ZMRZLINA ŠTARNOV  |   NAFTA ŠTARNOV  |   VEJCE ŠTARNOV  |   MAKRELA ŠTARNOV  |   MYSLIVOST a LOVECTVÍ
15 let s Vámi
Diskuze Nástěnka Články Fotky Videa Odkazy Kalendář Myslivecký obchůdek Inzerce
Vyhledávání


Přihlášení
Nejlepší fotografie
Fotografie
Fotografie desetiletí

úlovky (ČR, SR)

Počátka
Počátka
vloženo: 14.11.2014 17:30
autor: vlastimil smutek

úlovky (svět)

tetrov hlucháň v Rusku
tetrov hlucháň v Rusku
vloženo: 27.1.2015 19:17
autor: mirojevo

trofeje

detail
detail
vloženo: 2.1.2014 14:18
autor: Roman Dudek

zvěř v přírodě

Skok
Skok
vloženo: 21.1.2015 19:37
autor: zdenek spacek

zbraně

Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
Nové zapažbení lankasterové jednušky, moje práce.
vloženo: 23.3.2020 20:31
autor: Stanislav Satoria

fotopast

Rys u strženého srnčete.
Rys u strženého srnčete.
vloženo: 30.1.2019 22:44
autor: Lubomír Černý

myslivecké umění

srnček
srnček
vloženo: 28.3.2015 19:56
autor: Marek Horňák
Statistika
  • 233736 fotek (14 dnes)
  • 7975 videí (0 dnes)
  • 332 odkazů (0 dnes)
  • 8932 inzerátů (5 dnes)
  • 283 diskuzí (0 dnes)
  • 749853 komentářů fotek (35 dnes)
  • 12938 komentářů videí (0 dnes)
  • 3297527 hlasování fotek (113 dnes)
  • 56475 hlasování videí (2 dnes)
  • 37702 registrovaných uživatelů
    3 dnes nových, 14 online

Připomínky a názory
Diskuze

volba vhodné ráže

jan petr vložil 28.7.2012 16:32
Dobrý den kolegové myslivci chtěl bych se zeptat na titan goiser máte stím někdo zkušenosti uvažuji o nákupu této zbrani s puškohledem meostár 3-12*56R1r RDjsem ze Šumavy tak že budu stím lovit vysokou,černou a srnčí ale mám problém z výběrem ráže měl bych představu v těchto rážích 8*57js ,7*64nebo 6,5*55se,vzdálenost na střelbu do 160metrů
Chcete reagovat na toto téma? Zaregistrujte a přihlaste se.
Ing.Eduard Slad reaguje 8.7.2014 06:28
Puškohled schvaluji , ale ta ráže nic moc. Doporučuji 308W, je do ní spousta druhů střel.Jsem také ze Šumavy a mám Rosllera v 308W a spokojenost.
Martin Znk reaguje 29.8.2013 16:42
Já střílim se špuntovkou a taky paráda (ráže 10mm buk.kolík)
Klein Karel reaguje 21.10.2012 16:53
Zdravim pokud mohu dopručit kup si CZ-UB-8x57JS nebo i jinou značku,lovil jsem s touto ráží-Mauser-8x57J-Z-8x57S-ZG47-857JS 45 let a byl jsem naprosto spokojen a používal jsem vždy náboje S&B-12.7g.optika Zeiss-jena-6x32.Sloveno 30Jelenu-5muflonu-3siky-5danku-120srncu a nezpočet kusu holé a nikdy jsem nedohledával.
jan petr reaguje 6.8.2012 19:28
Dobrý den kolegové myslivci chtěl bych vám poděkovat za pár dobrý rad ,po zralé ůvaze si asi pořídím raži 7*64 i když 8*57JS je také výborná ráže .Ještě se vrátím k výběru kulovnice vlastníte někdo titan ro sller a jaké jsou vaše zkušenosti s touto zbraní , chtěl bych se zeptat na zpětný ráz jestli to hodně kope ,a jestli bude velký rozdíl mezi standarní délkou hlavně a zkrácenou typu goiser ,co se týče přesnosti střelby a zpětného rázu u již zmínované ráže 7*64 předem děkuji za dobré rady .
Martin Ondráček reaguje 4.8.2012 12:56
Ten příspěvek z 4.8.2012 12:51 je ode mně, pokud by mi na to chtěl někdo odepsat, nechtíc sem se odhlesil.
Jan K. reaguje 3.8.2012 23:59
Omlouvám se Pane Vilšr já jsem si to myslel že budete kamarádi a že se znáte nemusel jsem to Panu Lengyelovi takhle napsat docela toho lituju vím že jste stáří pardály v dobrém a že bych se určitě od Vás spoustu věcí naučil to víte koluje ve mě mladá krev a chtěl jsem Vás trošku poškádlit tak se na mě nezlobte mám nesmírnou úctu k lidem o obzvlášť ke starším a zkušenějším myslivcům z toho textu jsem si to mylel ale nepoznal Váš věk jsem neodhadnul proto jsem Vám takhle psal ještě jednou příjměte omluvu a Panu Lengyelovi vyřiďte že mě to mrzí budu rád když mi popřeje lovu zdar a já jemu nebo Vám.Hezký večer přeju a hřbet neohýbejte ten musíme ohýbat my mladí naschledanou.
Jan K. reaguje 3.8.2012 14:19
Píšeš velice moudře Aldo si dobrý chlap cítím to z tebe nevím jak se zachová Pavel já už jsem na to zapomněl tu štamprlu bych dal zdar.
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 13:09
Kdyby jste si tak mohli dát s panem Vilšerem přes tyto stránky štamprdlu dobré slivovice na usmířenou, docela by mě to potěšilo. Myslím jako prostředníka, který mezi vás oba jaksi vstoupil, byť mě po tom nic není. Jednou mě můj děda, který dělal hajného u ŠLP Křtiny říkal, vyřčené slovo a vystřelenou kulku už nikdy v životě nevrátíš.....dobře si rozmysli, co budeš střílet, kam budeš střílet a co k tomu řekneš...Myslím si, že toto rčení platí doposud a ještě hodně dlouho platit bude.
Jan K. reaguje 3.8.2012 12:50
Tam bude chyba někde jinde víš už s předešlých diskusí nejspíš ale za sebe se omlouvám i Panu Vilšerovi je to dětinské a mrzí mě to nemám zapotřebí se dohadovat s kolegou i když mě nazval blbem v jádru nejsem špatný člověk a beru to nad věcí a trochu jsem Pana Vilšera škádlil to připouštím a omlouvám se mu jestli to příjmá nechci být zlomyslný všechno dobré.
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 11:52
Moudřejší ustoupí..........Alespoň v tomto případě.Snad to tak pochopí i pan Vilšer. Prostě jste si od prvního příspěvku nepadly do oka. Věřím že i pan Vilšer má za svou loveckou kariéru velice bohaté zkušenosti a poznatky. V jádru je to taky určitě dobrý chlap. Co vy na to pane Vilšere ?????? Všechno dobrý ?????
Jan K. reaguje 3.8.2012 11:42
Máš pravdu taky jsem v práci a neměl bych,nedá mi to,ale když někdo nepíše k tématu když se vrátíš o nějaký ten řádek níž chytá se slovíček a snaží se vyvolat negativní reakce to nepochopím,úcta určitě ano a mezi myslivci obzvlášť už na Pana Vilšra nebudu reagovat Aldo slibuju je to ostuda lesu lovu zdar!
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 11:00
Chyba při psaní příspěvku se v zápalu boje vloudí a myslím si, že se to dá pardonovat bez nějakých větších emocí a urážek. Zrovna tento příspěvek píši v pracovní době, kdy naproti mému stolu sedí můj vedoucí. Kdyby věděl, co tady dělám, tak mě pěkně sepsuje........Každý v tom zápalu může udělat překlep. Proboha, není to žádný úřední dopis ani žádost. Je to jenom a pouze pokecání s kolegy spojené s výměnou názorů. Samozřejmě ve vší slušnosti, jak se na pořádné chlapy myslivce sluší a patří.Mějme k sobě navzájem trošku trošku více úcty a pochopení........
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:46
Nemám státnice na stroji a nějakou chybičku tam vždycky střelím za to se omlouvám.
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:45
Pan Vilšer mě upozorňuje na chyby v textu ale ten svůj nejspíš asi nečetl,ale to je jedno už toho nechám rozčiluje mě,že mě nazývá blbem ale kdo ví jak to je to posoudí ostatní já se takovými výrazi o nikom nevyjadřuji krom toho že jsem nazval sebe i jeho stupidními,že máme v textech chybu ale už píši k tématu máš pravdu Aleši nikam to nevede hezký den.
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:39
Nechci řešit osobní spory ale jaksi mě Pan Vilšer neustále napadá verbálně.Nevím co má za problém já nic špatného nikomu neudělal.
Jan K. reaguje 3.8.2012 10:36
Hm právě o té chybičce jsem psal to bylo do očí jseš bystrý kluk Pavlíku a prosím tě mělo být psáno takhle nejspíš jsem se uklik no nejsme stroje to Y to byla ostuda máš bohužel pravdu jsem sebekritický to mě snad šlechtí.Nevím kde bereš,že jsem tu měsíc tento web navštěvuji určitě delší dobu než měsíc to si se asi probral ze zimního spánku docela pozdě:)Ty si to prospal ty kapacito:)Poraď kolegovi Petrovi AK 47 máš ho doma ne?Pavlíku fakt mě bavíš.
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 09:41
Pane Vilšere a pane Kříži, domnívám se, že osobní spory do této rubriky nepatří. Pan Petr chce slyšet názory a praktické zkušenosti na jednotlivé ráže a ne urážky a nadávky. Je to zřejmě začínající myslivec a Vaše spory ho nezajímají. Vyměňte si spolu soukromé mailové adresy a tam si pište, co chcete. Mějte oba dva rozum, prosím..............
Aleš Pastorek reaguje 3.8.2012 08:56
Dobrý den, nevím, jaké podmínky lovu jsou na Šumavě, ale já osm roků jezdím pravidelně lovit v průběhu jelení říje do KRNAPu na Pomezní Boudy. Podmínky pro lov jsou tam asi nejhorší, co jsem kdy viděl, co se obtížnosti terénu týče. Obrovské plachty smrkových houštin o rozlohách i několik desítek hektarů, kde jsou nadělány průseky s možností střelby od 100m až po 200m. Až na světlé vyjimky tam lesní personál vlastní kulovnice 8x57 JS. Je to vynikající jelenářská ráže, ale podle toho, co jsem od nich slyšel, to není na nějaké daleké střílení. Max. do 200m. Říkají, že už je to strop. Já tam lovím s ráží 7x64 a musím zaklepat, zatím jsem tam i na vzdálenosti hodně přes 200m neměl problém. Používám střelivo SaB 11,2 střižnou hranu. Kulovnici mám nastřelenou na nějakých 120m. Podle Vašeho dotazu, kde uvádíte, že budete střílet něco kolem 160m černou a jelení zvěř, by byla moje volba naprosto jednoznačná: 8x57 JS nebo 7x64. spíše však 8x57 JS.
Jan K. reaguje 2.8.2012 22:55
Taky tam mám drobné chybičky jak na to koukám jsem nejpíš stejně stupidní jako ty já to aspoň přiznám ty mozkovno:)
Jan K. reaguje 2.8.2012 22:52
Prosímtě ty si nikdy neudělal chybu to si tak dokonalí?U mě je hlavní,že jsem se opravil co si myslíš ty je mi jedno chleba levnější nebude a já to přežiju.To víš co já na jazyku mám hned píšu asi mě nepředěláš.Myslíš si že si něco extra víš co nemám rád nofoukaný lidi tak mi trochu příjde že ty zrovna mezi ně patříš ale z tvýho 2 větovýho projevu si moc chytrosti do toho nedal,taky by sis to po sobě mohl přečíst máš tam docela zkomoleniny asi by si už neměl psát jak mi radíš.Výplody v jiných rubrikách máš na mysli asi Pana Lengyela mi jsme si spolu psali a vyjasnili jsme si to no a jestli mu chceš líst do zadku a bránit ho no tak prosím asi kdyby se ta událost nestala tak o mě ani nevíš a já se tady nemusím unavovat stupidním textem myslím si že tobě není stejnak pomoci neber to zle i tací se rodí a docela hojně asi budeš raritka hezkej večer přeju Jirko z kopců zase mi něco pěknýho napiš zkus to bez chyb nebo radši nepiš anebo si to nech zkontrolovat od Her Lengyel když jste takoví kamarádi určitě proškolil i tebe a stovky dalších se máme na co těšit:)
Vojta Lorek reaguje 2.8.2012 19:38
Jak už tady uvedl Honza Slavětínský, nebudeš lovit v polích ale v lesní honitbě a myslím si že pro tyto účely je ráže 8x57js nebo 30 06 nejvhodnější o 6,5 a magnumových rážích moc nešpekuluj. Já lovím také v lesní honitbě hlavně vysokou a černou a na tyto dvěráže slyší všechno a jestli budeš srnčí střílet za lopatky tak se tomu nic nestane ale hlavní je výběr střeliva, SaB Spce nebo Sp nebrat, lepší je norma brenneke rws nebo blaser
Jan Slavětínský reaguje 2.8.2012 19:31
Tak to jsem zvědav, co si nakonec kolego koupíš. Podívej se, čím loví chlapi v okolí a podle toho kupuj. Na Šumavu se také občas podívám na nátlačky a vím, jak se loví a v jakém terénu i vzdálenostech. Netuším kolik budeš ročně lovit srnčího, ale co vím od chlapů kam jezdím, tak každý střílí jednoho srnce a k tomu holou. Většinou se loví černá a vysoká. Ještě o těch rážích popřemýšlej. Neradím ti špatně. Cenu střeliva asi neřeš protože pokud budeš v nějaké 7x64 střílet moderní Normou za 65 kč, tak téměř za stejný peníz pořídíš ten 7 RM nebo 8x68s jiné výroby. Osobně fandím tuhé ráži s těžší střelou a dobrou balistikou do 200 metrů. Já mám na tyhle účely 8x64S a neměnil bych. Tak dobré rozhodnutí. Lovu
Jan K. reaguje 1.8.2012 21:57
Pavlíku nevím o co ti de?Jestli si četl i druhý článek hned zatím svou hloupost jsem hned opravil.Dal bych ho i s tou 308 bez problémů ty chceš asi kopírovat Pana Horáčka ještě si zapoměl za svůj text napsat HI HI HI jak to dělají Horáčkovci.Nechytej se každý hlouposti ať si o tobě nemusím myslet,že si vyrůstal někde na kopcích!Roztrhl bych tě jak hada a to mám hady rád a jestli nic nemáš tak na nás nereaguj a nebo piš k tématu a zbytečně se nestrapňuj.Já se hned opravil takže tvoje vítka mi přijde trochu jako scifi střihlý s pohádkou Alibaba a 40 loupežníků teď už vážně pojďme se bavit normálně a bez napadání pleas.
Milan Jirmann reaguje 1.8.2012 18:33
Když už jste narazili na losa, tak tohle jsem našel, ale nevím jestli to je v současné době aktuální : Finsko: srnčí zvěř E 100 min. 800 J a min. hm. střely 3,2 g. jelení, daňčí, sika E 100 min. 2 000 J při min. hm. střely 6 g, černá zvěř E 100 min. 1 700 J při min. hm. střely 8 g, los a medvěd E 100 min. 2 700 J při min. hm. střely 9g nebo E 100 min. 2 000 J při min. hm. střely 10 g, Švédsko: srnčí zvěř E 100 min. 800 J a min. hm. střely 3,2 g. a od 1. 10. do 31. 1. je možné použít brokovnici s hromadnou střelou. ostatní spárkatá E 100 min. 2 700 J při min. hm. střely 9 g nebo E 100 min. 2 000 J při min. hm. střely 10 g. Polsko: srnčí zvěř E 100 min. 1 000 J ostatní spárkatá E 100 min. 2 000 J a min. ráže 6,5 mm (los 7 mm) LOVU ZDAR!!!
Jan Franěk reaguje 1.8.2012 18:06
No tak to bych netvrdil. Nejpoužívanější na losa je 9,3x62 a 30-06. A dále se dost loví i s 7x64, 308w 6,5x55. Jestli ještě najdu tabulku, ve které jsem to vyčetl, vložím odkaz. Ale je pravda, že znám lidi, co mají 7x64 a ulovili s tím medvěda, losy, zubra, jeleny karpaťáky, kňoury v Turecku a i nějaké antilopy a prase v Africe. A prý žádný problém.
Jan K. reaguje 1.8.2012 09:24
Určitě když si s tím spokojen ráže jsou to naprosto stejné.
Jan Franěk reaguje 31.7.2012 23:24
Já proti 30-06 nic nemám. Je to dobrá ráže. Výkon 7x64 a 30-06 je stejný, spring však unese i těžší kuli. Já má rád 7x64 a její skvělou balistiku. A myslím, že losa by mi taky měla otočit. No ne? Co Ty na to? Samozřejmě našlapané střelivo a dobrá kule. Žádné podviživené SaB a bahno.
Jan K. reaguje 31.7.2012 20:24
No dal bych to i s tou 308 ale na těžší zvěř by byla vhodnější silnější ráže já než tu sedmu bych šel do toho springra promiň Jendo nemůžu si pomoct ta ráže je mi blíž a tu slabší zvěřbych střílel pěkně na 7 žebírko a jen bych chrochtal.
Jan K. reaguje 31.7.2012 20:20
308 není málo ale s tím šprig.můžu jít i na medvěda,střelit losa s tou 308 to bych už asi nedal ale na naši zvěř úplně vystačí ale psal jsem kdyby měla být jedinná,prostě ať má síli navíc to nikdy není ke škodě spíš je to výhoda s dobrým sřelivem supr šel bych do klasika sauer v polopažbě na to kvalitní optiku tak 10x50 s červeným bodem,aby celej komplet vážil do 4kg abych to mohl poslat i dál a mě to stačí.
Jan Franěk reaguje 31.7.2012 19:40
Překlep. Má tam být kapří hřbet.
Jan Franěk reaguje 31.7.2012 19:39
Tak to Ti přeju. Ale proč springfield? 308 je málo co? :) :) Já mám úplně ten samý sen. Sauer 202 elegance s pažbou typu kapří hřebet, nějaké pěkné dřevo a kanelovaná hlaveň. A na tom zeiss. Komoru bych ale chtěl 7x64, což je v podstatě springfield.
Jan K. reaguje 31.7.2012 19:16
Já pokud bych chtěl jenom jednu kulovnici něco pořádnýho třeba sauera opakovačku na to zeise nebo swarováka dal bych za to 100 tyček tak víc nepotřebuju to je můj sen a snad si ho splním v ráži springf.rozumnou munici a nemusím dále nic řešit a mohou s tím střílet ještě moji vnuci,ale všechno má svůj čas teďko mám rodinu a mám do čeho vrážet,ale jak příjde pravej čas tak to střelím to co mám a pořídím to takhle jak jsem to popsal snad to jednou bude pravda užiju si ty okamžiky a pak mě můžou s klidnou duší pochovat nic víc nechci a budu pyšný,že syn po tátovi něco zdědil co jeho otec miloval,ale to moc předbíháme,ale je to krásná pohádka.
Jozef Kutý reaguje 31.7.2012 18:18
měl sem na mysli SB-SPCE 11.2
Jozef Kutý reaguje 31.7.2012 18:16
pro Petra:SBjsem střílel dost dlouho ale poslední dobou začaly u 7x64 hodně fragmentovat a kolikrát jsem našel ve zvěřině jen tombakový plašt bez jediného zbytku olova a plašt střely podle mne obsahuje železo jelikož dost magnetizují!!! Geka střílím asi3 roky a toto jsem nezaznamenal vůbec a pokud střelu najdu je to hříbek i na srnčí je výstřel jak 50kč myslím kovovou ne starou papírovou :)))u lišek pokud střílíš víc na ostro tak maš pravdu že jí to vyvrhne ale při dobré ráně ani nepoznaš výstřel.
Petr Pořádek ml. reaguje 31.7.2012 11:58
Jozef Kutý, GECO má své příznivce jen díky nízké ceně. Konstrukce střely je velmi podobná poloplášti od SB. Střílel jsem několik let SPCE a pohoda, teď sem výhodně sehnal Geca, tak zatím jsem v testovací fázi. Přesnost je naprosto suprová o tom žádná, ale každá liška rozsekaná hůř jak od SPCE a to samé srnčí i prase, u těch je to,ale žádoucí.
michal burian reaguje 31.7.2012 11:44
Sice nevím z jaké časti Šumavy jsi, ale mám tam pár kamarádů a myslím, že spíš budeš lovit černou a vysokou, protože o srnčí se postará rys :D takže 30-06,7x64 ta 6,5x55SE sice není špatná, ale tu bych bral spíš do polní honitby
Karel Souček reaguje 31.7.2012 01:55
Zkus 9,3x62 a nebudeš litovat.
Jan K. reaguje 30.7.2012 14:04
Tak tak chlapi ta 7x64 je na všechno je to bijec a má to sílu pokud rosslera tak druhou hlaveň k tý sedmě něco šetrnějšího ta 6,5x55SE je supr a to srnčí nemusí být tak rozbité člověk se pak na to i líp dívá a nejsou to takové jatka:)
Martin Sokol reaguje 30.7.2012 13:04
Střelivo Norma vulkan, nebo Winchester (Silvetrip, Pover point) 3015J/100m
Martin Sokol reaguje 30.7.2012 13:03
270 Winchester a uvidíš sám..
Jan Franěk reaguje 30.7.2012 12:49
Pokud se loví velká zvěř jako daněk, černá, vysoká a k tomu ještě na dálku, je dobrý tank 7x64, který se k tomuto účelu osvědčí. Sedmička je bijec. Ale pokud je to na menší zvěř jako mladá holá, srnčí je fakt lepší něco lehčího. U nás taky byla první ráže 7x64 v domění univerzálu, ale po roce a půl přišla do trezoru ještě jedna kulovnice 6,5x55 + Lapua Mega 10,1g. No a na srnčí a menší zvěř to bude lepší. Jinak 8x57js taky dokáže srnčí pěkně natrhnout.
Jozef Kutý reaguje 30.7.2012 12:31
Pro Jendu Kříže: 7x64 je fakt dost předimenzovaná a střílet naboji SBvubec nedoporučuji chce to kvalitní náboje ja střílím GECO sou dobé a výstřel do 5kačky a mam ještě výměnnou hlaveň 6,5x55SE .
Jan K. reaguje 30.7.2012 10:58
Myslel jsem tu 7x64 je to silnej kalibr srovnatelný se 30.06. už to téměř zvěř vyvrhuje.Jenda je ze Šumavy tam jsou všude lesy prokládané poli,ale spíš myslím že bude střílet v lese na hromadách ta osma bude nejlepší ta 308 taky radím mu ať je vyzkouší obě a pak si vybere,ty magnumy jsou naprd lidi se toho pak akorád zbavujou viděl jsem zásahy tou sedmičkou i špringrem jsou to díry na výstřlelové straně kolikrát jak dlaň stříleno většinou SB na mě moc morbidní já to nechci střílím z 308 nekope tolik a je to taky kanón ale výstřel normální pokud nechytnu kost energii předá skvěle plno munice jen si vybrat na nástřelu je vždy dost barvy takže udělat 30 kroků a dosledovat my nedělá problém naopak to mám radši než zvěř zadaunuje na fleku díra jak do p---le to už můžem rovnou zvěř odchytit a střílet jatečním přístrojem a zůstane na fleku to první je krásné a myslivecké né si pořídit dělo ale nehaním ostatním výběr ráže jestli to někdo chce já to respektuji a nikomu to nevyčítám jestli Pan Kutý je spokojen s tou sedmou tak je to dobře já se na to dívám z mého pohledu a ta 308 naprosto dostačující i ta osma dobrá je to na pocitu co bude lepší pro Jendu ať vyzkouší a veme co mu bude nejvíc vyhovovat:)
Jozef Kutý reaguje 30.7.2012 10:15
Ahoj mam rosslera v ráži 7x64 zatím vše v ohni střílím na větší vzdálenosti jelikož jsme polní honitba .Z vlastní zkušenosti bych ti doporučil na šumavu rosslera v ráři 8x57is nebo 308 win a toho ted inzeruje kdosi na bazar hunting -shopu v ráži308 win s puškohledem meostar rd3-12x56rd za 30000kč výměnna hlaven v jiné ráži ti přijde asi na 9000kč pokud bysi chtěljinou ráž .
Jan Franěk reaguje 30.7.2012 10:04
To Jan Kříž: A která sedmička není moc šetrná? 7x64 nebo 7mm remington magnum? Já bych volil takto. Pokud budeš převážně střílet hromady a v lese, pak bych bral 8x57js a pokud budeš střílet často i na těch 150m a občas i něco přes vem 7x64.
Jan K. reaguje 29.7.2012 22:38
Nenech se zvyklat na nějaké magnumy je to nahovno drahé střelivo rány jak od koně a rossleru určite patří mezi lehčí kulovnice to by si šlápl vedle je to zbytečně předimenzovaný na to jsem zapoměl radím ti tu osmu a zkus tu 308 a napiš jsou to podobné ráže a ta 308 má menší nábojnici bude i líp přebíjet ale určitě si z nich zmáčkni zbroják určitě máš a pak uvidíš kamaráde Šumava je krásná přeji ti dobrou ruku:)
Jan K. reaguje 29.7.2012 22:31
ta sedma není moc šetrná do toho bych nešel,ta 6,5x55SE má dobrou balistiku choděj s tím na losi a asi to padá bral bych jí ale spíš do polních honiteb i když v těch severskejch zemích loví taky v lesích já být tebou tak vemu tu osmu a máš pokoj na vysokou a černou dobrá s dobrým stopefektem při dobré volbě střeliva léta prověřená ráže.Já střílím 308 a bomba ale vysokou nemáme a na černou a srnčí úplně v pohodě nekope to moc dostupné střelivo největší výběr ale vždy je to o dobrém zásahu a padá to.Ta rosslerka je lehčí kulovnice bylo by dobrý vybrat ráži co nebude moc bouchat vyber si 2 ráže popros kamarády co vlastní dané ráže a zkus si z toho zmáčknout a co ti bude nejlíp sedět to vem určitě to udělej ať něco nekoupíš a pak z toho být zklamanej to bych ti nepřál.
František Havran reaguje 29.7.2012 21:49
To zas bude debata. Tak chlapi, co máte doma a co je tím pádem nejlepší? :D......... 6,5 je na vysokou opravdu nedostačující. Mám 7x57 a kolouch, špičák, šmola - v pohodě, ale na starších kusech je znát, že by to chtělo něco "lepšího". Do 150 metrů - ideální je jak píšou kolegové - 7x64, 308W, 8x57 popřípadě 30-06 (trošku ale bouchá oproti ostatním). Osobně bych bral 8*57 nebo 308W. ALE JE ÚPLNĚ, ÚPLNĚ JEDNO, KTEROU SI VYBEREŠ, JE TO JEN VĚC OSOBNÍHO VKUSU. VŠECHNY JSOU PRO DANOU ZVĚŘ OPTIMÁLNÍ A PAK UŽ TO ZÁLEŽÍ JEN A JEN NA STŘELIVU !!!
Jan Franěk reaguje 29.7.2012 21:01
Já bych volil 7x64 nebo 30-06 a kvalitní střelivo. Např. Norma, RWS... Nikoliv SaB a pokud je možnost přebíjet, tak přebíjené. A určitě zvolit střelu dvoujadernou, nebo i jednojadernou avšak bondovanou s řízeným rozkladem.
Jan Slavětínský reaguje 29.7.2012 19:43
Osobně bych volil ráži 30-06 resp.7 Rem.mag. Vzhledem k lovené zvěři, vzdálenostem a k horám, klidně i 8x68S