ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

LIŠKY
LIŠKY
vloženo: 5.2.2012 23:29
autor: Petr Smrčka

úlovky (svět)

Keď Diana praje.
Keď Diana praje.
vloženo: 10.7.2014 16:15
autor: Jan Chlpáň

trofeje

srnci
srnci
vloženo: 29.10.2013 18:46
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Říje
Říje
vloženo: 2.10.2019 09:22
autor: Děda z lesa

zbraně

Zajímavý nůž s baterkou
Zajímavý nůž s baterkou
vloženo: 6.4.2015 08:57
autor: Děda z lesa

fotopast

jelínek
jelínek
vloženo: 21.6.2019 16:05
autor: Michal Vokurka

myslivecké umění

Když jsem na náledí zlomil pažbu
Když jsem na náledí zlomil pažbu
vloženo: 24.2.2017 06:15
autor: Jiří Netík
Statistika
  • 233478 fotek (14 dnes)
  • 7962 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8901 inzerátů (3 dnes)
  • 284 diskuzí (0 dnes)
  • 749317 komentářů fotek (40 dnes)
  • 12934 komentářů videí (0 dnes)
  • 3294955 hlasování fotek (176 dnes)
  • 56457 hlasování videí (0 dnes)
  • 37669 registrovaných uživatelů
    1 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

Sellier Bellot 30-06 Spr. SPCE 11,7 g ???

Miro Kandráč vložil 17.12.2013 12:40
Aký je váš názor na strelivo Sellier Bellot 30-06 Spr. SPCE 11,7 g ???
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Roman Skřejpek reaguje 19.9.2019 18:59
Dlouhé roky jsem používal SPCE a to v ráži 308W a k velké spokojensti a to se nebavím o desítkách ale o pár stovkách kusů,hlavně vysoké,vždy super.Ale po revoluci se rapidně změnila kvalita střely samotné,plášť se téměř vždy svlékl a olovo se měnilo na drť.Proto jsem přešel na střelivo Sako a to střelu Supr hamr hed.Pokud se však S/B vrátí k půvbodní kvalitě,rád se k němu vrátím,ne jednu stovku tohoto střeliva jsem nakupoval i pro zahraniční lovce,které jsem doprovázel na lovech vysoké a selektívech.Toto střelivo předčilo i věhlasné zahraniční značky.Znovu koupím a vyzkouším.
oleg reaguje 23.9.2018 13:04
Dobrý den všem , jen můj osobní poznatek k 30-06 SPCE 11,7g . Střela je starší technologie , účinná avšak pravdou je že poměrně znehodnocuje zvěřinu.
Jan Tesař reaguje 8.8.2017 20:05
Zdar kolegové. Po změně kulovnice na 308W používám už 17 roků SB SPCE 11,7g a jsem naprosto spokojený. Řekl bych, že zahraniční střelivo není o nic kvalitnější. "Trošku" záleží také na střelci. Ale vznáším dotaz. Nevím co kdo loví, ale kolik nábojů vystřelíte na zvěř za rok? Na zvěř, ne do "luftu"!
Juras reaguje 3.12.2014 20:49
Zdravím všechny příznivce této diskuze,co takhle se věnovat tématu a otázce co je položena a a na ni seriozne a z vlastních zkušeností napsat svuj názor a praxi to by se něco alespon něco člověk dozvěděl,mě to připadá že se tady napadá a štěká pár lidí co se nemaj rádi a ostatní tím jen zatěžují,mluvme k věci.Snad ta diskuze o tom je ne?Muj názor Selier Belot nedělá špatný náboje,každej druhej skopčák s nima střílí,jen je potřeba vybrat správnou střelu na správnou zvěř o ničem jiným to není.Lovu zdar
k reaguje 21.1.2014 18:03
Potvrzuji Barnes, laborace Vor-Tx, střela TTSX 168 gr. používám třetím rokem v rážích 308 Win a Springer. Zatím absolutně v pohodě, nerozbitá zvěřina, nic neodchází. (pokud se trefím:-))
Jan Slavětínský reaguje 21.1.2014 07:04
Kolego podívejte se ma www.BVS.cz/munice. Zajímavá střela z produkce PPU je 11g GROM, konstrukčně podobná rakouské ABC, v laboraci v0=810 m/s by mohla ve 30-06 dobře fungovat. Kolega ve 30-06 nějaký čas lovil s Barnes TSX, kterou laborovala SB v čase než vyšli na trh se svojí produkcí eXnergy. TSX perfektní. Já osobně mám oblíbenou Oryx, sice v 8/64S ale je to také pevná střela ,též s v0=810 m/s a považuji jí za téměř universalní pro lov naší zvěře.Spokojenost.
Miloš Nejezchleb reaguje 20.1.2014 14:43
Ještě někomu se daří z 9,7g SPCE V 30-06
Bohuslav Adámek reaguje 18.1.2014 09:19
Vyhlidale, ty ses koukam asi nakej cirkusak, ze se předvádíš nebo tam delas pingla a nosíš strelcum cukr ke kafi? Jasny, na strelnici ses nejlepší, akorát na zavody nejezdis, aby se neukazalo, jakej ses tluchuba :D Jinak ty chytralku, s narkotizacni strelou se musíš trefit uplne presne, aby si zver neporanil, ale to nemá cenu ti rikat, ty vis urcite všechno.
Radek Vyhlídal reaguje 17.1.2014 05:42
Adámku, ty čarostřelče, kterému každý druhý kus odchází, poradím ti zdarma. Používej narkotizační střely, protože když se náhodou trefíš, tak budeš mít jistotu, že ten kus dohledáš a hlavně, nemusíš řešit komoru, ale můžeš střílet na mnohem větší plochu, což ti bude vyhovovat. A na závody nejezdím, ty kostky cukru ukazuji na střelnici.
JosefHuml reaguje 13.1.2014 22:48
Pane Krejčí, za mě Vám moc děkuji, Vaše články jsou velmi poučné a hlavně zajímavé.
Bohuslav Adámek reaguje 13.1.2014 16:48
Samozrejme, ze se ti streleckym umenim nemuzu rovnat, to zrejme nikdo, zasahnout na 100m 10 krabic s kostkovym cukrem na 10 max 11 ran, to uz je skoro na svetak. Jinak samozrejme s takovym umenim jiste strilis zavodne, tak by me zajimalo, jakych zavodu se ucastnis, stacili by 2 telefony a hned bych vedel vysledky, tak prosim rekni, kde zavodis :D
Bohuslav Adámek reaguje 13.1.2014 15:58
Pohadkovej demente? To te museli jako malyho často poustet na hlavicku,co? A to si takhle fotíš všechny nebo jenom ty, co se ti libej? Sakra, v poslední vete ses pekne popsal. Hele a zkus se aspoň podepsat a ne si vymejslet pseudonym, ty mistre :D
Radek Vyhlídal reaguje 13.1.2014 07:53
Ty pohádkový demente, ty si pořád prostě povedeš svou. Kurva, nebyl jsi tam, ale všechno víš nejlépe a soudíš. Ten jeho úlet se stal v první leči, ihned potom jsem si ho vyfotil na štontu, udělal jsem další fotky, šel jsem za hospodářem po skončení leče a ten maník mizel domů i s reklamou. V okolí se už neukáže, nevím, jak budou milosrdní vzdálenější sousedi. Podle tvých reakcí tě tipuju na sebestřednýho neomylnýho starýho psa a to mu je zbytečný něco říkat. na střelnici tě stejně nedostanu, abych tam bych tě férově zostudil, škoda slov, ty nemehlo s 8x57, kterému odcházel každý kus po SPCE :D:D:D
Bohuslav Adámek reaguje 13.1.2014 06:15
Hele Vyhlidal, ze ty ses dalsi nick Jana X., co? Jo, tak takovy chovani je vysledek, toho, ze ty a tobe podobni mlcej, misto, aby ho sjeli a nechali poslat domu :D Jinak, je to riziko maly, mnohem nebezpecnejsi je ject autem, ale to si neuvedomujes, co? JAsny, sem slepej, priste bych mel bejt na stontu vedle tebe ja :DD
Josef Strejc reaguje 13.1.2014 01:32
Zdravím, ještě dodatek. Včera na naháňce u Dobřan, myslivci na štontu kolega kulí prostřelil lýtko, tak se nedivte že někdo opatrnější na společné akce nechodí. Lovu-Pepa
Josef Strejc reaguje 12.1.2014 23:04
Zdravím, chlapy to jste se do Radka dali, že trefí ten cukr??? SPCE 11.7g je dobrá střela od kuny po jelena,ale jasně že vše se odvíjí od zásahu a tím i od škod na zvěřině či většímu dosledu. Lovu-Pepa
Radek Vyhlídal reaguje 12.1.2014 22:25
Adámku, ty nicko nickovatá, až bude kus vedle tebe stát podobný idiot s poloautomatem a střílet na prase ve tvém směru tak, že mu vidíš do laufu a ta kulka skončí ve stromu cca 70cm vedle tebe a dva metry za tebou, tak nebudeš psát ty hovadiny, co zde prezentuješ. Uč se raději střílet a zkoušej toho co nejvíce a blij zde dál ty svoje nesmysly o odcházení zvěře, nicko slepá.
Laďa Novotný reaguje 12.1.2014 21:46
Pane Adámek, to by byla opravdu škoda 1+, ale jinak mě Váš názor vůbec nezajímá.
Bohuslav Adámek reaguje 12.1.2014 20:53
Pane Vyhlidal, tak to pro jistotu nechodte do lesa na cekanou, aby se vam taky nahodou neco nestalo a autem uz nejezdete vubec :D Pane Novotny, u vas je skoda jeste neco psat, pac to je jako hazet perly svinim
Radek Vyhlídal reaguje 12.1.2014 11:39
lovec007 - na společné lovy již nechodím od doby, kdy kolem mě lítaly střely ze samonabíjecí kulovnice, kterou držel v rukách primitiv-bouchal. Nechci se nechat zastřelit, v lepším případě postřelit nějakým idiotem. O střeleckém neumění zpravidla minimálně poloviny účastníků nebudu psát. Ony vás stejně ty poĺovačky přejdou, až sem vstoupí prasečí mor.
lovec007 reaguje 12.1.2014 09:46
a máme tu ďalší dôkaz "kvality" spce http://www.lovuzdar.sk/foto-226326/30-06-a-s-b-180gr-spce ak niekomu nevadí takéto zničenie diviny, tak všetko je v najlepšom poriadku a je jedno či spce používa od r.1979, však dr.chalupník
lovec007 reaguje 12.1.2014 09:41
r.vyhlidal píšeš že zver strieľaš iba v kľude. Na spoločných poľovačkách zver hnaná honcami rozhodne v kľude nieje, tak nestrieľaš a iba sa pozeráš alebo na spoločné vôbec nechodíš???
Laďa Novotný reaguje 11.1.2014 18:07
Můžu být tak smělý p. Mynařík, co konkrétně Vám přinesl do praxe ten výčet cizích slov mudr. Krejčího ? Budete snad nyní při úolňkovém svitu měsíce ustřelovat prasatům cévní svazek. Přeji lovu zdar a začněte šetřit na škody, protože těch prasat asi moc nestřelíte, pokud se budete držet instrukcí pana mudra a pozor do padesáti metrů nestřílet, v této vzdálenosti se chová střela zcela nevyspitatelně.
Radek Vyhlídal reaguje 10.1.2014 20:07
Zajímavá diskuze. Po týdnu Alpách je to změna :-). S SPCE 11,2 v 7x57R mám podobné zkušenosti jako pan Chalupník či pan Balcárek - vše na nástřelu. Ale střílím pdobně jako pan Chalupník - zásadně pouze za lopatku a jen tehdy, pokud je zvěř v klidu. Ale je pravda, že když jsem koupil další SPCE z jiné série, tak účinky byly nevyrovnané a cca 1 střela z 7 fragmentovala, ale naprosto nevypočitatelně až překvapivě. Nicméně na odcházení zvěře z nástřelu to nemělo vliv, vždy byly přestřelené plíce a většinou zasažená mícha, takže nebyl důvod k "odchodu" z nástřelu. Nicméně pro ráži 308WIN jsem zvolil střelu S&B Siera Gameking 11,7g, protože je velice přesná i na delší vzdálenost - používám ji pro rány nad 130m. Do těch 130m používám Lapua Mega 12g. Obě tyto střely ale pouze na černou. Na srnčí jedině 223rem, někdy nyní již 243WIN - dle odkazu profesora Dyka. Nicméně k původnímu tématu - nevidím v SPCE problém, ačkoliv se opravdu jedná o starý typ střely. Ani já jsem nemusel "díky" SPCE dohledávat zvěř. Na závěr se nekriticky pochválím - řadím se mezi střelce nadprůměrné. Nemám problém na 100m s 223rem zasáhnout 10 kostek cukru max. 10-11 ranami. S 308WIN se střelou S&B Sierra Gameking 11,7g na ONV zasáhnu pokaždé slepičí vejce. Vyzkoušeno mnohokrát na střelnici. A wo tom to také je...
Mirek Krejčí reaguje 10.1.2014 17:17
Střelu EVO od RWS považuji za velmi kvalitní. Testoval jsem jí ale jen u 9,3x62. Projevila se jako velmi přesná a při střelbě na černou velmi účinná. Spolu s CDP od Blaseru ji v této ráži považuji za nejlepší na trhu. Její dobré výsledky zahraniční testy potvrzují. Test pana Mynaříka je velmi zajímavý a pro je také poučením M. Krejčí
Ivan Mynařík reaguje 10.1.2014 13:39
Můj příspěvek, omlouvám se nebyl jsedm přihlášen. IM
Sojka reaguje 10.1.2014 13:18
Bavte se s volem o sobotě, když jde v pátek na jatka :-). Znám chlapa, co na náháňce v kukuřici chytil springfield na komoru, plíce + utržená lopatka a dneska běhá jak za mlada :-). Zatvrzelost některých jedinců odmítat cokoliv, co je pod jejich rozlišovací schopnost je někdy obdivuhodná :-). Jinak z vlastní praxe (30 let, stovky kusů černé) mohu potvrdit to, co MUDr. Krejší popisuje v teoretické rovině se znalostí fyziologie. U černé zvěře (nejen) zásah srdce často znamená zběsilý úprk s narážením do překážek, pozoroval jsem to mnohokrát u těžších kusů (u selat se obvykle šokovový účinek projeví zhasnutím v ohni). V praxi tahle znalost samozřejmě význam má kvůli dosledu atd. S pozdravem Ing.M.Soukup
Mirek Krejčí reaguje 10.1.2014 12:56
Pane Janský, náš kolega Laďa Novotný evidentně nemá ambice se naučit novým věcem a tím zlepšovat své střelecké dovednosti. Má pravdu, je to jeho věc, když mu stačí, co umí. Připomíná mi jednu kolegyni lékařku již důchodového věku, která stále sveřepě léčí chudáky pacienty jedním lékem, který se v Německu už nesmí dávat ani právě prasatům, u nichž se také kdysi používal. U nás se také již téměř neužívá, ale zakázané to není. Má na svou věc v principu stejný názor jako pan Novotný. Je to jejich volba. M. Krejčí
Laďa Novotný reaguje 10.1.2014 11:55
Pane Janský tak si klidně ustřelujejte svazek cév u srdce mě je to jedno, já budu dál střílet na komoru a když budu chtít, aby prase neodešlo daleko tak ho střelím přes plecka.
Petr Janský reaguje 10.1.2014 10:07
L. Novotný: no vždyť ale M. Krejčí nepsal vlastně nic jiného, dokonce to dosti přesně popsal, to "poměrně rychle". Jenže to poměrně rychle je třeba 80m v řepce.
Laďa Novotný reaguje 10.1.2014 09:43
p. Hlinka možná máte pravdu a jsem zhrzený člověk mimochodem jsem tak natvrdlý, že nevím co to je, v této souvislosti :-), nicméně co vím jistě je, že prase ať už je jakékoli s průstřelem plic nebo srdce prostě zhasíná a to poměrně rychle, to už jsem stačil pochytit z mé krátké praxe. Teorie je krásná věc, ale já se vždy raději držel faktů, pan doktor je jistě vzdělaný člověk v žádném případě ho nijak neodsuzuju, ale někdo čte a píše a jiný chodí do lesa a někdo dělá obojí, tak to prostě je.
Jiří Hlinka reaguje 10.1.2014 00:58
L.Novotný Vy musíte být strašně zhrzený člověk, že?! Každý normální člověk, který má alespoň nějaké povědomí o fyziologii a rozumí tomu co p. Krejčí píše si to přece musí se zájmem přečíst a tak trochu z jiného pohledu nad tím popřemýšlet. Vždyť je to velmi zajímavé. Víte s lidmi jako Vy se setkávám celý život už od střední školy kdy ti co nešli na VŠ se nás co jsme ji nakonec i dostudovali snažili nějakým způsobem zesměšnit a uzemnit. To, že něčemu nerozumíte a je to pro Vás nikdy nepoznaná teorie neznamená, že jiný to není schopný využít v praxi.
Laďa Novotný reaguje 9.1.2014 23:20
V roce 2025 už asi prase nezabijete ani granátem, protože budou nosit neprůstřelné vesty. Pane doktore použiju Vaše slova držte se raději skalpelu a dělejte co umíte nejlíp vyprávět pohádky Vám fakt moc nejde.
Laďa Novotný reaguje 9.1.2014 21:52
Nebudu se s Vámi přít, ale u nás prasata po zásahu plic a srdce střelou o hmotnosti kolem 10g a rychlosti kolem 700m/s opravdu nepřežijí, aspoň jsem teda takové ještě neviděl, ale člověk se pořád učí, asi jiný kraj.
Mirek Krejčí reaguje 9.1.2014 18:11
Za tu pravopisnou hrubku se omlouvám. MK.
Laďa Novotný reaguje 8.1.2014 23:19
Pane Krejčí já sice nejsem fundovaný jako vy, jsem obyčejný středoškolák z oboru, ale jedno vím jistě to Vaše zvíře proti díře funguje a fungovat bude. Trochu mě připomínáte maňase co si pro samou agitaci ani nevystřelil, ale jinak klobouk dolů psát umíte hezky. Víte ono se to hezky řekne, ale když to řeknu blbě na co mě je, že znám anatomii zvěře (mimochodem základy určitě mám), když netrefím vrata od stodoly. U každé zvěře pokud zasáhnu (třeba střelou SPCE) srdce, plíce není co řešit a nato bych doporučoval se zaměřit a né vymýšlet vymyšlené.
Ondřej Procházka reaguje 8.1.2014 21:46
Já bych ani neřekl, že tu má někdo něco zásadního proti Sell&Bellotu. Mluví se konkrétně o SPCE, což je objektivně konstrukčně zastaralá střela, toho času navíc vyrobená z nepříliš kvalitních materiálů. To si tu snad veřejně smíme říct, ne? Sell&Bell laboruje dostatek kvalitních střel, tak nevidím jediný důvod používat tuhle 50 let starou "nášlapnou minu". Že po ní zvěř padá? Bodejť by nepadala, když jí v podstatě vyvrhne. Žádná střela není 100% šetrná, záleží na mnoha faktorech, to si tu nemusíme vypisovat. Ale u toho SPCEčka je totální rozsekání bohužel skoro pravidlem.
lovec007 reaguje 8.1.2014 16:12
rozdiel účinku spce a normálnych striel si môžte pozrieť tu http://www.lovuzdar.sk/foto-226053/30-06-rozne-strely chlapec ročne strieľa niekoľko desiatok kusov zveri, loví na vzdialenosť od 0 do cca 300m, streľbu má v náplni práce ako vodič má točenie volantom, takže skúseností má habadej...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 16:07
To je pořád dokola, mějte se.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 16:07
Znova...nevím, o jaký případ šlo a kdo jakou vadu posoudil jako výrobní nebo ji naopak jako výrobní neuznal.
lovec007 reaguje 8.1.2014 16:01
nemyslíš že takej firme ako je meopta by sa nemalo stávať, že neuznávajú reklamácie na výrobné vady
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 15:56
To nevím, kolego, já nejsem vedoucí reklamačního oddělení z Přerova...pláčete na špatném hrobě, obraťte se tam, nebo na vedení společnosti.
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 15:55
...a ještě přidám hádanku : jestlipak víte z jakého materiálu má plášť střela RWS TIG???? Z plávkové ocele, kolego...to já jen než se tady někdo začne rozhorlovat, že takovou hrůzu jako kule z Vlašimi, které přitahují magnet by do flinty nikdy nedal :-)
lovec007 reaguje 8.1.2014 15:54
tak ako je možné že výrobné vady neuznáva ako reklamáciu a za opravu si necháva zaplatiť?
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 15:53
To nevím, kolego, Meopty mám dva (6x42 a 7x50) jedenáct let a zatím bez problémů, takže nemůžu sloužit. Ale řeknu Vám jak je to ze statistického hlediska s jejich poruchovostí. Pokud je v používání mezi myslivci na 50 Meopt 1 Zeiss, tak je logicky Meopta poruchovější :-) Prostě porovnáváme neporovnatelné.
lovec007 reaguje 8.1.2014 15:43
dr chalupník a ako je to s kvalitou meopty a 30 ročnou zárukou???
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 14:54
..mrkněte schválně na vlákno tady...střelivo do 7/57 R, jak si kolega stěžuje, že po RWS KS mu zvěř odbíhá, nebarví a zvěřina je podlitá :-) Já už se tomu jenom řehtám...a jdu si za cenu jedná krabičky RWS pro tři krabičky SaB a dvě z toho postupně vystřílím na střelnici...a věřte, že tím udělám pro zvěř víc...
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 14:42
:-)...dobře, tak knížete zmrzačil Strasser :-) jinak o těch ostatních poznamenaných Blaserem lze dočíst na adrese blaser-umfalle :-) Ale to není podsatné. Podstatné je to že jsem chtěl říct, že Češi jsou zvýšeně kritičtí k tomu co mají doma a nekriticky obdivují, to co je zahraniční. Opravím tedy své lživé trvzení ze svého předešlého příspěvku : Dovedete si představit ten řev, který by nastal, kdyby mladý pan kníže Schwarzemberk neutrpěl zohyzďující poranění obličeje s trvalými následky v důsledku havárie německé kulovnice Strasser, ale kdyby se mu to stalo s flintou z Uherského Brodu??? (Kolego, hodně štěsí ke kulatinám, přeji vše dobré.) K.Ch.
k reaguje 8.1.2014 14:15
V pohodě, pokud jsem to nepochopil, posílám omluvu, i za ten semiauto, jedná se samozřejmě o přímotažný závěr. Je to asi tím, že mám dnes kulaté narozky a včera místo lovu jsem na loveckém srubu pohlédl na dno mnoha kalíškům lahodného moku:-) MH.
Jan Slavětínský reaguje 8.1.2014 13:56
Martin Houška - myslím si, že jste článek Dr Chalupníka pochopil jinak , než co s ním chtěl říci. Zkuste číst i tzv. "mezi řádky". Lovu
k reaguje 8.1.2014 13:41
Vážený pane doktore, já už sem fakt moc nepíšu, občas mi to ale opravdu nedá. Každý samozřejmě chválí a chválit bude to svoje, co v drtivé většině jaksi přejal ve svých mysliveckých počátcích od otců, či dědů, nebo, pokud neměl v rodině myslivost, tak od starších kolegů. A byly doby, kdy kralovalo ZH, UB, Zetka a ZG, samozřejmě krmené SB. Doba ale poněkud postoupila, myslivost nevyjímaje, a zde je odpor k novotám více než patrný, lhostejno, zda spíše z důvodu insolvence. Za prvé, pana knížete mladšího zradil semiautomat Strasser 05 v ráži 300 Win Mag. za druhé, při roční produkci firmy Blaser, se jistě pár zmetků najde, na F3 mi vypadal brynýr na baskuli a zlobila spodní hlaveň. Toto vše bylo kostenlos opraveno přímo v Blaseru na jejich náklady. Můj kamarád je známý puškař a zároveň testovací střelec Blaseru a zatím tuto uvedenou závadu se závěrem nezjistil. Já osobně jsem se loni zúčastnil prohlídky firmy v Isny im Allgau. tak prosím nehaňte v emocích zbytečně jméno firmy, která jistě patří ke špičkám v oboru, bez ohledu na finanční nároky při koupi zbraně. Sám vlastním dvě zbraně této značky, kromě jiných, a rozhodně se nepovažuji za imagemakera. Lovu zdar. Martin Houška
Karel Chalupník, MVDr. reaguje 8.1.2014 11:26
...už jsem nechtěl psát, ale...on je to u Čechů ten tuzexovej efekt (mimochodem, neprostřelení Vulkanem je tady někde popsané taky od kohosi, rozbití a podlití zvěřiny od RWS EVO taky.) Já udělám takovou paralelu. Na loveckém foru je strašné rozhořčení o tom, jak dělají v CZUB strašné kulovnice, že mají špatné pružiny, neodpalují atd. Ano, je to tak. Ale to, že Blaser zmrzačil na rozdíl od čezet bůhvíkolik lidí včetně mladého Schwarzemberga a že se mu musí šlapat v některých případech nohou na kliku, o tom se tam píše bez emocí. No jo, kdepak Blaser, to je mašina...Dovedete si představit ten řev, kdyby někomu čezeta rozmátila ksicht? Blaser ale může. Já střílím střižnou hranu od roku 1979...a nevím jestli by ta zvěř byla víc mrtvá kdybych střílel něčím jiným...střílím za lopatku, nedohledávám, dramaticky rozbitá zvěřina taky není...nebudu měnit značku jen kvůli masáži na nějakejch forech.
Omar Stodůlka reaguje 8.1.2014 08:45
V sekci fotky - úlovky 7.1.2014 15:42 vložil Aleš Pastorek : LOVU ZDAR...Čtyřletý?? V době výstřelu o Vás jelen věděl a střílel jste na poslední chvíli, nebo byl v klidu a nic netušil. Mnohokrát se mě stalo, že zvěř, pokud tuší nějakou "lotrovinu", tak i s dobrou ránou odchází daleko. Možná si to zpětně ani neuvědomujete, jak to bylo těsně před výstřelem, ale je to jedna z možných variant. Odpověď - 7.1.2014 21:50 vložil Vít Běhal : Aleši máš pravdu, když jsem spatřil jelena tak vytahoval z malé náletové bučiny, kde se přes večer pásl a ráno se vracel zpět do svého krytu a přecházel přes vysoký les, kde jsme si ho musel hlučnějším písknutím zastavit a jak zastavil a otočil na mě hlavu tak jsme vystřelil, takže určitě nějakou tu lotrovinu tušil,.. Lovu zdar!!! Snad se pánové nebudou zlobit, že jsem je citoval, ale chtěl jsem jen, že to co napsal Mirek krejčí se s tímto případem shoduje ! Já takovou zkušenost nemám...
Laďa Novotný reaguje 8.1.2014 07:16
přesně jak píše p.Slavětínský a pane Krejčí zajímalo by mne kde berete tu jistotu, že to opravdu tak je bolestivý nebolestivý to jsou tvrzení na vydání knihy. Dle mého názoru jde primárně o to aby střela co nejvíce poškodila životně důležité orgány a je jasný, že to asi bolí, ale nato jestli zvěř odběhne má vliv spousta jiných faktorů základ je trefit dobře.
Jan Slavětínský reaguje 8.1.2014 06:19
Kolego, 30-06 je nejvyráběnější ráže v SB, která se například v loňském roce vyráběla denně.Vyváží se to v milionových zakázkách do celého světa a lovci všech světadílů tímto střelivem loví. Jen českým myslivcům to nebarví, odchází jim to, špatně barví atd. SB na tlak myslivců začala u střel SPCE vyrábět tombakové pláště střel. Tyto náboje se už dostávají na trh a lze je poznat o původních s ocelovým pláštěm tím, že číslo serie,které je uytištěno uvnitř krabičky má koncové číslo 2. Já osobně si myslím, že pokud komorou zvěře proletí 11g olova, tak je to vždy smrtelná rána,ale ne každý myslivec umí trefit komoru zvěře nebo si počkat na okamžik rány....Lovu zdar
Martin Teplý reaguje 7.1.2014 23:47
Super příspěvek, jsem rád když se něco nového dozvím. Mám za sebou sice studium fyziologie a anatomie zvířat, ale nikdy jsem si to nějak nedal do souvislostí, chybami se člověk učí.
Mirek Krejčí reaguje 7.1.2014 22:36
Omlouvám se, zapomněl jsem se pod předchozí příspěvek přihlásit. M. Krejčí
Werner Gust reaguje 7.1.2014 20:44
Bohouši ,je to Browning , ale ne BAR.Novější model LONG TRACK.Na střelnici v Klatovech jsem 2x rychle vyprázdnil zásobník ,až jsem si pomalu ohřál ruce o hlaveň. Bylo to bez problému , je to fofr.Zápalky klasika 5,3 mm Boxer. Čau Werny.
Václav Sedláček reaguje 7.1.2014 17:11
No,můj otec střílí asi tak 40 let ráží 7x57 tím zatracovaným SPCE.Nechtěl bych tu hromadu srnčí a černé zvěře vidět pohromadě a dosledy bych spočítal na prstech jedné ruky.
Masaj reaguje 7.1.2014 13:43
To Jan Novák: S panem Balcárkem také nesouhlasím, ale chtělo by to při argumentaci trošku potlačit ten maloměstský mindrák...
Jan Novák reaguje 7.1.2014 11:53
Pane Balcárek jako Večerníček by jste se uplatnil určitě. Takové pohádky by vám dětičky pobrali. S umístěním zásahu nemám problém, ale tvrdit, že při průstřelu plic vám vše(černá) zůstává v ohni je pohádka a vy to dobře víte. Jenom máte nutkavou představu se tady pořádně vytáhnout asi jako většina z hlavního města...
Laďa Novotný reaguje 7.1.2014 08:32
jenomže škodovky už skoro nejezdí, ale SPCE lítá pořád stejně alespoň u toho šprgála a na pohádky jsem nikdy moc nebyl, tak zkuste něco vy třeba o normě:-)
Jiří Balcárek reaguje 7.1.2014 08:29
Chápu pane Adámek, že Vaše dominanta je 30cm komora, popř. zadní komora apod. :-), rozumím, stačí mi to. :D:D:D Starého psa novým kouskům nenaučíš... Lovu zdar !
Bohuslav Adámek reaguje 7.1.2014 05:37
Pane Novotny do 89 se taky vetsinou jezdilo Skodovkama 120 nebo favoritem, ale to neznamena, ze se s nima jezdi prevazne i dnes, protoze kdysi nic jinyho nebylo. Jasny pane Balcarek, pokazdy v ohni jen prs plice :D Zkuste jeste tu o pernikovy chaloupce. Werno, ja sem SPCE strilel, dokud sem mel stary zasoby, ale jakmile sem koupil novy(uz bez cerveny zapalky), tak to proste prestalo fungovat a odesel sem od nich. U toho Bara ti SPCE opakuje spolehlive?
Jiří Balcárek reaguje 6.1.2014 22:59
Pane Novák, na bydliště nekoukejte, lovím kousek vedle :-). Těch kusů černé je do dnešního dne 56 a je mi jedno, co si myslíte. Zatím jsem nepoznal dosled, střílím stále stejně, stejným střelivem a na stejné místo. Jestli máte problém s přesným umístěním zásahu, je to Vaše věc. Můžete ulovit stovky kusů, ale nevypovídá to nic o vašich střeleckých schopnostech. A pokud pravidelně střílíte své spodní a zadní komory, tak Váš příspěvek chápu :-).
Martin Teplý reaguje 6.1.2014 22:34
U srnčí zvěře je s touto ráží opravdu důležité umístění výstřelu, ale nemám důvod si vymýšlet, že zvěř z nástřelu odchází. Je to možná způsobené tím, že střela zvěř proletí bez toho, aby předala veškerou energii a nezpůsobí tím potřebný šok. Dokonce mi srna po prostřelení plece a srdce odešla cca 150m což mě překvapilo dost.
Laďa Novotný reaguje 6.1.2014 22:22
Srnčí bude po této ráži vždy kapánek rozbité leda by jste střílel celopláštěm, ale že by odbíhalo z nástřelu to se mě stalo možná jednou co si vzpomínám.
Werner Gust reaguje 6.1.2014 20:46
Před 1 a 1/2 rokem jsem si koupil kulovnici Br.LONG TRACK v ráži 30-06 Spr.Do konce letošního roku jsem ulovil 26 ks zvěře. Jelen evropský , kolouch ,jelen sika , laň , telko,muflon 2x , srnec 3x a zbytek černá zvěř(váha od 20 - 100 kg .Pokud zvěř nezhasla v ohni , tak do 20 m. Na žádnou zvěř jsem zatím nestřílel dál jak 100 m.Se střelivem SPCE 11,7 g jsem spokojen a nemám důvod druh střeliva měnit. 2x mířím a jednou střílím , jinak Tě Bohouši zdravím Werny.
Jan Novák reaguje 6.1.2014 20:43
Pane Balcárek až nyní jsem se podíval na vaše bydliště a řeknu vám, že mi to stačí.Pár set kusů černé jsem střelil, ale když mi tvrdíte, že rána přes oba plicní laloky a všechny kusy na nástřelu je holý nesmysl. ANO možná byly ty kusy 2, ale jinak naprostý blábol...
Jiří Balcárek reaguje 6.1.2014 20:20
Martin Teplý - ano, máte pravdu, SPCE se někdy chovalo jako celoplášť. Několikrát jsem to pozoroval u černé zvěře, průstřel dírka dírka. Pro pana Adámka speciálně dodávám, že všechny kusy takto ulovené zůstaly na nástřelu, rána šla pokaždé přes oba plicní laloky. Takže přemýšlejte, kam míříte, komora je hrozně široký pojem.
Jiří Balcárek reaguje 6.1.2014 19:58
Pane Adámek, píšete stále zásah komory, zásah komory, takže nakonec je to opravdu o velikosti té komory :-). A pohádku si nechejte pro sebe. Pohádku o tom, jak umíte střílet :-)... jestliže nedokážete umístit zásah na 2-3cm přesně tam, kam chcete, tak opravdu raději nešetřete na nábojích.
Martin Teplý reaguje 6.1.2014 19:00
Taky přispěji se svou zkušeností. Černá(do 50kg) sice zůstává v ohni, ale střela se chová pokaždé úplně jinak, napíšu dva nejextrémnější případy. První sele 25kg, střela se roztříštila na velké počet fragmentů, na 3 místech prorazila páteř, vytrhla kus plecka na straně výstřelu společně se 4 žebry. Ve druhém případě byla zasažena lopatka a střela prošla ven přes druhou lopatku, jak už tady někdo psal jako kdybych střílel celopláštěm, výstřel úplně stejný jako vstřel. Srnčí zvěř v ohni nezůstává téměř nikdy (u zásahu na komoru), při zásahu plecka ano, ale v takovém případě se dá ze zvěřiny použít maximálně kýty a část hřbetu. Popravdě řečeno i při zásahu komory se stane, že se plecka musí značně zredukovat. Proto jsem se rozhodl koupit noru vulkan a rozhodně to není z důvodu nějakého chtíče nebo něčeho podobného.
Laďa Novotný reaguje 6.1.2014 18:42
pane Adámku do roku 89 nebylo u nás k dostání prakticky jiné střelivo nežli SB a světe div se taky se lovilo a možná víc nežli teď divný že ? Pro Vaši informaci mě není líto dát za náboj o nějakou tu desetikačku víc ostatně také jsem experimentoval a víte kde jsem skončil přesně tam kde jsem začal v 30 06 bohatě stačí SB 9,7g tuším už spring. nevlastním.
Bohuslav Adámek reaguje 6.1.2014 18:25
A abych to shrnul, nikdo z kamaradu nebo znamejch uz SPCE nepouziva, z nize uvedenych duvodu a vsichni strili 20 a vic kusu rocne, takze je to vse vyzkouseno praxi
Bohuslav Adámek reaguje 6.1.2014 18:01
Kamarad v obore, ktery pomahal s odstrelem zas dal 5 ran na sele 30kg a az pote zhaslo, z toho 3 komory a jednou jatra, SPCE se chovalo jako tercove celoplast, od ty doby mu SPCE nesmi do flinty
Bohuslav Adámek reaguje 6.1.2014 17:56
Ano, po zasahu komory(pokud nebyla zasazena plec), tak kazdy kus odchazel a to mam 8x57JS. Pri zasahu pleci obrovska devastace, ale aspon zver zhasla v ohni. Takze vy jste neresil dosled? Aha a zkuste jeste nejakou pohadku nebo spis by me zajimalo kolik mrsin po vas v lese zustalo :D
Jiří Balcárek reaguje 6.1.2014 17:46
Znáte někoho, kdo ob čekanou provádí dosled ? Já jsem za ty roky s SPCE dosled ještě neřešil :-), vše na nástřelu, 3 kusy černé do 20m od nástřelu. Stále platí ta první věta z mého předchozího příspěvku :-). A věřte, že 20Kč na ráně opravdu nemám důvod řešit. Ale v případě, že pro Vás je komora 30cm kruh, tak na střelivu opravdu nešetřete :-)
Bohuslav Adámek reaguje 6.1.2014 17:27
To ze je neco nejprodavanejsi neznamena, ze je to nejak extra dobry :D, Pokud clovek streli nekolik kusu za rok, tak je mu opravdu jedno, jestli mu sem tam nejaky odejde, ale pokud by clovek mel obcekanou provadet dosled, tak to opravdu nebavi a to je to, co vas ceka s SPCE :D Pokud nekdo resi 20Kč navic na rane, tak to uz je zbytecna diskuze, protoze to uz je bez sance presvedcit, ze pane Novotny?
Laďa Novotný reaguje 6.1.2014 15:19
Souhlasím s panem Balcárkem naprosto, možná je to spíš chtíč experimentovat, trh je v současné době opravdu přesycen zvláště pak u této ráže, ale jestliže do něčeho živýho narazí 11g olova v rýchlosti cca 700m/s nemůže toto přežít a je úplně jedno jestli to je SB nebo CDP.
Jiří Balcárek reaguje 6.1.2014 15:04
Není důležité čím střílíte, ale kam trefujete. Přečtěte si příspěvky Karla Chalupníka. :-) SPCE a SP od S&B jsou nejprodávanější patrony, ověřte si to u prodejců. Jen je třeba otestovat ve své flintě, která patrona (hmotnost střely) jí lépe vyhovuje. Nicméně na nejběžnější loveckou vzdálenost kolem 100m +- SPCE funguje bez problémů. Znovu opakuji, důležité je umět trefovat, což spoustě myslivců činí problém a spásu hledají právě ve střelivu.
Mirek Krejčí reaguje 6.1.2014 14:03
Zdravím, jedná se o jednoduchou poloplášťovou střelu, jejíž konstrukce je všeobecně pokládána za zastaralou. Její jedinou "výhodou" je její nízká cena.Nemá žádný z moderních prvků pro zlepšení ranivosti,ukotvení olova v plášti je nedostatečné, střela má nevypočitetelnou tendenci plášť po nárazu ztrácet. Její účinek je proto nevyrovnaný, rána od rány odlišný. Pro silnější zvěř má nedostatečnou zbytkovou hmotnost a u slabší zvěře se při nárazu na silnější kost příliš rozkládá a devastuje okolní tkáň, což je v rychlejších rážích (30-06) více patrné. Také hloubkový účinek se může ukázat jako nedostatečný, pokud se kule roztříští při zásahu kosti hned po vstřelu. Obzvláště patrné jsou její nevýhody na kratší vzdálenost (do 100m), než se rotací střela stalilizuje. SPCE opravdu nevyniká přesností, Sierra je znatelně lepší.Je třeba to testovat s dobrou kulovnicí, např. Mannlicher, které jsou opravdu přesné. V době, kdy byla SPCE konstruována,nebyla rychlost většiny střel tak vysoká, jako dnes. Dnes jsou užívány nové druhy prachu a i 30-06 je dnes rychlejší, než byla třeba ve 30.či 50.letech. Rozdíl 50m/s se na učinku projevuje překvapivě hodně. Pokud se použije podobný jednoduchý poloplášť třeba u pomalé 9,3x72R, funguje docela uspokojivě a zvěřinu nerozbíjí. Aby střelec tyto nevýhody byl schopen rozpoznat, musí jednak ulovit alespoň 100 kusů spárkaté a mít možnost ji srovnat s kvalitními poloplášťovými střelami (Nosler Ballistic Tip,Vulcan,Kegelspitz od RWS.) Ještě výraznější je rozdíl vůči speciálním střelám dvoujaderným (Nosler Partition,Blaser CDP,Swift A-frame, TIG),které jsou velmi pevné a přesné. Absolutní špičku dnes tvoří jedno-jaderné střely se spojením pláště a jádra. (EVO, Oryx,a za nejlepší pokládám Nosler Accubond). Má v 30-06 Bc O,507 a tedy skvělou přesnost. Všechny tyto střely se dobře po zásahu deformují, předají energii a jsou zároveň dost pevné,neroztříští se nárazu na kost, průstřel je téměř jistý. Když člověk střílí do 20kusů spárkaté ročně, nemá cena střel valný význam. Dnes i SB laboruje Nosler Partition. Pro toho kdo chce kuli světové třídy za opravdu dobrou cenu, je to skvělá volba. Střelil jsem s tímto Noslerem od Normy více než 150 kusů spárkaté ve 30-06, spojenost s účinkem v 84%, lepší je jen CDP(drahý) a nejlepší se mi jeví EVO (na střední i kratší vzdálenosti v noci na černou v 8x57 nebo 9,3x62) a Nosler Accubond (ve 30-06 ve větší vzdálenostech - až 300m a na všechnu zvěř.)