstaviť v nejakom šikovnom GB Merkel ako v špecializovanej zbrani na zimný lov líšok. Ale počas roka, keď sa loví diviak, vysoká a pod. by bol zásadne doma
Miloš Nejezchleb reaguje 7.2.2013 10:08
Tomě taky zajímá. Mám doma 2krabičky Norem, ale nastřelený to mám na SB, těch mám taky dost. Uz se těším na střelnici až porovnám jak to lítá.
Zdeněk Křivánek reaguje 7.2.2013 09:40
Jaké používáte střelivo? Co vím, tak v této ráži se dají koupit náboje od Normy a SaB. Pokud máte někdo zkušenosti, budu velice rád za radu.
Karel Jeřábek reaguje 6.2.2013 19:23
Chlapci chlapci, není to zbytečné se tu takhle napadat. Domnívám se, že téma zní jasně. Jinak myslím,že pro učely lovu škodné a srnčí v rukou rozumných a dobrých střelců není s touto raží absolutně žádný problém. Ono pokud se netrefím flintičkou, tak mi kanon nepomůže. A přece není nutné vyrážet na všechno v lese s tankem...
ing.Karel Rait reaguje 6.2.2013 17:56
Ještě doplňuji ohledně věku a praxe.Letos mi bude74 roků a hlavně v rámci svého povolání mám praxi cca 53 roků,včetně členství ve sdružení, takže jsem"poznal horko i zimu"!
Miloš Nejezchleb reaguje 6.2.2013 16:17
Já se též přiznám. Je mě 39roků a praxe 21 roků.
Miloš Nejezchleb reaguje 6.2.2013 16:15
Je mě líto, že tady dochází k napadání a podobně jako v jiných debatách. Já se ptal těch co o tom něco ví a ne těch co si myslí. Mě zajímají poznatky z paxe a ne teoretické nesmysli.
Miloš Nejezchleb reaguje 6.2.2013 16:12
Pro pana Zapletala. Co má dělat pan ing.Rait, když on ve své době používal danou zbaraň dle zákona a lovil z ní veškerou zvěř, to ze změnou zákona na to má zapomenout, nebo to nesmí ventilovat.Není to távno co ten zákon platil a bylo spousta Myslivců co vlastnila tyto a jim podobné ráže a dále je vlastní. Já osobně převážně lovím 7x64, ale právě k lovu lišek a lovu srnčí holé jsem tu to ráž pořídil. a můžu říct za sebe, že 5kg srnče střelené ze 7x64 a tosemé střelené 5,6x52R je dost velký rozdíl. Ta 7 se chová ke zvěřině opravdu dost nešetrně. A ta 5,6x52r to srnče opravdu taky dostdobře a spolehlivě usmrtí.
miloš matras reaguje 6.2.2013 16:01
Pro všechny rejpaly,co tuto ráži nevlastní p. Rait to napsal přesně: pro dobré a ZODPOVĚDNÉ lovce a ještě záleží na střelivu. Ti co tuto ráži vlastní záměrně neloví černou či vysokou, ale dokáží zodpovědně zhodnotit situaci a vystřelit ( znám pár kolegů co ji vlatní a chovají se přesně tak) Protože jsem průměrný střelec použivám jiné ráže (6.5,7 a 9 mm), ale nebudu odsuzovat někoho kdo má něco jiného. Nemyslím,že by tím někdo jiného naváděl k nezodpovědnosti. Věk 54 praxe 35 let.
Zdeněk Zapletal reaguje 6.2.2013 14:49
Pane Nejezchlebe jediné co se panu Zapletalovi nelíbilo je uvedení skutečností o ulovení uvedené zvěře panem inženýrem. Kdo umí posadit ránu ať si loví čím chce. Ale ať se nikdo nediví, když si takové články přečtou mladí adepti, kteří pak tyto a remingtony222 a 223 pojmou za univerzální ráže a pak se nestačí divit jak to odchází. Jinak tuto ráži nevlastním, neboť samotná zvěř srnčí se dá lovit i jinou ráží, která je použitelná i pro lov těžší zvěře a z mé praxe, ani liška po zásahu 308W či 9,3x62 daleko neutekla.
Milan Stýblo reaguje 6.2.2013 13:59
Pane Horáček, tím "nezo-T-povědným" pánem někde ve předu, co má držet hubu, nejspíš myslíte mě. Že mě takhle nazýváte, mně nevadí. Nasrávací ani urážecí nejsem. Když tuto ráži nemáte a nemáte s ní ani žádné zkušenosti, tak si soudy o ráži i o ostatních co ji používají, nechte pro sebe. Přečtěte si pečlivě Milošovu otázku. "Jaké máte poznatky o této ráži. Co dokáže?" Můj příspěvek nebyl naváděním k lovu černé a ostatní zvěře touto ráží. Pouze jsem odpověděl a uvedl své poznatky. A že to dříve bylo povoleno je jasné. Řidte se prosím Vás příště heslem: Když o tom nevím, tak o tom nemluvím.
Miloš Nejezchleb reaguje 6.2.2013 13:56
Pane Horáček. Já ji pořídil právě k lovu lišek a holé srnčí. Samozřejmě, že pořádnou kulovnici mám (7X64)aspoň doufám, že je pořádná. Ale dotaz byl směřován k vlastníkům a ne těm co o tom vědí jan své názory. Ale koždopádně vám děkuji za názor.
Robert Horáček reaguje 6.2.2013 11:39
Dobrý den, tuto ráž jsem nikdy neměl a vím že mít nikdy nebudu, protože nejsem žádný hazardér. Tato ráž je vhodná tak akorát k lovu lišek a kdo si sní dovolí vysrřelit třeba na lončáka tak je nezotpovědnej a kdo si to ryskne tak ať o tom aspoň drží hubu a nechlubí se stím jako ten pán někde ve předu. Ani v našem okolí tuto ráž nikdo nevlastní a to lovíme jen srnčí a černou do velikosti lončáka. Kupte si pořédnou ráži a pak nemusíte o ničem furt diskutovat vážení.
ing.Karel Rait reaguje 6.2.2013 10:37
Děkuji panu Nejezchlebovi,protože perfektně za mne odpověděl.Teď se už s novým zákonem nesrovnávám, protože jsem myslivost již pověsil na hřebík. Jinak na naháňkách a lovech na vysokou jsem používal již mnohokrát zmiňovaný kul.dvoják v ráži 9,3x 74R,kde jsem nemusel být k ráně tak zodpovědný a nemusel sledovat překážky v dráze.Ještě pro pana Nejezchleba:nejmenší ráže která splňovala délku nábojnice a samozřejmě středovou zápalku byla 6,5x41R, kterou jsem svého času také vlastnil
Milan Stýblo reaguje 6.2.2013 09:39
Spousta lidí se tu ohání zákonem, ale kdo z vás nevezme v autě telefon do ruky, nebo třeba nezabliká při odbočování? To je naprosto stejné porušení zákona. Je to jen o svědomí. Savažku mám a na srnčí je super. Pokud si člověk nezkazí ránu sám, tak je zvěř buď v ohni nebo do 20m. Střílím s ní do max 150m. Jinak taky mam s ní v minulosti uloveného lončáka 35kg, byl prostřelen, perfektně barvil z obou stran a ležel asi 30 m od nástřelu. Pro rejpaly, Savažku teď používám pouze na srnčí a lišky.
Miloš Nejezchleb reaguje 6.2.2013 08:53
Pana Zapletal. Ononení tomu dávno platil jiný zákon o zbraních, a podle něho se mohlo touto ráží střílet všechno.U starého zákona byla důležitá délka nábojnice(40mm)jeslli mě paměť neklame.Takže nechápu co pana Zapletala pohoršuje.
Zdeněk Zapletal reaguje 5.2.2013 19:47
Pane Raite a jak se srovnáváte se zákona vyplývajícím použitím zbraní této ráže s ohledem na omezený výkon použitého střeliva pro lov vámi uvedených druhů zvěře?
ing.Karel Rait reaguje 5.2.2013 13:23
V rukou dobrého a hlavně zodpovědného střelce nemá chybu.Rozumná účinnost do 150m,střílel jsem s ní i na větší (220 - 250 m).Záleží, na jakou vzdálenost je zbraň nastřelena.(ONV 160m).Jen dráha letu musí být naprosto bez překážek,vadí i stéblo trávy.Mám s touto ráží uloveno cca 220 kg kňour(nevyvržený)a velkého jelena(nerovný čtrnácterák),ale musí být"zvíře proti díře"!
Miloš Nejezchleb reaguje 5.2.2013 10:56
Lišky do 100m dobrý, srnčí taky.Mě zajímá jak daleko to funguje a podobně.